S nasazením života

• Austrálie

• Kanada

Krimi / Drama / Thriller / Akční / Mysteriózní

USA, 1993, 128 min

Na co potřebujete tu pistoli? Chci zabít prezidenta! A proč by jste to dělal? A proč ty si zabil tu kachnu debile?! Malkovich je ďábel a hlavní tahoun filmu. Clint už tu trochu stárnul, ale zase je fajn, že film přizpůsobil svému věku a nebál se udělat si legraci i sám ze sebe. Scéna kdy běží podél prezidentské limuzíny je nezapomenutelná. Jinak průměrný thriller s předvídatelným koncem. Petersen má na kontě i lepší kousky a tady se mu občas hroutí logika, hlavně kvůli místy hodně stupidnímu scénáři, ale koukat se na to dá, to zase jo.60%(27.2.2018)

Clint Eastwood se od jiných akčních herců liší především v jednom - stárne a jeho postavy stárnou s ním. Frank Horrigan sice umí běhat a lézt po střechách, ale také se zadýchává, smrká, kašle a bolí ho hlava. Ve výsledku je (nejen kvůli tomu) tento film spíše psychologickým dramatem, než akčním thrillerem. Film se zároveň viditelně obouvá do amerického systému a rádoby demokracie. Prezident zde není hrdinný nositel morálních hodnot, ale zbabělý papaláš, síť jeho boduguardů pouze naivní šaškárna a psychopat Leary (mimochodem asi životní role Johna Malkoviche) není psychopatem pro nic za nic. Jak už řekl Jean Gabin ve filmu "Dva muži ve městě", zločince lze také vyrobit. A to se v Learyho případě stalo. "S nasazením života" je velice netriviální film, kterému díky jeho nekorektnosti a uvěřitelnosti odpustíme i pár klišé (milostné vzplanutí mezi stárnoucím agentem a krásnou agentkou, závěr - ale na druhou stranu, kdo by si přál v tomto případě něco jiného). Nebýt uloudané první poloviny, bylo by to maximum. 85%.(18.6.2011)

Je to kvalitny krimi thriller s ktorym som celkom spokojny. Hlavny problem vidim akurat v Malkovichovi, ktory mi sice sedi do blaznivych komedialnych uloh ake predviedol napriklad v serii Red, ale v serioznych ulohach som ho nikdy nedokazal akceptovat. Na to vyzera prilis divne. Vdaka tomu vztah dvoch superov na zivot a na smrt pre mna funguje len zo strany Eastwooda ale Malkovich vo mne nevyvolava ziadne pocity napätia. V niektorych scenach ked zabijal to na mna pôsobilo komicky. S inym hercom by to fungovalo lepsie. Pritom scenar je napisany inteligentne a rezia je bezchybna. Proste mi to tentokrat az tak nesadlo. 7/10(19.1.2015)

Poznáte ten pocit, keď na Vianoce očakávate nejaký darček, podľa nejakých indícií tušíte, že to bude asi pecka a po otvorení je to ešte väčšia pecka? Presne, ako u mňa tento film. Vedel som, že to bude niečo podľa môjho gusta, ale ono ma to zobralo ešte viac. Klobúk dole pred Clintom, ktorý sa už dlhé dekády drží v top spoločnosti. Ten chlapík proste nepotrebuje ani dobrý námet. On len vybehne pred kameru, utrúsi prvú vetu, žmurkne a ja už tlieskam. Malkovich detto. A Petersen overená figúrka nenápadného nahrávača - vodcu. Jo, môže byť..(9.10.2008)

Další skvělý snímek s Clintem Eastwoodem. Vystupuje tu jako téměř vysloužilý agent, který má poslední možnost zachránit prezidenta před svým odchodem do penze. Samozřejmě mu to ostatní dávají sežrat, hlavně jeho neúspěch při ochraně Kennedyho. Má proti sobě šíleného atentátníka v podobě Johna Malkoviche. Ta role mu dost sedla. Kdo nakonec koho přechytračí a a kdo ochrání/zabije prezidenta. Napětí se místy dá krájet. Clint i v pokročilém věku nepatří do starého železa. Objevuje se tu i víc známých herců. Možná bych vytkl delší stopáž. "Chyť se mně!"(18.6.2019)

• - Při telefonním hovoru Malkovich recituje pasáže z básně Alana Seegera Mám rande se smrtí. (Kulmon)

• - Clint Eastwood nejprve odmítl roli, protože mu bylo 62 a jeho postavě 50. (Kulmon)

• - Ve filmu byly použity záběry slavného dokumentu Abrahama Zaprudera, které tento účastník slavnostního přivítání prezidenta Kennedyho v Dallasu (1963) náhodou natočil a zachytil tak prakticky celý atentát. (Robbi)