S nasazením života

V dráhe strely

S nasadením života

Krimi / Drama / Thriller / Akční / Mysteriózní

USA, 1993, 128 min

Poznáte ten pocit, keď na Vianoce očakávate nejaký darček, podľa nejakých indícií tušíte, že to bude asi pecka a po otvorení je to ešte väčšia pecka? Presne, ako u mňa tento film. Vedel som, že to bude niečo podľa môjho gusta, ale ono ma to zobralo ešte viac. Klobúk dole pred Clintom, ktorý sa už dlhé dekády drží v top spoločnosti. Ten chlapík proste nepotrebuje ani dobrý námet. On len vybehne pred kameru, utrúsi prvú vetu, žmurkne a ja už tlieskam. Malkovich detto. A Petersen overená figúrka nenápadného nahrávača - vodcu. Jo, môže byť..(9.10.2008)

Wolfgang Petersen přesedlal z čitelného autorského rukopisu na poněkud uniformní americký styl dokonale. Z mého pohledu je to škoda, i když při sledování filmu "S nasazením života" přeci jen trochu váhám. Je opravdu dobrým, byť svým způsobem rutinním, slohovým cvičením na téma "jsem pošuk, chci zabít mocnou osobu (prezidenta USA) a v cestě mi stojí kladný hrdina s.r.o.". Kdyby pošuka neztvárnil s bezcharakterní chladnokrevností a nelidským chladem John Malkovich a kladného hrdinu patřičně větrem i životem ošlehaný Clint Eastwood, bylo by tohle drama jen pěšákem v mohutném davu. Ale gambit Franka Horrigana a Mitche Learyho opravdu stojí za to. Má v sobě silné emoce, je nevypočitatelný, strhující a nosný. Petersenův film s ním stojí a padá. Tedy – rozhodně spíše stojí, než padá. I napotřetí výtečný divácký zážitek.(14.7.2004)

Franku, žiješ, protože jsem ti to dovolil, tak ukaž - trochu respektu! Myslím, že tento film by si měl povinně pustit každý nově zvolený americký prezident a disk pak vrátit do krabičky s nápisem - obezřetnost. Vládou zrazený psychopat a bývalý člen CIA John Malkovich se snaží zabít prezidenta USA. V cestě mu stojí stárnoucí agent tajné služby Clint Eastwood. Mezi lovcem a ochráncem práva je zvláštní pouto a jejich vzájemné telefonáty správně okořeňují tento snímek. Malkovichův agresivní Mitch je pro mě jedním z největších filmových záporáků všech dob. Jeho perfektní dikce, pohledy i třeba krátké protáhnutí či nazdvižené obočí zde působí tak děsivě. A kdo jiný by se měl pověsit takovému muži na kobylku, než starý známý Clint Eastwood - hvězda akčních filmů a stvořitel tvrdých policistů? I přes počáteční negativní postoj Clint roli přijal a pod taktovkou Wolfganga Petersena vznikl fantastický film s neutuchajícím tempem a napětím, který patří k mým nejoblíbenějším. Ale ještě jednou - John Malkovich je největší doménou tohoto filmu, stejně jako úderná Mirriconeho hudba. Filmová fantazie.(17.11.2009)

Nepamatuji si kolik mi bylo, když jsem tenhle film viděl poprvé. Nicméně líbil se mi tehdy a líbí se mi stále i po několikaleté projekci. Clint Eastwood nestárne a John Malkovich je talent na záporné role. Pár nezáživných pasáží ve filmu je a romantická vsuvka spíše atmosféru ruší, než zpestřuje, ale o kvalitní thriller s výborným scenářem, se jedná i tak. P.S: Pane Oldřichu Vlachu, byl bych Vám nesmírně vděčný kdybyste nepropůjčoval svůj hlas panu Eastwoodovi, mé krvácení z uší je pak totiž obtížně zastavitelné, nechte tuto práci na panu L. Županičovi. Děkuji.(16.4.2010)

Dnes pôsobí tento film až neuveriteľne oldschoolovo a o to príjemnejšie, napriek všetkému, čo sa stalo tisíckrát ohraným klišé. Je neuveriteľné, čo dokázal Clint Eastwood vo veku, kedy sa už mohol odobrať na zaslúžený odpočinok ( a to nemám na mysli len kondičku ) S NASADENÍM ŽIVOTA herecky a NEZMIERITEĽNÍ režisérsky mu zaistili štart k ďalším 20 rokom pozoruhodnej ( a pozoruhodne plodnej ) tvorivej kariéry. Sergio Leone mal kedysi pri výbere dobrú ruku – Clint je ten, čo vydrží najdlhšie, až do konca a ak padne, tak posledný...(13.6.2013)

• - Clint Eastwood nejprve odmítl roli, protože mu bylo 62 a jeho postavě 50. (Kulmon)

• - Při telefonním hovoru Malkovich recituje pasáže z básně Alana Seegera Mám rande se smrtí. (Kulmon)

• - Skuteční tajní agenti pracovali pro film jako konzultanti. (Kulmon)