S nasazením života

• Irsko

• Nový Zéland

Krimi / Drama / Thriller / Akční / Mysteriózní

USA, 1993, 128 min

Clint Eastwood jako stárnoucí osobní strážce prezidenta USA. Byl u toho, jak zavraždili Kennedyho a teď, po několika letech má být spáchán další atentát na amerického prezidenta. Atentátník si vybral právě jeho, a tak je rozehrána hra kdo z koho. K režiséru Wolfgangu Petersnovi mám úctu kvůli Ponorce, a tak jsem nečekal nic jiného od tohoto thrilleru, než parádní zábavu. A tu jsem dostal. Promyšlený a napínavý příběh mě doslova vtáhl a já si ho užíval po celou dobu. Clint mě mile překvapil, že dokáže zahrát i někoho, kdo se umí smát a má smysl pro humor, protože ve většině případů ho vidíme jako chlápka s drsným obličejem. Pro mě ale jasná jednička ve filmu je John Malkovich coby Mich Leary. Jeho ujetou postavu zahrál výtečně. Jasný 4*.(10.8.2010)

Filmy tohoto druhu (napadá mě podobnost se Šakalem) mě vždycky baví...když charizmatický hlavní hrdina (zde naprosto vyhovující Clintt :)) postupně pátrá po identitě nějakého neméně charizmarického zločince či šílence - opět velmi vyhovující John Malkovich - to vše na pozadí politiky a tajných služeb. :) Rozjezd filmu byl trošku postupný, v průběhu jsem si taky říkala, že jsou zde nějaké žánrové předvídatelnosti, ale poté co je postava Malkoviche trochu odhalena, tak běží naplno velice napínavý thriller, který má neodolatelné devadesátkové kouzlo těch ''prostě dobrých filmů''. Hudba od Ennia je pak třešinkou. No a některé Clintovy drsňácké hlášky přejdu nebo se jim jen s láskou pousměju, protože by to bez nich prostě nebylo ono a stejně jako třeba u Arnieho mi to nevadí. ''Mám schůzku se smrtí.'' ''Ty máš leda schůzkou s mou prdelí.'' :)(2.5.2017)

Clint Eastwood asi ve svým poslední akčním snímku a zvládl to až na pár výjimek skvěle. Bylo dobře, že neni ve filmu branej jako nějakej akční hrdina, ale jako starej agent, kterej už nemá moc pohybových schopností, dokonce se najde i pár vtipků na podobný téma. Celej tenhle film hodně staví na hereckých výkonech a na kvalitním scénáři. Hlavní trojice v podání Clinta Eastwooda, Rene Russo a Johna Malkoviche je skvělá, obvzvlášť se mi líbil ve svý roli Malkovich, byl to takovej správnej inteligentní psychopat. Co se týká toho scénáře, tak sice neni zrovna originalita sama, ale na daný téma je napsanej hodně slušně. Celkově se jedná o kvalitní thriller, ale bohužel nepřichází s ničim novým(6.8.2006)

Clint Eastwood se od jiných akčních herců liší především v jednom - stárne a jeho postavy stárnou s ním. Frank Horrigan sice umí běhat a lézt po střechách, ale také se zadýchává, smrká, kašle a bolí ho hlava. Ve výsledku je (nejen kvůli tomu) tento film spíše psychologickým dramatem, než akčním thrillerem. Film se zároveň viditelně obouvá do amerického systému a rádoby demokracie. Prezident zde není hrdinný nositel morálních hodnot, ale zbabělý papaláš, síť jeho boduguardů pouze naivní šaškárna a psychopat Leary (mimochodem asi životní role Johna Malkoviche) není psychopatem pro nic za nic. Jak už řekl Jean Gabin ve filmu "Dva muži ve městě", zločince lze také vyrobit. A to se v Learyho případě stalo. "S nasazením života" je velice netriviální film, kterému díky jeho nekorektnosti a uvěřitelnosti odpustíme i pár klišé (milostné vzplanutí mezi stárnoucím agentem a krásnou agentkou, závěr - ale na druhou stranu, kdo by si přál v tomto případě něco jiného). Nebýt uloudané první poloviny, bylo by to maximum. 85%.(18.6.2011)

Veľmi dobré. Necítim sa byť fundovaný na posudzovanie strihu, ale v tomto filme som si nejak zvlášť všimol jeho prepracovanosť a kvalitu. Výborne sa spolupodielal na vytvorení napätej atmosféry, založenej na klasickom modeli predátor vs. obeť (V tomto prípade samozrejme obeť, ktorá sa dobrovoľne snaží nájsť svojho vraha). Hudba Morriconeho nijak zvlášť nevyčnieva, čo je dobre, spolupodiela sa na vytváraní atmosféry, no nie rušivými výraznými melódiami. Eastwood akoby v neskorších filmoch svojej hereckej filmografie hral stále tú istú postavu - možno sám seba (čo však vo väčšine prípadov nie je na škodu), Malkovich však v tomto filme ukazuje jeden zo svojich vrcholov. Vynikajúca variáciu na tému dobro-Eastwood vs. zlo-Malkovich. Uznávam, že táto konštrukcia môže mnohým divákom, nezvyknutým na ostré rozlišovanie medzi dobrom a zlom, prekážať v plnom zážitku, no viaceré dialógy Eastwooda a Malkovicha aj tu ponúkajú dostatok relativizmu a smutnej irónie. S kľudným svedomím dávam 80%, snáď iba ten úplný záver (výťah) už bola zbytočná "nadpráca" scenáristu(19.8.2011)

• - Při telefonním hovoru Malkovich recituje pasáže z básně Alana Seegera Mám rande se smrtí. (Kulmon)

• - Horrigana měl hrát Robert Redford, Sean Connery či Val Kilmer. (Kulmon)

• - Ve filmu byly použity záběry slavného dokumentu Abrahama Zaprudera, které tento účastník slavnostního přivítání prezidenta Kennedyho v Dallasu (1963) náhodou natočil a zachytil tak prakticky celý atentát. (Robbi)