S nasazením života

• USA In the Line of Fire (více)
Trailer 1

VOD (1)

Tajní agenti chrání amerického prezidenta před nebezpečným psychopatem... Americký thriller S nasazením života (1993) čerpá z jednoho z největších amerických traumat, vraždy prezidenta Kennedyho. Hlavní hrdina snímku, stárnoucí agent Frank Horrigan, je i po třiceti letech pronásledován výčitkami, že tenkrát v Dallasu nesplnil svůj úkol. Když se znenadání objeví vyhrožující psychopat, který chce zlikvidovat prezidenta těsně před volbami, Frank je odhodlán udělat všechno, aby se situace neopakovala… Německý režisér Wolfgang Petersen se v zahraničí prosadil realistickým válečným dramatem Ponorka (1981), které slavilo úspěch u diváků i u kritiky a zajistilo mu angažmá v Hollywoodu. Pověst komerčně zdatného tvůrce potvrdil právě svým filmem S nasazením života a později takovými hity jako Smrtící epidemie, Air Force One nebo Dokonalá bouře. Thriller S nasazením života je především strhujícím soubojem dvou silných osobností, traumatizovaného agenta (Clint Eastwood) a vynalézavého psychopata, který se před ničím nehodlá zastavit (pozoruhodná herecká kreace Johna Malkoviche). Mezi oběma muži se vytvoří zvláštní pouto, které může přerušit jedině smrt, jednoho z nich či prezidentova. (Česká televize)

Trailer 1

HateBreeder

Tohle je vskutku brilantně natočený politický thriller. Tedy té politiky tam na první pohled zas tolik není, ale vězte, že je pro film alfou i omegou. Clint Eastwood zde rozšířil své již tak dosti obsáhlé panoptikum postav, a to o agenta tajné služby, který má za úkol ochraňovat poklad nejcenější - Prezidenta spojených států. Postupně se ale dozvídáme, že agentova minulost je snad ještě horší než jeho přítomnost - a ta je dosti zlá. Protivníkem mu je geniální padouch v podání geniálního herce Johna Malkoviche. Ten se snaži agenta Franka Horrigana psychicky zdeptat a připravit ho na těžkou zkoušku, dost možná zkouška, která má změnit jeho život jednou pro vždy. Oba muži rozehrají hru o nervy, každému jde o všechno a nesmí si dovolit chybovat. v sázce jde totiž o víc než o holý život. Wolfgang Petersen natočil velmi dobrý film, se skvělým scénářem a perfektním obsazením. Clint se ukázal v poněkud atypické roli, ale na jeho pověsti drsňáka mu to rozhodně neubralo. John se mi tu líbil nejvíce, zase stělesnil geniálně "zlou" postavu a zase procedil skrze zuby zopár skvělých monologů. Nesmím zapomenout na něžné pohlaví - Rene Russo, jež dvojici doplňovala a vytvořila skvělou sexy kulisu - pro ty, jež zápletka filmu nezajímá a chtějí radši vidět krásnou ženu. 85% ()

castor

Asi tříhvězdičkové hodnocení ani po letech nezměním. Neříkám, že jde o špatný film, ale překvapit příliš nedokáže, takže cynické označení „Drsný Harry jede do Washingtonu“ není tak úplně od věci. Clint po letech točil pro jiné studio než pro Warnery, na režisérskou židli se až tolik netlačil, což je s ohledem na jméno Wolfgang Petersen spíš dobře. Vysloužilý agent tajné služby, který pamatuje zavraždění Kennedyho, ví, co je jeho posláním, i když kope coby frustrovaný náhradník trochu jinou ligu. Tedy jen do té doby, než se na scéně objeví bývalý zhrzený agent s měnící se tváří Johna Malkoviche. Psychologický thriller dvou osamocených mužů, řemeslně dobře zvládnutý. Jenže přidanou hodnotu jsem postrádal. Spolupráce Eastwood-Petersen to byla úspěšná, co se tržeb týče, tak bezpochyby (tržby nějakých 170 milionů dolarů). Jenže čekání na poslední výstřel, poslední ránu pěstí je poměrně únavné, akce, ač realistická, je poměrně rutinní, klišé se taky nevyhneme a ta drsňácká Clintova póza mi tentokrát tak úplně nesedla. ()

*CARNIFEX*

Pustiť si v dnešnej dobe, po takmer 30 rokoch, snímok, v ktorom chce niekto spáchať atentát na amerického prezidenta, pričom v sebe zároveň vybudovať emóciu strachu, že sa mu to naozaj podarí, tak to je už asi viac v rovine fantasy. Clint - neClint, celý film mi prišiel nesmierne primitívny a predvídateľný. Dúfal som, že sa bude držať reálnosti, ako v prípade iných Petersenových počinov (Ponorka, Trója), no tu mnohé pôsobí absurdne, hlúpo, pričom tá všemožná snaha o vytváranie kladnej aury okolo hlavnej postavy, ktorú sužuje zlyhanie z minulosti, mi miestami prišla až trápna. Záver je zas patetický, príliš nastrojený, počas fight-u neprirodzený. Na jeden krát možno nie zlá voľba, no očakávať niečo čo by mohlo diváka zážitkovo obohatiť či uspokojiť, mi príde pomerne dosť scestné. Nie díky .. ()

Xmilden

Tenhle film snad dnes už blednoucího režiséra ani nepřipomíná. Tady je Petersen opravdu ve špičkové formě (úpadek začal nesmyslným Air force one, Dokonalá bouře bylo poslední nadechnutí a pak už jen sešup do suterénu hollywoodské "produkce", Troja ještě snese měřítko, ale Poseidon je už opravdu velmi slabý). Tenhle film je, ale opravdu povedený. John Malkovich je tak přesvědčivý a vyšinutý, že bych se od něj snad i zastřelit nechal. Studie atentátníka je odkrytá vskutku naplno a Eastwood? Ten zkrátka opět nezklamal. V této roli naplno využil šanci zazářit. 80% ()

Tomco

Poznáte ten pocit, keď na Vianoce očakávate nejaký darček, podľa nejakých indícií tušíte, že to bude asi pecka a po otvorení je to ešte väčšia pecka? Presne, ako u mňa tento film. Vedel som, že to bude niečo podľa môjho gusta, ale ono ma to zobralo ešte viac. Klobúk dole pred Clintom, ktorý sa už dlhé dekády drží v top spoločnosti. Ten chlapík proste nepotrebuje ani dobrý námet. On len vybehne pred kameru, utrúsi prvú vetu, žmurkne a ja už tlieskam. Malkovich detto. A Petersen overená figúrka nenápadného nahrávača - vodcu. Jo, môže byť.. ()

• Postava Horrihana je založena skutečným agentem jménem Clint Hill, který byl s Kennedym v Dallasu, a který později řekl v televizním rozhovoru, že se cítí odpovědný za Kennedyho smrt. (Kulmon)
  • Práva na scénář stála 1 milion dolarů (Kulmon)
  • Některé scény prezidentské kampaně byly ve skutečnosti záběry kampaně Billa Clintona z roku 1992. (Kulmon)

Související novinky

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

16.08.2022

Ve věku 81 let zemřel slavný německý filmař Wolfgang Petersen. Režisér se proslavil v roce 1981 snímkem Ponorka, který obdržel šest nominací na Oscara. Tento úspěch vedl o tři roky později k dětské… (více)

Akční klasiky míří do televize

Akční klasiky míří do televize

04.10.2015

Vyjmenovat všechny nadcházející televizní rebooty by trvalo zatraceně dlouho. Na malou obrazovku se v současnosti hrne spousta starých seriálů a sem tam se objeví i snaha o transformaci filmové látky… (více)