S nasazením života

• Irsko

• Kanada

Krimi / Drama / Thriller / Akční / Mysteriózní

USA, 1993, 128 min

Klasický Eastwood - očarujúci a duchaplný gentleman, ktorý vie čo robí a robí to čo najlepšie. Ani tentokrát to nemá jednoduché, nasadzuje svoj krk a bojuje o svoju dostojnosť. Opať má však na svojej minulosti nejakú škvrnku a to ho sužuje. Ešte že je tento príbeh okorenený bláznivým Malkovichom, inak by to bolo sterilné, ako vačšina kriminálok s Clintom.(16.6.2017)

Filmy tohoto druhu (napadá mě podobnost se Šakalem) mě vždycky baví...když charizmatický hlavní hrdina (zde naprosto vyhovující Clintt :)) postupně pátrá po identitě nějakého neméně charizmarického zločince či šílence - opět velmi vyhovující John Malkovich - to vše na pozadí politiky a tajných služeb. :) Rozjezd filmu byl trošku postupný, v průběhu jsem si taky říkala, že jsou zde nějaké žánrové předvídatelnosti, ale poté co je postava Malkoviche trochu odhalena, tak běží naplno velice napínavý thriller, který má neodolatelné devadesátkové kouzlo těch ''prostě dobrých filmů''. Hudba od Ennia je pak třešinkou. No a některé Clintovy drsňácké hlášky přejdu nebo se jim jen s láskou pousměju, protože by to bez nich prostě nebylo ono a stejně jako třeba u Arnieho mi to nevadí. ''Mám schůzku se smrtí.'' ''Ty máš leda schůzkou s mou prdelí.'' :)(2.5.2017)

Clint ve velké formě! Jasně, je neskutečně suchej, namachrovanej, každýho hajzla pozná, jelikož " o lidech on ví svý"...stejně jako o holubech :), ale já ho pořád žeru, a scéna s René Russo v hotelovym pokoji je naprosto dokonalá, tak suše natočená. Každopádně hlavní plus filmu není kupodivu Eastwood, ani velmi dobrá režie Petersena, ale neskutečně DOKONALÝ John Malkovich. To jak hrál Learyho, jeho mimika, prostě dokonalost. Asi hlavní myšlenka byla, jestli má cenu položit svůj život za život prezidenta, dlouze jsem o tom přemýšlel, film si s toutou myšlenkou pohrává velmi pěkně, ale k jakému závěru jsem došel, neřeknu :)(3.5.2010)

Opět jsem se dočkal napínavé kriminálky, kde Clint opět sype hlášky. Udržel si pořád ten drsný výraz ve tváři a ignoroval jsem to, že se na něm to stáří podepsalo. Akce je tu minimum, jedna naháněčka ulicí a druhá skákačka po střechách. Na stará kolena předvedl cápek, dokonalej výkon. Vychutnával jsem si jeho hraní na piano a mrzela mně smrt jeho parťáka. Konec napínavý a nejlepší scéna: " Jestli se otočí, tak o mně má zájem. No tak, otoč se! Jen malinkej kukuč! "(17.1.2013)

Tohle je vskutku brilantně natočený politický thriller. Tedy té politiky tam na první pohled zas tolik není, ale vězte, že je pro film alfou i omegou. Clint Eastwood zde rozšířil své již tak dosti obsáhlé panoptikum postav, a to o agenta tajné služby, který má za úkol ochraňovat poklad nejcenější - Prezidenta spojených států. Postupně se ale dozvídáme, že agentova minulost je snad ještě horší než jeho přítomnost - a ta je dosti zlá. Protivníkem mu je geniální padouch v podání geniálního herce Johna Malkoviche. Ten se snaži agenta Franka Horrigana psychicky zdeptat a připravit ho na těžkou zkoušku, dost možná zkouška, která má změnit jeho život jednou pro vždy. Oba muži rozehrají hru o nervy, každému jde o všechno a nesmí si dovolit chybovat. v sázce jde totiž o víc než o holý život. Wolfgang Petersen natočil velmi dobrý film, se skvělým scénářem a perfektním obsazením. Clint se ukázal v poněkud atypické roli, ale na jeho pověsti drsňáka mu to rozhodně neubralo. John se mi tu líbil nejvíce, zase stělesnil geniálně "zlou" postavu a zase procedil skrze zuby zopár skvělých monologů. Nesmím zapomenout na něžné pohlaví - Rene Russo, jež dvojici doplňovala a vytvořila skvělou sexy kulisu - pro ty, jež zápletka filmu nezajímá a chtějí radši vidět krásnou ženu. 85%(6.8.2006)

• - Závěrečná dramatická scéna ve výtahu se odehrává v hotelu Westin Bonaventure Hotel & Suites, který se nachází na 404 South Figueroa Street v Los Angeles a který se objevuje i ve filmu V poslední chvíli (1995). Další lokalce natáčení byly v Marylandu, Coloradu a Washingtonu. (Narcis)

• - Ve filmu byly použity záběry slavného dokumentu Abrahama Zaprudera, které tento účastník slavnostního přivítání prezidenta Kennedyho v Dallasu (1963) náhodou natočil a zachytil tak prakticky celý atentát. (Robbi)

• - Film byl původně navržen pro Dustina Hoffmana jako Horrigana a Michaela Apteda, který měl režírovat. (Kulmon)