Honza zabije draka a získá princeznu a půl království. A tam, kde jiné pohádky končí, naše začíná. Princezně se totiž obyčejný Honza nelíbí, stejně tak jejím královským rodičům. Neumí se totiž chovat, jeho způsoby vzbuzují všeobecné pohoršení a to není nic proti tomu, když se na zámku objeví jeho rodiče. Princezna si zoufá, král s královnou taky, jenže královský slib je královský slib. Na scénu přichází bývalý princeznin nápadník, panovník sousedního království, sobecký král Egon, který princeznu nechal napospas drakovi. Ta se nechá obelstít jeho výmluvami a odpustí mu. Honza má princeznu upřímně rád a když pochopí, jak je z celé situace nešťastná, svatbu zruší a vrátí se do rodné chalupy. Princezna odjíždí s Egonem do jeho království, jenže tam teprve pozná jeho pravou povahu. Když chce utéct, Egon ji uvězní. Naštěstí se podaří uniknout princezninu rádci, učiteli dvorské etikety rytíři Valeriánovi. Ten věří, že jediný, kdo může princeznu zachránit, je Honza. Dokáže se ale Honza naučit dvorské mravy tak, aby mohl nepozorován vniknout na Egonův zámek a už podruhé princeznu zachránit? To je úkol stejně těžký jako zabít draka, zvláště když Egon nenechal nic náhodě a zatykače na Honzu s Valeriánem visí na každém rohu. Autorem originálního a vtipného scénáře je Petr Hudský, pohádku natočil Karel Janák. V hlavních rolích uvidíme Matouše Rumla jako Honzu, Evu Josefíkovou jako princeznu, Jakuba Prachaře jako krále Egona a Marka Ebena v roli rytíře Valeriána. Pohádka se točila v nádherných lokacích hradu Bouzova a na zámcích Hradec nad Moravicí a Hrádek u Nechanic. (Česká televize)

Philipus

Co se stalo po zachrane princezny?! Ctyri hvezdy za neotrelost pribehu (je to trochu z jineho pohledu). Velmi dobry vyber scenerie a hercu, a nechybi ani vtipna stranka pribehu. Po dlouhe dobe pohadka bez car a kouzel - v jednoduchosti je sila :). ()

anitae

Půlka osazenstva ze StarDance, celkem vtipný Eben, Prachař to byla egonie, a celkově už je přeRumlováno. Ale stále to byla snesitelná pohádka. ()

kluzo

Příjemné pokoukání na ČT po dlouhé době. Dračí sluj na začátku a na konci byla jeskyně Pekárna v Moravském krasu mezi Brnem a Ochozí v údolí Říčky. ()

tranquill

"Na křupany já mám čuch, Vaše Veličenstvo!" Žádný průšvih se letos nekonal. Průměrná štědrovečerní pohádka se sympatickými postavami. ()

kilobyte

Nová doba. Zabít draka už princeznám nestačí. Ony se ještě musejí zamilovat. Za chvíli budou chtít ještě aby Honza pracoval u mezinárodní firmy a měl minimálně pětimístný plat. :D ()

chrispe

Tato pohádka pro mě byla opravdu příjemné překvapení. Líbila se mi, líbil se mi nápad a i obsazení bylo sympatické. 3,5* ()

AloeB

Velmi příjemná a sympatická pohádka. Líbí se mi mírné rozbití tradičního klišé, že princezna a princ/Honza se do sebe nutně musejí zamilovat na první pohled (což mi například vadilo v případě jiné Janákovy pohádky s Josefíkovou). Špačkovský Marek Eben byl ve své roli neskutečně geniální a egoistický král Egon byl podařeným zloduchem. Natáčecích lokací našeho kraje si cením. Ve finále je tedy jediná škoda absence pohádkovějších motivů, což však chápu, protože by pak šlo o úplně jinou pohádku. ()

bararich8

Určitě jedna z těch lepších českých vánočních pohádek. Fajn záporák, Eben si to tu očividně užívá a člověk se pobaví. Příjemná večerní jednohubka. 4* ()

feryk

Začátek dobrý, vtipný, ale zhruba od třetiny začne kvalita upadat až k téměř nudnému konci, ale celkově slušný průměr. ()

FeriusParfax

Většina hvězdiček míří ke vtipné postavě Egona. Jeho Egonismus je příjemným zpestřením obyčejné pohádky. Už si ji moc nepamatuji, ale sir Egon mi přirostl k srdci. ()

Karp

Mám takový pocit, že se z toho nápadu dalo vytěžit víc. Když si člověk vzpomene na samolibého prince v podání Jana Krause z Jak se budí princezny, Prachařovi do něj něco schází, přestože Egonovo království boduje a on sám se také činí. Matouš Ruml je dobrák, burana se snaží odehrát, jak to jen jde, ale jako kdyby mu také něco chybělo. Člověk mu moc nevěří ani to kladivo, ani toho prosťáčka. Do jisté míry se zopakovala ústřední dvojice mužských postav z 10 pravidel jak sbalit holku. Marek Eben je zde za Marka Ebena, ale toho docela svazuje, protože nikdo od něj svým způsobem ani nic jiného nečeká. Možná by mu slušel naopak nějaký proti úkol. Byl bych za to jednotlivé charaktery ještě trochu vyostřit. Z buranů měla jít hlava kolem, Egon měl být vyloženě nesnesitelný (Hodně mu pomáhal místopis a kulisy.) a Matouš Ruml měl být víc chlap - prostý, naivní, nevychovaný, ale samozřejmě s dobrým srdcem. ()

nwx

Par vtipnych scen, jinak tragedie. A ta priserna hudba, ktera musi fidlat v pozadi snad kazde sceny!? Tam, kde film zasluhuje v pozadi klid, tam neustale vrzuka nejaky motiv, navic jsou to hudebni motivy opravdu hrozne. Ten kdo tu hudbu napsal a kdo ji takto k tomu filmu priplacnul, proste neumetel. ()

E lan

Konečně kvalitní srandovní štědrovečerní pohádka! Super Ruml a Eben, ještě lepší Prachař😀 To je radost! ()

Luxocculta

Slibný začátek i námět. Po půl hodině to bohužel začne ztrácet tempo i vtip. Škoda dost špatně hrajícího Marka Ebena. ()

quixote

Janákovy pohádky se mi hodně líbí, ale tahle rozhodně nejmíň. Nápad dobrý, ale první polovina se táhla, opravdu vtipných momentů se našlo jen pár. Spíš než děj mě poutaly lokace, a to je asi špatně. Hlavní pár sympatický, Eben poněkud toporný a málo přesvědčivý, ovšem určitou nejistotu, následně vedoucí k přehráváním nebo využívání osvědčených šarží, bylo cítit i u jiných, ostřílených herců. Tentokrát mě bohužel zklamala i hudba. ()

bearmeedek

Zázrak se nekonal, ale špatné to taky nebylo. Celkem originální byla myšlenka, že Honza z chalupy nemá žádné způsoby ani nevoní a nezařadí se jen tak do královské rodiny. Tak jako v "pohádkách". A Ebena normálně moc nemusím, ale tady mile překvapil. ()

ER

Tentokrát kompaktní děj, protkaný humorem a poselstvím, že není všechno zlato, co se třpytí,neurazil. Ale k potěšení ještě něco chybělo. Třeba nedávat roli Marku Ebenovi. ()

tančísvlky

Skutočne nadštandardná rozprávka a je veľmi kvalitné ,že môže niekto takéto v týchto končinách ešte natočiť. Oplatí sa to pozerať aj pre herecké obsadenie to je na tom správnom mieste a čo tento film veľmi posilňuje ku kvalite ... ()

Jonatána

Hodnocení je na tři a půl hvězdičky za pěknou, vtipnou, milou pohádku se sympatickým Honzou, krásnou, zpočátku poněkud povrchní, princeznou, vtipným královským párem, snesitelným zábavně padoušským padouchem. A ta další půlhvěždička je za šarmantního okouzlujícího Mr. Etiketu Marka Ebena a manželský pár Pavla Tomicová a Ondřej Malý. Povedená Štědrovečerní pohádka, určitě ji nevidím naposledy. Viděno opět o dva roky později a nemám důvod cokoli na svém hodnocení měnit. Fajn pohádka. ()