Honza zabije draka a získá princeznu a půl království. A tam, kde jiné pohádky končí, naše začíná. Princezně se totiž obyčejný Honza nelíbí, stejně tak jejím královským rodičům. Neumí se totiž chovat, jeho způsoby vzbuzují všeobecné pohoršení a to není nic proti tomu, když se na zámku objeví jeho rodiče. Princezna si zoufá, král s královnou taky, jenže královský slib je královský slib. Na scénu přichází bývalý princeznin nápadník, panovník sousedního království, sobecký král Egon, který princeznu nechal napospas drakovi. Ta se nechá obelstít jeho výmluvami a odpustí mu. Honza má princeznu upřímně rád a když pochopí, jak je z celé situace nešťastná, svatbu zruší a vrátí se do rodné chalupy. Princezna odjíždí s Egonem do jeho království, jenže tam teprve pozná jeho pravou povahu. Když chce utéct, Egon ji uvězní. Naštěstí se podaří uniknout princezninu rádci, učiteli dvorské etikety rytíři Valeriánovi. Ten věří, že jediný, kdo může princeznu zachránit, je Honza. Dokáže se ale Honza naučit dvorské mravy tak, aby mohl nepozorován vniknout na Egonův zámek a už podruhé princeznu zachránit? To je úkol stejně těžký jako zabít draka, zvláště když Egon nenechal nic náhodě a zatykače na Honzu s Valeriánem visí na každém rohu. Autorem originálního a vtipného scénáře je Petr Hudský, pohádku natočil Karel Janák. V hlavních rolích uvidíme Matouše Rumla jako Honzu, Evu Josefíkovou jako princeznu, Jakuba Prachaře jako krále Egona a Marka Ebena v roli rytíře Valeriána. Pohádka se točila v nádherných lokacích hradu Bouzova a na zámcích Hradec nad Moravicí a Hrádek u Nechanic. (Česká televize)

MM1979

Mě se to líbilo a i jsem se zasmál, byl jsem rád za ten "jiný" příběh... Tedy za sebe jsem spokojen a děkuji. Štědrovečerní TV - ČT WIN! :-) P. S. Z těch keců od trollů si nic nedělejte, bylo to fajn. ()

RenataD

Vtipná pohádka s trochu rušivou hudbou. Stejně jako pohádka Korunní princ je tento pohádkový příběh plný skvělých herců a hlavně zde nikdo neječí a ani se nepitvoří. Viděl vůbec ten, kdo dál odpad, tuhle pohádku nebo jenom hodnotili štědrovečerní hostinu? ()

Dalajlada

Po dlouhé době pohádka, která mě rozesmála. Matouš Ruml byl velice šikovně vybrán, aby ztvárnil obyčejného člověka bez vybraného chování a Eva Josefíková je natolik krásná, že už asi zůstane princeznou navěky. Role Marka Ebena byla trošku rozporuplná, a to jej mám velice rád. Jeho vtípky z nosítek se moc nehodily a jeho věčný šibalský úsměv mi moc neseděl. Na druhou stranu, Jakub Prachař zahrál roli prince Egona naprosto dokonale. Názvy měst a jednotek mě dostaly do kolen. ()

BStone

Konečně na Štědrý den poměrně solidní pohádka, dobře obsazená se zajímavým námětem, na kterou se dá v pohodě kouknout a říct si - jo, celkem dobrý. Janákovi kupodivu pohádky jdou více, než jeho filmová tvorba, která se nedá moc komentovat. Prachař lehce přehrává a vlastně jediné, co mě tam otravovalo, byl brainwashing v pozadí v podobě šílené a nepřestávající hudby. 45% ()

SignumVia odpad!

Vydržel jsem to tak 5min než mě to začalo s*át a po ani 10min jsem to vypnul. Vadilo mi několik věcí. Prvně nesourodost kostýmů a prostředí... Nechápu proč mám interiér gotického hradu ale mám tam kostýmy někde ala renesance až baroko. Koruna princezny a krále vyloženě trapné někde ze skladu Barrandova ze studiovek. V dnešní době kdy je možné vyrobit jak fantasy tak i historický reálné repliky to působilo hrozně. Výkony herců těžko soudit pokud odříkávají plytký scénář. Postava Ebena působila spíš jak trafika od Dvořáka ala vymyslete mu tam roli třeba jako dělal ten pořad o etiketě... Víc jsem neviděl a ani nechci protože to je úplná sracka a odpad... Já si pro pohádkový příběh představuji zcela jiné zpracování jak dějovou a dialogovou linkou tak i vizuálně který buď zaujme nebo minimálně neruší a dává vyniknout dialogu a herectví které zde v tomto případě ve všem absentovalo. ()

huhuhu783

Osobně se přikláníme k názorům které hodnotí tuto pohádku mnohem líp než ty minulé. Honza uvěřitelný a princezna měla proč se do něj zamilovat. Za mě po letech utrpení které vygradovalo loni za 4 hvězdy a přání pokračovat tímto směrem dál a líp ()

IGATY

Po éře neúspěšných pokusů o štědrovečerní pohádku slušný a koukatelný počin bez zbytečně moderních prvků, uřvaných pekelnîků a se zajîmavým pojetím pohádky "odzadu". Matouše a Evu máme rádi, byl to dobrý výběr. A Marek Eben byl taktéž úžasný. Za nás plný počet ()

roabe

Film o tom, že umět jíst zákusek vidličkou je důležitější než dobrý člověk, ač nemá snobské vychování. Ale přitom s bláhovou vizí, že burana lze převychovat.. Taky vzpomínka na to, jak jsme za totáče coby žáčci škol na Praze 6 museli chodit vítat s mávátky papalášské delegace na Leninku (dnes Evropskou). Místy odfláklé záběry (viditelně přelepené vypínače na zdi, krátké černé legíny pod sukní Josefíkové při sesedání z koně, jiné okno zevnitř komnaty než okno zvenčí, z něhož se Eben s Rumlem spouštěli dolů z Červeného zámku, kupky ze sena evidentně přivezeného na louku na valníku – takhle se, děti, seno nesušívalo) nebo hrubší omyly zejména vinou architekta (asfaltová lepenka na několika roubených domech v Betlému Hlinsko, která se začala na střechách používat až od počátku 20. století). Místy vykrádačka ze Shreka, sedlák Honza s mohutným kladivem jako Thor, ale s neodpovídající tělesnou konstitucí, otravná hudba. Chtělo to více pozornosti, odměnu si nezaslouží hlavně výprava.. Rozhodně však jako celek výrazně lepší než mnohé předchozí vánoční pohádky. ()

eaglestar

No, krásný to bylo. Lexa Honzovič a Trapák Prachařovic a navíc ča ča ča. Joj, ještě bych málem opomenul koženého Kramára. ()

Lykos

Kdybych porovnávala pouze s loňským Žitem, tak bych možná ještě hvězdu přihodila. Ale když si uvědomím, že jediné pozitivní, co mohu říct, je, že jsem to dokoukala, tak to je na tři hvězdy málo. Nápad dobrý, ale na celovečerní film to nestačí. Tohle měla být padesátiminutová studiovka, které se točily dřív. Film je většinu času nudný, od počátku je naprosto předvídatelný. Možná chápeme, proč se nakonec princezna zamilovala do Honzy, ale proč vlastně by Honza měl milovat ji? Děj se dá ve své úplnosti vyjádřit zhruba pěti větami. Prostě na začátku bylo jen těch pět vět a zbytek jsou vycpávky. Žádná z postav není alespoň trochu propracovaná. Prostě nuda..nuda...komický výstup...nuda...nuda...rádobyvtipná "hláška"...nuda...atd. ()

Twixy

Myslím, že po dlouhé době se zadařilo. Pohádka sice není nějaká "světoborná", ale vždyť to ani nemá být. Vtipné a hřejivé. Možná to bude tím, že si tvůrci tentokráte nekladli záměr mít nejlepší pohádku světa. Eben má v podstatě hlavní roli, což ničemu nevadí, jen vypadá tak o 10 let starší. Oceňuji kombinaci klasiky a moderny. Pohádka velmi citlivě reaguje na dnešní trendy, aniž by překročila nějakou únosnou mez jako "skvosty" poslední doby. Kontrast mezi šlechtou a poddanými tam je stejně jako mezi dobrem a zlem - tak to má být. Pravda, některé věci jsou do očí bijící a naivní - chování Egona, věčné ofrňování princezny, plán Ebena a Rumla, ale to jsou věci, které k pohádce prostě patří. Jsem rád, že konečně zase můžeme mluvit o pohádce. ()

Benigni

Ano, je to sice hloupoučké, ale o tři třídy lepší, než Kouzelník Žito. Velkou míru kvality drží především scénář, než Janákova nepřítomná režie. Práce s hercem tu nebyla moc vidět (byla li vůbec nějaká) - přesto před kamerou v dramatické roli ne příliš zkušený Marek Eben obstál. Profesionální přístup měla i Josefíková a Ruml. Je zřejmé, že když hraje Prachař sám sebe, před kamerou to funguje i v konotaci s dějem a postavami / jeho "herectví" se v tomto případě dalo kupodivu celkem přijmout. Freimanová si drží svou laťku obstojně. Castingové propojení se Stardance (Ruml, Eben, Tomicová, Malý) mi přišlo jako největší zoufalost ČT udržet si diváka na kanálu - podle toho také obsazení (ne)fungovalo. Kvalitní, spíše po instrumentální stránce, byla Březinova hudba. Škoda jen, že nebyl v pohádce nějaký chytlavý inteligentní leitmotiv, křehká melodie, která by vše držela pohromadě, od Březiny to bylo víceméně jen řemeslo. Od Hapkovy smrti český národ postrádá skladatele hudby k pohádkám. Scénku s Goldflamem bych vystřihla, byla zbytečná a retardovala děj / i Goldflama. Trapné bylo stálé zneužívání pseudohradu Bouzova, který už je v nejen českých pohádkách tak okoukaný, že působí záběry zcela fádně. O to víc potom vynikla osobitá novogotická architektura Hradce nad Moravicí. ()

anonim

Rozhodně existují nesrovnatelně lepší české pohádky, ale ve srovnání s paskvily posledních let byl tohle téměř skvost. Pohádka rozhodně nepostrádala nápad ani vtip (velmi se mi líbila role Marka Ebena), jen toho Egona tam bylo trošku moc. ()

Nordy_VH

Po několika letech nekoukatelných štědovečerních pohádek, konečně jedna dobrá. Ano, dobrá, žádný zázrak, ale člověk to mohl zhlédnout bez potřeby přepínat, či větší dávky alkoholu. Zajimavý nápad na celkový děj, výborné výkony především Eben a Prachař i Ruml. Krásná byla i hudba, kostýmy a výběr lokací. Celkem 60%. ()

RazielCZ

Režie si tak trochu popletla žánry. Poslední dobou spíše než o pohádky jde o různé tragikomedie, což naštěstí nebyl tento případ, nicméně trošku na hraně to přes to bylo. Rád bych dal tři hvězdičky, ale vzhledem k obsahu dnešních standardních hereckých výkonů nemohu. Přes to ty dvě jsou ode mne pozitivním hodnocením více než velkým. Nevím, do jaké míry takové věci jsou pro děti, natož pro dospělé. Ale dobře, dejme tomu... ()

zuzam

Velmi milá a vtipná pohádka, výborný casting, sice Matouš Ruml nevypadá jako nějaký silný neohrožený drakobijce, ale svou roli poctivého, dobrosrdečného a neohroženého vesnického burana, který je převychován na muže vybraných způsobů zvládl hezky. Egon Jakuba Prachaře a svatý otec Martina Myšičky jsou naprosto perfektní. Snad jen trochu slabší kostýmy a celkově je vidět, že se šetřilo, třeba na počtu komparzistů, spousta scén je venku.... ()

Rimina

Krásná a velmi vtipná pohádka.Herci báječní.Nemám co bych vytkla.Stane se to jednou z mých nejoblíbenějších pohádek.Pro mě klenot. ()