Tisíc pět set dolarů – to je odměna, již může získat taneční pár, který nejdéle zůstane na tanečním parketu, pořádaném v prostředí velkolepého zábavního pavilónu nedaleko mořské pláže. „Taneční maratón“ je senzací pro diváky, pro zúčastněné na parketu pak příležitostí zadarmo se najíst, s vidinou odměny v případě vítězství navíc. Stačí jen vyplnit přihlášku a podstoupit běžnou lékařskou prohlídku. Není divu, že do soutěže se hlásí i náhodní účastníci. Také ústřední dvojici Glorii a Roberta spojila náhoda tanečního reje. V tragickém příběhu, natočeném podle románu Horace McCoye se nehraje jen o peníze, ale doslova o všechno… Děj slavného filmu, který natočil režisér Sydney Pollack (Tři dny Kondora, Jeremiah Johnson, Vzpomínky na Afriku), se odehrává v roce 1932, v době Velké hospodářské krize. Příběh, stejně jako literární předloha, byl pojat jako hořké podobenství o absurdní existenciální situaci moderního člověka. Film – mimo jiných – získal Oscara (za vedlejší herecký výkon) pro Giga Younga v roli konferenciéra. (Česká televize)

angel74

Sydney Pollack podpořený geniální knižní předlohou se v reáliích dost šíleného tanečního maratonu pustil do zžíravé kritiky nešvarů tehdejší společnosti tak zdrcujícím způsobem, že z toho nutně musí zamrznout úsměv každému jen trochu soudnému člověku ještě i dnes. Jde o vpravdě nadčasový snímek, ve kterém naplno zazářila Jane Fonda. Trpká symbolika těch několika umně poskládaných slov Koně se také střílejí diváka naplno zasáhne až v posledních minutách filmu. (95%) ()

vesper001

Drsná ukázka jedné z nejhlouběji zakořeněných lidských vlastností – touha „vidět trochu mizérie, aby se cítili lépe“. Zničující taneční maraton je obdobou gladiátorských her, jen v hledišti jsou pohodlnější sedačky. Obecenstvo zírá na zoufalce, bojující v aréně o život a odměnu se stejně zvrhlou lačností, jako jejich předci ve starověkém Římě. A uspokojení z utrpení druhých úspěšně přežívá dodnes. Proč asi jsou nejprodávanějšími novinami ty bulvární, plné násilí, zrůd a všelijaké špíny? Musím říct, že mě tenhle film vyčerpal nejen psychicky, ale i fyzicky. ()

andrii

..., když jsou ranění. Namísto obroku, dostanou po broku. Pořádají hony, podseknou nohy, zastavují krok. V mdlobách, v bolesti. Mistři ceremoniáři, hybatelé s rohy. Paliči komunitní humanity fair play, a přitom dále, vedle v sále, podrážky v ráži, až se točí hlavy, očistec odrážejí. Na parketu tepou figury. Válčí se o vavříny, nejen při valčíku, kdo udrží uzdu dialogu lakýrek a střevíců. ()

kocik1

Perfektně vystavěná atmosféra a psychologický rozbor všech těch budoucích Vyvolených, Výměn manželek apod.  Kdo by to byl řekl, že tohle schéma bude fungovat ještě za víc než 50 let. V tom je tenhle film geniální. Mínusem je akorát jeho závěr. ()

Wallas

Pomalá první část začíná nabírat v polovině hrozivé obrátky, ale ke konci se opět tempo zmírní. Chybí mi nějaká větší pointa. ()

hans500

Jeden z nejlepších filmů Sydneyho Pollacka, nejspíš i nejlepší. Vše zde funguje dokonale, od propracovaného scénáře přes vynikající režii až k perfektním hereckým výkonům (bezchybně hrají všichni). Film nepostrádá výbornou atmosféru. Vrcholem je samotný závěr. Zkrátka Sydney Pollack ve své nejlepší formě, to mluví za vše. ()

Skuby47

Excelentní film na který se nezapomíná, jaký se podaří natočit tvůrcům snad jednou za život. Je důkazem, že v tomto případě zvítězila myšlenka nad hmotou, protože v levném prostředí jednoho sálu a přísálí se podařilo natočit něco tak originálního, emotivního a nadčasového. Kdo umí, ten umí. Dvouměsíční taneční maratón pořádaný v době americké hospodářské krize ukázal, co jsou lidé ochotni podstoupit pro peníze a vidinu lepších zítřků. Desítky ztroskotanců, životem zklamaných zoufalců a zkrachovaných existencí se bez ohledu na ztrátu lidské důstojnosti, pro potěchu publika, pod taktovkou moderujícího manipulátora propůjčilo k této ponižující reality show. Režisér Pollack dal hercům velký prostor, což se mu bohatě vrátilo ve strhujících výkonech všech účinkujících v čele s famózní Jane Fondovou. Velmi depresivní, drsný film o ztracených iluzích. To nelze popsat, to se musí vidět. ()

plechulka

Většinou se zfilmovaných děl, které mne velmi oslovili, dost bojím a tak jsem se léta "úspěšně vyhýbala" tomuto filmu. Teď musím přiznat, že zbytečně - atmosféra i vyznění plně koresponduje s tím, jak si knihu pamatuji - Sidney Pollack byl fakt PAN REŽISÉR! ()

M-arta

Pohled do zákulisí jedné pra-reality show. Heslo pořadatele "Lidé chtějí vidět utrpení, aby se sami mohli cítit lépe" ovšem od těch dob nezastaralo ani neopelichalo. Showbyznys zbavený příkras, výborná kamera, mrazení v zádech a skvěle postavený příběh v jednom. ()

Sfinkter

Narozdíl od filmových znalců a kritiků je pro mě zásadních pouze posledních deset minut, zbytek filmu kromě výkonu Jane Fondy neobsahuje nic, kvůli čemu snímek sledovat znovu, i když se jedná o režijně bezchybně zvládnutý film. Jeho poselství však vstřebávám lépe z jiných příbuzných snímků. ()

Karin.Kiss

Porovnávanie koní s ľuďmi je na základe stavby príbehu skvelou metaforou, vygradovanou až na samom konci. Bonusom je viditeľná zmena v chovaní postáv. Mierne cynické zobrazenie skutočnosti, v ktorom sa opakujú staré známe úplatky, nie vo finančnej podobe. Čo všetko by sme boli ochotní urobiť pre peniaze? A čo sú ochotní urobiť agenti a showmani v snahe zabaviť svoje obecenstvo na úkor druhých ľudí? Dohnať ich až na pokraj fyzických i psychických síl. ()

noriaki

Fascinovalo mě na kolik rovinách tenhle vcelku banální příběh funguje. Romantické drama, sociální satira, výpověď doby, etická polemika, studie rozpadu osobnosti, zrcadlo pro diváka - stačí si vybrat. Horace McCoy prý napsal skvělou knihu, jenže to co s ní udělal Sydney Pollack, je bez diskuze geniální. Atmosféra je neuvěřitelně hutná, režie na rok výroby až nepříjemně dynamická a herci do jednoho skvělí. Deziluzivní závěr jen těsně zaostal za svým konkurentem ze stejného roku, Půlnočním kovbojem. ()

Autogram

Hospodärska kríza ako tanečný maratón, z ktorého tiež niet východiska. Zaujímavé podobenstvo, ale iba priemerný film s prispatým tancom. ()

Pecival

První hodina příšerná nuda. Pak se začne trochu něco dít, ale konec to opět (z mého pohledu) zazdil. Ano, možná podporuje ústřední myšlenku, ale mě do filmu logicky nepasoval ani se do něj nehodil. Navíc s celým konceptem mám problém: Jak mám litovat lidi, které do jejich psychického a fyzického vyčerpání vehnala touha po odměně (jistě můžeme argumentovat lidmi ve velmi tíživé situaci, ale to neberu). To je stejně jako kdybych natočil film o tom, že běžím maraton a v třicátém kilometru kolabuji.... ()

Aqualung

Co k tomuto filmu dodat?Chce se spíše mlčet a předtím vyseknout poklonu.A to jak panu Pollackovi, tak Jane Fondové.Podařilo se jim postihnout naprosto přesně projevy hospodářské krize v sociální oblasti.Existenciální peklo, kterým lidé procházejí nutí své oběti, nebo,chcete-li, účastníky k čemusi, co lze jen těžko popsat.Lidé se chovají jako opice nebo koně na dostizích.A padají, umírají a vstávají, někteří zešílejí, někteří prosí o kulku.A svině na tom umí vydělat.Ale jsou to opravdu svině, nebo jen produkt doby?A kulka v hlavě je vražda, nebo služba bližnímu.Těch zásadních otázek, před které nás film staví je hodně.A je to tak dobře.Hodnotím vysoko! ()

standsiller

Rivalita v ktorej existuje jediná forma ducha - bezcharakterné preteky s cieľom nakŕmiť oči v sále prísediacich divákov. Film má ráz antických zápasov na život a na smrť s tendenciou odkrývať bočné problémy pokrývajúce väčšiu plochu než sa na prvý pohľad zdá. Aj keď je to sociálnejšie ladené ako Horace MCCoy písal nemôžem povedať že by ma film uzíval k agónii. Vynikajúca réžia spravila z týchto pretekov ( kto skôr paralyzuje svoju muskulatúru k tomu, že spadne počúraný k zemi bez toho aby to vedel ovplyvniť ) túžbu vybudovať novú športovú disciplínu. Či nie ? ()

štísko

Takhle skvěle natočený film s depresivní tematikou u mne kdysi vedl k těžké vnitřní krizi která ve mne vyvolala touhu najít skutečný smysl života. A já ho našel! Takže konec dobrý všechno dobrý. Jen ten film bych už raději nemusel. Kdyby bylo v tomto snímku aspoň trochu radosti ze života, tak čtyři hvězdičky bych dal určitě. Takhle si kladu otázku, po smyslu podobných filmů. ()