Špatná výchova

• Španělsko La mala educación (více)

Madrid 1980. Úspěšný režisér Enrique Serrano už dlouho marně hledá námět, který by ho zaujal, když k němu náhle vpadne neohlášená návštěva. Enrique hned nepozná svého někdejšího spolužáka Ignacia, jenž ho přišel požádat o roli, a snaží se ho zbavit, přestože mu připomene minulost. Po jeho odchodu se ale začte do rukopisu novely, který mu Ignacio nechal, a začnou v něm ožívat vzpomínky. V 60. letech se jako chlapci setkali v jezuitské koleji, kde spolu objevovali film, ale také lásku, sex a strach. Svědkem i hlavním aktérem jejich probuzení byl tehdy otec Manolo, ředitel ústavu a profesor literatury, zosobňující dvojtvářnost náboženských institucí této doby. Příběh, jehož autorem je Ignacio, zaujme Enriqua natolik, že po někdejším intimním příteli, s nímž se pak setkal znovu jen jednou v 70. letech, začne pátrat. Je mu jasné, že objevil námět, na který čekal, a je odhodlán natočit podle něj film. Netuší ale, k jakým odhalením ho pátrání po bývalém příteli dovede. (oficiální text distributora)

Pethack

Drama/krimi/mysteriózní/thriller.. Todo? Nada! Troufám si tvrdit, že vztahy mezi postavami zde nejsou jako náplň dramatu, ale pouze coby jeden z konstrukčních prvků děje krimi/thrilleru, jenž krom vášně obsahuje ještě další nezbytné propriety, přesně jako podle thrillerové kuchařky (vydírání, nečtený dopis po mrtvém, utajená identita...) a tudíž nemá moc co nabídnout. Mystérium je, jak se s tím vším vypořádat tak, aby nevznikl pouze samoúčelně působící, eklektický počin - a jako správné mystérium zde zůstává neodhaleno. ()

honzii

Zatím jsem film neviděl celý, ale svým přístupem k tématice filmu mě moc neoslovil. Pedro Almodóvar je určitě zajímavý filmař a chápu, že některým fanouškům tahá za pocity, ale já mu nemůžu tak úplně přijít na chuť.. přitom v jeho námětech je velký potenciál. ()

miklaras

Do určité chvíle je to výborný příběh, který člověka napne a mrazí zároveň. Jenže druhá polovina se začne zoufale protahovat, zbytečně komplikovat a vztahy všech hrdinů začnou ztrácet na atraktivitě. Trošičku dýchavičně to celé dospěje ke konci a to je veliká škoda. Almodóvar umí kompaktnější dramata. ()

see_sawandrew

Moje první setkání s Almodóvarem dopadlo dobře po stránce estetiky, nikoli však po stránce filmového zážitku. Režisérovi se musí nechat patřičná pozornost rekvizitám a celkové barevnosti prostředí, což snímá slušnou kamerou a kvalitně stříhá. Téma filmu mi však stále připadá nevyužité, i přes slušnou kritiku internátních škol a sexuální otevřenost, která je pro tento film snad úplně nezbytná. Hlavně naratologicky zajímavý počin, který však už víckrát vidět nemusím. 65% ()

bari68

Almodóvar má svoj jedinečný a originálny pohľad na film. Berie ho čiste ako umenie a takto vidí aj prítomný námet. Svojim nápaditým dvojexpozičným scenárom dáva divákovi na výber, aby si urobil vlastný obrázok, aj keď s postavami jednej, či onej strany veľa nesympatizujeme. Krásny režisérsky podvod. ()

Zagros

Špatná výchova je vcelku typický film od Pedra Almodóvara. Pro mě jsou hlavním rysem téměř všech jeho filmů naprosto šílené postavy, kde jejich homosexualita a případně změny pohlaví jsou tím nejnormálnějším. To je v jeho filmech standard a znalé diváky tím nepřekvapí. Co je pro mě pozoruhodné, je zejména zvláštní chování postav a povětšinou zcela nepochopím jejich motivaci. To ovšem nic nemění na tom, že Almodóvar točit umí. Sebedivnější příběh je natočen výtečně a opět mě dokázal udržet v roztodivné atmosféře a v napětí až do konce. Nicméně některé části příběhu, záběry a obrazy mi přišly až hnusné. Z filmu dobrý pocit nemám a opakovat jej nepotřebuji. Tentokrát přidává i nadstavbu v podobně kritiky církve. Ta je jako obvykle schopná všeho a ještě u toho mají pocit spravedlnosti, když si přeci vždycky mohou říci: Bůh je na naší straně. Je to hnus. Film to rozhodně není pro každého, ale jako celek funguje skoro bez chyb a čtyři hvězdy si zaslouží. ()

cab

Spanelsko 80. let. Katolicka skola pro chlapce. Dva spoluzaci nachazeji k sobe zalibeni k nevoli mistniho duchovniho reditele. Duvod? On sam je zamilovan do jednoho z nich. Druhy je diky tomu vyhozen a tudiz odtrhnut od sveho vice nez pritele. Nasleduje posun v case a z vyhozeneho spoluzaka je reziser, kteremu se do ruky dostava scenar v kterem rozpozna rukopis sveho davneho pritele, coz mu neda a vyda se jej hledat....Ze zacatku zapeklite zamotany dej, ktery se nastesti postupem casu vyjasnuje a dava smysl i vyzdvyhuje toto dilo nad prumer. Z hercu je nejzajimavejsi (Gael Garcia Bernal). (Pedro Almodovar) ma autenticky zpusob vypraveni a je mu tezke prijit k chuti. Ja za sebe davam nadprumernych 85%. ()

Kapybara

Almodóvarovým filmům, v kterých jsou středobodem všeho dění homosexuálové/transvestité/transsexuálové/lesbičky, nějak nemůžu přijít na chuť. Stejně jako "Vše o mé matce" je to pro mě dost vzdálené, tak nějak pitoreskní a nereálné, přehnané. Nicméně jsem byla napnutá, co se z toho vyvrbí, takže tři * jsou určitě zasloužené. ()

tereza_p

Přiznám se, že až ke konci filmu jsem si konečně ujasnila, co k čemu patří, co je skutečnost, co ne. Spojení příběhu, Bernala a španělštiny mě určitě chladnou nenechalo. ()

duddek

Nevím, tohle prostředí je mi prostě natolik vzdálené, že se do něj neumím vžít. Ale špatně natočené to není... ()

Kovaja

Hodně povedenej kousek i když o teploušcích,jak mladých tak starých.Film mě doslova pohltila dost zaujal hlavně herecký výkon Bernala,kterého znám především z rolí jako(Babel,Amores perros,Mexická jízda) Děj pojednává o 2 kamarádech kteří k sobě našli v mladých letech zalíbení a začli si "lidově" sahat do kalhot,to samozřejmě zjistil farář který měl oba chlapce k výchově,jelikož byl také na chlapečky tak začal žárlit a 1 z chlapců se zřekl.Chlapci se v dospělosti potkali a po čase k sobě opět našli "teplou" lásku.No prostě slaďák jak sviňa ale dobře udělanej a koukatelnej. ()

Roman Albach

Almodovar znovu dokázal, že je výborný režisér a že dokáže i to nejkontroverznější téma převést na filmové plátno a přitom působit věrohodně. ()

F.W.Colqhoun

Ládovat se hormonama a drogama jako ty, tak se taky zcvoknu, ty buzno. Almodóvar vyhlašuje záměr vyrobit thriller oceňovaným žánrovým zpracováním úvodních titulků, doprovázených Iglesiasovou variací na to paranoidnější z Bernarda Herrmanna. Povedlo se mu to, nebo jde "jen" o další Almodóvarův film? Odpověď zní: ano, povedlo. Almodóvar sice neopouští známá teritoria, ani se nezříká záliby v lascivním homo-humoru a k estetizovanému pavlačovému tlachání, v tomto kontextu sympatickému, ale hitchcockovská identitní záhada ohledně pokusu ambiciózního heteráka vyvézt se kariérně po hřbetě homosexuálního filmaře, na základě povídky o nerovném životním střetnutí pederasta se zárodečným transsexuálem, je vyprávěna autorsky věrně a zároveň žánrově vydařeně. Bábuškovité scenáristické kotrmelce spočívající v prolínání vrstev hlavní vypravěčské linie / čteného scénáře / vzpomínek / vzpomínek ve scénáři, kdy se některé prvky (např. samotný scénář, jednou jako čtení pro režiséra a jindy jako předmět vydírání) objevují i nolanovsky několikrát zanořené, vás zaměstnají natolik, abyste přehlédli, že jde v základě o storku jako vystřiženou z černé kroniky, což je modus operandi, s nímž pracuje Almodóvarovo alter ego, úspěšný režisér Enrique Goded. Přidáte-li několik skutečně mistrných scén, vychází z toho jeden z povedenějších Almodóvarových filmů. Velké štěstí, že i v roce 2021 platí že [Enrique Goded?] dál točí filmy, pořád se stejnou vášní. ()

kolemjdouc

tenhle film se mi podařilo sehnat za dobrou láci.Almodóvar je značka ,která splní co očekáváte.V odhalení duše pitvá  až na kost.V dějinách filmu bude mít vlastní kapitolu. ()

derryl

Skvost! Velice překvapivý film, ve kterém je neuvěřitelná kulminace napětí a erotiky protkána dokonale vystavěným příběhem. Almodóvar opět potvrdil, že "zvrácené a pokřivené" vztahy všech možných i "nemožných" lidí ho stále fascinují a doufám, že i nadále fascinovat budou. ()

pjotr76

Jsem velký fanda Almodóvara, zároveň vím, jak je Pedro fascinován lidskými vztahy, lidskou sexualitou a zejména zobrazování různých odchylek proti standardům - homosexualita, transsexualita a transvestitismus,a možná proto, že je jedním z mála populárních režisérů, kteří točí tato témata, si ho cením. Špatná výchova je nesmírně zajímavý film a Pedro se v něm evidentně velmi realizoval, jediným problémem je, že protentokrát nemyslel tolik na diváky a na srozumitelnost pro alespoň trochu širší diváckou obec. To co udělalo z Todo sobre mi madre špičkový film, tedy všeobechná uchopitelnost průměrně inteligentním divákem, zde poněkud selhává. La Mala Educación je další klasická Almodovarovina, ale z hlediska širší divácké obce ne toliko významná a snadno zapomenutelná. Již jen těžko lze pochopit a obhájit pedofilii láskou, jen těžko lze něco cítit k napůl předělanému transsexuálovi, který vypadá jako prostitutka té nejnižší kategorie, jen těžko si lze vysvětlit, že heterosexuální kluk je natolik bez zábran, že bude spát s o 50 let starším pedofilem, jen proto, aby tento mu pomohl uskutečnit jeho zvrácený plán, jen těžko lze pochopit, že umělecká branže je složená ze samých homosexuálů...Pedro, věřím, že tuším jak jsi to myslel, problém je, že já a spolu se mnou tak kolem 90% heterosexuálního publika může mít problém s pochopením tvého zatím posledního díla. ()

Radim

Pro mě skvělá záležitost, Almodóvar mi prostě sedí. Nekonvenční, bizarní a sakra dobře natočené. ()

Piškotka

Zvláštní. Kořeny zla tkví v daleké minulosti, která je pro někoho vyřešená, pro někoho okamžikem sladké pomsty. Zpočátku jsem měla pocit, že to bude o ničem. Ale síla příběhu byla natolik intenzivní a autentická, že hodnotím maximálním počtem hvězd. G. G. Bernal hrál přesladce, víc mě však zaujal F. Martínez a jeho poloha pátrání po své první lásce. Film byl plný metafor a v mnoha momentech mi byl blízký. Zobrazená síla mužské lásky mi přišla absurdní a komická, o to více však upřímná. ()

Ixbalanke

Film příjemný na koukání, středně náročný. Občas jsem se ztrácela v ději, ale to asi tím vínem :-D Gael tradičně roztomilý. Ale after feeling jaksi žádný... ()

Almodóvar mění plány

Almodóvar mění plány

12.09.2007

Španělský miláček klubových diváků a specialista na problémy se sexuální orientací Pedro Almodóvar nějakou dobu pilně pracoval na projektu La piel que habito, což je příběh o pomstě na motivy… (více)

Miniprofil Pedro Almodóvar

Miniprofil Pedro Almodóvar