V pasti

• Česko Trapped (festivalový název) (více)
všechny plakáty
Island / Německo, (2016–2021), 23 h 27 min (Minutáž: 49–54 min)

Ólafur Darri Ólafsson, Ilmur Kristjánsdóttir, Ingvar Sigurðsson, Nína Dögg Filippusdóttir, Baltasar Breki Samper, Bjarne Henriksen, Þorsteinn Bachmann (více)

Série(3) / Epizody(28)

V městečku odstřiženém od zbytku světa sněhovou bouří řádí vrah. Islandský seriálový projekt V pasti, mezinárodně známý pod anglickým názvem Trapped, v sobě spojuje dvě výrazné tendence televizní tvorby posledních let. Tou první je systematické vábení etablovaných filmových režisérů k televizním seriálům příslibem větší tvůrčí svobody a možností důkladně rozvíjet originální koncepty do delších vyprávění, než jaké skýtá kinematografie. V tomto případě za projektem stojí Baltasar Kormákur, který doposud profesně střídal natáčení menších islandských filmů pro festivalový okruh jako Svatba za bílé noci či Hluboko s žánrovou prací v Americe, kde režíroval např. akční krimi thrillery Kontraband a 2 zbraně. Kormákur ve svém seriálovém konceptu přichází s vítanou osobitou variací na trend ponurých severských krimi seriálů. Tato kategorie se sice po mezinárodním úspěchu fenomenálního dánského Zločinu a nadšeném přijetí švédsko-dánské série Most stala světově vyhledávaným zbožím, ale bohužel také v řadě případů přinesla jen slabší variace a marné nápodoby zmiňovaných hitů. Kormákur se nesnaží o nápodobu skandinávských úspěšných modelů, ale naopak vychází z bytostně lokálních specifik své domoviny a na nich staví kriminální příběh, který zabydluje vítaně přízemními a obyčejnými lidmi. Klíčovou roli ve vyprávění má také islandské podnebí, protože právě zdejší sněhové bouře fungují jako zásadní katalyzátor vyprávění. Právě blizard se silným sněžením zapříčiní, že profesionální kriminalisté z hlavního města nemohou přijet vyšetřovat nález část lidského těla, které bylo vyloveno z moře poblíž přístavu na východě Islandu. Pátrání po vrahovi tak připadne místním policistům. V pasti je doposud nejnákladnější islandský televizní projekt, jeho rozpočet je až desetinásobný oproti tamním obvyklým produkcím. Ovšem také na rozdíl od jiných, které zřídkakdy překročí hranice ostrovní země, byl prodán do řady zemí světa a zaznamenal pozitivní reakce u široké divácké obce. (Česká televize)

Milwa

Už dlouho se mi nestalo abych byla po skončení seriálu tak smutná. Dolehlo to na mě jako šutr. Skvěle napsaná, zahraná a natočená krimi. Nikde žádný vyšinutý zločinec, jen jedna malá zafujaná vesnice a její hříchy. Poslední dva díly tnou do živého, odkrývají motiv, ale zároveň nabízí mnoho otázek na které nejsou jednoznačné odpovědi. V centru všeho stojí hlavní detektiv "Andri" ve své nekonečné samotě. Kdyby šlo dát 10, dám 10. ()

kowalski

Jako jo ale nevím proč ne okolo toho takový hajp. Je paráda koukat na to neustálé sněžení kór když bydlíte v polabské nížině a za sněhem musíte jezdit na hory. Ale do šestého dílu to byla solidní nuda kdy jste vlastně koukali na nasranýho policajta, kterýmu v lednu na Islandu není vůbec zima a tak chodí pořád s rozepnutou bundou bez čepice. Až když přijde ke konci obleva kostimérka mu zapne bundu a někde najde čepici. Za solidní finále, úvodní titulky a hudbu dávám 3 hvězdy. Už ale znova píšu, že kdyby to byla mini série nebo 2,5 hodinový film bylo by to na 4*. ()

zahadum

Dokonalosť sama o sebe ! Sympatický hlavný hrdina, perfektné prostredie, uveriteľné postavy, zložitá a skrytá zápletka....čo viacej si priať ? druhú sériu....áno je na ceste :) ()

barteca

Islandská produkce mě ještě nikdy nezklamala. Traumatická krajina, traumatické vztahy. Postavy hluboce prokreslené a hluboce zahrané. Jako fakt mají jen 350 tisíc lidu ?! a dělají vše na nejvyšší profi úrovni ?! Jen mě pak udivuje, jak hluboko jsme v naší kotlince klesli.... ()

Rockerman

Všichni tady na ČSFD vzdycháme nad slabou úrovní českého krimi-seriálu a jako příklad často uvádíme severské země, které dokážou přitáhnout diváka mrazivou atmosférou, napětím a syrovostí. Tohle všechno je pravda, ale neudělá za ně půlku práce to klima? Když v malém městečku na Islandu udeří sněhová bouře, odřízne jej od zbytku světa tak, že nikdo nemůže odjet ani přijet, je zaděláno na pořádné drama. A když se právě v onen den najde torzo těla po brutální vraždě jde už pak všechno samo. Takovou situaci u nás nenatočíte ani za nic na světě! 9 dílů jsem chrochtal blahem a těšil se na rozuzlení v poslední části. Ta však byla podle mého názoru nezvládnuta. Hlavně ta pasáž ve fabrice na ryby byla špatná a nelogická. Nechci " spoilerovat", ale policie jde na nebezpečného zločince beze zbraně, zločinec chce zdrhnout, ale odloží pušku a utíká jen s nožem a dva chlapi si v mrazáku všimnou protipožárního čidla až když jsou zmrzlí na kost. Škoda, jinak by to bylo za 5! ()

FilmWave

Skvělé obsazení a severská depka spíš trochu oldschoolová než podle nejmodernejších trendů (má to blíž k Taggartovi než Nesbovi), což je příjemná změna. Jen je to zase zbytečně natahované a místo 10 dílů by stačilo 6. ()

Wyder

Pro mě seriálovej objev letošního podzimu. Skvělá ponurá islandská atmosféra v první sérii (sněží, hurá!), už jsem dlouho takhle solidní kriminálku neviděl... ()

tranquill

Island nezklamal. "Skandinávie" se vším všudy. Temná atmosféra i bez přispění Solstafir (i když nějakou blackovku zaslechneme), čemuž samozřejmě dopomohla mrazivá zasněžená krajina, ale jistě i výborná režie a tradičně komplikovaný scénář. ()

Ergon

Výjimečnost seriálu Trapped (v českém překladu V pasti) spočívá v unikátnosti prostřední, které vytvořilo jedinečnou atmosféru (Islandské maloměsto odříznuté od okolního světa zasněženými horami). Pomalé tempo vyprávění postupně buduje atmosféru nečekanými, nikoliv šokujícími, událostmi a diváka tak krásně připraví na nečekané finále. To vše doplněné rodinnými a sousedskými vztahy maloměsta, kde se všichni znají, podezřívají, pomlouvají a podvádějí. Ideální krimi prostředí. P.S.: Seriál obsahuje 10 epizod. ()

Franc1s

A opět se potvrdilo, že kriminálky od borců ze severu si jedou svou vlastní ligu a co seriál, to originál. Teď tentokrát přímo z Islandu, neznámé tváře, zajímavý příběh, nádherná a drsná příroda. Kde se po bouři ocitne malé městečko odřízlé od světa a najednou se zde objeví mrtvé tělo a pomalu se začíná odkrývat minulost tohoto místa a lidí, kteří zde žíjí.. Každá postava zajímavá něčím jiným, nejen zachmuřilej ale výborně zahranej velitel tamějších policistů. V žádném dílu se člověk ani chvíli nenudí, stále nějaký zvrat a zajímavý vývoj případu, až do úplného konce... Jen tak dále a klidně i druhou sérii!! 9,5/10 ()

deLaFere

Ten medvěd v hlavní roli je opravdu sympatický, jak už napsala řada jiných, civilní je opravdu správné slovo, napětí je konstantně udržováno a všechny postavy prochází přirozeným vývojem. Pro mě osobně každý filmový či seriálový zážitek dělá především scénář a ten je zde opravdu dobrý, seriál vás stále táhne k sobě, protože chcete vědět, jak to dopadne a tak to má být. ()

Inozuka

Jedním slovem: skvělé. Podmanivá atmosféra zapadlé zasněžené vesničky kdesi na Islandu, záhadná vražda a rozervaný detektiv. K tomu ta fantastická směs jmen, které nemáte šanci si zapamatovat, zmatení jazyků (islandština, dánština, angličtina) a nádherné záběry na drsnou zimní islandskou krajinu. Postavy propracované do hloubky, děj promyšlený ... takhle se má dělat detektivní seriál. Já byl tedy hodně nadšený a doufám, že ČT2 pochopí výjimečnost tohoto seriálu a koupí i druhou sérii. ()

markotter

Island je krásný nejen v zimě. Ale jenom drsná severská příroda seriál nedělá. A tenhle byl bohužel průměrný. Zamotaný až běda, přitom motivace vrahů spíše z afektu, takže ta omáčka zbytečná. Spousta dějových linek spíš jako vata,. aby se tam něco dělo. A trojice policajtů jsou takový venkovský balíci, který když jde do tuhýho, dělají takový boty, že na ně stačí jeden průměrnej záporák. ()

bearmeedek

Hned úvodem řeknu, že zklamání. První dva díly mě celkem oslovily. Ale pak to spadnulo do prázdnoty, ze které se to snažilo opakovaně vyhrabat a jediný, koho to postihnulo, byl divák. Neustálá zima a tma nebyly drsné a tajemné, ale s přibývajícími minutami rozpačité a nudné. Nejvíce mi vadila „hudba“. Tahání smyčce po struně violy po notnou část filmu, nenavozovalo hrůznou atmosféru, ale stalo se otravným býti. V rámci místního mrazu bylo vše moc pomalé a v našich končinách i v únoru těžko poživatelné. Z hlediska kriminálky sice došlo k překvapivým odhalením, ale jen v rámci „omylů“ místních vesničanů. Žádný masový vrah, žádná hrozivá mafie. Takže si jásejte, já jsem prostě přesvědčen, že sestřih do 3 až 5 dílů mohl být dostačující a dobrý. ()

ER

Peníze jsou tady vidět,ale děj je rozplizlý mezi sledováním života na Islandu a kriminální případ, který není nijak napínavý. ()

Likan7

Islandská divočina, záhadné vraždy, stísněná atmosféra, že máte skoro pocit, že se tam pohybuje minimálně ďábel. V Pasti je velká filmařina. Vše doprovází neuvěřitelně nepříjemná ale nádherná hudba a dechberoucí záběry Islandu. Obyčejní policisté, se kterými je velmi snadné se sžít jen donutí, aby jste se vyloženě báli jak celé tohle skončí. Tady si totiž nejste ničím jistí a pokud jste zvyklý, že v obyčejných kriminálkách někdo neumře, tak tady se všechno bortí a nehraje se podle zajetých pravidel. Stísněnost jedničky mě přece jen bavila víc, ale na celkovém dojmu to neubírá. Kormákur se zase převedl. Věčná škoda třetí série, která působí navíc a je naprosto zbytečná. Nemá ani zdaleka tak hutnou atmosféru a je zbytečně překombinovaná. Celkový dojem V Pasti ale moc nekazí. ()

DavidWebb

Tlieskam. Občas to síce pekne smrdelo treskou a čajkami ale... Severské detektívky sú preslávené po celom svete, nie je však žiadnym tajomstvom, že Island v tomto smere za svojimi susedmi značne zaostával, teda až doteraz. Pretože čo sa podarilo Baltasarovi Kormákurovi je doslova famózne. Najdrahší islandský TV projekt (asi 6,5 mil €) totiž válí od prvej časti tak , že ma to opantalo až kým som nedopozeral posledný diel. Typická severská atmosféra umocnená zimou na ostrove, kde všetko začína nájdeným torzom tela v mori a príchodom turistickej lode do prístavu. Je až s podivom, že národ, ktorý má niečo cez 300000 obyvateľov dokázal naškrabať hercov do takéhoto solídneho dielka. Tam by som asi videl aj najväčšie mínusy celej série – obmedzený výber hercov a výkony niektorých z nich a našlo by sa možno ešte zopár detailov, ale... keď vezmem do úvahy kde a za akých podmienok to vzniklo, tak nemám žiadny problém trochu nadhodnotiť a posielam na Island 5-ku za príjemne strávený čas. ()