Hercule Poirot - Season 5 (1993) (série)

Dobrodružství egyptské hrobky (S05E01)

(epizoda)
  • Česko Záhada egyptské hrobky (více)

Britští a američtí archeologové objevili v Údolí králů hrobku, která má být údajně prokletá. A pověst zřejmě nelhala. Vzápětí poté, co vstoupil vůdce výpravy sir Willard dovnitř, sklátil ho infarkt. Krátce nato umírá na otravu krve milionář Bleibner, další člen expedice, a jeho synovec spáchá sebevraždu. Lady Willardová ovšem tvrdí, že její manžel byl zcela zdráv a prosí Hercula Poirota, aby případ prošetřil. Velký detektiv odlétá do Egypta v doprovodu svého věrného společníka kapitána Hastingse. Do tábora výzkumníků přijíždějí právě ve chvíli, kdy další člen výpravy podléhá tetanu. A smrt zde zřejmě číhá i na samotného Poirota. Ten ovšem nic neponechává náhodě a neprodleně se pouští do studia egyptské a chaldejské magie. (Česká televize)

Paity

Hercule Poirot si opět nasazuje svůj slaměný klobouk a navrací se do Egypta, aby pomohl vyřešit záhadu smrti archeologa. Nechybí ani snaha o tajemno s důrazem na egyptskou mytologii pochopitelně. ()

PhillM.

Drama ve stanu. A taky trochu v New Yorku. A v Egyptě. "V Belgii máte určitě taky písek, Poirote. Ale ne v Bruselu! Hastingsi!" Písek a vedro a jedy... "Hrát dobře golf není žádný důvod nepáchat sebevraždu, Hastingsi. Vy prostě golfu nerozumíte, Poirote." A závěrečný dárek pro slečnu Citrónovou? Nu, už se skoro zdálo, že je detektiv sprostým vykradačem hrobek. Ale jenom skoro :-) ()

Grogan

Velmi slušný díl, souhra Poirota a Hastingse je tradičně geniální, atmosféra je budovaná sice dost otřepanými způsoby, ale určitě to funguje, exotika Egypta zaujme. Můj jediný problém je fakt, že proti mnoha dalším dílům je naprosto jasné, kdo tady vraždil - když nešlo o přirozená úmrtí (čemuž se v detektivce sotva dá věřit), tak by to někdo jiný těžko provedl takovým způsobem, aby doktor nic nepoznal. Jediný překvapivý prvek jeho vraždy je pak motiv pro zabití obou mužů (plus třetí byl jen vedlejší ztráta, aby se kletbě věřilo). ()

Lupes

Povídková předloha poskytla přesto dostatek motivů a především záhadná sebevražda Ruperta Bleibnera na opačném konci zeměkoule zamotá hlavu. Příběh, ke kterému Christie možná získala inspiraci objevením Tutanchamonovy hrobky, by si klidně zasloužil celý román, byť nenabízí tak složitou zápletku jako prostředím identický román Smrt na Nilu. Samozřejmě mrzí závěrečné přiznání navzdory absenci důkazů, ale na to je Poirotova licence. A tak dojem kazí především Agathou přeceňovaná možnost dohnat někoho k sebevraždě. ()

xxlch

mosem

díl by si zasloužil možná o hvězdičku víc, ale hlavní předmět doličný, který Poirota dovede k pachateli, zůstane divákům utajen. Nedozvíme se ani, jak jej získal. Chápu, že paní Christie porušovala pravidla detektivek, ale v tomto případě porušila pravidlo, které stanoví, že divák má mít k dispozici všechny důkazy, aby sám mohl zapojit "malé šedé buňky". Naopak - scéna s kartáčkem, který Poirot zcela samozřejmě vytáhne po cestě autem z kapsy saka, aby se upravil působí velmi mile. ()

djbarrel

Tentokrát Poirot řeší případ, který vypadá, že ani není zločinem, ale mstou ze záhrobí. No Poirot opět nezklame a případ bravurně vyřeší. Dlužno dodat, že když má člověk všechna fakta není problém vraha odhalit. Pěkné prostředí a zajímavý příběh. 81 % ()

v.indruchova

Díl se mi velmi líbil. Bravůně. Klasický Poirot. Pochopím dnešní diváky, že jim některé scény přijdou jako příliš natahované..napětím. Hudba Gunninga je skvělá. Znělku zbožňuji, také díky ní jsem začala hrát na saxofon. Bude to mu nějaký rok co jsem se dívávala s maminkou na Poirota do dnes jsem lásku k němu neztratila. Osobně si pokládám otázku jak někdo může hodnotit jako odpad. Respektuji názor. Jen zvědavost. Komentář, který mne pobavil Bubble74 :) ()

LencaN

S05E01 - Svého času jsem se o Egypt dost zajímala a stále mám pro něj slabost, takže tento díl jsem jedině uvítala. Poirotovi cestování Údolí králů - Londýn nijak nevadilo, naopak aspoň měl další podněty pro své šedé buňky. Vraha jsem si tipla dobře, byla to osoba s příležitostmi a správnými schopnostmi. Moc se mi líbilo to strašení faraonovou kletbou, dávalo to tomu nádech mystična a to vyšetřování ozvláštnilo. ()

nakamura

Jeden z nejzajímavějších případů Hercula Poirota. Jeho představitel (jako vždy dokonalý ) řeší případ svým osobitým stylem a s vrozenou elegancí - samozřejmě za pomoci svých "malých šedých buněk" :-) ()

vecnaAmbra

Zaujímavá, mierne potemnená atmosféra, ktorú občas presvetlil Hastings trapošiaci pred stanom doktora, páchateľa som podobne ako iní odhadla, ale možno aj tým, že dávnejšie som túto časť už zrejme videla a na kliatby vieme, že v prípade Poirota nemusíme veriť, ale na ľudskú zlobu áno. Zhadzujem body za pomerne obvyklé neisté dôkazy a debilné prezradenie sa páchateľa na konci. ()

kritik12

Epizóda išla v rýchlom tempe, najmä pretože ide o krátku stopáž a pri toľkých vraždách sa nedá stihnúť skoro nič. Hádať vraha bolo nemožné hlavne preto lebo na to nebol žiaden priestor. Určite by dielu svedčila dlhá stopáž, ale aj tak je to kvalitný diel skôr rýchlejšieho sledu. Vrah neprekvapil, ale motív a prevedenie stoja za pozretie. Vyzdvihnúť musím aj hudobný podklad ktorý dokonalo zapasoval. ()