Agatha Christie's Poirot - Season 9 (2003) (série)

Smrt na Nilu (S09E03)

(epizoda)

Mladá bohatá dědička Linnet Ridgewayová přijíždí do svého nového domu. Její přítelkyně Jacqueline de Belfortová jí chce představit svého snoubence Simona, v této chvíli však ani netuší, že si místo ní Simon brzy povede k oltáři Linnet. Mladí manželé hodlají strávit líbánky v Egyptě a zaplatí si i luxusní plavbu po Nilu. Když spolu před odplutím navštěvují pyramidy, opět jako už mnohokrát během jejich svatební cesty se objeví Jackie, která je všude pronásleduje. Při návštěvě chrámu v Karnaku dokonce spadne těsně vedle novomanželů velký balvan: zdá se, že Jackie je odhodlána ke všemu, aby svého snoubence dostala zpět. Možná se ale jednalo jen o nehodu Konečně se Linnet a Simon nalodí a seznamují se s dalšími pasažéry. V průběhu cesty se ukazuje, že téměř každý z pasažérů má na Linnet z toho či onoho důvodu spadeno. Pak už berou události rychlý spád: Jackie postřelí Simona malým dámským revolverem, který předtím ukazovala Poirotovi. Záhy kdosi stejným revolverem, který se po výstřelu na Simona záhadně ztratil, zastřelí Linnet. Jak Poirot dokazuje, téměř každý z cestujících měl důvod i reálnou možnost vraždu spáchat... (oficiální text distributora)

genetique

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Po prelome tisícročí sa novodobé poirotovky u mňa stretli s rozpačitými reakciami, táto časť však dokonale zachraňuje ich renomé. Jedna z najsvižnejších častí so skvelou, vymazlenou zápletkou, takmer od začiatku sa má divák na čo pozerať, napínavá a odvážna krimi ruleta a záverečné odhalenie s tragickými následkami. Skvelé Suchetove stvárnenie Poirota neskazí ani príšerný (tentokrát) slovenský dabing. 85%. ()

Morien

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Jedna z mých oblíbených poirotovek. Film pro mě má úžasnou atmosféru, je zábavný i melancholický, obraz je velmi výtvarný a typově přesní herci do něj skvěle zapadají. Na rozdíl od jiných filmů je zde mnoho postav, které jsou zajímavé a strhávají na sebe pozornost, ne jenom ty ústřední, protože obvykle je to tak, že jen pár jich hraje prim a zbytek je do počtu. Jedna z věcí, na kterou se dívám, když šlapu na rotopedu, a baví mě to natolik, že vydržím celé dvě hodiny a ani mě potom netlačí zadek. ()

Marigold

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Ačkoli filmová verze s Ustinovem má za zády skvělou výpravu a větší herecké hvězdy, není sporu o tom, že díky ztvárnění hlavní role je anglický remake přesvědčivějí a věrnější. Nemůžu si pomoct, ale Ustinov je na Poirota až příliš hrubý, křupanský a chaotický. Charisma Davida Sucheta zastíní i některé slabší výkony ve vedlejších rolí, očividně nižší rozpočet a fakt, že jsem rozluštění zápletky znal. Ačkoli mi některé televizní filmy s Poirotem přišly povedenější, přesto si odvahy tvůrců vyzvat na souboj filmovou klasiku cením. Obzvlášť proto, že z mého pohledu je Smrt na Nilu verze 2004 lepší. ()

tron

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Niečo ako Vražda v Orient exprese (dopravný prostriedok, z ktorého relatívne niet úniku, všade naokolo exotická krajina, ktorej mentalite nikto nerozumie, do toho jedna brutálna vražda a uzavretý priestor plný podozrivých), ale slabšie, nudnejšie, menej hutné a rozvláčnejšie. Poirota tentokrát prípad zastihne na dovolenke, čiže sa bude musieť zaobísť bez Jappa a Hastingsa. Na televíziu ambiciózne obsadené (Emily Blunt, James Fox, Judy Parfitt, Frances de la Toure) a potešilo prekvapivé rozuzlenie, ku ktorému následne musíte pripočítať trpký, mrazivý dodatok s druhou pištoľou (o ktorej Poirot zrejme vedel!). Naopak, strašne ma iritovali blbosti. Stačil jeden jediný výstrel a v sekunde ste mŕtvi (to je strašne nereálne) a parodicky vyznievala scéna, v ktorej osoba disponovala dôležitou informáciou a tesne predtým, ako ju stihla povedať, bola zavraždená (a svedkovia nie aby sa okamžite rozbehli za vrahom, ale najskôr stáli nad obeťou, potom ju - dávno zjavne mŕtvu - kvázi oživovali a až potom sa spamätali a rozbehli sa po stopách vraha... ktorý medzitým pravdaže unikol). ()

NinadeL

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Televizní přepis Smrti na Nilu se Suchetem sice patří mezi oblíbené verze, ale pořád je to jen laciná televizní podívaná, která bledne ve srovnání s filmovými verzemi. Ano, Suchet je výborný, ale jeho spoluhráči pokulhávají a krásy Egypta tolik nevyzní. Jediný, kdo se později prosadil, byla zdejší Linnet Ridgeway - Emily Blunt. Tuto roli původně dostala v 70. letech tehdejší tmavovlasá krasavice Lois Chiles z Velkého Gatsbyho, která se později stala Bond Girl. O 30 let později zkusili změnu a Linnet se stala blondýnkou v podání začátečnice, která se prosadila až po té, co se vrátila k tmavému přelivu. A dnes je hrdou Linnet opět tmavovlasá akční hrdinka Gal Gadot z Izraele. Čili v tomto trendu tedy slovutný Suchetův seriál nehrál určující prim. ()

• Nabídku pro roli Andrew Penningtona dostal Elliott Gould. (ČSFD)
  • V dobe natáčania údajne Emily Blunt a JJ Feild tvorili pár. (Fabrinka)
  • Když Poirot (David Suchet) objeví ve skříni mrtvou služebnou, je krásně vidět, jak herečka dýchá – pohybující se břicho. (pjotri)