Hercule Poirot - Season 13 (2013) (série)

Sloni mají paměť (S13E01)

(epizoda)
  • Velká Británie Elephants Can Remember (více)

Ariadnu Oliverovou přepadne na předávání literárních cen jistá paní Burton-Coxová a vyptává se známé spisovatelky na jednu z mnoha jejích kmotřenek, Celii Ravenscroftovou, na niž si paní Oliverová jen sotva pamatuje. Paní Burton-Coxová však ještě více překvapí, když se zeptá: „Zabil její otec její matku, nebo zabila matka jejího otce?" a připomene tak Ariadně tragédii, při které byli oba rodiče Celie zastřeleni. Kdo však vystřelil první a následně spáchal sebevraždu, zůstalo záhadou. Paní Burton-Coxovou to zajímá, neboť její drahý syn Desmond se hodlá s Celií oženit. Paní Oliverové se podaří dotěrné ženy zbavit, samotnou ji ovšem začne zajímat, co se tehdy vlastně stalo. A tak jde příběh vyprávět svému dobrému příteli Herculu Poirotovi... (Česká televize)

mosem

Milý příběh. Jen Poirot je poněkud méně "starosvětský", méně roztržitý, než v předchozích sériích. Na straně druhé příběh je zde vystavěn tak, že divákovi dává o kousek větší prostor pro vlastní úvahy, jednotlivá fakta nejsou předkládána bez toho, že by je bylo možno předvídat z předchozích informací, nebo je možno je alespoň odtušit. To co někteří v tomto případě považují za zápor, u mne tvoří klad. Detektivka by měla divákovi poskytnou možnost hry, možnost být "detektivem" a podílet se na řešení. Trošku jsem se ztrácel v postavě paní Oliverové (Zoë Wanamaker), která sice pro Poirota možná byla inspirativní nahrávačkou kombinací a faktů, nicméně mně nepřišla roztomilá a šarmantní, ale vlezlá a otravná. Pokud tohle byl záměr režiséra, zvládla roli dokonale. ()

xxlch

maoc

Příjemný mix modernějších i klasických postupů (humor a Poirotovo bezbřehé sebevědomí) a správná tragicky romantická rozervanost generálova činu vynáší tento díl nahoru. Pro mne optimální dávkování informací, kdy jsem ještě stíhal do věcí vidět, ale nedokázal odhadnout další děj. Slušný start poslední série. ()

Sakulnikov

Velmi povedený díl, ale v jiném stylu než starší řady. Suchet je skvělý herec, ale prvně jsem ho slyšel v originále a ještě jsem si zvýšil jeho hodnocení. Navíc je vidět, že i český dabing se zde povedl, neboť udržel styl mluvčího. ()

Reiner

Brilantní David Suchet!!! To je neskutečné, jak žije touto rolí. Je to ještě David anebo už Hercule? prostě dokonalost přichází s věkem a natočenými díly. Skvělé, těším se na další :-) ()

djbarrel

Tenhle film mi něčím (pravděpodobně tím, že se řešila věc z minulosti) připomínal Pět malých prasátek, který patří k mým nejoblíbenějším. Skvělá atmosféra a takové trošku modernější pojetí. Samozřejmě i příjemná hudba. Jediné co mě trošku zamrzelo, že Poirot tentokrát nehrál až takovou úlohu jak jsem byl zvyklý z minulých dílů. samosebou nic proti paní Oliverové, ale Poirot tam měl být prostě víc. Každopádně lehce nadprůměrný díl a velmi nadprůměrná detektivka. 83 % ()

Stanmi

V tomto příběhu čekají Hercula Poirota hned dva případy k vyřešení. Tím prvním je vražda psychiatra doktora Willoughbyho v jeho vlastním institutu a tím druhým je smrt manželů Ravencroftových, u kterých není jasné jestli se jednalo o vraždu či sebervraždu. Problém je, že se toto neštěstí stalo před mnoha lety...Musím se přiznat, že z této poirotovky mám poněkud rozporuplný pocit, protože na jednu stranu je tento příběh zajímavý v tom, že Poirot řeší dva případy místo obvyklého jednoho, ale na druhou stranu jedna z těchto dvou záhad lze poměrně brzy rozluštit a ta druhá sice není tak průhledná, ale zkrátka Agatha Christie potažmo tvůrci snímků uměli vytvořit lepší pointy. Ale z hereckého hlediska je to standardně kvalitní podívaná, které pochopitelně kraluje dvojice David Suchet - Zoë Wanamaker, z dalších znamých herců to jistí především Vincent Regan nebo Iain Glen. Snímek Sloni mají paměť není špatná detektivka, koukat se na ni dá bez problémů, ale v porovnání s jinými Poirotovými příběhy je přece jenom tento poněkud slabší. ()

v.indruchova

Jedná se o slušného Poirota bez nějak šokující zápletky. Což ocení mnozí, kteří nemají rádi "překombinovanost" stylu A. CHristie. Já jsem za jejího Poirota moc ráda. Opět skvělý výkon D. Sucheta, mě nesedí Zoe W., ale hererčka je dobrá. Poslední díly se vinou cestou méně klikatou a zábavnou (vtipnou), nabývají na vážnosti. Připomínají plynoucí čas, kteří ani Poirota nešetří. ()

Hvězdář

Nejnovější díl Poirota a přesto nemám pocit, že by oproti té spoustě předchozích nějak degradoval úravní a kvalitou. Naopak, myslím že i tento díl lze krásně zařadit mezi ostatní, aniž by vyčuhoval. Trošku mě místy překvapila kamera neobvyklými záběry (aspon mi to tak připadalo), jinak si nemůžu stěžovat. Zápletka povedená, tentokrát snad trošku složitější než obyvkle, ale s knihou srovnávat nemohu. ()

rekurseman

Všichni píšou, že byla zápletka odhadnutelná od začátku. Přiznám se, že já netušil. Netušil jsem do konce příběhu. Byl jsem napjatý a jen jsem tušil, ale nedokázal jsem to říct přesně, ano tohle to je vražedkyně. Výborný díl. Jen škoda, že to jsou poslední díly Hercula :(:( ()

unclejack

Vtiera sa napísať, že zápletka knihy Slony majú pamäť a jej postupné uvoľňovanie je jednou z tých najmenej podarených. Vcelku je to tak - tam, kde si režiséri nevystačili s príbehom, vtisli filmu neopakovateľnú atmosféru - napr. Videla som vraždu - danú najmä samotnou predlohou. Až na samom záveri je to stará dobrá Christie. Treba však upozorniť diváka, že ostatné filmy z najnovšej série na tom so zápletkami nebudú zrejme o nič lepšie - Veľká štvorka v štýle špionážnych eskapád, nezáživné Herkulovské úlohy... Istú nádej ponúkajú Dead Man s Folly a záverečná Opona - ani jednu z týchto dvoch som nečítal, aj tak však tvrdím, že v tomto ohľade je perspektívnejšia séria Marple - Karibské tajomstvo a Nekonečná noc by mali stáť za to. Stricklandove Slony ovplývajú podareným vizuálom - kameraman nezostal svojmu šéfovi ničoho dlužen - a stavia na príbehu okolo dvoch silných hereckých osobností poirotovskej ságy - Zoe Wanamaker v úvode nahrádza Poirota, postupne sa však nenápadne deje opak. V úvode nás teda sprevádza istá strnulosť, súvisiaca s dvomi rôznymi zápletkami - čím viac sa jednotlivé dejové línie zbližujú, tým lepšie, príbeh dostáva hlbšie kontúry a herecké umenie Davida Sucheta graduje. Keby bolo podobne zaujímavo spracované napr. Tretie dievča, naváhal by som so štvorkou a možno by ma aj svrbel prst na plné hodnotenie. Takto ide o lepší priemer. ()

LencaN

S13E01 - Mírně utlačovaný Poirot. Ariadna je silnou personou, ale budiž, v jednom dílu se to dá překousnout. Splétají se nám dva rozdílné případy. Zavražděný v jakési psychiatrické léčebně a oproti tomu dávná sebevražda manželů na útesu. Prostředí léčebny, kde vidíme ty "mučící" léčebné prostředky, řemeny ve vaně a velké stříkačky na vodu, to působí dost depresivně a mrazivě. Alespoň to díl oživilo. A sebevraždy na útesu jsem mírně prohlédla, jen maličko, protože jsem se občas ztrácela ve vztazích a jménech. Sumasumárum to byl fajn díl, ale dalo by se tomu dost vytknout. ()