Sedmnáctiletá Bára (A. Kameníková) je odbojná, dychtivá a svobodomyslná dívka. Raději čte, než peče. Navíc přitahuje zájem mužů. Rodiče (L. Žáčková, V. Javorský) už ji nezvládají, a tak se hledá ženich, který by si ji vzal i bez věna. Nejlepší partií je o patnáct let starší úředník pod penzí Josef Němec (J. Hájek). Mladičká nespoutaná dívka mu uhranula. Josef nenaslouchá ani varování přítele. Bára se sňatku brání, ale proti vůli rodičů nemá šanci. Dvě protichůdné povahy vykračují do společného života. Píše se rok 1837… (Česká televize)

Tamdydam

Nedokázal jsem to dokoukat. Působí to strašně strnule, herci jakoby v křeči,... Neumím to asi přesně vysvětlit. Ale dobře natočený seriál by mě dokázal vtáhnout do děje a já bych místy zapomínal, že se nedívám na realitu. U Boženy ovšem ani na okamžik nepochybuji o tom, že sleduji jen prkenné kostýmní panoptikum. A kdyby nic jiného, je to prostě příšerně nudné ()

Amonasr

První epizoda na mě působila příliš popisně, charaktery a motivace postav byly jen nahozené a nedotažené do větší hloubky, působily dost stereotypně. Naopak oceňuji snahu o dobovou atmosféru, včetně folklórního přiblížení různých tehdejších řemeslných postupů, což sice dobře rámuje příběh, ale nemá vliv přímo na jeho obsah. Jako by se tvůrci opájeli spíš vnějškovostí než vnitřním světem hrdinů. Dost mi také vadil převažující pohrdavě ironický a výsměšný výraz ve tváři Anny Kameníkové, který je sice typický pro dnešní puberťáky, ale rozhodně mi nesedí na 19. století, kdy podobná sebestředně přezíravá nepokora vůči všem v okolí podle mne nebyla myslitelná ani u tak emancipované ženy, jakou Božena Němcová jistě byla. ()

Anianna

Dívám se, ač jsem již v premiéře viděla, hlavně kvůli Kameníkové. Do role vplula tak přirozeně, že v ní tu BN nejen vidíte, ale rozumíte jí. ()

Solverino

Tak trochu jako Pozdravy z kožených kalhot, dost často je tam sex, znásilňování a pod., netušil jsem co všechno děti ze základních škol (nebo komu je to určené) všechno uvidí. ČT opět prošlapává cestu vpřed. Jen jestli soudruzi dost neohýbají minulost, aby šla napasovat na tu jejich současnost... nic moc. Celkem nesympatičtí herci, díky za paní Rettigovou, jako ostrůvek herectví a normálnosti, zbytek je dost děsivá šmíra. ()

iz67

Tak 1.dil se rozvlekleji s nulovým dějem nedal asi pojmout. Ale alespoň jsme se dozvěděli, jak fungovalo v 19.stol domlouvání sňatků, a že není prdel upéct buchty a donést je na úřad. Trochu málo, ne? ()

sharka.68

zatím nic, čím by mne překvapila - Barbora(Božena)..jen konečně, konečně si někdo všiml i toho,že ji k tomu přivedl její manžel, vlastenec Josef Němec. Z Josefova toho využili minimum a to je škoda.... ()

Honzulik

Tak nevím, ale velmi "roztahaný" první díl mne zklamal. Tvůrci chtějí diváka asi hlavně nalákat na poněkud podivné sexuální scény, kterými snad ČT chce ukázat, jak je "světová"... Herečky Kamenická a hlavně Geislerka (která je snad všude) nepůsobí sympaticky a určitě bych tam viděl raději někoho jiného, vždyť nadějných hereček nemáme málo. ČT by jim měla určitě také dát šanci... Jen doufám, že se chudák Boženka Němcová nebude "obracet v hrobě"... ()

rionka

vážím si námětu a pěkné výpravy, i když jsou některé pasáže spíš rozpačité. jsem zvědavá na další díly. ráda bych viděla více o literatuře. ()

EddieIron

Nepochyboval jsem, že to bude slušně natočeno, ovšem stalo se to, čeho jsem se obával, Božena je zobrazována jako až příliš svobodomyslná feministka. Doufám, že nebude chtít v dalších dílech používat pseudonym Božena Němec. :-) ()

O_Peki

První díl je na velice slušné úrovni. Je vidět, že je tvořen ženami o ženě, a tak feminismus a machismus tečou z obrazovek proudem. Doufám, že se konečně historicky dovzdělám a najdu cestu k mnou nenáviděné, protože školní výukou zhnusené, spisovatelce. ()

Aquila

Neočekávaně se u nás po dlouhé době povedl historický seriál, kde funguje příběh, dobře zahrané hlavní postavy (Kameníková a Hájek) i dramaturgie. Na Českou televizi až překvapivé po pimprlových dílech jako Mattoni a podobně. Zatím to vypadá na důstojnou poctu jedné z českých velikánek. ()

meda2016

Ano, ano, tady jsme se dostali do děje a celkem se mnoho dozvěděli. Otázka, co smyšleného. První díl není bomba ale je zajimavý. Pokouší se ukázat, z jakých prvních zkušenosti mohla vycházet. ()

SmisekPA

S těmi očekáváními je to záludné... Nebylo mnoho, na co jsem se s nadcházejícím rokem 21´ (po zkušenostech s COVIDovým rokem 20´) mohla těšit. Božena byla jedním z těch očekávaných zážitků. Trojice Wimmerová+Wlodarczyková+Komárková mě 1. dílem úplně nenadchla. Ovšem 1.* první hvězdu dávám za snahu o připoměnutí té, která má být pamatována a výjimečných osobností, které se kolem ní jen hemžily. 2.* druhá hvězda zasloužená je za snahu o navodění vlastenecké atmosféry spolu s dobovými kostými a 3.* třetí hvězda za poskytnutí prostoru i Josefu Němcovi, který jistě byl výjimečným mužem výjimečné ženy. Za delší naturalistické a násilné scény než by průměrně chápavému divákovi postačilo k pochopení dramatického života Boženy srážím zbylé dvě** hvězdy. Těším se na starší Boženu v podání Aňy Geislerové. ()

Peddro

Nebylo to špatné, ale z historického hlediska dost povrchní, takže doufám, že se to ponoří hlouběji do historických souvislostí. Zatím spíš taková telenovela zasazená do 19. století ()