Diváci nejpopulárnějšího televizního kvízu si nevšimli jediné maličkosti – jednalo se o kolosální podvod... V 50. letech zažívala ve Spojených státech televize zlatou éru díky masovému rozšíření televizorů do běžných domácností. Sledovanost dosahovala závratných výšin a televizní pořady představovaly jeden z hlavních zdrojů volnočasové zábavy. Strhující vědomostní kvíz Jednadvacet na kanále NBC si dokázal získat oblibu napříč celou zemí a souboj dvou soutěžících o statisícové odměny s napětím sledoval celý národ. Několikanásobný vítěz kvízu Herbie Stempel (John Turturro) představuje obyčejného muže z ulice, jenž díky fenomenálnímu úspěchu v soutěži ztělesňuje naplnění amerického snu. Jenže svým podivínským chováním a typickým židovským zjevem diváky postupně omrzí a sponzoři pořadu cítí, že je potřeba zvýšit sledovanost někým neokoukaným. Tím se stává Charles van Doren (Ralph Fiennes), mladý atraktivní asistent na Kolumbijské univerzitě pocházející z elitní americké rodiny. Charles se rychle stává televizní hvězdou a miláčkem národa, s čímž se zhrzený Herbie odmítá smířit a před soudem promluví o prohnilém zákulisí pořadu. Vyšetřování je však záhy velkou porotou zapečetěno a obsah obžaloby držen v tajnosti. Tento nezvyklý krok vzbudí zájem mladého vyšetřovatele z podvýboru pro legislativní dohled nad televizním vysíláním Dicka Goodwina (Rob Morrow), který začne rozkrývat pozadí obřího televizního skandálu... Působivé drama v režii hvězdného Roberta Redforda věrně zachycuje dobovou atmosféru 50. let a provokativně zobrazuje, kam až může zajít televizní manipulace kvůli vyšší sledovanosti. Přesvědčivé herecké výkony a brilantní rozhovory důkladně vykreslují charaktery hlavních hrdinů, kteří stojí před osudovou volbou mezi morálkou a penězi. Snímek byl v roce 1995 nominován na čtyři Oscary včetně těch nejprestižnějších za nejlepší film a režii. (Česká televize)

Fr

,,TO JE KSICHT DO RÁDIA. JDE MI NA NERVY! VIDĚLS SLEDOVANOST?.....“ /// TWENTY ONE! Jste nervózní? Jde jen o prachy! Soutěž, ve který můžete zbohatnout a splnit si tak americkej sen – pokud je dobrá sledovanost. Má to punc zajímavosti, páč všichni jsme (asi teda) čuměli na Čecha. (Nebo na Milionáře?) Pak by tady mělo jít o pohnutky člověka, jako je čest, morálka, touha po penězích a slávě. (Kdyby ti někdo nabídl takový peníze a slávu … - ty bys to nevzal?) Spousta pravdy o ,,televizi“ a lidech. Nejen těch co ,,ji“ řídí, ale i o vás, co před ,,ni“ sedíte. (…no dobře, já taky…) A vo tom, že hodnoty, jako pravda a čest si civilizace kurevsky přizpůsobila. Tohle nezestárne. To ostatní (bohužel) jo. P.S.: Ten Torturro je fakt výbornej. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Knihu "Remembering America: A Voice From the Sixties", kterou napsal v roce 1988 Richard Naradof Goodwin jsem nečetl. 2.) Jsem zrůda s dobrou pamětí. 3.) Thx za titule ,,fridatom“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ * ()

Radek99

Hutné a přece pozvolně koncipované konverzační drama dobře ukazuje, jakým je Robert Redford důkladným režisérem. Pomalé tempo a vhodně zvolená stopáž mu slouží k skutečně brilantnímu vykreslení charakterů a motivací jednotlivých postav. Jeho retro film má v sobě dokonce coby přidanou hodnotu zakonzervovaného něco z ducha dané doby, což je u podobně laděných snímků zřejmě nejobtížnější věc. Redford klade důraz především na morální rozměr celého příběhu, zkoumání etiky zúčastněných osob, především ale etiky lidí stojících za NBC, přeneseně tedy stojí na paškále fenomén televize a míry manipulace s divákem. Ke zvýšení emotivního účinku navíc přibývá ještě podprahové manipulování s generováním tzv. amerického snu, což je velmi silný demýtizační prvek a zapadá do fáze odstartované Tichou dohodou Elii Kazana. Celý koncept je okázale symbolický - příběh se odehrává v 50. letech minulého století, tedy v době nástupu televize, kdy byla logicky televize coby nové médium brána apriori jako seriozní zdroj informací a zábavy, mechanismy reklamy nebyly ještě příliš regulovány, neboť nebyly považovány za primárně nebezpečné, a nové médium se teprve etablovalo ve společnosti. A právě na zřejmě první velké cause odkrývající manipulaci s divákem je vidět celý obludný koncept manipulování krystalicky nejčistěji, bez zbytečných nánosů dalších a dalších podstatu zakrývajících kontextů... ()

golfista

Film Roberta Redforda o nejpopulárnější vědomostní soutěži na kánále NBC, ve které neomylný soutěžící přináší vyšší sledovanost a tím i zisky sponzorů. Ne vše je ale tak, jak to vypadá na obrazovce. Výborná režie RR udělala z tohoto snímku nezapomenutelný napínavý příběh o morálce a touze po slávě a penězích. Skvělé výkony Fiennese a Turturra. ()

Radyo

Robert Redford dal divákům šanci nahlédnout pod pokličku jedné televizní soutěže a je to nahlédnutí velmi zajímavé a kvalitně natočené. Vynikající jsou hlavní hrdinové "duelu" - John Turturro a Ralph Fienes, kteří se tak trochu díky vlastní naivitě stali loutkami v rukou mocipánů z televizního zákulisí. ()

Malarkey

Když v Americe dokázali místní obyvatelstvo zblbnout rozhlasem a hrou Válka světů, tak proč by si s diváky padesátých let nemohli hrát v rámci tehdejší oblíbené vědomostní soutěže? Uznávám, překvapuje mě, že se v té době něco takového dělo, ale na druhou stranu, proč by se nedělo. Všechno je to stejně jedna velká show, protože co si pamatujete víc? Jak někdo vyhrál deset milionů nebo jak se někdo snažil opravit slavný název obrazu "Zrození Venouše" a moc mu to nešlo? Hodně slušný film. V rámci těch amerických devadesátek jednoznačně klasický, tudíž kvalitní. ()

• Paul Attanasio získal cenu BAFTA za nejlepší adaptovaný scénář. (Terva)
  • Snímek byl natočen podle memoáru Richarda Goodwina "Remembering Amerika", který se zakládá na kvízovém skandálu z roku 1950 okolo hlavního soutěžícího Charlese Van Dorena. (Terva)
  • Vůz Chrysler je typ 1958 Chrysler 300 D Two Door Convertible, základní cena ve své době byla kolem 6 tisíc amerických dolarů. (sator)