karlee

Má svý problémy, každý má svý problémy, ale ty režisérovy mě moc nezajímají. Ovšem pár zajímavých míst se najde. ()

Ewík

Tento film se určitě umí vrýt pod kůži díky několika kultovním a silným scénám. A i vlastně tou svojí nepravděpodobností, nahodilostí, bezstarostností a intenzitou. Zajímavý vhled do krátkých částí životů pár lidí v Paříži. ()

Sir Ludvig

Po všetkom čo tu bolo napísané, skúsim sa vyjadriť čo najjasnejšie, bez zbytočných preťahovaních. Rob Roy a Pohrobeh to vyjadrili celkom presne. Plus, myslím si že ženy nikdy nevedia čo presne chcú (trochu viac cinycky vôbec nikdy nevedia čo chcú), o tom je "nejasný" záver tohto filmu. Išiel som do kina s tým že uvidím nejakú tú klasiku, no dočkal som sa VŠEOBECNEJ výpovede...viac než som čakal. ()

lake-lake

pokud to mělo být erotické, pak jde o dvouhodinovou erotickou nudu; možná i proto, že hrdinové jsou dva naprostí loseři (ruština má pro tenhle typ lidí úžasné pojmenování [lišnyj čelavěk]. pokud bylo cílem vyvolat pocit zhnusení, pak se to autorovi docela povedlo - tím vůbec nemám na mysli tak omílané sexuální praktiky, spíš (a)sociální vyznění celého filmu. pro marlona branda by mi seděla jiná role - byl by úžasným Jokerem. erotické dusno si představuju trochu jinak - třeba Polanski ho imo docela umně vystihl v Hořkém měsíci. ty dva filmy mj. krom Paříže spojuje i to, že se v nich (a v podobně laděných filmech) vyskytuje osoba umělce - spisovatele, filmaře ... umělci zřejmě svůj sexuální život prožívají trošku jinak než zbytek světa :o) ovšem zatímco Oscar v Hořkém měsíci je docela stravitelný a životný, snoubenec Tom v Posledním tangu je prototypem šíleného a nepravděpodobného snímače života, levicový frajírek s kamerou zabudovanou ve své paži ... ()

Pokryvac

Miestami nádherný, miestami nudný - taký je film Posledné tango v Paríži jedného z najkontroverznejších režisérov vôbec. Záverečná scéna v tanečnej miestnosti patrí medzi to najsilnejšie čo sa kedy natočilo, ale film celkovo je podľa môjho názoru príliš zdĺhavý. ()

MaxForValue

Príliš veľa erotiky a málo poetiky. Príliš veľa slov bez hlbšieho zmyslu. Príliš veľa nejasných myšlienok. Miš-maš. Výsledok? Sklamanie a podpriemerné hodnotenie za 2*. Bertolucci vie viac. ()

kubilov

Již po padesát let, co se jeden z nejvýznamnějších italských filmařů Bernardo Bertolucci věnuje tvorbě filmů, je známo, že jeho filmy jsou jakékoliv jiné nežli mainstreemové, a že v žádném případě nesednou všem. Notná dávka liberalismu je tedy nutností. Není tomu jinak i u Posledního tanga v Paříži, které jakožto film kromě Bertolucciho zaujme vynikající obrazovou kompozicí (v budoucnu trojnásobně oscarově oceněný Vittorio Storaro), na svou dobu nevídanými explicitními sexuálními scénami a jedním z top 5 hereckých výkonů Marlona Branda, jenž jak je jeho dobrým zvykem opět neskutečným způsobem diktuje celému filmu a spolu s Bertoluccim ho posouvá kam se mu jen zlíbí. Za zmínku pak stojí i Maria Schneider, která svou roli mladé sexuální útěchy pro lehce perverzního a psychicky zlomeného čtyřicátníka, zahrála také velmi přesvědčivě. Bernardo a Marlon jsou vyloženě moji oblíbenci a tady jim to opravdu sedlo. ()

PeterJon odpad!

Odpad, ktorý sa hrá na artový film, celý čas som mal nepríjemný pocit prázdna a mrhania časom. Bertolucci vie také pekné filmy spraviť /Malý Budha, Posledný Cisár/ a také odpady /Zvodná krása, Rojkovia, Posledné tango../ Vypol som to po 1.35h, keď Marlon žiadal holku, aby mu strčila prst do zadku a že chce, aby ju trtkalo prasa až sa pozvracia a aby zjedla tie zvratky...Oficiální text distributora mi príde vtipný v zmysle ako intelektuálsky sa dá popísať odpad. Nevnímal som ani marlonovu silu osobnosti, pôsobí celý čas skôr znudene a unavene. ()

SAINTS

Bertolucci aj v tomto filme buržoazne vedomie nahlodava problematickou sexualitou hrdinov .Z filmu vyčnieva komorny existencializmus a jeho provokativnost spočiva v obscenite s akou su eroticke sceny nakrutene.Vo filme su typicke bertolucciovske urbanne scenerie a invenčna kamera evokuje modernu temu odcudzenia,erotika sa naopak stava platformou pre odvijanie mytologyckych štruktur,ktore filmu davaju ritualny charakter s očakavanym tragickym vyustenim. ()

Tominni

Nemůžu si pomoci, ale Poslední tango v Paříži má spíše neprávem pověst šokujícího a odvážného filmu, který je potřeba vidět. Je to ale trochu jinak. V roce 1972 možná odvážné, dnes už ne. Pak to zůstává postava Marlona Branda, který film drží na alespoň lehce nadprůměrné úrovni, se svojí bolestí a traumatem. Jinak samozřejmě máslo patří na chleba. ()

Pete

Takovou liberální love story svět neviděl. Láska si nevybírá, a bývá mimo jiné někdy také až příliš silná, hrubá, sprostá a zničující. Nejlépe se asi k Poslednímu tangu hodí přívlastek volnomyšlenkářský. Je cítit Formanem, Polanskim, a Bertolucci mě atmosférou i vyzněním filmu hodně (a příjemně) překvapil. Naprosto lahůdková kamera. ()

ostravak30

Opravdu vůbec netuším, jak film hodnotit. Na tehdejší dobu se vůbec nedivím, že byl snímek označován jako porno. Z dnešního pohledu by však do této kategorie měl hodně daleko. Předně vůbec nechápu, jak Marlon Brando mohl už tenkrát někoho oslovit. Myslím ženy a dívky, samozřejmě. Ještě pár let zpátky samozřejmě své kouzlo měl. Charisma. Ovšem v tomto filmu je podle mého názoru už vidět, že Brando rozhodně není žádným milovníkem a lamačem dívčích srdcí. Následně je vlastně těžké usoudit o čem film je. Já nejsem moc na psychologické filmy. I tak je ale zajímavé, že všude v zajímavostech se všichni odkazují na fakt, že jde o psychoanalýzu Bernarda Bertolucciho a přitom je snímek zařazen mezi drama a dokonce pod romantický, což mi připadá opravdu neuvěřitelné. Dílo je zbytečně moc dlouhé, ač objektivně přiznávám, že mě docela i přes svou stopáž uteklo. Je plné sexuálních scén, ale hlavně vulgarit. To až budou zase ze starší generace nadávat, jak jsou ti mladí sprostí, tak ona ta starší generace dle tohoto filmu o moc líp nemluvila. Ale zpět k snímku. Za mě je to z poloviny pornografický film. Ne svým pojetím scén jako takových - tedy odhalením nahoty a prováděním aktu, ale způsobem, jakým se k sexualitě přistupuje. Každopádně ač Maria Schneider vcelku krásná, přesto jsem na filmu neshledal žádné zvláštní vzrušení. Mě spíš přijde zajímavé, jak moc se doba vlastně nezměnila. Žena je zadaná, přesto vleze na prvního chlapa, který jí přijde do cesty a vůbec jí nevadí, že ho nezná. Chrápe s ním na všechny způsoby a dál udržuje svůj vztah. A přijde jí to normální. Když tohle dělá chlap, tak mají všechny feministky světa pozdvižení. Závěrem tak jen uvedu, že tenkrát měli Poslední tango v Paříži a mysleli si, že jde o porno. To ještě tenkrát nevěděli, že o mnoho desetiletí později půjdou skutečné pornofilmy v kinech zcela běžně viz Love. ()

LuckyK

Dost divný film.Asi to má ukazovat prázdnotu, tak to docela prázdný je. Setkávání páru na neutrální půdě, aniž by o sobě něco věděli, je zajímavý, ale kdyby to bylo jen o sexu, tak nuda, naštěstí ten konec to zlomí a napraví. Marlon Brando u smrtelné postele své ženy velmi působivý (už vím u koho čerpal Tom Cruise v Magnolii). A hodně vtipný je klasický francouzský pseudointelektuál Jean Pierre Léaud, přesně jako by si odskočil z Truffautova filmu, kde se stejně francouzsky poflakuje a řeší zbytečnosti a afektovaně jedná. ()

v3s

Prostředí toho filmu mi přislo otravné, nudné a nechutné. Nevím, jestli z toho na někoho dýchá poetika Paříže, jestli je někdo šokován či omámen skvělým Brandem. Paříž je hnusně šedá, jako dost měst v 70. letech, sexuální scény přehnané (chápu, měly šokovat, ale před 40 lety) a Brando nevzhledný a přehraný. Samozřejmě myšlenka vztahů, anonymity a otevřenosti je super, ale obraz k tomu má být prostředníkem a ne rušivým elementem. ()

Jack.Pott

Táhlé, atmosferické, bolestně rozkošnické, vhodné pro unaveného pracanta, který chce u něčeho dlouho netečně odpočívat - ovšem s rizikem usnutí. O lásce ke smyslnému tělu, o podmanivosti tajemství, o skalami obehnané dětské zranitelnosti opuštěného muže, o milencích, kteří navzájem své duše poznají až nakonec. O iracionalitě a kruté nenasytnosti nikdy nevyslovených ženských tužeb. ()