Epizody(8)

V seriálu Devs vyšetřuje mladá softwarová inženýrka Lily Chanová uzavřenou divizi rozvoje svého zaměstnavatele, společnosti špičkových technologií se sídlem v Silicon Valley, která je podle ní zodpovědná za vraždu jejího přítele. (HBO Europe)

Helo

Ústřední téma podobný jako ve třetí sérii Westworldu, tady ovšem vzatý totálně jinačí formou - pomalou, chtělo by se říct že až poetickou, kde skvělou stylizaci doprovází stejně tak skvělá hudba a člověka to chtě nechtě nutí přemejšlet a v duchu filosofovat nad předkládanýma myšlenkama. Trochu to kazí skoro celá ta špionsko-detektivní linka, která není vůbec zajímavá a z velký části tam působí poněkud navíc... ale sakra - ta ajťařina a kvantová mechaničina protkaná filosofováním o všem možným tu prostě funguje a protože z celý fyziky na VŠ mě kvantovka bavila nejvíc (i když jsem jí vlastně asi ani skoro vůbec nerozuměl), tak tou nadhodnocenou pátou hvězdou oceňuju, jak si Garland dal tu práci s jejím zapracováním a vlastně postavením celýho příběhu právě na ní! ()

grogodil

Tomuto buď pôjdete slepo ochotne naproti so všetkou vústretovosťou a privretými očami a budete to chcieť zožrať aj s navijákom, aby ste boli spokojní.... Alebo budete v určitých momentoch chcieť, aby vás to presvedčilo o tej nevyhnutnutnej predurčenosti toho všetkého... A fakt som chcel veľmi, aby ma to aspoň raz "ukecalo" a umlčalo moje frflanie nejakou scénou.... Fakt som chcel, aby mi to Garland tym filozofovaním predal a aby som si na konci povedal, že to predsa je niečo viac, než len pekne naleštené hovno.... Ale nie je. ()

BoredSeal

Režijní tvorba Garlanda (ale vlastně i ta scénáristická část kariéry) by se dala definovat jako schopnost najít dobré téma a setup, hodit do labyrintu pár postav, na jejichž řešení - a pak si to pokazit béčkem, při kterém ta snaha o nějakou uměleckou stylizaci a hloubku přijde vniveč. U předchozí Anihilace už se mistr velmi sekl s tou nudou a prázdnotou, která měla zřejmě naplňovat; a tady nám servíruje zbytečně moc dílů odvíjejících se pekelně pomalu. Velmi nepovedená je celá linie s úplně blbým sekuriťákem. Drama celého seriálu spočívá v odmítání jiných řešení a zda jsou taková řešení správná - ale po finále vám dojde, že to byla jen pojistka scénáře, aby se někdo s možnostmi Devs nepokoušel dělat podstatně divočejší a zajímavější věci, které by scénárista musel vymýšlet. To je dost slabé na to, že Garlanda očividně nikdo moc nešikanoval, jak má svůj seriál točit. ()

Caminzind

Měl jsem vizi budoucnosti. Viděl jsem, jak tomuto seriálu dávám 4 hvězdy. Jelikož jsem se ale nedokázal smířit s jednáním postav v posledních dílech, které bylo zcela tendenčně v souladu s předpovědmi Devs, rozhodl jsem se potrestat Garlanda hodnocením nižším. Ovšem nedokážu to! Chci tomuhle dát míň, vzepřít se determinismu, chci hřešit jako Lily. Ale jak?! Nejde mi to, až je to divné. Taková blbost! Jsem přece svobodná bytost ! ! ! ()

cariada

Poměrně složitý seriál na pochopení. A když to ne sledujete pozorně moc se v tom nevyznáte, což byl částečně můj případ. ()

Martrix

Garlandův styl se mi líbí a s výjimkou Anihilace jsem si užil jak 28 dní poté, tak Sunshine, Dreda, nebo Ex Machine. Takže mě zvěsti o autorském seriálu potěšíly a hned jsem se po něm vrhl. Garland se v Devs opět zaobírá hledáním alternativy, nebo upgrade k víře v boha, nebo naopak k jeho popírání. Snaží se najít vzorec, takže se to neobejde bez filozofických úvah, které jsou na hraně seriálové zábavy. Vše je navíc podpořeno znepokojivou hudbou i zvuky. Zprvu mě iritovalo, že tvůrci pracují s zjevně chybnými přístupy, ale nakonec vyšlo najevo, že pouze podceňují diváky a chtěli si připravit půdu pro efektní finálové pukrdle. Co se týče časových paradoxů, nebo paralelních světů, dává smysl pouze teorie mnohosvětů/verzování, nebo některé z náboženství. Nakonec se s tím ale tvůrci popasovali velmi dobře a díky atmosféře a nemožnosti dokázat, že nežijeme v "Matrixu", "Devsu", snu někoho jiného, nebo svém vlastním, není potřeba šťourat a hledat chyby ve scénáři. Alex Garland dává Devs zapomenout na zbabranou Anihilaci. Tento seriál plně naplňuje označení vědecko-fantastický a současně je díky fresh filozofické-teologické příměsi i fajn "indie" odbočkou od mainstreamu, podobně jako byla kdysi OA s Brit Marling.. ()

Lamprea

Po pěti epizodách asi takto: ultradebilní casting, který je někdy až komickej. 1. epizoda byla skvělá a byl tam z zajímavej potenciál do dalších epizod. Bohužel v dalších dílech se stalo to, že se vlastně koukáme na něco co jsme všichni viděli už stokrát, akorát je to zabalený ve sci-fi rádoby filosofickym kabátu, aby to bylo "jakože" jiný. Kdyby se naplno věnovali tomu scifíčku, vyměnili 2/3 herců tak by to mohlo být top. **************************** SPOILERKY****************************** Opravdu velká škoda nevyužitýho potenciálu. Nejlépe z toho stále vychází první epizoda, poté se rozjede úplný nesmysl. Proč k tomu abychom se podívali do Dev(u)s je potřeba hloupá story o Ruským špiónovy? Navíc to spustí události, kterým se seriál věnuje po dalších pět dílů, ale jsou 100% nezáživný a nepotřebný. Poslední dvě epizody jsou o trochu více fajn, jelikož se zabývají čistě tím, čím se měl celý seriál zabývat od začátku. Bohužel to přesto nezachrání a trochu paradoxně to posílají ještě více do kopru, pač to vůbec nedrží pohromadě a jsou v tom hrozný díry. Objektivně vzato možná za 3*, ale jelikož mám podobný věci rád, tak za 2* - fascinuje mě totiž, jak někdo kdo dá dohromady takto zajímavý sci-fi námět a má prostředky na to, věnovat tomu 8 téměř hodinových epizod, to následně pošle do kopru a udělá ze slibnýho high tech sci-fi, banální sérii, která by sice chtěla vystoupit z řady, ale nakonec zapadne v řadě mnohem dospělejších projektů. Ještě poznámka ke castingu. Především hlavní hrdinka je vybraná dost nešťastně a neumí moc hrát, což celý situaci moc nepomůže. ()

BMAJTZ

Natočeno je to zručně a nápad je to dobrý, ale vše to bohužel padá na strašných nelogičnostech. Událost z prvního dílu, která je hybatelem veškeré akce a hlavní záporák nakonec nemají na děj téměř žádný vlil. A tak je to i s několika dalšími událostmi které jsou ve výsledku strašně prázdné. Zvrat na konci je vlastně strašně předvídatelný a mohla se oněj pokusit každá postava a vcelku mě překvapilo, že ta teorie nebyla tímto způsobem ověřena prakticky hned. Nakonec vcelku zklamání a promrhaný potenciál, který dojíždí na nelogiku děje a až příliš uspávací tempo příběhu. ()

xLIGHTx

Garland je z toho cítiť na sto honov, komu vyhovuje jeho štýl bude pravdepodobne spokojný, čiže vizuál, design aj zaujímavá hudba sú ním totálne presiaknuté. Celý team hercov pomerne neznáme tváre (inak už to možno padlo navôkol, ale veľká časť hercov je imho dosť nesympatická, kásting až tak asi úplne nevyšiel), napriek tomu kvalitné sci-fko. Ten nápad (na ktorom vývojári zabijáckej hightech firmy pracujú), ktorý sa vynie dielmi je dosť príťažlivý, relatívne aj originálny. Celé je to taký sci-fi detektívny príbeh. Záver seriálu - nebolo to úplne originálne, ale nepokazilo to dojem z Devs ako celku. Za štyri Amaye, ehm, štyri hviezdy. ;) ()

misstake

Zajímavé, jak si Garland stihl během pár filmů vybudovat svůj specifický styl. DEVS je úkaz v současné seriálové tvorbě. Svojí mimózností, atmosférou, pomalostí, jinakostí zaujme od prvního dílu. Mysteriózní krimi thriller zvládneme v podstatě bez akčních scén, ale nestačí vůbec nudit. Tajemství a napětí vydrží udržet takřka do konce. Parádička. ()

iXtr3m3

Slabulinké oprdené tri hviezdy. Garlandovi jeho ego evidentne stúplo do hlavy až príliš, pretože v prípade DEVS forma neprebila ale rovno zabila obsah. Pseudobláboly, pseudoscifi, pseudotriler, pseudovšetko. Tony vaty, kecov o ničom, prerušované podmanivými kamerovými nájazdmi podporenými podmanivým ozvučením... a potom zasa tony vaty. O čom to bolo, resp. malo byť, to asi nevie ani sám Garland, pretože postavy napriek tomu, že mali vyzerať chytro, tak robili určité veci ako tupé opice a ich správanie sa odporovalo logike, na ktorú sa tu strašne chcelo hrať. Na osudovosť, či prepletenosť a slobodnú vôľu to tiež neuhral, pretože seriál operoval s absolútne vyhroteným determinizmom, ktorý takéto niečo nepripúšťa. V jednej chvíli sa postavy trmácajú nudnou vylajnovanou cestou, všetko je vopred jasné, nič sa nedá robiť ani zmeniť a zrazu v zlomku sekundy k tomu dôjde. A dôvod? Strata viery? Spájať vieru s týmto typom sci-fi je celkom odvážne a u mňa to vlastne snímku po obsahovej stránke dokonale zlomilo väzy. Dve hviezdy sú za spracovanie a tá tretia otrhaná až k jadru za celkom slušný začiatok. Inak seriál neodporúčam nikomu okrem filozofov filozofujúcich o hodnote hovna v alobale. ()

prezdivaka

Každý díl byl horší a horší. Jen rozmělňoval myšlenky a podle klasických schémat seriálů konečné rozuzlení přišlo náhle v posledním dílu. Bohužel z nekonečna možných řešení systém vygeneroval to špatné a plytké, i když už v jednu chvíli balancoval na hraně filozoficko-existenciálního přesahu. ()

Disease

Po zajímavém rozjezdu se to cca v půlce rozplizne do pseudofilozofických keců o determinaci vs svobodné vůli a do stále se opakujících flashbacků. Vizuálně to není jako Refn, kterému jsem u Too Old to die Young lecos odpustil. ()

D.Snake

Nevím co říct... Tenhle seriál je příliš dokonalý. Fuck you Garland, teď budu muset zas koukat deset let na nemeta seriály jen tak pro srandu. Vesmír je tak deterministický... :-) Ale vážně, tenhle seriál ve mně probudil po velmi dlouhé době emoce, které jsem myslel, že u televize už nezažívám - trochu existencionálního hororu, hodně techtalku (ale v rovnováze se skvěle napsanými dialogy), dech beroucí scénografie, geniální soundtrack. ()

Zombi

Zajímavé filozofické scifi s pomalým dějem a zvláštní atmosférou. Vlastně se mi to celkem líbilo, ale znovu bych na to nikdy nekoukal. ()

Garch

Filmy od Garlanda mám moc rád. Asi přílišné očekávání, takže: ne-e, ale, je fakt, nedokoukal jsem... ()

Illy

Tohle mě vtáhlo, pohltilo a strašně bavilo. Ne, není to pro každého a není to na odreagování je Pomalé, obrazově a zvukově intenzivní a uhrančivé.. a místy velmi znepokojivé. Je to zážitek. ()

barteca

Více otázek než odpovědí. Singularita technologie IT, paralelní reality. Chcete být uvnitř nebo venku. A co je realita .....? Vím, že nic nevím, bude platit stále. Bylo to fakt dobře udělané po všech stránkách ! ()

Co nového chystá Alex Garland?

Co nového chystá Alex Garland?

24.01.2022

Režisér Ex Machiny si vybral další projekt