Epizody(8)

V seriálu Devs vyšetřuje mladá softwarová inženýrka Lily Chanová uzavřenou divizi rozvoje svého zaměstnavatele, společnosti špičkových technologií se sídlem v Silicon Valley, která je podle ní zodpovědná za vraždu jejího přítele. (HBO Europe)

warrenur

Velmi zaujimave sci-fi. Prva polovica serialu je prakticky thrillerom, kym ta druha pomalsie az filozoficke sci-fi z mnozstvom "artu" a az fatalistickych myslienok. Kazdopadne vyborny napad a Sonoja Mizuno (a ja ze, odkial mi bola povedoma - Ex Machina 2014) to spolu s Offermanom "pretancuju" az k zaveru. I ked som ocakaval viacej pribehu a dufal i v trochu rychlejsi spad, serial nebol rozhodne sklamanim. Slabsie, ale odporucajuce stvorhviezdie. Snad vam tiez sadne a nebude nudit. ()

JoSte

Originální a málo předvídatelné, což se dneska moc nevidí. Nicméně v příběhu je dost technologických podivností a závěr je silně neuspokojivý. ()

Mackoun

Téma a vizuál celkem bez výtky, ale obsazení je jak nepovedená party, kde se setká pár kapacit z Hollywoodu s vyhaslýma hvězdama z reklamy na aviváž a rozhodnou se spolu něco natočit… místy opravdu smutný herecký výkony, který by člověk od dílka s takovým potenciálem jen těžko očekával a o to smutněji mu z té marnivosti je. ()

Kalimero13

Nenechte se mýlit, ta hlavní myšlenka se mi líbí, sám jsem nad tímto před lety dumal v nekonečných filozofických chvilkách...ale ten potenciál je trestuhodně nevyužit. Skvělé části (vizuál, soundtrack, ...) se tam bije s hroznými (herecký výkon hlavní postavy, závěr, ...). ()

Lupes

Garland mne dostává věrohodným nahlédnutím do světa nerd korporátů a jejich zakladatelů. I zde se pracuje s atmosférou společenství, která určují náš svět. A stejně jako u civilizaci formujícího světa mafie, kartelů a oligarchů, je i tento svět "Elona Muska" tajemným, zapovězeným místem, kam normální smrtelník nemá přístup; místem, o němž se rodí legendy. Někdy spíše pohádky. A nejčastěji nesmysly. Své představy a fantazie pak můžete zlatit a nazývat bohem (deus), nesmyslné přesto zůstanou. Budou vždy svědectvím o vaší prostoduchosti, která je tou hlavní příčinou, proč se do míst jako Devs nikdy nepodíváte. V Garlandových představách výzkumu, vývoje a objevů absentuje to základní. Inteligence. Učení o predestinaci má hodně dlouhé fousy na to, aby se jím někdo takto ukájel. Řešení predikce pomocí výpočtů navíc neodpovídá současným zjištěním z chaotického kvantového světa. Ubíjející je ale nejvíc prostoduchost, která si pomocí filmových prostředků hraje na něco víc a bere se příliš vážně. Za zvuku tajemné hudby a lesku pozlaceného počítače CML se tu vypráví příběh, asi jako když můj šestiletý syn kreslí s velikým soustředěním a vážností elektrárnu. Nakreslí velikou budovu a kolem dráty. O výrobě elektřiny totiž nemá zatím ani ponětí... ()

ER

Esenciální krimi s takřka scifi zápletkou, aneb jak snadné je překročit tenkou linii , která dělí člověka mezi lidskosti a zrůdnosti, kdy smrt je jen procedurální záležitost. ()

Forty-

Kvantové počítače budú jedného dňa snáď vedieť odpovedať na otázky, ktoré sa nám zdajú absolútne nepredstaviteľné. A presne o tom tento seriál špekuluje, celkom šikovne to prepája s filozofovaním a nekonečných vesmíroch a zasdzuje dej do jemne dystopickej atmosféry vývojarmi presýteného San Francisca. Dej je síce napínavý a zaújímavý, no je podávaný po drobných kúsočkoch obalených v nie príliš ideálnom tempe. Inými slovami, miestami dosť nuda, ale ako celok ma to bavilo. ()

Gendarme

...bylo předurčeno, abych tomu dal pět hvězd.. i když se mne mnozí pokoušeli přesvědčit o opaku. Trochu tohle moje rozhodnutí zavání metafyzikou, stejně jako seriál sám. Komu se v průletových scénách nad San Franciskem nevybavilo ono již pověstné "Mezitím v San Francisku" z kultovního The Room není cílovka seriálu :-). ()

chelsea63

Nuda nuda, šeď šeď. Není to ani sci-fi, ani špionážní záležitost. Jen pseudofilozofická kravina. Vyzývám toho máničku a tu nudnou blondýnu, ať mi vrátí pomocí toho přístroje těch cca osm hodin života. Nebo se zničehonic objevím v poslední epizodě a celou tu šarádu s nalajnovanou budoucností jim pošlu do kopru. ()

Don82

Devs už od počátků působí hrozně nenápadně a v jistých aspektech zbytečně skromně, ale jinak skrývají opravdu velký scenáristický potenciál, plný zajímavých myšlenek, točící se kolem kvantových počítačů, paralelních Vesmírů a otázky determinismu. Ale nebojte, seriál vás zaujme svoji atmosférou i když nejste kdovíjaký fanoušek Stephena Hawkinga. Z Devs je cítit uvolněnost výpravy a svěží závan nápadů které tvoří velmi hutnou atmosféru. Režisérsky je Devs skvěle zvládnuto, jednoduchá linka vede diváka na "vlně" a dovoluje mu plně se soustředit na myšlenky prezentované v seriálu. A že jich ení málo a navíc: rozhodně bych netvrdil, že to je plytký guláš filozofických klišé. Některé reálné věci ze světa počítačů nebo vědy jsou samozřejmě ohnuty, aby se dokresloval pocit "pravosti" myšlenek, nicméně, nepůsobilo to nijak přehnaně nebo rušivě. Nicméně, seriál se tak trochu ztrácí sám v sobě, kdy na jednu stranu vytahuje genialitu postav, buduje ultra deterministickž rámec, aby to nakoc shodil a udělal nevysvětlitelný "úkrok" mimo a nechal diváka v prázdnu. Hodně se mi líbila hra se světlem a vykreslováním scén, fakt se na to skvěle koukalo. ()

vandalka

Kdybych to byla bývala věděla, nikdy bych se na to nedívala. Tolik promrhaného času na bezbřehou depku bez východu. Mělo to atmosféru a hudbu a barvy, ale vlastně se mi to vůbec nelíbilo. ()

Mamlas

Jeden nakreslený barák v lese, komorní casting, pár neznámých obličejů nějakých asi herců, stovky zbytečných minut různých záběrů a dialogů, velkolepé kecy, laciná realizace, spousta blábolení, velká nuda. (11%) ()

husak_k

Geniální seriál hrající si s myšlenkou, která trápí asi každého člověka- máme opravdu svobodnou vůli, mají opravdu naše akce nějaký důsledek, nebo je všechno již předurčeno. Jinými slovy dá se všechno, co se na světě děje, dělo a bude dít teoreticky převést do jednotného počítačového kódu? Hned bych napálil pět hvězd, ale byl tu jeden zásadní problém, a to že hlavní postava byla nesympatická uřvaná pinda. Nevím proč tolik kvalitních filmů a seriálů stále opakují tuto chybu. Na druhou stranu Nick Offerman byl dokonalej, až jsem koukal jak mu vážný role sedí. 80% ()

Kokos

Strašně takovým projektům fandím, Garlanda mám rád a dokonce i jeho Anihilace mi přišla dobrá, naproti většině. Tohle je hrozná škoda, námět je perfektní. Ale tvůrci se tak moc utopili ve vědecko - filozofické myšlence, kterou tu rozebírají  po osm dílů, až zapomněli na děj samotný. Výsledek je spousta balastu, nelogicky jednající postavy bez jasných motivací, nevěrohodná stavba spousty scén. (SPOILER: Např. týpek, co ani není svázaný se bez nějakého bránění nechá topit ve vaně - přitom je o polovinu mladší, než mučitel). Působí to, jako nabubřelé sebehoničské nic. Tři hvězdy z fandovství k žánru (objektivně to jde ke dvěma hvězdám), za kameru, za hudbu a za námět (nikoliv scénář). ()

Co nového chystá Alex Garland?

Co nového chystá Alex Garland?

24.01.2022

Režisér Ex Machiny si vybral další projekt