Deset krásných let se mladá Mija (An Seo Hyun)  starala v srdci jihokorejských hor o svou obří zvířecí společnici Okju. Vše se ale změnilo ve chvíli, kdy se Okji zmocnila nadnárodní společnost Mirando Corporation, která ji přemístila do New Yorku. Bezcitná ředitelka společnosti Lucy Mirando (Tilda Swinton) má se zvířetem své vlastní plány a Mija se musí vydat na dlouhou a náročnou záchrannou misi, aby mohla svou milou Okju dovést zpět domů. Na cestě se ale setkává s dalšími lidmi, kteří mají o osudu zvířete své vlastní představy. (Kiisaki)

JohnyD

Také filmové peklíčko, kde sa každý pitvorí, je preafektovaný ako v rozprávke od Trošku. Keby to ostalo v tejto rovine po celý čas ako nejaký detský film o kamarátstve, možno by som bol k tomu zhovievavejší. Ale ten vážny koniec tomu ale vôbec nesedí a úplne ma minul. A ani ako agitka proti GMO to vôbec nefunguje. No proste hrôza. Film, v ktorom sa veci začnú hýbať až po prvej hodine je vážne k zamysleniu. 3/10 ()

DaeGurth

Chápu proč se to lidem líbilo, ale mi ta naivita (kterou mám normálně rád) zrovna tady lezla krkem, stejně jako to, že na mě spousta postav (hlavně těch ženských) působila vůlgárně a falešně. Ale u konce obchodu jsem se pobavil i já.:) ()

kATa.JSK

Film z dílny Netflixu, který jemně působí na naše etické vnímání. Vztah mezi Okjou a holčičkou Mijou, která se o ní od malička stará a prožívají spolu všemožná dobrodružství, mnohdy trhá srdce. Zvláště při představě, když ve filmu zjistíte, že Okju chce korporátní společnost odvést pro potřeby velkochovu, což se také stane. Mija jí chce zachránit a spolu s aktivisty bojující za práva zvířat je ochotná udělat cokoliv, aby dostala Okju domů. Věřím, že mnozí z nás se mohou díky tomuto filmu zamyslet nad absurditou velkochovů a masného průmyslu. ()

Narciska

Humor je často jediným vysvětlením pasáží, jejichž smyslu nerozumím. To, že je snímek tak bizarní, nutí dodívat se. Ostatně nad nesmysly máme mávnout rukou, o chyby v ději tu nejde. Má to být snad satira, vyjádření k tématu, které momentálně sytí veřejný prostor. Samotný závěr rozháraného vyprávění přináší jednoduchou odpověď, tak silnou a povedenou, že jen za ni přidávám hvězdu filmu, který by jinak nestál za sledování. Ta věta říká, a je natolik obecná, že to není spoiler, že ať se lidé střetávají s pravdou jakkoli, sami od sebe se nezmění. Jestli vás to zajímá, pak se dívejte až do konce, pokud chcete vidět roztomilé digitální megaprase nebo máte bezbřehý smysl pro humor a nadsázku, pak taky neváhejte. ()

FilmWave

Joon-ho Bong je neskutečně talentovaný autor, jen prostě komedie není jeho žánr. I "Okjae" sluší mnohem víc ty vážnější a temnější polohy (spíš druhá polovina) a "Snowpiercer" je tak o třídu výš. ()

Kulda24

Popravdě ani nevim jak jsem se k tomuto filmu dostal, ale když jsem viděl ukázku, na které byla mnohonásobná zvětšenina našeho skinny morčete, tak jsem si řekl to musím vidět. Doopravdy je film ovšem o velkochovu superprasat což zní celkem cool ne? Film po vás rozhodně nebude chtít aby jste u něj přemýšleli, takže se pohodlně usaďte a zkrátka se rozplývejte nad úžasným Jakem a jeho skvělou rolí. Také mě velice pobavila korporace pro ochranu zvířat v čele s Paul Danem. Celý film má jednoduchý příběh a drsné scény jsou většinou něčím odlehčené a nemusíte se stresovat. Zkrátka snímek, který neurazí. 65% ()

Kiisaki

Film měl velice jasný cíl, kterým bylo vyvolat prostřednictvím přátelství s kouzelným zvířátkem pocit viny ve všech, kteří si s takovou chutí dopřejí trochu toho masíčka. Někdy však ve své horlivé snaze zašel trošku přes čáru vkusu - ať již jde o ONO pořízené video či scénku, ve které prasemáma a prasetáta posílají své prasedítko za lepším životem (a nikdo si toho nevšimne). Velice hezké a poutavé scény se tak příliš často střídaly se scénami naprosto béčkovými, o které se postarali svými komickými výstupy především Jake Gyllenhaal a Tilda Swinton. Většina postav mi vlastně byla poměrně nesympatická. Buď šlo o klauny, fanatiky nebo pokrytce, chvílemi mi to lezlo na nervy a byly pasáže, kdy jsem zkrátka nefandila nikomu a bylo mi to celé jedno. Nechci ale film úplně hanit. Některé části a některé výkony se mi líbily a jsem si jistá, že ostatní mohou film ocenit více než já. ()

Cinematrix

Tak teď už má Jižní Korea na svém kontě 3. největší konglomerát Samsung, včetně chytrých telefonů a 1. film o největších sviních, včetně neméně chytré Okji. Scénář je prostý: korejskej děda alkoholik s chraplákem Dalibora Jandy vychovává se svou vnučkou Mijou, která k alkoholu zatím nepřičichla, kdesi v horách jednocecíkovou prasnici Okju. (Jak briskně poznamenala moje přítelkyně, tak kdyby Okja měla kojit víc mláďat najednou, připomínalo by to frontu na banány za totalismu.) Okja je ale majetkem americké společnosti Mirando Corporation, která ji chce po deseti letech, kdy je řádně vykrmená, zpátky, jelikož lidí je hodně a na světě není co jíst. Děda alkoholik zase nemá tak vypitou hlavu, tak s tim souhlasí a doporučuje Mije, aby svou lásku upnula spíš k nějakému jihokorejskému švihákovi. Abstinentka Mija takhle prakticky ovšem nepřemýšlí, tak nám začíná klasické rodinné drama plné absurdních situací. Například, když Okju polechtáte na zadku, dokáže ze sebe vysypat nálož se stejnou kadencí jako sovětské kaťuše, což se znamenitě hodí, když má zadek vystrčenej z jedoucího kamionu a je potřeba sundat pronásledovatele. Kam na to ty kluci korejský choděj? ()

Torpid

Nemůžu dát odpad řemeslně zvládnutému filmu, ale rád bych. Nepamatuju se, kde by asijskej režisér takhle přinutil americké a-čkové herce ťamansky křečovitě přehrávat. Celý koncept s vážným vegetariánským poselstvým je jeden velkej nedůvěryhodnej kýč. Roztomiloučký veleprasátko a holčička. Kulturní odlišnost v tomto případě u mě naprosto nepřeklenuta. ()

Hpatrik

Ta komediální část v Soulu byla dokonalá, a dlouho jsem se takhle dobře nezasmál. Zbytek ale celkem předvídatelný, záchrana Okji na přehlídce nevyužitá a konec trochu zklamání. Emocionálně mě to trochu minulo, jen si nejsem jist jestli to bylo mým rozpoložením, či filmem. ()

AloeB

Jak jednou řekl klasik: "You need to someone to tease a big villain for the second season of your prestige TV show? You call Giancarlo Esposito!" a přestože Okja se snad ani v seriálové podobě dočká pokračování, tak tohoto dánského umělce bylo v dobrém slova smyslu dosti v tomto úžasném snímku, který má potenciál udělat zatvrzelého vegana i z řezníka Krkovičky. Netuším, zda je i irl ALF skutečně tak radikální jako ta filmová, ale jestli ne, tak by měla přidat, protože jestli je zde něco skutečně k dobru, tak že ze zastánců politické strany Zelených zde udělali fakt tvrdé až sympatické drsňáky vedené Paulem Danem, který je očividně fakt génius, protože hraje (jakože hraje, ne že to má napsaný ve scénáři) úplně jiného člověka než v e. g. asociálního zaprdlého teroristu nejnovějším The Batman, herce s upadající slávou v La giovinezza, fanatického kazatele v Let there be blood či nešukatelného adolescenta v The girl next door. - sice bych ho tím nechtěl nějak stavět na pedestal géniů, charakterovou flexibilitu čekám od každého dobrého herce, který nechce hrát jen sám sebe jako... ehm... the sexiest man alive, ale jen podotýkám, že na tom klukovi něco je a hraje ve fakt dobrých věcech. Samotné jádro filmu se však točí kolem korejské holčičky, která je prostě skvělá a fandil jsem jí od začátku až dokonce, bohužel však vede k zamyšlení nad tím, proč každý dobrý film nutně potřebuje ukazovat absurditu světa "lidí" na zjednodušeném dětském pohledu - přeci jen o čem jiném je La vita e bella, kde je židovský chlapeček přesvědčován, že ten koncentrák je jen bojová hra na narozeniny; stejně tak třeba El espinazo del diablo, střet sirotků s psychopatickým "princem bez království" na pozadí občanské války; El laberinento del fauno od stejného umělce, kde se prolíná dětská fantazie s frankistickým fašismem; Roma, dětský pohled na krutou sociální situaci mexické služky; horory jako Los otros nebo Frágiles mají za protagonisty děti, o které se pro nějaký zvrácený mateřský pud bojíme více než o postradatelné dospělé, a hádám, že ještě bažilion dalších snímků, nechce se mi přemýšlet. Přirozeně toto dává smysl, vzít si dítě a postavit ho do střetu s nějakou komplexní mašinérií moderní civilizace, v konečném důsledku je to však jen zneužití libovolného dítěte pro hru na city namísto toho, aby přišla platná argumentace. Ale dost volného proudu myšlenek, i přesto je mi totiž jasné, že diskuze k ničemu nevede, ale když se udeří do srdíčka, tak se věci hnou a přesně takto na mě působila Okja, která se mi velmi líbila a bohužel mě nutí přehodnotit ještě víc už tak moji dost rostlinou stravu; stejně tak ovšem úplně mimochodem ve mě probudila mnohem větší touhu bojovat proti sexuálnímu zneužívání, ačkoliv ve filmu pouze naznačili, že jednoho z těch zmutovaných psoprasohrochů donutila ta šílená variace na Davida Attenborougha, kdyby přestoupil na temnou stranu síly, k páření se s jinou fenobachyňohrošicí. Což bylo odporné. Geniální je pak závěr, kde se hlavní hrdinka odhodlaně postaví kapitalismu tím, že si Okju prostě koupí zprátky. "This is why capitalism remains undefeated, y'all," řekl ten samý klasik. Jak je vidno z komentáře, Okja mě možná nechala až moc přemýšlet o sračkách, jsem ale rád, že to ještě nějaké filmy dělají. Vřele doporučuju. edit: až teď jsem si vystalkoval, že toho Darth Davida Attenborougha hraje Jake Gyllenhaal! Jakože, kdo ho poznal, má u mě vodňanský kuře. () (méně) (více)

Kalimero13

Vtipné, jak řada lidí automaticky označí "agitkou" vše, co se nějak kreativně snaží ukázat na nějaký problém, který odporuje jejich vidění světa. Tihle lidé očividně mají připravenu odpověď na cokoliv, jen aby se nemuseli zahledět sami do sebe a měnit svoje názory. Protože tam, kde film opravdu tlačí na city a "agituje", tak tak činí na naprosto reálných základech. A film taky super. ()

Maximilianus

Tilda Swinton je zjav. Úplný chamaleón. Sedia jej a ja ju mám rád práve v takýchto excentrických úlohách. Aj spoznať Jakea Gyllenhaala mi chviľu trvalo. Ten sa rovnako ako Tilda zhostil svojej úlohy na jednotku. Film inak pekný, aj s posolstvom a aj zábavný, aj keď v druhej polovici dosť otočil na vážnu nôtu. 7,2/10. ()