Veterán z americké občanské války, který jezdí po celé zemi a přináší lidem zprávy ze světa, se vydá na nebezpečnou cestu přes Texas, aby osiřelé dívce našel nový domov. (Netflix)

Chrustyn

Greengrass úplně změnil styl a natočil nejpomalejší a zároveň nejslabší film své kariéry. Tom Hanks hraje postmana na divokém západě, kde cestuje s malou dívkou, kochá se, kecá a párkrát vystřelí. Nemám nic není proti pomalu plynoucím filmům, ale musí v sobě mít něco, co onu pomalost vyváží. A to Zprávy že světa určitě nemají a není zde jediná věc, kterou si z filmu odnesete. ()

classic

„Správy zo sveta” pravidelne čítava pred publikom Jefferson Kyle Kidd, niekdajší to kapitán tretej texaskej pechoty, ktorí kapitulovali v Galvestone, dňa 26. mája, roku 1865. Odvtedy už uplynulo päť rokov, pričom práve dnes sa živí trochu iným chlebíčkom. Dal by sa nazvať, ako: „Externý posol (nie vždy dobrých) správ,” ktoré dokáže bravúrne predniesť pred úplne prostým ľudom, ktorému sa buď vôbec nechce čítať, alebo sú skrátka negramotní, kvôli čomu nie sú toho absolútne schopní, asi z každého rožku trošku...? Akurát sa nachádza vo Wichita Falls v Severnom Texase, keď sa dá ešte i navrch dodať to, že to síce nie je (extra) bohvieako (platená) profesia, ale i napriek tomu zrejme netrie až takú neznesiteľnú biedu. No čochvíľa bude musieť prehodnotiť svoj doterajší, naprosto (rutinný) spôsob života, keďže cestou natrafí na akési dievča, zároveň i sirotu, ktorá žila 6 rokov s indiánmi, kmeňa Kiowa. A práve tí nielenže vyvraždili jej rodičov, ale taktiež ju aj k tomu uniesli, čiže sa pravdepodobne naučila ich zvykom, ich reči, že (po)zabudla na tú svoju, nemeckú, aj povedzme, na krvavú minulosť...? Pôvodne sa volala Johanna Leonbergerová, no teraz si už hovorí: „Cikáda” . Jestvuje určitá možnosť ju dopraviť k jej príbuzným (k tete), žijúcej v Castroville, čo je vzdušnou čiarou nejakých zhruba 400 míľ, a neďaleko je i San Antonio, odkiaľ v podstate pochádza samotný Kidd, ktorý manželku (zatiaľ) nechal doma... Texas je vskutku ozaj rozľahlý štát, v porovnaní so Slovenskom, je takmer o 14 krát väčší ! Na tom by ani nebolo nič zvláštne, ak by im následne ktosi občas neznepríjemňoval túto púť nekonečnými prériami, ale ak by im nikto nevkročil do cesty, tak by sa asi aj oni sami unudili na smrť, takto si medzi sebou aspoň vytvorili silné puto, ktoré sa nedá len tak pretrhnúť, a zažili také nevídané dobrodružstvá, až rozum pri nich ostáva stáť ! Ak by mali (vtedy) k dispozícii motorku, tak by všetkým rýchlo ufujazdili, ale nakoľko v tých časoch boli kone najspoľahlivejším, dopravným prostriedkom, tak o to to bolo viacej náročnejšie, pretože i sám dostavník ich mierne brzdil pri úteku. Predstavil som vám dve kľúčové postavy, okolo ktorých sa budú pohybovať (nielen) antagonisti, a tak nebude núdze o (niektoré) prekvapenia s tým spojené. / Anglický režisér »Palino Zelenátráva« a americký herec »Tomino Priadze« , opäť spojili svoje sily dohromady, aby nakrútili po prvý krát v ich kariére - (a)typický, pomalší western, ku ktorému si musí divák (istý čas) hľadať cestu, inak ho môže tým pádom rýchlo omrzieť. Záruka kvality spočíva predovšetkým a najmä u týchto dvoch pánov, jeden je pred kamerou, ktorému zručne sekunduje horlivá Helena Zengel, a druhý je (skoro) ihneď za kamerou, ktorému zase asistuje obávaný „Muž s kinoaparátom,” Dariusz Wolski, ktorý dotvára úžasnú kompozíciu obrazu. V tejto dobe už nie je moderné vydávať tento typ žánru, o to je to pre mňa osobne oveľa viac cennejšie, i keď nie som horlivým zástancom Divokého západu, vždy sa ním nechám rád uniesť, ak je samozrejme kvalitnejšie spracovaný. Ak ste u tohto pána režiséra bývali zvyknutí na kinetické tempo rozprávania, tak na to môžte rovno zabudnúť, a síce väčšinou sme stále v pohybe, len to už nie je také divoké, ako v »bourneovkách« . Výprava, strih a zvuk, sú potrebné (technické) zložky, kvôli čomu má film body naviac. Tom Hanks odjakživa stelesňuje kladných hrdinov, a tak si ho nedokážem predstaviť v úlohách, typu Dr. Hannibala Lectera, či trebárs Normana Batesa, najskôr len, ako legendárny Atticus Finch a jemu podobní. V inom prípade by mu to nikto nikdy neuveril. Som veľmi príjemne prekvapený, aký zaujímavý film títo páni nakrútili. () (méně) (více)

Marze

Film je nezny aniz by prilis upadl do sentimentality. Jsou zde sire zelene plane se stopami valky. Tempo je pomale, moc emoci nezazijete. Najdete zde i odkazy na nynejsi rozhadane USA. Film je ale americky korektni a predvidatelny..Cele to podle me stoji na Hanksovi s jeho detskou partnerkou.Ta je vzpurna, vztekla ,osamela. Hanks ji chce co nejrychleji odvezt mimo valecne hruzy. ()

Jirka_Šč

Tato movie road se mi velmi líbila. Realisticky (pravděpodobně) zobrazená společnost v Texasu po občanské válce v Americe. Krásná krajina. K filmu padnoucí hudba. Výborná chemie mezi hlavní dvojicí - tradičně skvělý Tom Hanks a dvanáctiletá německá holčička. Příběh dítěte nedotčeného civilizací, který dokáže rozesmutnit i nadchnout. ■ P.S. Kdo čeká western, bude sklamán - toto je prostě příběh z Texasu druhé poloviny 19. století. ()

Yardak

Zprávy ze světa nejsou klasickým westernem, ale mají jejich atmosféru. Ta atmosféra mě právě nejvíce oslovila, neboť vykreslený rok 1870 byl přesný. Jak se často říká, tak se jedná o malý dramatický film, ale s velkým duchem, neboť příběh tohoto snímku v sobě ukrývá mnoho témat, které jsou zejména v Americe stále aktuální. Pomalé (civilní) zpracování nesedne jistě každému. Pro mě však nejlepší spolupráce Hanks/Greengrass. Slabších 5 hvězd. Milé překvapení na Netflixu:-). Moc pěkný komentář: Marigold. ()

Stanislaus

Zprávy ze světa v sobě umně snoubí westernovou road movie a dobrodružné drama, okořeněné špetkou akce. Příběhově nejde o nijak složitý film - při putování z místa A do místa B dochází ke vzájemnému sebeoťukávání se, které je proložené sérií dobrodružství a zakončené uspokojivým (byť předvídatelným) rozuzlením. I tak jsem se nechal na dvě hodiny unést na mile odvyprávěné storce o bodrém veteránovi a živelné dívce, které svedl dohromady osud. Hanks je zárukou kvalitního výkonu a role "Kapitána" mu opravdu sedla. Mladičká Helena Zengel se rozhodně nenechala zastínit známějším kolegou a podala rovněž přesvědčivý výkon. Jak už bylo řečeno, snímek nepostrádá akci (honička a přestřelka u skal), ani silné až dojemné momenty (Johannin "návrat domů" či "shledání s manželkou"), a vedle toho nabízí překrásné záběry přírodních scenérií, jež jsou umocněny nepřeslechnutelným hudebním doprovodem. P.S. "Abychom mohli jít vpřed, musíme nejprve vzpomínat." ()

Flego

Westernová dráma s klasicky spoľahlivým Tomom Hanksom rozpráva o putovaní starého veterána z Občianskej vojny, ktorý hľadá domov pre sirotu. Film plynie pomaly, s dôrazom na detail a stavbu príbehu, ak si to však situácia vyžiada, dokáže tempo zdynamizovať. Po dlhšom čase oceňujem aj filmovú hudbu. ()

MontyBrogan

Greengrassa som tu nenašiel, to je fakt. Ale pozitívna bola u mňa prvá vyhrotená situácia, teda boj s trojicou zlodejíčkov a zvýšenie intenzity nábojov po ich naplnení mincami. Už menej sa mi páčilo, keď si Hanks a dievčatko vystačili s rovnakou zbraňou aj pri omnoho väčšej presile. Vlastne celá osada patrila chlapovi, ktorého takto porazili uprostred nej. Dokonca sa ukázalo, že im pritom pomohol jeden z jeho ľudí, ktorému prehovorili do duše príbehom z novín. Tento mladík sa priblblo usmieval, ale mal dobré srdce. Takých som na Divokom západe doteraz moc nevidel. Alebo nám vo westernoch klamali a v skutočnosti tam patrí rodinný žáner? Koniec to isté, striedavo zanecháva stopy silného príbehu, no zároveň ich pošliapava snahou vyriešiť všetko k obojstrannej spokojnosti. ()

claudel

Filmová výzva, žánry - western. Poslední dobou sleduji trend dvouhodinových stopáží, u nichž příběh sehrává vedlejší roli a hlavní roli obstarávají dlouhé záběry, kamera, nulová či minimální zápletka. Zpočátku jsem tento dojem nabýval i u Zpráv ze světa, pak ale přišla klasická westernová scéna, která mě vytrhla z letargie a přiměla film pozorněji sledovat. Pak dojde zase ke zpomalení, ale v zásadě slušný western s velmi dobrým výkonem Heleny Zengel. ()

luka4615

Výtečný Tom Hanks a nádherné záběry na krajinu v rutinním příběhu bez nějakých větších dramatických zákrut, který ke konci už ale trochu nudí. Tak nějak bych v pár slovech popsal snímek režiséra Paula Greengrasse News of the World, jež by se dal chápat i jako jakási westernová "road-movie" s nepřehlédnutelným humanistickým podhoubím. Za zmínku rovněž stojí herecký projev mladé Heleny Zengel, který působivě dotváří celkový dojem z tohoto snímku. Avšak od těchto zkušených matadorů filmového průmyslu jsem očekával prostě něco víc než jen další průměrnou záležitost, na níž si za pár měsíců vzpomene jen málokdo. Tak snad příště! (Netflix) „See all those words printed in a line one after the other? Put 'em all together and you have a story.“ ()

Morholt

Profesionálně natočené, spolehlivě zahrané a............a nic víc. V mnoha případech by to stačilo, ale od tandemu Greengrass-Hanks člověk zkrátka čeká něco výjimečnějšího. Vlastně jediné, co tady vyloženě zaujme, je povolání hlavního hrdiny, který se živí jako zprávař předčítající lidem noviny. A to je trochu málo. Vedle ústředního námětu s bílou dívkou vychovanou u kmene Kiowa tu sice je ještě několik vedlejších motivů, ale ty se nepodařilo příliš využít. Škodí i předvídatelnost, kdy se dá, s trochou nadsázky, vytušit každý další záběr. Dívat se na to samozřejmě dá, ale ten promrhaného potenciálu je silný. 60% ()

ScarPoul

Ja moc na súčasného Greengrassa nie som. Hoci nemôžem poprieť, že je to režisér, ktorý má výrazný rukopis aj cit pri výbere námetov. News of the World bolo pre mňa o to zaujímavejšie, pretože žáner westernu mi nevadí a rád sledujem čo s týmto žánrom robia súčasní tvorcovia. Natočené je to pekne. Má to dobrú hudbu aj skvelého Hanksa, ktorému ten starecký kukuč v sedle svedčí. To, že je ústredná zápletka jednoduchá mi nevadí. Čo mi vadí veľmi, je úplná absencia Greengrassovho rukopisu. Ten film je ťažkopádny, kde by nemal byť, digitálny tak, že to bije do očí( scéna s balvanom, rozbitie koča a sledovanie pochodu Indiánov z druhého brehu rieky) mi prišli nepríjemne rušivé. Nemá to toľko emócií, koľko by si ten film žiadal. A tých skutočne krásnych momentov je tu pomenej. Zároveň tu máme aj pár zbytočných postáv(mladý chlapec, ústredné zlé trio) a tiež nefungujúce napätie. Pozerateľné, ale zároveň ľahko zabudnuteľné. Čo je pre režiséra, ktorého diela si človek pamätá, podivuhodný krok späť. ()

Lacike

Môj obľúbený Leonovský námet: tvrdý chlapík musí chrániť bezbranné dievča a postupne sa medzi nimi vyvinie vzťah. A aj keď sa to odohráva na divokom západe a tempo filmu je pomalšie jak spiaci slimák, tak nejakú výraznú štylizovanú westernovú atmosféru to nemá. Skôr to pôsobí ako obyčajný dobový road movie behom ktorého si tí dvaja nájdu k sebe cestu. Najväčším sklamaním je pre mňa snaha asi cielene sa vyhýbať prvoplánovým Hallmarkovským slzopudným scénam. Pokiaľ sú zvládnuté klišé bezchybne, tak môžu kľudne fungovať aj po milióntykrát. Lenže Greengrass všetky takéto potenciálne silné scény utne, až to vyzerá, jak keby niekto film nasilu prestrihal. Vďaka tomu zmeny charakterov pôsobia strašne unáhlene a neprirodzene. A aj scény, ktoré nie sú utnuté, nie sú emocionálne tak silné jak by mohli byť (napríklad scéna ktorou film príbeh uzavrie nepôsobí ani zďaleka tak silne ako v iných filmoch). Tá nekompromisná zbrklosť sa mi páčila jedine pri účtovaní zo zloduchmi. V iných filmoch by títo typickí záporáci otravovali celý film. Tu ich po pár minútach postihne brutálny trest a ide sa ďalej. Až si občas poviete. To bolo všetko? Možno by to chcelo nejakú výraznejšiu štylizáciu. Miestami to pôsobí jak televízny film a inokedy zase film prekvapí veľkolepými exteriérmi. Našťastie ale film zachraňuje ústredné duo. Aj keď si nerozumejú, takže nemôžu spolu poriadne komunikovať, tak chémia medzi nimi funguje dokonale. Hanks je presne ten sympatický dobrák, ktorému prajete, aby zahnal svojich dávnych démonov a ona je tak akurát roztomilá a divoká. Vďaka nim som sa nenudil ani na minútu a kľudne si film niekedy znova zopakujem. 6/10. ()

Padme_Anakin

Velice příjemná záležitost plná takové té nádherné člověčiny, snímek se sice dotýká několika bolavých míst amerických dějin, ale nepitvá je, jen předkládá divákovi k vlastním myšlenkám (otroctví, občanská válka, rasismus atd.). Příběh je v podstatě prostý, ale v jednoduchosti je krása.. Setkání vysloužilého kapitána, který cestuje od města k městu a přináší lidem nové zprávy, a osiřelé dívky stojí za to vidět, oba mají své vnitřní démony a budou se s nimi muset popasovat.. U mě spokojenost, jsem moc ráda za celkové vyznění snímku, poklona tvůrcům, že si našli v dnešní uspěchané a bláznivé době čas na to, aby poslali poselství o tom, jak na to, kudy vede cesta.. ()

corpsy

Paul Greengrass a jeho anti western, neponúkajú okrem režisérovho precízneho vedenia nič. Nečakal som nijakú akciu, či kinetický švih strihu, ale čakal som že sa tu okrem profesionálneho remesla, podarí Paulovi dať emóciám akési greegrassovské sfarbenie. Táto cesta Kapitána Kida a jeho zverenkyne, nudí. ()

sidzej

Krásne natočené. Precízna réžia, skvelá kamera, výprava, obsadenie, hudba. Príbehovo slabšie ale tá formálna stránka to dokonale prebíja. Jeden z tých filmov, ktoré si pozriete len raz, ale neľutujete že ste ich videli. ()

agentmiky

Umím si představit, že z tohohle mohl být fakt westernový hit, notabene když k tomu mělo přístup široké spektrum lidí kvůli Netflixu. Ale bohužel se nestalo, což je škoda, protože ta jména za tímto projektem slibovala určitě víc! Režie a scénář Paul Greengrass, hudba James Newton Howard, kamera Dariusz Wolski a Tom Hanks coby hlavní hrdina. Trochu mě pak ve výsledku zaráží, že nejlépe si z nich vedl Howard, jeho soundtrack dokázal balancovat mezi slušným napětím (přestřelka, pouštní bouře) a klidnými momentkami, kde hudba měla skoro až melancholický nádech. Což o to, krásné scenérie filmu pomohly, ale zápletka mi přišla dost sterilní. Nezaznamenal jsem, že by se pouto mezi Hanksem a malou holčičkou za ty dvě hodinky posunulo na nějakou vyšší úroveň, v tomhle je třeba True Grit úplně jinde. Takhle....Své momenty to nabídne (konec potěší), ale jako celek to na nejlepší žánrové kousky nemá. Za mě 6,5/10 ()

Praxis

Taková velká reklama na Texas. Vizuál moc fajnový, Hanks je stále herec par excellence, ale neubráním se pocitu, že tentokrát si Greengrass vybral tu slabší chvilku. Pomalý, zadumaný a komorní western má světlé chvilky, ale na konci jsem začal klimbat, což je neklamnou známkou toho, že to taková pecka není. 55% ()

Karlas

Dokonalý příběh o putování, neb jak se dnes říká, road movie. Miluji vyprávění s dobrodružstvím na cestách a zde jsem si ho, v duchu lidskosti a spravedlnosti, užil skvěle. Nechápu poměrně rozpačité hodnocení, tohle je přívětivý film o cti a statečnosti stojící na stráži proti zlu. Nejsem rozhodně z těch, kteří opovrhují snahou dobra zvítězit nad protivenstvím. ()

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

30.11.2023

WandaVision v lednu, Hanks na Netflixu

WandaVision v lednu, Hanks na Netflixu

13.11.2020

Přestože letos Marvel do kin neposlal žádný nový film, fanoušci komiksů už na nové příběhy z MCU nebudou muset čekat příliš dlouho. WandaVision, první seriál z tohoto univerza, totiž dorazí na… (více)