Babylon

Scénář:

Damien Chazelle

Kamera:

Linus Sandgren

Diego Calva, Margot Robbie, Brad Pitt, Jean Smart, Jovan Adepo, Li Jun Li, Lukas Haas, Max Minghella, Tobey Maguire, Olivia Hamilton, P.J. Byrne, Rory Scovel (více)

Tehdy, ve dvacátých letech minulého století, se v pouštním městečku Los Angeles mohlo snadno stát, že jste se na opulentní a divoký filmařský večírek vetřeli jako absolutní nicka a hned následující ráno se stali filmovou hvězdou. Přesně takovou trajektorii nabrala dráha herečky (zatím bez jediné role) Nellie LaRoy (Margot Robbie), která si za poslední prachy koupila hezké šaty a rozhodla se oslnit kohokoliv, kdo by jí dal šanci. Svědkem její strmé kariéry je „holka pro všechno“ Manny Torres (Diego Calva), mexický přistěhovalec, který plní filmovým magnátům i ty nejdivočejší sny (chcete-li mít na večírku živého slona, Manny ho sežene). V rámci svých povinností Manny pečuje i o Jacka Conrada (Brad Pitt), nejslavnějšího herce své doby, který moc dobře ví, jak těžké je se na vrcholu udržet, a který dělá možné i nemožné pro to, aby na něm zůstal. Na obzoru se však rýsuje revoluce, do té doby němé filmy začínají mluvit. Na Hollywood se řítí uragán změny, který mnoho životů, nadějí a tužeb zničí a smete, a jen pár vyvolených vynese nahoru mezi hvězdy. Babylon je multižánrová freska, která nenechá své hrdiny ani diváky vydechnout. Navštěvujeme s nimi dekadentní párty, kde se odehrávají věci, které byste si ani při bohaté fantazii nedokázali představit, pracujeme s nimi, sníme s nimi a snažíme se to celé přežít. (CinemArt)

david141474

Nevím co si o tom myslet, zároveň to byla pěkná kravina s velmi zběsilým střihem a slabými místy a zároveň to byla dechberoucí podívaná se skvělou kamerou, hudbou, hereckými výkony a střihem. Nejdříve je nutné říct, že to byla pytlovina nejvyššího kalibru. Konec je jeden z nejzběsilejších a nejšílenějších co jsem kdy viděl. Střih je v tomhle filmu ten nejsilnější co jsem kdy viděl. Děj byl zajímavej a konec byl takovej depresivní. Postavy jsou zajímavý, teda některý. Herci jsou božský a každej tady válí. Ale já jsem měl svýho favorita i před filmem a tím je nikdo jiný než mistr herectví, proslavil se také rolí Spider-Mana Tobey Maguire. Vždy když je na plátně, což tady moc není, tak si danou scénu krade jen a jen pro sebe a ta psychopatická postava kterou ztvárnil, ztvárnil prostě božsky. Pak je zde i Brad Pitt, Margot Robbie a objev letošního roku Diego Calva a všichni podávají také skvělý výkony. A co je na tomhle filmu nejlepší tak je soundtrack, když zde zazněl tak to bylo doslova vytažení dechu, protože tento soundtrack je božskej. Tato tříhodinová blbost rozhodně stojí za to. 8/10 Není to nejlepší, má to svoje mouchy, ale je zde skvělej Tobey Maguire a skvělej soundtrack! (Olympia - 21.1.2023) ()

marekspanel

Kdybych mohl, dám tomu klidně i 20* Film o lásce k filmu, zpracovaný s velkou láskou k filmu. S neskutečnou Margot, hudbou a momenty, u kterých jsem se válel smíchy, zavíral oči a nebo mi padala brada na zem. Excelentní práce, když vezmeme potaz věk režiséra. Dalo by se o tom mluvit celé dny, bomba. Jdu na to ještě jednou! ()

nasqyy

Jediný důvod, co mě přiměl dát tomuto filmu místo 5 hvězd 4 jsou dva nepovedené střihy. Byl to snad jediný element, co dělil mé hodnocení od dokonalosti. Celý průběh děje je krasojízda žánrů, které se dokonale proplétají s různorodými příběhy postav a vše se doplňuje jak puzzle. Málokdy mě film donutí naklonit tělo ze židle blíž k filmovému plátnu a Babylon tomu nebyl výjimkou. Před filmem jsem se obával poměrně delší stopáže, že mě film začne nudit a stane se z toho nudný nekonečný maraton, ale to se díky bohu nenaplnilo. Celý čas filmu jsem vnímal děj a nahlédl tak do zákulisí vývoje filmů, života herců a dalších pozic filmového průmyslu. Doporučuji zhlédnout. ()

bonovox

Babylon je neskutočnou opojnou jazdou, kde zvolená priam až šialená obrazová a hudobná forma vyhráva na plnej čiare. Pohľad do zákulisia zlatej éry Hollywoodu je neuveriteľne podmanivý. Od začiatku až po koniec je tento snímok veľkou poctou filmu a hlavne všetkým kinofilom ktorý milujú film ako taký. Je pravda, že prepálená stopáž môže niekomu vadiť ale to je len malá vada na kráse. Niektoré scény majú veľký predpoklad, že sa stanú kultom (úvodná párty, Margot a had, natáčanie scény so zvukom, stretnutie s mafiánom...), Po hereckej stránke úžasne zahrané, hlavne Margot je fantastická a každú scénu si kradne pre seba, výborný je aj Brad, skvele vystihol slávneho herca, ktorý stratil kvôli nástupu zvukového filmu všetko a prím hrá aj Diego Calva v hlavne úlohe, ten tiež exceluje...Ale hlavným tvorcom a kráľom filmu je režisér Damien Chazelle, klobúk dole pred jeho réžiou a scenárom, je to jeden z naj tvorcov súčastnosti. Šup do kina...100% ()

Grimaldi

Damien Chazelle znovu a zase jinak potvrdil svou pozici jednoho z největších režijních talentů současného Hollywoodu. Kritici i většina diváků se sice k němu tentokrát otočila zády, což je u hollywoodské obce, kterou film kritizuje i vynáší do nebes málo překvapivé a u puritánských návštěvníků a těch co nezvládají delší stopáž jakbysmet. Ti co ale dají Babylonu šanci dostanou, jak už bylo často zmíněno, Velkého Gatsbyho spojeného s Moulin Rogue ale hlavně naředěného o velký kopec kokainu z Vlka z Wall Street. Budete se smát, budete se bát, určitě se budete občas cítit nekomfortně až znechuceně. Ale po celou tu dlouho stopáž si při tom budete v němém úžasu a s otevřenými ústy užívat každý okamžik. Všechny ty opravdu nádherné a vizuálně opojné scény a herecké koncerty, doplněné o desítky často i nemluvných cameo roliček v příběhu o vzestupu a pádu, něčem co je pro Hollywood tak typické, to je kombinace, u které věřím že ani při několikátém shlédnutí nepůjde odolat a vždy tu bude možné najít něco nového. Skvělý film kterému k dokonalosti chybí opravdu jenom málo. ()

KolarikKing

Damien Chazelle je génius. Ten tříhodinový dramatický skvost mi utekl rychleji než kdejaký dvouhodinový akčňák. Spousta šílených scén, spousta humoru, ale také spousta výborného herectví. Úžasná pocta kinematografii. 9/10 ()

Marchellonzo

Babylon, to je hýření, oslava života a filmu. Krev, pot i slzy. Babylon, příběh o tom, jak želvy dohánějí zajíce. Tři kruhy pekla a úžasný sen v jednom. Jsou to splněné sny a čas, který každého dožene. Film o době dávno minulé, o nenávratném kouzlu zachyceném v krátkém úseku historie a zfouknutém nezastavitelným pokrokem. Vyrafinovaný scénář jež natočením zkrystalizoval do filmového zážitku, který se nedá lehko zpracovat, ale který se zároveň dostane pod kůži. Lidé opouštějící sál v tanečním tempu. Smích a euforie. Bravo Damiene. ()

Howard72

Skoda ze scenarista/reziser s prichodem mluveneho slova film neukoncil. Usetril by pres hodinu casu a zachoval jednotu filmu, jeho energii i poselstvi. Takhle pridal zbytecne dialogy, zapletky (mam rad Tobeyho, ale jeho postava zcela zbytna), spoustu nesmyslneho balastu. Zkratka film do svych 2/3 hezky fungoval, mel energii a celkem i jednotu, bohuzel pak se vse pokazilo... ()

serdehelan

Chazelle po mdlom Prvom mužovi prišiel so spektakulárnym opusom, čoby poctou klasickému Hollywoodu  a rozbehol to skutočne vo veľkom štýle. Hlavné postavy, tak ako je už Chazella zvykom, si idú sebavedomo a bezohľadne za svojím cieľom, nehladiac na následky. To všetko v divokom jazzovom ( ako inak ) rytme Justina Hurwitza, strihnuté alúziami na Singing in the Rain, kde Chazell vtipne variuje otázku, či bola prvá sliepka alebo vajce. Ústredné trio: Calva, Robbie, Pitt na jedničku. Treba uznať, že Chazell má sebavedomia minimálne zarovno so svojimi postavami, chrlí nápady, režisérske aj scenáristické, film bobtná do rôznych smerov a nie každý divák dokáže túto nálož stráviť bez následných žalúdočných ťažkostí. Ja som si pochutil. ()

Ovecka_Saki odpad!

Je mi fakt líto těch tří hodin v kině a zaplacení lístku, nic z toho už zpátky nedostanu. Pro mě rozhodne největší sračka, kterou jsem v kině kdy viděla. Už po hodině jsem chtěla odejít. Možná kdyby měl film max. 90 minut, ale tohle bylo dlouhé utrpení. ()

Sebule

Naprosto úchvatné dílo. Chazelle nám ukazuje dobu Hollywoodu, kdy se točily němé filmy a všude bylo plno drog, sexu a nevím čeho všeho. Úplně nevím, jak napsat tuto recenzi, protože z tohoto filmu se dostanu tak za týden. Byla to neskutečná jízda od začátku, až do konce. 3 hodiny utečou jako voda, Calva, Robbie a Pitt jako hlavní trio předvádějí neskutečně skvělé výkony. Scénář je naprosto bravurní, všechny dějové linie se tak navzájem prolínají, je tam plno zvratů, neskutečně moc vtipných momentů, kdy jsem se málem pochcal smíchy. Filmu hodně přidává hudba, protože ta je naprosto boží. Je tam plno překvapení, třeba jako Tobey Maguire, který zandal výbornej výkon na to, jakou tam byl chvíli a hlavně jeho sekvence, kdy ukazoval underground, naprosto skvělé a taky pěkně nepříjemné. Mínusy.... Přijde mi, že film nemá nějakou hlavní zápletku, děj, nebo nějaké napětí, ale prostě tak nějak ukazuje svět Hollywoodu. I když jsem psal, že 3 hodiny utečou jako voda, tak ne každému se chce dívat na film tři hodiny, je to prostě hrozně dlouho. Ale i přes tyhle mínusy mě to neskutečně bavilo a užil jsem si to. Hodnocení: 9/10 ()

hony23

Skvěle natočený film s 2 zásadními vadami. Trvá to přes 3 hodiny a přitom to nemá žádný pořádný příběh. Po celou tu úmornou délku sledujeme bizarní svět Hollywoodu z před 100 lety, kde se střídají scény z natáčení filmů s opulentními večírky plnými alkoholu, drog a sexu. Některé scény jsou zábavné, ta se slonem na začátku filmu je naprosto skvělá, ale postupně film ztrácí tempo, šarm i vtip a závěr už jen smutně zobrazuje pomíjivost slávy filmových hvězd. ()

HanzoBureshi

It's the most magical place in the world. Tenhle snímek není rozhodně pro všechny, ale já tuhle tvorbu naprosto žeru. Během prvních 30 minut nám byla představen velký úvod s kalbou, kde se tančí, pije, kadí, močí, zvrací a hlavně tu je SLON! a ta skladba Voodoo Mama, kterou Justin Hurwitz má nyní už v TOP 3, to byl dar pro uši. Byly tu představeny hlavní postavy a prostě ten úvod byl tak luxusní, aby mě pořádně navnadil na následující dvě a půl hodiny perfektní zábavy. Pak přišlo ujeté první natáčení filmu, kde prostě tím všemožným návalem akce nebylo možné dýchat. U druhého natáčení se zvukem jsem se zase nemohl přestat smát, protože to neustálé přerušování byla prostě jedna zábava. Margot Robbie mi přišla v pohodě, ale hlavně mě dost překvapil Diego Calva a kdo taky tomu pořádně dával atmosféru byl Brad Pitt. Nesmím samozřejmě ještě zapomenout na další párty se soubojem s hadem, u kterého byl pořádný adrenalin. No a když se potom všem blížíme ke konci, tak se tu objeví Tobík Maguire, který si na tu chvíli roli pořádně užil a navnadil perfektní akci jako třešničku na dortu. Ten příběh a postupné změny dobry skrz naše hlavní tři postavy bylo opravdu skvěle odvyprávěný. Během sledování filmu bylo celkem znát, co se hlavních postavám stane a bylo to opravdu poctivé. Není to jen kouzelné místo, ale i kouzelný film. Jakto, že to mělo jen 189 minut? I reklamy v televizi utíkají pomaleji. Sakra... tohle bylo opravdu božííííííííí. Mé hodnocení: 10/10 ()

Paramount oznámil řadu nových projektů

Paramount oznámil řadu nových projektů