Kolo času

• USA The Wheel of Time
USA, (2021–2023), 16 h 43 min (Minutáž: 54–69 min)

Tvůrci:

Rafe Judkins

Předloha:

Robert Jordan (kniha)

Hudba:

Lorne Balfe

Rosamund Pike, Daniel Henney, Madeleine Madden, Michael McElhatton, Zoe Robins, Marcus Rutherford, Josha Stradowski, Daryl McCormack, Sophie Okonedo (více)

Série(2) / Epizody(16)

Kolo času se odehrává v epickém fantasy světě a sleduje osudy Moiraine (Rosamund Pike), členky neuvěřitelně mocné ženské organizace zvané Aes Sedai, která přijíždí do městečka Dvě řeky. Odtamtud se vydává na nebezpečnou cestu křížem krážem světem s pěti mladými vesničany, z nichž jeden je – jak praví proroctví, Znovuzrozený drak... ten, který buď zachrání, nebo zničí lidstvo. (Prime Video)

Idahou

Vzhledem k obecně malé konkurenci - nejlepší fantasy seriál současnosti.  Je na tom znát snad až brutálně obří financování a taky, překvapivě, ochota jít trochu jinou cestou. Jasný, pořád je to klasickej příběh o záchraně světa partou vyvolených mileniánů, jenže místo umělých hezounů a sexy koček tu máme solidně uvěřitelný vidláky. Ze začátku je trochu matoucí, že máme vedle sebe bělochy, černochy, indy i asiaty, ale mě  to nevadí a v rácmi posledního dílu to začne dávat smysl. Hlavně se ovšem dočkáme menších výprav, větších bojů, dost dobře zpracovaný magie a dobře vykresleného světa (tipnul bych si, že na tom má zásluhu hlavně rozpočet). Dějově je to smysluplný, pěkně svižný a asi jedinej seroš, kterej y bylo možný porovnávat s Pánem prstenu. Jedno z nejlepších seriálových zakončení série jen vylepšilo celkový dojem a díky němu dává celý seroš příjemně smysl a hladce, bez typických vnucovaček (no, ty poslední dvě minuty...) otevírá náruč druhé sérii. Celkově 4*, do kolen mě to nedostalo, ale každej díl jsme pouštěl jakmile se objevil na prime. V celkovém hodnocení dávám 5*, protože tenhle seroš si rozhodně nezaslouží bejt pod 70% -------- ale fandové knižní předlohy budou samozřejmě zklamáni ()

Dawsigi

Koukat se na to dá, ale nějak je to celý o ničem. Postavy jsou buď hrozně otravný, špatně zahraný a nebo prostě nudný. Děj je teda taky nic moc, je to horzně předvídatelný a snaží se to občasnýma fancy větama tvařit hrozně hluboce. Ale ve výsledku je to takový horozně jednoduchý klasický fantasy. Zlo s příšerama vs dobro. ()

waska

Bohužel trochu nevyvážená první sezona. Světlé momenty s výbornou akcí střídají nudné pasáže a dialogy, které vyloženě nudí a jsou tak trochu o ničem. ()

alldo.raine

Jen takový úvod do nového fantasy světa. Děj je ze začátku dost táhlý a vygraduje až posledním díly. Kéž by další série byly více vyvážené, protože jinak to nezachrání ani Rosamunda Pike, ani české lokace. Casting omladiny totiž také není moc zajímavý a herecky nemá zase tolik co nabídnout (místama jsou dost na facku). Suma sumárum, přejme si, ať mají další pokračování větší budget a doufejme, že s ním bude zároveň i dobře naloženo, potenciál je tu obrovský. ()

Lavinia

Znám knižní předlohy, i když spíše několik prvních knih, někde od 7. jsem odpadla pro nekonečnost, epičnost a roztahané osudy hrdinů (půl knihy o jednom, zbytek o druhém a nekonečné čekání na pokračování), takže mi není jasné, jak tohle chce někdo zfilmovat bez gigantických škrtů. A také to tak dopadá. Často se šetří - proto ty zdlouhavé žvanivé diskuze o ničem a zoufale proškrtaný děj, klade se opět extrémně důraz na korektnost (hlavně aby byly zastoupeny všechny rasy, genetika sem nebo tam) a po 8 dílech jsou na scéně Seanchané. A nějak divně kostýmováni - kde mají sul´dam vodítka? Nicméně podívaná je to velkolepá, barevná a akce také dost, takže v rámci fantasmagorií celkem úspěšné. Vhodné pro zahnání nudy. ()

Saesulkun

Obdivuju lidi, kteří sem jsou schopní napsat, že se některá postava nechovala v souladu se svými schopnostmi a ještě uvedou důvod. Já ani po 17 hodinách prakticky nevím, kdo je kdo, kdo je co, kdo co umí, kdo je s kým, kdo je proti komu, proč tenhle udělal tohle, proč tahle tohle neudělala, proč se o někom celou dobu mluví jako o extrémně mocném, když si prakticky ani není schopnej zavázat tkaničky, co to znamená, že je někdo Aes Sedai, Forsaken nebo Dark něco. Těch figur je prostě jak na 20 orlojů a ještě jsou rozesetí po celém světě. Navíc se tady plně projevuje nesporná výhoda tvůrců fantasy, kteří si prostě můžou vymyslet cokoliv. A tak třeba slabší bojuje se silnějším, ale nakonec vytasí Zugurgghovo kouzlo, klíště beznaděje nebo třeba párátko poslední záchrany a vyhraje. Tady se to nejokatěji projevilo, a to už musím spoilerovat, když někdo zafouká do zlatého rohu, čímž oživí, teď nevím, jestli 10 nebo 12 bojovníků, kteří v minulosti padli v boji, jinými slovy tedy oživí 10 - 12 špatných bojovníků, čímž zvrátí výsledek bitvy snad tisícihlavých armád, což je wtf, omg, abd, xyz i bbq dohromady. Na druhou stranu musím uznat, že se na to prostě pěkně koukalo a z důvodů, které ani neumím verbalizovat, se mi to vlastně více méně líbilo. Navíc pro mě osobně dodal plusové body SHZ JH ve 2. sezóně. A ještě 2 poznámky na okraj: 1. Ishamael, you lucky bastard. 2. Ta hranatá ženská, co i bez maskování vypadá jako Kryton, mě štvala celou dobu. ()

kamigava13

Zhlédla jsem to jen díky Rosamund Pike. První dvě epizody se mi dost líbily, ale po nich to šlo strmě dolů. Má to sice hezké lokace, hudbu a efekty, i krev nechybí, ale ono se tam skoro nic nestane! Temná strana se ukáže na začátku, pak se mihne uprostřed a v poslední epizodě, která se ani těm prvním dvoum nevyrovná. Zbytek je nudná konverzační vata, která stejně nikam nevede a ani moc nevysvětlí. A ti kdo nesnesnou multikulti obsazení, ať se tomu vyhne obloukem. Kromě Pike mě to lákalo především tím, že je to o silném ženském společenství/sesterstvu. Často na mě také dýchala atmosféra LOTRa, ale pouze vizuálně, i když to nebylo točeno na Zélandě ale překvapivě v naší malé zemičce. Jsem feministka. Tady ale byla jedna akční scéna naprosto přepálená, protože v ní bojovala sama těhotná žena v zimě proti několika mužům a všechny z nich do krve povraždila a pak rovnou porodila. To se mi z toho chtělo málem brečet smíchem, ale což taková scéna tu snad ještě nebyla. Postavy mi byly některé sympatické, jiné mě sraly a jiné zase zbytečné. Příběh a scénář utrpěl nejvíc. Takže za mě zklamání. Druhou sérii asi už šanci nedám. ()

Ufololog

Propagační gejkvóty ; běloch s černochem, tvůrce seriálu - splněny. Lesbokvóty - hlavní hrdinka čarodějka běloška, Rózamünde Pilka s nejmocnější černoškou, před kterou se po přelizu musí Rózamünde plazit v Amazrektoverzu taky. Tak se může pustit do mizerný vykrádačky Tolkiena, s čímž se netajil ani tvůrce knižní předlohy. Jen by mě zajímalo, jestli ten gejlesb a ultramultikulti byly i v knize.GejAmazon , kdyby měl natočit armádu o 100 000 válečnících, tak bude muset být každý jiné národnosti, jsou s tím úplně vyšinutý Netflus a spol jakbysmet. Je už úplně jasný, jak morbidního zprznění se dočká seriál pán prstenů, to 1.série bude 8 hodin upřenýho intenzivního pohledu do zduřelýho pulzujícího černošskýho rekta v tenzích, sem tam se možná objeví něco bílého, ale jen proto, aby to bylo okamžitě rozmazáno. Si to snad budu muset dát na blacklist předem, jestli tohle byl předkrm...  Jo a to na tom seriálu dělal kámoš kulisy, málem mě k tomu dostal taky. Ale když mi řekl, jaký podmínky tam vyžadujou , např.  když na place potkáte černocha, tak pokud jste běloch, tak musíte sklopit zrak, abyste se na něj náhodou nepodívali povýšeně, kdyby měl totiž ten pocit a nahlásil to, vyhodí vás. Totéž se týká pohledu na ženu.  Prostě americký pokrokový normy... ()

Sopholojong

Rosamunde Pike sa v prvej epizode pekne akcne "rozcaruje" proti "Trollocsom" a zacal som koketovat so styrmi zarezmi, i ked tvorcovia v tom jej kupeli mohli ukazat viac. S pribudajucim casom vsak premrhany potencial, co sa hereckych vykonov (ta omladina je ako z nejakeho nemeckeho televizneho filmu, cernossky "Questioner" na facku) a deja (monotonne tocenie sa v kruhu carodejnictva a intrig) tyka. Naopak v peknych, priemernych mantineloch to drziaca vyprava (az prstenovska - Mestecko mrtvych v druhej epizode, les podobajuci sa tomu Fangorskemu v zaverecnej casti, rozne obrovske, alebo dedinske mestecka) a aka taka atmosfera (spominany suboj proti trollskej havedi, alebo vzdy, ked je v zabere Rosamunde). Dalsim prehmatom, ktory tvorcom neodpustim je totalna absencia nahoty (esteze krv nechyba) a jeden zaber na "prso" Rosamunde z boku bez videnia bradavky je zlocin. ()

Motyuek

Slibovali novou hru o truny a material si pro to vybrali pekny. Bohuzel vidime jak by hra o truny dopadla, kdyby se tocila o deset let pozdeji. Vsichni hlavni hrdinove strasne fnukaji, Rosamund Pike na ne blbe cumi a jeji strazce ma mit podle knizky jasne modre oci, ale v serialu ho hraje asiat, aby byly splnene kvoty. Pokud uz na konci prvni serie fandite hlavnimu zaporakovi aby ty otravne kladasy povrazdil, pak je neco spatne. Slovo na zaver: Ukrutne zmrseny potencial. ()

Sashmen13 odpad!

Proč, proč lidi adaptují něco, co ve skutečnosti adaptovat nechtěji? Tohle nemá s wheel of time premisou společného skoro nic, kromě jmen možná. Příběh úplně zbutcherovanej (proč má Perin manželku????!?), jak fungují věci a ability je nesmyslný (co to bylo to propojení, wtf!) a věci když se dají dohromady,  nemají skoro logickou postoupnoust. No prostě, piss poor adaptace, připomínající kvalitou pozdní série GoT. Casting hrozný, možná kromě Randa, Morain a Mata. Jak můžou změnit příběh, který už byl napsaný ve woke stylu (ale pořád velmi, velmi dobrý), na woke trash, to nepochopím, asi opravdu zlo neumí tvořit, jen pokřivovat. Jedna hvězda za kvalitní výpravu. TLDR, thanks, i hate it! ()

rime

Jedna věc se musí nechat. Podle mě málokdo tipoval, že bude amazon točit ještě mnohem horší seriály jak Netflix, ale povedlo se mu to naprosto dokonale. Řekl bych, že s touto společnosti není třeba ztrácet čas. ()

Sidenius

Krásná práce v České republice. Moc se mi líbí odvyprávění knižní předlohy. Není hluchého místa, má to spád a efekty jsou prostě super. Nesrovnávám s Game of thrones, spíš s Wiedzminem a zde mi děj přijde daleko přehlednější žádné flashbacky do minulosti a za mě jeden z moc fajn počinů Amazonu. ()

hesonic odpad!

Scénář psaly feministky. Totálně vymývací woke propaganda o genderové nadřazenosti žen. Určeno pro zženštělé muže a zkrachovalé feministky. Pokud se na tohle dokáže někdo dívat, asi bude mít vztahový problém v reálném světě, ovšem sledování tohoto nesmyslu není řešením. ()

RoyBatty444

S02 Pekný vizuál, pútavý dej a obstojné herecké výkony. Boj dobra so zlom, kde nie je všetko čierno-biele a príbeh ide do hĺbky. Zaujali ma prísahy pre Aes Sedai: neklamať (aj keď intrigujú na bežiacom páse a využívajú samozrejme rôzne výklady a vyhýbavé odpovede), nevyrábať zbrane a nepoužívať Jednu Silu ako zbraň (čo sa im najmenej darí). Nakoľko je tam veľa hlavných a ešte viac vedľajších postáv. Dosť ukecané a príbeh plynie pomaly. Prostredie je aj známe aj fantazijné. Stvárnenie občas brutálne, pre boj a svet kde je veľa znepriatelených frakcií. Žiadne odľahčenie atmosféry sa nekoná. Občas mi to pripadalo ako dielo od sufražetky. Podľa recenzií je predloha masívna 14 kníh s 800 stranami, kde sa občas nič nedeje. Grafoman Jordan vraj pridal nespočet opisov. WikiFandom ()

rostsoft

Knihu jsem nečetl, a tak nemohu posoudit, zda je to natočeno aspoň přibližně podle knihy nebo ne. Ale je vidět že Hra o trůny, hobit, a Pán prstenů nasadil laťku fantazy tak vysoko že všechno ostatní je proti tomu slabota. Další fakt je ten že to hodnotí lidé, kteří vlastně ani fantasy nemají rádi. Já ho ovšem miluji, je to přesně to, co mi vyhovuje. Fantasy a sci-fi. Z mého pohledu to není vůbec špatné, beru to z pohledu, člověka, co knihy nečetl, ono to ostatně někdy taky lepší i když ty knihy bývají super. Tento seriál má příběh, možná by mohly být trošku lepší vizuální efekty, a má vše co by fantasy mělo mít. Velkou výhradu mám ohledně výběr herců, dost z nich je totiž velmi nesympatická, to že tam běloch je takřka v menšině je taktéž do očí bijící. Na pět hvězdiček to prostě není, ale i Čtyři jsou velmi dobré. Doufám, že se dočkám i dalších řád, knih je velmi mnoho takže Filmaři mají kde brát inspiraci. A doufejme že ostatní řady dopadnou lépe. ()

Comic-Con čelí krizi

Comic-Con čelí krizi

24.06.2023

Je to pár dní, co pořadatel herní akce E3 oznámil, že se letošní i ten příští ročník ruší. Důvody jsou zřejmé, většina herních společností si začala pořádat své vlastní online konference, a když už… (více)

Amazon chystá God of War

Amazon chystá God of War

08.03.2022

Společnost Sony to s adaptacemi svých herních sérií myslí vážně a po The Last of Us, Uncharted nebo Ghost of Tsushima nás tak čeká oficiálně také fantasy řežba God of War. K té se nakonec přihlásilo… (více)

Amazon ve velkém rozjíždí investice do obsahu

Amazon ve velkém rozjíždí investice do obsahu

05.02.2022

Když Amazon oznámil poslední finanční výsledky, podstatná sekce ohlášení náležela audiovizuální zábavě, která je pro firmu čím dál podstatnější. Za filmy, seriály a hudbu loni utratila 13 miliard… (více)

WandaVision je nejstahovanějším seriálem roku

WandaVision je nejstahovanějším seriálem roku

29.12.2021

Letošní žebříček nejstahovanějších seriálů roku ovládlo studio Marvel spolu se studiem Disney. Pirátství samozřejmě není nic chvályhodného a prvenství v tomhle směru vlastně není až zase taková výhra… (více)