Chalífát

• Česko Kalífát (festivalový název) (více)
Švédsko, 2020, 6 h 23 min (Minutáž: 47–54 min)

Tvůrci:

Wilhelm Behrman

Kamera:

Jonas Alarik

Hudba:

Sophia Ersson

Gizem Erdogan, Amed Bozan, Aliette Opheim, Nora Rios, Albin Grenholm, Simon Mezher, Lancelot Ncube, Amanda Sohrabi, Said Legue, Yussra El Abdouni (více)

Epizody(8)

Blížící se útok bojovníků ISIS na Švédsko svede dohromady několik žen včetně matky v prekérní situaci, odvážné studentky a ambiciózní policistky. (Netflix)

Tomu.Ver

Výnimočný dychberúci príbeh, ktorý len tak nevymyslíš. Možno aj kvôli tomu, že to nemá ďaleko od reality. ISIS verzus Švédsko. Príbeh matky, ktorá je nútená ohroziť svoj život aby zachránila tie ďalšie. Moslimské vykrádanie hláv v praxi, ďaleko od domova, v zahraničí. S cieľom presvedčiť "svojích" ľudí aby sa pretransformovali na ich zvrátené teroristické hry. ()

vi.cky

Po dopozeraní tohto seriálu som ostala sedieť s otvorenými ústami. Neskutočná atmosféra, z ktorej mrazí, napínavý dej už od prvej časti a pri tých posledných som už ani nedýchala. Pevne verím, že bude druhá séria. ()

Garch

Působí trochu jako snímek pro varování švédské mládeže. Ale natočeno autenticky, bez kulturního přikrášlování. Bezmoc rodičů nebo stres Pervin jsou jen některé z tísnivých linek příběhu manipulace s nejistými a zlu bez výčitek. Seriál plyne pozvolna a do poslední epizony je vměstnáno až příliš. ()

mira007

Po britském Islámském státu (2017), který působí tak nějak televizně uhlazeně je tato švédská pecka od Netflixu pro mne druhým seriálem ( plus film Bojovnice slunce) s tématikou IS. Severská filmařina, která sleduje osud tří žen - manželka džihádisty, která se snaží zdrhnout ze Sýrie, k čemuž jí má pomoci jedna fanatická stockholmská policajtka a k tomu jedna patnácka, která se zfanatizuje a naopak chce do Sýrie odjet a být skvělou muslimkou. To vše na pozadí organizace teroristického útoku v domovském Švédsku. Parádně namíchaný koktejl s parádní atmosférou. Linka z Rakky asi zatím nejautentičtější filmové zobrazení života v tom jejich státě ever. Chtěl jsem dát "jen" čtyři hvězdy, protože jsou tam dva slabší nelogické momenty, ale musím napálit pět, protože poslední tři minuty seriálu jsou po delší době jedním z nejsilnějších momentů, co jsem u telky zažil, dokonce moje holčina u toho brečela ... což sice není žádné měřítko, ale nějak jsem bral, že to k tomu pro citlivé povahy patří. Celkově intenzivní pohlcující zážitek. ()

Esgalnor

Seriálová událost roku. Má to mrazivou realistickou atmosféru a hodně pozvolna se stupňující tempo (první dvě epizody byly místy až úmorně zdlouhavé, je třeba to nevzdat), které každou epizodou graduje až do silného finále. Takhle si představuji perfektní seriálový thriller, Švédové zde hodně dbají na autentičnost, mrtvými napříč seriálem překvapivě dost šetří a místo toho tasí obří zvraty, které ale mají své místo. Oceňuji, že seriál divákovi nepodbízí, co si má o poměrně polarizujícím a těžko uchopitelném tématu, jakým Islám je, myslet, ale zároveň se nebojí tepat do žhavého. Nenechte se ale odradit, nejde o politické drama, je to napínavý a dravý thriller s uvěřitelnými postavami, kterému by měl dát šanci i někdo, koho tohle v reálném světě vůbec nezajímá. Finální epizoda je pak silná emotivní jízda, která mě sejmula jako už dlouho nic. ()

Cement73

Seriál natoľko šokujúci, že až ma mrazilo s akou ľahkosťou sa vymývaju mozgy mladým hlupučkým teenagerom v dobe fake news a nenávistných internetových postov. Každý s 8ich dielov si držal napätie a človek netušil, čo sa bude diať. Toto by sa malo pústiť v školách ako instruktážny seriál pre stratené duše našej mládeže! Inak výborné herecké výkony a vynikajúco natočené interiéry aj exteriéry... všetko perfektne uveriteľné... 100% ()

petikacka

Tak to dopadá když se státy snaží dodržovat kvóty pro uprchlíky a všechny je vítat s otevřenou náručí...Bohužel život už dávno ukázal, že tím nikomu nepomůžete...Poněvadž ani lepší podmínky než v původní zemi ze které prchají, nezabrání tomu, že vlastně západní svět naprosto nesnáší...Tady vyvstává otázka, proč vlastně prchají tam kam prchají, když všechno jiné než islám nenávidí...Já to vidím naprosto jasně...Zůstaňte ve svých zemích a udělejte si tam pořádek ať se vám tam dobře žije...Za mě 100% ()

sedlo03

Fantastisk. Pár minut po zhlédnutí finálové epizody stále nemám slov. Nejlepší a hlavně nejkomplexnější seriál nejen svého žánru, ale za hodně dlouho dobu i celkově. Před Švédy smekám. 2 série není potřeba. Podle mě není šance, že by si to mohlo udržet kvalitu, ale skrytě doufám, že bude. ()

Solrac

Teď jsem to dokoukal a jsem lehce propocený a trochu se klepu. Toto nevyženu dlouho z hlavy. Věřím, že to není žádná fikce, ale realita dnešního světa.Výborný scénář a herci do jedno SUPER!!! Švédi se vytáhli, doma to asi nemají lehké. Komu jsem držel nejvíc palce, tak to nepomohlo, snad už nebude druhá série. I, když v koutku duše ...... ()

MIMI.kry

Na toto téma dosud nejlepší seriál, jaký jsem viděla. Příběh vidíme z několika perspektiv a obou stran barikád, včetně záporáků a klaďasů na obou stranách. Dramatické, vždy jsem byla hodně zvědavá na další díl. Napínavé, dalo se nad tím přemýšlet. Některé chybičky by se našly, třeba trošku lépe rozpracovat proč se ty dívky nechaly tak snadno zradikalizovat a nechat ze sebou tak snadno manipulovat, kromě nevyzrálosti (nejsrozumitelnější by to bylo u té nepříliš pohledné dívky vyrůstající u alkoholika, rozháranější studentky bez zázemí, naprosto nepochopitelný pak byl postoj u 13-leté dívky, která zůstala zcela sama na neznámém území bez znalosti Koránu, místo slíbeného luxusního ubytování tvrdé rozčarování, chovali se tam k ní chladně, nerozuměla arabsky jedinému slovu, chtěli jí provdat za starého dědka a ona tam přesto musí zůstat za každou cenu? Jaká holčina by za těchto podmínek chtěla v zaostalé a nebezpečné Racce zůstat, osamocená, zmatená a zcela bez zázemí?). Navíc Ibbe, který verboval mladičké dívky a uměl to s nimi, neměl charisma. Opravdu mohli pro tuto roli vybrat trochu zajímavějšího herce, působil sice jako jako autorita, zdánlivej slušňák, ale mohl by přitom mít i trochu přitažlivou fasádu, ne, když z něho byly ty naivky tak paf...:) Taky závěr už nebyl uvěřitelný, na takové riziko by po všech těch útrapách Pervin nepřistoupila, veliký obrat v chování jejího labilního, slabošského manžela... Ovšem zase tím mohli otevřít téma o tom, že i policie zneužívá lidí, svých informátorů a v nouzi nezná hranice ani nemá meze. I přes občasné zjednodušení a chybičky jsem byla spokojená. Jsem ráda, že vznikl seriál, který po pravdě přiznal, že soužití odlišných kultur je mnohdy problematické, zvláště když se menšina odmítne přizpůsobit celku, nicméně i tak nejde všechny házet do jednoho pytle. Sečteno, podtržneo: výsledně velmi dobré téma i zpracování! ()

waits

Nečekal bych, že zrovna seriál ze Švédska mi předloží syrovou, nepříjemně realistickou podívanou na dopady extrémních projevů islámu na liberální Evropu,ale stalo se. Nemůžu napsat, že mě situace ohledně neutuchajícího přílivu muslimů a možných souvislostí znepokojila, protože osobně jsem znepokojen už dlouho, nicméně pohled na poměrně velkou míru švédské bezbrannosti tváří v tvář promyšlenému prosazování jiné kultury mě naplnilo jistou formou letargické zádumčivosti. Neradostná podívaná. ()

rotel

Pár drobných postrehov by sa našlo, ale ako celok - po dlhšej dobe fakt dobrota, jak obsahovo, tak aj spracovaním( 85%). ()

Pawlisman

Trošku přeceňovaný seriál a poměrně i pravdu mají silní kritici snímku. Ano, atmosféra je skvělá a seriál těží z tematu muslimů a terorisum. Samotná krimi a to jádro příběhu je dost naivní a poměrně mimo a podprůměrná detektivka špatně zpracovaná. Tomu nepomůže ani rádoby wow efekt v závěru. Prostě podivná střet prosťoučké švédské krimi a dost surového a myslím, že dost věrohodného prostředí Sýrie a věcí kolem. To je to, co mě nesedí a nelze zavřít oči,. 8,5/10 ()

VictorMartel

Když tak dynamicky obohacovaly svoji demografii během dekolonizace, státy západní Evropy si napěstovaly na vlastním území odboj a budou mít co dělat s normálně komickým průběhem dospívání. Zklamány víc než čím jiným právě dospíváním a opojeny pubertální nenávistí k autoritě se tu mladé Švédky ne nutně s problematickým rodinným zázemím rozhodnou provdat za džihádisty. Takto odvyprávěna, jejich volba dává smysl, a to je samozřejmě na pováženou, jenomže nezávisle na době problém je vždycky stejný: statisticky nutně se nějaké procento mladých neztotožní s tím, co po nich systém chce, a tato nedůvěřivost se buď časem uklidní, aby ji vystřídala opožděná asimilace a integrace do společnosti „dospělých“, nebo se uklidnit nestihne a dopadne to katastroficky. ()

Klajnik

Jeden z nejlépe dějově vystavěných seriálů, co jsem viděl - díky tomu je to napínavé a strhující. Krom toho: Výpovědní hodnota seriálu je vysoká (na vejšce jsem chodil na kurzy současného blízkého východu a Chalífát reflektuje mnoho z toho, co bylo řečeno). Divák je schopen dobře rozumět motivacím celé řady postav, jejichž jednání zas dávají porozumění mnohem širšímu tématu. Vizuálně je to však projekt docela odpudivý, ale to jest výsledkem toho, že se odehrává v odpudivých kulisách. Řemeslně je to zpracované kvalitně. Doporučuji také: Svatý Pavouk. ()

poet

Trošku neprehľadný začiatok ale o to lepšie finále ktoré už ale nemá wau efekt ak by to rozprávanie šlo klasicky chronologicky. Veľmi dobrý námet aj spracovanie len trošku zamrzí že podobná séria nemá viac dielov kde by sa dali jednotlivé postavy lepšie rozpracovať... Ten liberálny svet kde prijmame všetky kultúry sveta zrejme nedomyslel dôsledky a žiaľ dôsledky migrácie do Európy budú pre mnohé štáty veľmi bolestivé. O to horšie je že v dobe  internetu sa to vymývanie mozgov v mene alaha môže diať nepozorovane a radikalizácia spoločnosti bude narastať nekontrolovaným tempom. ()

Badel

Moc dobrý švédský seriál přibližující (alespoň předpokládám) prostředí náboženským fanatismem zasažené Sýrie a současně důvody a průběh islámské radikalizace mládeže z řad imigrantů v Evropě. Přestože jsem se těšil na variaci na Homeland, dostal jsem něco jiného, ale také skvělého. Kriminální linka je v tomto seriálu paradoxně ta nejmíň zajímavá. Zásadní je sonda do myšlení a chování osob zavlečených nebo dobrovolně/svou hloupostí zapojených do náboženského extremismu. Akce není mnoho, ale napětí je v každé epizodě. Poučení pro mě ze seriálu: Není nic horšího, než když chlapi nemakaj, pak vymýšlejí hovadiny a páchají zlo. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů