Chalífát

• Česko Kalífát (festivalový název) (více)
Švédsko, 2020, 6 h 23 min (Minutáž: 47–54 min)

Tvůrci:

Wilhelm Behrman

Kamera:

Jonas Alarik

Hudba:

Sophia Ersson

Gizem Erdogan, Amed Bozan, Aliette Opheim, Nora Rios, Albin Grenholm, Simon Mezher, Lancelot Ncube, Amanda Sohrabi, Said Legue, Yussra El Abdouni (více)

Epizody(8)

Blížící se útok bojovníků ISIS na Švédsko svede dohromady několik žen včetně matky v prekérní situaci, odvážné studentky a ambiciózní policistky. (Netflix)

Badel

Moc dobrý švédský seriál přibližující (alespoň předpokládám) prostředí náboženským fanatismem zasažené Sýrie a současně důvody a průběh islámské radikalizace mládeže z řad imigrantů v Evropě. Přestože jsem se těšil na variaci na Homeland, dostal jsem něco jiného, ale také skvělého. Kriminální linka je v tomto seriálu paradoxně ta nejmíň zajímavá. Zásadní je sonda do myšlení a chování osob zavlečených nebo dobrovolně/svou hloupostí zapojených do náboženského extremismu. Akce není mnoho, ale napětí je v každé epizodě. Poučení pro mě ze seriálu: Není nic horšího, než když chlapi nemakaj, pak vymýšlejí hovadiny a páchají zlo. ()

gonga

Vynikající seriál z prostředí švédské muslimské komunity a tajných služeb. Chvílemi až nesnesitelné sledovat naivní a přihlouplé rodiče radikalizujících se dívek, kteří věří tomu, čemu chtějí a realitu přehlížejí a nakonec za to draze zaplatí. Děti švédských přistěhovalců, které asi pálí dobré bydlo ve Švédsku, oslavující islámský stát, k nekoukání. Skvělá sonda do hlav těchto vypatlaných smradů, kteří se mají příliš dobře na to, aby pochopili, jak moc jsou někteří lidé zlí a fanatičtí. Ve chvíli prozření je ale již pozdě. Oceňuji také, že není laděn nijak sluníčkově ani naivně, spíš jsou zde vidět často naivní lidé, kteří na svou naivitu doplatí. ()

warrenur

Opat dalsi vyborny pocin zo Svedska. Tentokrat poukazujuci na radikalizaciu a manipulaciu mladych dievcat a "zivote" podobne zlanarenych Europanov v radikalnych moslimskych castiach sveta. Atmosferou, gradovanim napatia, minimom preslapov a dost emocionalnou rovinou v mnohych epizodach je to miestami ozaj silna kava. Uspech zrejme naozaj predurcuje nielen spolupraca az spionaz policajnych zloziek a tajnych sluzieb, ale hlavne komunikacia s ludmi z tych komunit. Absencia osvety medzi mladymi je vseobecne obrovskym problemom. Nazorne vysvetlenia a vyucba ku kritickemu mysleniu by mali byt klucove v nasom systeme vzdelavania. Percenta a zastupenie mladych Slovakov v preferenciach kotlebovcov hovoria za vsetko. Odporucam. Slusne stvorhviezdie, obcas mi totiz rozhodovanie niektorych postav prislo neprirodzene, cim niektore momenty vyslovene "prepalili". Keby mali predosle epizody kvality toho posledneho, bolo by to na plny pocet. ()

vojtaz

Na jednu stranu je to takovej švédskej Homeland - narativ, se kterým jsem měl trochu problém už tam, a sice zneuznaná agentka, které nikdo nevěří, zachraňuje ve svém volném čase svět. Nicméně tady odpadá všechen ten balast co byl tam jen pro délku a jelikož to není Amerika, tak nějak netušíte jak to může skončit. No a poslední díl, ten je jak kdyby ho natočil Shyamalan na steroidech. Sice i díky tomu je tam pár fuckupů, podivných náhod atd, ale díky tomu rozuzlení musím dát plnou palbu hvězd. 90% ()

montongery

Mrazivě a úderně natočený mechanismus vymývání mozků, který asi takto bohužel nefunguje pouze v těchto případech. Originální téma pojmuté ze zajímavých perspektiv, dobře zahrané postavy a skvěle stupňováné napětí až do samého konce. Jediné co bych tomu vytknul je občas nelogické jednání postav a docela hodně filmových klišé, které jsou divákovi hned jasné. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ x SPOILER x SPOILER x SPOILER x SPOILER x SPOILER x SPOILER x SPOILER x SPOILER x SPOILER x SPOILER x Nejvíce mrazivé mi přijde jednoduchost, plynulost a rychlost jakým se cílová skupina naivních puberťaček, která je vystvavěná masáži neustálé demagogie, ocitne 'dobrovolně' ze Švédska, ze západní civilizace a z dobré rodiny v centru teroristických skupin a v prostředí které si asi ani neuměly představit. A to ve mně dlouho zůstane. --------------------------------------- x SPOILER x SPOILER x SPOILER x SPOILER x SPOILER x SPOILER x SPOILER x SPOILER x SPOILER x SPOILER x ()

Kulda24

Emočně vypjatý příběh, který své napětí stupňuje díl od dílu. Je to brilantní a Švédsko potvrzuje, že se může řadit mezi špičky thrillerového oboru. Na jeden nádech a úžasných nečekaných 90%. ()

Rockerman

Bezesporu kvalita, o tom žádná, ale tušil jsem, že při kombinaci Švédsko - imigranti mě to bude strašně srát! Největší "vítači" imigrantů si za problémy s "chudáky" hledající lepší život mohou sami. Mísení kultur, náboženství nebo ras je zcestné a realita dává tomuto názoru za pravdu. Neradikalizují se ti, kteří už tu žijí delší dobu, ale jejich potomci, kteří si nechávají vymýt mozek a pak dělají bordel! Seriál je dobrý hlavně v tom, že vše končí spíše tak, jak by to asi dopadlo ve skutečnosti, na happyend se tu rozhodně nehraje. ()

Majkak

Mimořádně uvěřitelný počin a těžce návyková záležitost. Pozitivně kvituju psychologii postav, Pervin a Husam nejspíš byli docela spořádáni zbožní mladí muslimové, kteří uvěřili řečem o ráji a dostali se do pekla. Pervin má zcela jasno a Husam dlouho neví, dokud není vyznamenán zvláštní poctou. Má přesah, není to jen o islámu, ale o manipulaci a ovládání obecně. Největší záporák, je ten kultivovaný, zdvořilý mladý muž, s několika identitami a perfektně skrytou cynickou stránkou, která se nezastaví před ničím a z ostatních jen ždíme, co potřebuje pro sebe. ()

Trešlson

Švédská náplast na ránu způsobenou ukončením Homelandu. Insight do muslimské menšiny žijící ve Švédsku a do skupiny radikálních Muslimů v Sýrii má opravdu hodně co nabídnout a témata jako jsou radikalizace nebo inkluze menšin zpracovává s jistým nezúčastněným nadhledem a daří se mu tak minimálně vytvářet dojem autentičnosti a divák tak nemá problém uvěřit tomu, že i takto to v současném světě může chodit. Zejména v druhé polovině už je ovšem potřeba čas od času přivřít oči nad některými logickými lapsy (především v chování některých postav) a také se oproti pozvolné první polovině šlápne trochu na tempo, na což jsem si musel zvyknout během pátého dílu. Až na tyhle dvě deobnosti se ovšem jedná o velmi pozoruhodný počin na velmi aktualní téma a především Gizen Erdogan v roli Pervin je jakožto matka v nesnázích v Sýrii naprosto bezchybná. 90% ()

char_t

Koukal jsem na stejný seriál? Jasně, postupná indoktrinace je mrazivá, a jde určitě o neokoukaný úhel pohledu na tohle téma... Ale seriálů s tematikou extremismu, teroristů, elitních vyšetřovacích týmů atp. je v poslední době tolik! A upřímně, většina je zpracovaná líp. Homeland, Jack Ryan... V případě Chalifátu bohužel zvítězilo poselství a emoce nad formou. Slabší herecké výkony (hlavně ve švédské polovině) doplňují mezery ve scénáři, tvůrci si nejednou pomohli lehkým deus ex machina, jen aby postavy dostali na poslední chvíli tam, kde bylo pro působivé finále třeba. Škoda. Stačilo málo, a mohlo to být mnohem uvěřitelnější. ()

anatheman

Oceňuji především odvahu a nekompromisnost tohoto seriálu. S kontroverzními tématy se rozhodně nemaže. Jednu hvězdičku z možného stoprocentního hodnocení přeci jen odebírám. A to kvůli určitým nedostatkům scénáře v závěrečných epizodách a stupiditě některých postav. I když druhý případ mohl být výsledkem určité intence. Takže 4 hvězdy. ()

agassi68

Od piateho dielu moje štvorhviezdičkové presvedčenie začalo dostávať vážne trhliny a nakoniec je to poctivých 92%. Najmä atmosféra a prežívanie príbehov dvoch rodín a policajtky je fakt dokonale spracovaná. Táto korona je aj na niečo dobrá.. ()

Evander

Chalífát je dobrým seriálem, který však svůj potenciál úplně nenaplňuje. Myslím, že z daného tématu šlo po stránce příběhu dostat ještě více. Neříkám, že není mrazivý a místy velmi napínavý, ale mohl být i citelně silnější, a hlavně není bez chyb (některá rozhodnutí postav jsou možná opravdu pouze ve filmu, např. Pervin a její vystoupení z auta). Řemeslně je ovšem zpracování bezchybné a zejména díky němu atmosféra až neúnosně tíživá, což je v tomto případě dobře. Když se ale podívám na zdejší hodnocení, tak první, co mě napadne je, že je seriál nesmyslně nahodnocený. Osobně ho vidím někde kolem 78%. Úvod seriálu je opravdu velice slabý a zlepšuje se s každým dalším dílem, takže pokud bych hodnotil druhou polovinu seriálu, asi bych se se zdejším bezbřehým nadšením dokázal ztotožnit, ale pokud seriál hodnotím jako celek, tak prostě nemohu. A co si budeme povídat, herecké výkony též nejsou ve všech případech úplně top… ()

Ivo

Temně drásavý dokument odehrávající se na území bývalého Švédska, obklopeného dalšími evropskými a blízkovýchodními chalifáty. O tom jak Abdul Ericsson, Fatima Gustafsson a další plejády roztomilých vousatých cukroušů a chodících pytlů nás tu už dlouhodobě učí upřímné toleranci, přátelství, nedogmatismu, usměvavé a otevřené mysli, nevymývání mozků, úctě k ženám i nenásilnému a přívětivému řešení jakýchkoliv problémů (a rádi do toho zasvětí v rámci pokročilého kurzu postgraduálně - a následně i post mortem - též vybrané místní talentované adepty). Jsme jim za to velice vděční a samozřejmě i těm, kteří nezištně a z dobrého srdce rozeslali na všechny strany tyto neodolatelné paušální pozvánky i štědré bonusové poukázky ... (Sauron a zbytky skřetů nám prý z dálky škodolibě kynou ... nevím proč?). Vše podbarveno lehce "černobylskou" hudbou a idylickými scenériemi rozkvetlého Rakkytníku s jeho jemnými a usměvavými rezidenty se stylovými samopaly na zádech, kteří by na druhého ruku nevztáhli, včetně vlastních a cizích manželek i rozkvétajících holčičkových nevěst v ceně jednoho podpisu. I když je možná pravda, že dnes už by mohlo být opravdu těžké najít v rámci kvízu 10 podstatných rozdílů mezi oběma prezentovanými syrsko-švédskými destinacemi. Po prvních dvou možná lehce statičtějších dílech se to natvrdo a plíživě rozjelo a člověk jen napjatě čuměl ... Proti tomu už teď působí paralelně plynoucí Homoland spíš jako trošku uhlazená soap opera? Je pravda, že podle zdejších excitovaných poznámek jsem očekával závratně kulminující a monumentálně drásavé finále a ono se toho vlastně ve výsledku nakonec zase až tak moc nepřihodilo a předchozí díly mi přišly o něco málo napínavější. I tak to byl hodně povedený a propracovaný temný opus (samozřejmě s povinnými idylicky zkorektňujícími a didakticky rozlišujícími aditivy - on zase takový poctivý bumbác v kancelářích Netflixu by asi nebyl moc vítaný kdyby řekli pravdu úplně naplno?;-). Vzhledem k místu vzniku asi nebylo překvapivé, že svou atmosférou i provedením to v něčem připomínalo spřízněný Most (samozřejmě ne ten z lázeňského rezortu Chánov :) včetně pátráním zapálené a lehce tápající slečny Mostové, která v tomto případě a v konečném důsledku vlastně totálně pos*ala úplně všechno co mohla, za což jí samozřejmě patří zasloužený nesrdečný dík ... a uvědoměle vymaštěné sulejmanské sestřičky to taky moc nevylepšily:) Tak uvidíme jestli nás upřímný a pravdomluvný isisympaťák Ibrahim Dušín (vedoucí místního klubu, který ještě nikdy neřekl sprosté slovo) obšťastní svou inšaláhovskou přítomností i v případné další řadě ... Jak úlevné, že je to naštěstí celé jen fikce a komiksová fantasy ... nebo ne ?? Uff... no nic, raději si rychle nahodím svůj nikáb (ať neriskuju pokutu) a vyrazím na malou kororektní procházku ... zatím ještě bez vesty... koncerty totiž stále zakázané... (Černobyl, The Spy a Chalifát - tři bezkonkurenčně nejlepší seriály poslední doby ...) ()

Dogfish

No, co k tomuto seriálu dodat. Že ta Evropa někam směřuje... No a že spoustu děvčat by prospěl takový poznávací zájezd do Rakky. ()

katmandzoo

Odporúčam všetkými desiatimi. Toto proste treba vidieť. A najmä by si to mali dookola púšťať zástancovia akýchkoľvek extrémistických, nacionalistických, imperialistických či krajne pravicových myšlienok. Ďalšie slová sú zbytočné. ()

JanBar

Příjemné překvapení ze strany švédských tvůrců, vezmeme-li v potaz, že se nejedná o žádnou sluncem zalitou propagandu na téma Islám v Evropě, ale vycentrovanou postmodernistickou formu, která nechá člověka si udělat na věc názor sám. Skvělá režie, skvělé výkony jinak neznámých herců, skvělá výprava. Obecně se ale děj začíná stávat zajímavým až v polovině série. Do té doby se divák spíše seznamuje s celkovým prostředím a teprve si vytváří k postavám nějaký vztah. Proto scénář, který se od začátku snaží tlačit na pilu, nedosahuje účinku, jakého pravděpodobně tvůrci zamýšleli. Následně se však děj stává napínavým (doslova nervy rvoucím) a dostává atmosféru typickou pro skandinávské kriminálky, přestože v neortodoxní formě středovýchodního hávu. ()

siloalampa

V prvých troch epizódach sa viacmenej oboznamujete s charaktermi jednotlivých postáv. Potom naskočíte na vlak, ktorý vás svižne odvezie do cieľovej stanice, na ktorú sa len tak ľahko nezabúda. ()

Kingjiri

Na evropský poměry dost politicky nekorektní minisérie o nástrahách Islámu. Ukazujou se snad všechny jeho hlavní aktuální problémy, takže nechybí příběh evropanky, která chce po zkušenosti s ISIS opustit Rakku, dál se objevuje verbíř nebo plánování teroristickejch útoků, na kterym se maj podílet zfanatizovaný evropani. Nejvíc však cenim poukázání na problém, o kterym se moc nemluví (ačkoliv je jeden z nejzásadnějších), a to sice, že původně přijatý muslimové můžou být sebevíc začleněný do společnosti a uznávat naše hodnoty, ale problém může nastat u jejich potomků, který nemaj zkušenost s Islámem jako oni. Hlavně díky tom byla uplně nejlepší dějová linka s evropankama, který chtěj (z části obalamucený verbířem) hrozně žít v ISIS a naopak postupně začínaj nenávidět svojí aktuální evropskou domovinu. Snad jenom zdánlivá infiltrace tajný služby byla trochu nadbytečnej námět. Rozjezd byl trošku chaotickej (první tři díly), ale nakonec do sebe všechny příběhy (i se svýma hlavníma protagonistama) pěkně zapadnou a každá dějová linka má v celý minimsérii svuj smysl. Finále dobře vymyšlený (Kream a Lisha se postaraly o dobrý twisty), jen skončilo poněkud předčasně a já bych uvítal ještě aspoň letmou rekapitulaci osudu hlavních postav. Filmařina (hudba, kamera) a civilní herectví se pak postaraj o napínavou a místama až nepříjemně autentickou podivanou. Kvůli pomalejšímu chaotičtějšímu úvodu a uspěchanýmu finále dám "jen" čtyři hodně silný hvězdy. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů