„Vítr si nechal tichej smích, barevní ptáci ve větvích, co to má společnýho s láskou…“ Kdo by si nevzpomněl na nádherný titulní song – Verunčinu píseň lásky – z kouzelné pohádky Jak si zasloužit princeznu, kterou natočil podle předlohy „Šternberk“ Boženy Němcové režisér J. Schmidt... Teď už si ale pojďme vyprávět o třech synech rybářových, zrozených z obřích vajec. Ten nejmladší, Miroslav (P. Řezníček), má i nejlaskavější a nejsoucitnější srdce. To on si vybere toho nejubožejšího koníčka, on zachrání život sokolu, rybě, a nakonec i samotnému králi (J. Dulava, kterého uvidíme ve filmu v dvojroli také jako černokněžníka). A je to právě Miroslav, kdo má přivést králi ztracenou nevěstu – princeznu Verunku (L. Jelínková). Bude ale potřebovat mnoho sil a hodně lásky, než si své štěstí zaslouží… (Česká televize)

Arsenal83

Tak no, rok 94, rozpočet asi ešte z prvej štátnej pôžičky a čo tam natočíš o chlapcoch, čo sa narodili z obrích vajec, čo je zaujímavá vizitka pre ich otca? A na rozdiel od dnešných rozprávok bola princezná dokonca aj pohľadná a na takom Dulavovi sa dokonca krásne vynímajú ružové čižmy, čo by to nádherný progresívny prvok. ()

packa odpad!

Pane režisére, jak mám rád vaše vynikající Vracenky, tak nesnáším tuhle příšernost. Proč jste proboha točil tak mizernej scénář? Jdete s kůží na trh, to vás ctí, ale já nicméně využiji svého svatého práva diváka a ten kožich vám řádně proklepu. Pohádka je hrubě nepovedená, absence byť i jen špetky humoru je sakra cítit. Režisér jste výborný, ale tento počin se vám hrubě nepoved. Vzhledem k historicky velmi vysoké úrovni české pohádkové tvorby vyžaduji, aby každý další počin byl obdobně kvalitní, jinak se jedná o .....a dost už s kritikou. Ovšem nemilostrdný být musím, proto ten odpad. ()

triatlet

Pěkné exteriéry, sympatická princezna, líbivá písnička, ale... nedotažený scénář s prapodivně charakterizovaným králem a černokněžníkem. Nepochopil jsem, proč je oba hrál Jaromír Dulava, když se nejednalo o dvojroli. ()

honajz

Naprosto zmatená, dějově nesevřená, a často hodně nelogická pohádka, kde nefunguje charisma mezi herci, kde nefunguje chtěný humor a vtip,a dokonce ani hororové prvky. Což je mi líto o to víc, jak mám režisérovy filmy jinak rád. ()

eraserhead666

Ve své době jsem měl pro tuhle pohádku docela slabost a pouštěl si ji několikrát. Dneska teda přemýšlím proč, protože je vlastně sotva průměrná a tak nějak přímočaře jednoduchá. Pořád mě ale baví francouzský malíř, mám rád Dulavu a jo, ta skladba je hodně chytlavá. 2,5* ()

Necrotongue

Až do závěrečných titulků jsem nevěděl,na co se vlastně dívám.Pustil jsem si pohádku a přitom se snímek celou dobu tvářil jako špatný amatérský film,Jaromír Dulava se mě snažil toporně přesvědčit,že jde o jeho první roli a nakonec jsem si připadal jako divák,který sleduje detektivku,spojuje si jednotlivé indicie,ale pachatele neodhalí,protože část děje se odehrává někde jinde.Hvězdičku jsem udělil jen proto,že je Štědrý den,takže ji tvůrci tohoto paskvilu mohou brát jako dárek. ()

MáŠa

hodně špatná pohádka, co se týká zpracování. Potřebné pohádkové propriety tam sice jsou, ale sepsané a zrežírované je to takovým způsobem, že to často nedává smysl. Jak někdo něco věděl? Jaké jsou něčí motivace? Kdo je dobrák a kdo záporák? Proč má Dulava dvě role, něco mi uniklo? Do toho kupa nevýrazných a špatných hereckých výkonů. ()

Tommassi3

"Ale já ty šaty opravdu potřebuju !!" Ajéje..;) Stejně jako Miroslav nepochopil princeznu, ani Václav Šašek s režisérem Schmidtem úplně nepochopili Boženu Němcovou.. Šternberk jak z divokejch vajec.. Jen ten známý Hlas dostál svojí pověsti.. ()

svik

Velice osekaná a stručná pohádka jak v obsahu tak ve scénáři a bylo zde cítit přezpříliž snaživodti a neucelenosti celého štábu. Námět pěkný, ale realizace úplně zcestná. ()

Padme_Anakin

Moje hodnocení je dnes velice shovívavé a to hned z několika důvodů, na Verunku a Miroslava se mi pěkně koukalo, bratři byli povedení vyčůránci, čaroděj se mi líbil (víc než král), Verunčina píseň lásky je půvabně melodická a za ten závěrečný záběr (fotka do NatGeo), který mi vykouzlil úsměv na rtu, přihazuji hvězdičku navíc. P.S. Rybář si přál syna. A měl tři. To mě přivádí k myšlence, že se zřejmě povede jeden chlap ze tří. Proč by jinak dostal tři vejce? ()

Historik

Svým příběhem je to pěkná pohádka, samotnou realizací, a to po všech stránkách (scénář, herecké výkony, režie...) je to špatná pohádka. Kdyby to tak trestuhodně neodbyli, mohl to být velmi povedený kousek. Vždy, když se na pohádku dívám, lituji této zmarněné příležitosti. ()

ABLABLABLA

Velmi pěkná česká pohádka s krásnou písní. Herci byli velmi sympatičtí, to především a myslím, že podobný námět, příběh se ještě v žádné jiné pohádce nevyskytl. Takže něco "nového". Tuto pohádku jsem jako malá měla velmi ráda. ()

kaylin

Jsem rád, že je také nějaká princezna Verunka, ale jinak se bohužel jedná o pohádku, která je taková podivná. Je trochu bez nápadu, a i když se to snaží trochu ozvláštnit, nějak se nedostane nic, co byste očekávali. Hlavní krasavec a hrdina není nijak skvělý, na princeznu se příběh moc nesoustředí. Škoda, je docela hezká. Dulava ve dvojroli to nezachrání. Rozpaky, to je to, co ve vás po téhle pohádce zůstane. Některé věci by měl člověk vidět jako dítě, já jsem se bohužel k téhle pohádce nikdy dřív nedostal, aby mě mohla případně ovlivnit. ()

kajas

Tuhle pohádku jsem nikdy neměla ráda. Herci jsou unylí a nesympatičtí, některé dialogy musí tahat za uši i děti, zkrátka žádná sláva.. ()

Linda.csfd

Příběh, jehož hlavním motivem je silná princeznina nevěra. A já nic moc pohádkového na nevěře nevidím. Chudák král. Veronika je obyčejná coura a vůbec... proč se lidi líhnou z vajec? ()

rakovnik

Bratři jsou vysoce nesympatičtí, ale na to, že se vylíhli koňovi z obřího vejce, vypadají ještě pěkně. Pohádku mám celkem rád, proto jsem se podivil zdejšímu hodnocení. Možná jsem ovlivněn tím, že jsem dnes viděl několik pohádek mnohem horších. Děj se sice vyvíjí trochu křečovitě, zvraty jsou podivuhodné, ale pěkná písnička na konci kyselejší dojem trochu osladí. ()

cariada

Poměrně pozapomenutá filmová pohádka. Nepatří sice k povedeným ,ale koukat se na ní dá. Je to podle pohádky B.Němcové jen trochu zredukované. ()