• Schlierkamp
  ***

  Československá krimi zabývající se vyšetřováním dvou zdánlivě nesouvisejících událostí : zranění mladé ženy v lese a autonehody nákladního vozidla. Případem je pověřen známý major Kalaš v podání R. Hrušínského, jemuž při odhalování neznámých skutečností asistuje více či méně úspěšně V. Besser. Během pátrání vychází najevo úzká souvislost mezi jednotlivými činy a poté už není pro zkušeného kriminalistu problém najít pachatele. Herecké výkony byly slušné, hlavní kriminalista Kalaš však ztratil jeho pověstný odstup a tajemno z předchozích dílů této krimisérie. Také samotný příběh nebyl tak ohromující, jak by snad divák mohl vzhledem k starším filmům s tímto charakteristickým vyšetřovatelem očekávat. Potěšilo mě obsazení P. Čepka, jenž i v malé roli předvedl své nezaměnitelné herectví. Přestože mám Seqeunsovy kriminálky ve velké oblibě, tento režisérův počin hodnotím pouze jako průměrný. Zejména časté zobrazování nemocničního prostředí bylo snímku na škodu, neboť rozmělňovalo stupňující se dramatičnost během vyšetřování.(4.10.2013)

 • Martin_L
  ***

  Klasická československá detektivka sedmdesátých let se všemi svými klady a zápory. Vynikající herecké výkony (zejména Rudolf Hrušínský), zajímavý příběh a psychologie postav, naproti tomu místy zadrhávající spád děje a nulová akce. Petru Schulhoffovi se přesto podařilo natočit solidní tříhvězdičkový film s jen minimem dobového propagandistického zápachu a jde o dobrou podívanou.(14.9.2014)

 • farfalla
  ***

  V porovnání s ostatními filmy s majorem Kalašem, je Diagnóza smrti nejslabší. Propojená zápletka je dobrá, spád děje je však spomalován rozhovory kriminalisty s doktorem. Tento film je více psychologický. Také nyní divák odhaluje pravdu postupně, ale tentokrát nezávisle od majora Kalaše. Stále dobrá detektivka.(11.4.2014)

 • Němi
  ****

  Hrušínský naposledy jako Kalaš... Za těch deset let uplynulých od "Stop krve" se výrazně změnila podoba filmů i společnost (soudě tedy jen podle těch filmů) a sotva šlo styl udržet v podobě, jakou měly předešlé. Z depresivní detektivky se tak přešlo na běžnou krimi (na čemž má velkou zásluhu i kamera - z ponurého černobílého cinemascopu do televizní barevnosti v 4:3), což je sice škoda, režisér ale pořád své řemeslo ovládá jako málokdo a výsledek je po všech stránkách nad standardní úrovní.(1.3.2010)

 • LiVentura
  *****

  Jedna z nejlepších kriminálek českého tvůrčího prostředí. Na tento film.žánr byli našinci opravdu mahři! A major Kalaš opravdu nikdy nezklamal. Pro neznalé se před kamerou postava tohoto úspěšného kriminalisty objevila hned šestkrát, ne pětkrát, jak je chybně uváděno a atmosféra všech filmů s tímto hrdinou byla vždy fantasticky dovedena k dokonalosti i přesto, že postava vystřídala tři herecké představitele, asi nám všem navždy utkvěla tvář i způsob chování pana Hrušínského. Lidskost a příběh odráží kvalitu českých detektivek. PS: Zlo se vždy vrací tomu, kdo jej užívá, jako bumerang.!(28.7.2008)

 • - Hudební motiv filmu od Pavla Blatného je stejný jako druhý ústřední hudební motiv u filmu Klec (1973), ke kterému Blatný také skládal hudbu. (LiVentura)

 • - Schody nemocnice v úvodu filmu jsou schody nemocnice v Mostě. (VMa)

 • - Lokalita děje s obcemi Radyně, Hradec a Bukovinský les je smyšlená. Nákladní automobil Praga S5T je opatřen poznávací značkou smyšleného okresu Hradec se zkratkou HC. Stejná dvě písmena použili pro svůj fiktivní okres Hradiště i tvůrci seriálu Život na zámku (od r. 1995). (Martin_L)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace