Po 10 letech se P.Schulhoff rozhodl vrátit v dalším detektivním příběhu k postavě majora Kalaše opět obsazené R.Hrušinským. Major Kalaš je starší, rozvážnější a celý příběh se snaží být víc psychologický. Filmu bohužel chybí černobílé prostředí, které dodávalo příběhům speciální syrovost a taky širokoúhlá kamera, ale i tak pro mě jako fandu majora Kalaše je to příjemné ukončení téhle série. Jedná se o pátý film z pentalogie o M.Kalašovi (1.Strach 1963, 2. Vrah skrývá tvář 1966, Po stopách krve 1969, 4. Na kolejích čeká vrah 1970, 5. Diagnóza smrti 1979)(23.2.2010)

Dobrá - typická česká detektivka ze sedumdesátých let - se zajímavou zápletkou (okořeněnou tématem tehdy myslím ne ještě tak rutinních transplantací) a uměřeně civilními hereckými výkony, vcelku zdárně naplňujícími atmosféru filmu. - - - P.S. Jízlivě si představuju, jak by takový film asi dopadl dnes...(25.3.2006)

Ano, nejslabší díl "kvadrilogie" kriminálek s majorem Kalašem (nepočítám film Na kolejích čeká vrah Jiřím Sovákem v roli majora Kalaše a Radoslava Brzobohatého, který "změnil strany" a namísto Vargy si tam zahrál "skoro oběť). Depresivní atmosféra zmizela spolu s černobílým provedením filmu, byť hudební doprovod je stále fantastický. Škoda toho, že zmizel Varga alias Brzobohatý a naopak byla dána role pí. Hofmanové alias pí. Linhartové, která to svou toporností, přehráváním a pocitem, že je pořád na práškách, prostě zabíjí. I tak mám tento film prostě rád a i tak pořád patří mezi klasiku krimi žánru.(7.12.2015)

V porovnání s ostatními filmy s majorem Kalašem, je Diagnóza smrti nejslabší. Propojená zápletka je dobrá, spád děje je však spomalován rozhovory kriminalisty s doktorem. Tento film je více psychologický. Také nyní divák odhaluje pravdu postupně, ale tentokrát nezávisle od majora Kalaše. Stále dobrá detektivka.(11.4.2014)

Běžel mi mráz po zádech. České detektivky mají něco do sebe, tato byla taková zaprášená a ponurá. Smutná od začátku do konce. Zejména ten boj o život u ženy, díky jejíž smrti by mohla být transplantována ledvina jejímu milenci. Řešil se zde etický problém smrti pro záchranu života druhého a pochybení zdravotnického personálu. Manželka raněného se dozvěděla o potenciální dárkyni a tuze si přála její smrt, která však pro jejího manžela nebyla kýženým vysvobozením, neboť ledvina nebyla pro jejího příjemce vhodná. Rudolf Hrušínský st. mi hodně připomínal pana Kopfrkingla.(14.4.2009)

• - Schody nemocnice v úvodu filmu jsou schody nemocnice v Mostě. (VMa)

• - Lokalita děje s obcemi Radyně, Hradec a Bukovinský les je smyšlená. Nákladní automobil Praga S5T je opatřen poznávací značkou smyšleného okresu Hradec se zkratkou HC. Stejná dvě písmena použili pro svůj fiktivní okres Hradiště i tvůrci seriálu Život na zámku (od r. 1995). (Martin_L)