• Canniosh2
  ****

  Ano, nejslabší díl "kvadrilogie" kriminálek s majorem Kalašem (nepočítám film Na kolejích čeká vrah Jiřím Sovákem v roli majora Kalaše a Radoslava Brzobohatého, který "změnil strany" a namísto Vargy si tam zahrál "skoro oběť). Depresivní atmosféra zmizela spolu s černobílým provedením filmu, byť hudební doprovod je stále fantastický. Škoda toho, že zmizel Varga alias Brzobohatý a naopak byla dána role pí. Hofmanové alias pí. Linhartové, která to svou toporností, přehráváním a pocitem, že je pořád na práškách, prostě zabíjí. I tak mám tento film prostě rád a i tak pořád patří mezi klasiku krimi žánru.(7.12.2015)

 • Finskej
  ***

  Čistě technická poznámka: kvalit starých kalašovek Vrah skrývá tvář a Po stopách krve tento film nedosahuje, nicméně nejhorší kalašovkou nejspíš bude třetí z původní filmové série, Strach, kde se naneštěstí a narozdíl od zbývajících dvou výrazně, až nesnesitelně uplatnila dobová ideologická linie... která vám v Diagnóze smrti naopak tolik po mozku šlapat nebude.(29.10.2012)

 • honajz
  ****

  Major Kalaš potřetí v podání Rudolfa Hrušínského a naposled. Tentokrát ve skoro komorním příběhu o trestu za viny někoho druhého. Poslední Kalašův příběh v režii Petra Schulhoffa rezignuje na černobílé širokoúhlé pojetí - je barevný, v běžném formátu 4:3, avšak určitá zádumčivost jeho dvou bratříčků z něj nezmizela. Dokonce se dá říci, že nabrala vrchu nad kriminální zápletkou, jež se zdá v podstatě banální. Kousek od sebe dojde ke dvěma neštěstím - havárii řidiče náklaďáku a přepadení mladé ženy. Oba skončí v jedné nemocnici a ledvina ženy by pomohla řidiči se uzdravit. Jenže věc je poněkud komplikovanější, než se na první pohled zdá. Petr Schulhoff klade důraz na atmosféru míst, na dialogy a úvahy o smrti, škoda třeba, že více nerozehrál naznačenou linii vyšetřovatele a jednoho z doktorů v jejich diskuzích.Prioritou snímku jsou i další vnitřní linie o vině a trestu, o tom, co je a co není správné, když člověk miluje a chtěl by obětovat vše. Když tedy nebudeme pohlížet na Diagnózu smrti jako obyčejnou kriminálku, ale spíše psychologický příběh s kriminálními, resp. detektivními prvky, pak může film příjemně potěšit.(24.6.2009)

 • Piškotka
  ***

  Běžel mi mráz po zádech. České detektivky mají něco do sebe, tato byla taková zaprášená a ponurá. Smutná od začátku do konce. Zejména ten boj o život u ženy, díky jejíž smrti by mohla být transplantována ledvina jejímu milenci. Řešil se zde etický problém smrti pro záchranu života druhého a pochybení zdravotnického personálu. Manželka raněného se dozvěděla o potenciální dárkyni a tuze si přála její smrt, která však pro jejího manžela nebyla kýženým vysvobozením, neboť ledvina nebyla pro jejího příjemce vhodná. Rudolf Hrušínský st. mi hodně připomínal pana Kopfrkingla.(14.4.2009)

 • argenson
  ***

  Inu, na starší příběhy majora Kalaše to sice nemá, ale bavilo mě to. A to i přesto, že tomu naprosto chybí spád a napětí. Dynamice děje zvláště neprospěly intelektuální debaty Hrušínský-Ornest, nicméně příběh je solidní. Pointa sice nečekaná, ale moment překvapení se nekonal. Jako vždy je na místě obligátně zatleskat Rudolfovi Hrušínskému, zaujme i poměrně málo známá Drahomíra Hofmanová ve velké roli. Ale až teď mě napadla jedna nelogičnost, která se objevuje i v desítkách jiných filmů a seriálů - proč obviněný/podezřelý musí vždycky ve stresu žádat o cigaretu vyšetřujícího policistu? Když už kouřím, tak mám cigára svoje a nemusím se o ně doprošovat nějakýho tajtrlíka, kterej se mě snaží dostat do lochu, ne?:-)(16.11.2008)

 • - Lokalita děje s obcemi Radyně, Hradec a Bukovinský les je smyšlená. Nákladní automobil Praga S5T je opatřen poznávací značkou smyšleného okresu Hradec se zkratkou HC. Stejná dvě písmena použili pro svůj fiktivní okres Hradiště i tvůrci seriálu Život na zámku (od r. 1995). (Martin_L)

 • - Schody nemocnice v úvodu filmu jsou schody nemocnice v Mostě. (VMa)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace