Dobře natočená pomalá detektivka, která se zamotává a zamotává, až ji skoro nikdo už nemůže rozmotat a tak se kostrbatě a složitě dostáváme k vrahům a motivům, a celé my to přijde vykonstruované jako politické procesy padesátých let. Jestli to tak mělo vypadat, pak se to povedlo. Jinak ovšem napětí tam je, herci skvělí. 70%(13.8.2012)

Tak tohle mne fakt zaujalo a zaujatě jsem na to koukala celou dobu. Opravdu jsem téměř po celou dobu netušila, kdo co vlasně udělal, čemuž hlasitě tleskám. Hlavní dvojice vyšetřovatelů je vynikající a i ostatní jsou neméně dobří, zápletka velice zajímavá a v konečném resumé i nečekaná, řešení dosti poutavé, hudba vhodně dokonalá, celková atmosféra přesvědčivá. Blablabla. Nicméně já s průzkumem podobných filmů teprve začínám, ale jestli tohle má být ten nepatrně slabší kousek, tak se na další už doslova třesu. Ale nemám ani za nic ráda slovo chajda.(31.7.2011)

Rafinovaná série vražd, špionážní pozadí, kořeny zločinu, sahající až do válečných let. Černobílý obraz, dokreslující ponurou atmosféru, sporadicky využívaná skličující hudba, charismatický major Kalaš. Zručný režisér Petr Schulhoff, Rudolf Hrušínský v jedné ze svých nejlepších rolí, Radoslav Brzobohatý jakbysmet....prostě počátek jedné nezapomenutelné detektivní série. 70%.(7.10.2006)

Schulhoffovy detektivky s Kalašem mám ještě o chloupek radši, než ty Sequensovy s Vacátkem. Zatímco Sequens využívá reálie první republiky k budování úsměvně nostalgické retro-atmosféry, Schulhoffovův strohý, úspornější styl dává divákovi prostor představit si práci kriminalistů co možná nejvíce realisticky, aniž by tím však film tratil na atmosféře, v tomto případě naopak temné a ponuré. Pravda, následující dvě pokračování jsou možná ještě malinko působivější (a mrazivější), ale třeba je to jen tím, že v nich hrdinové vyšetřují ještě hrůznější zločiny. Filmařsky podle mě Strach nijak výrazně nezaostává.(3.8.2011)

Stačilo mi,abych na jeden okamžik viděla jednoho herce a už mi bylo jasné, kdo určitě bude pachatelem vraždy. Ten k tomu byl totiž přímo předurčen svou vizáží a pichlavýma očima. Všechno ostatní šlo potom stranou, i sympatický Rudolf Hrušínský a já se chtěla přesvědčit, jestli jsem se strefila do černého. Ladislav Potměšil byl klučíček. Málem jsem ho nepoznala.(7.1.2014)

• - Natáčelo se v Praze a Novém Kníně. [Zdroj: Filmovamista.cz] (rakovnik)

• - Roli Helgy Čočkové předabovala Jiřina Bohdalová. (offlineman)

• - Román Eduarda Fikera Kilometr devatenáct poprvé vyšel v roce 1960. (NinadeL)