Film je skutočným príbehom natočený na motívy románu Eduarda Fikera Kilometer 19. Ide o detektívnu zápletku v pozadí ktorej stojí strach vážených občanov z prezradenia ich konania v priebehu Protektorátu. Kolaborantské materiály sú v rukách vojnového zločinca Krűgera, dnes vedúceho špionážnej centrály v Západnom Nemecku a ten núti týchto občanov k ďalším špionážnym aktivitám. Nepríjemní svedkovia tejto špionážnej činnosti museli byť odstránení(18.8.2015)

Filmy natočené podle klasika české detektivky Eduarda Fikera s majorem Kalašem patří k tomu nejlepšímu, co v žánru kriminálních filmů u nás bylo natočeno. Jsou to příběhy živé, s řadou překvapujících zvratů, vnutí diváka do toho, aby přemýšlel společně s kriminalisty,. A často v nich jde o řešení celospolečensky závažných trestných činů. V tomto případě je odhalena skupina českých fotografů, kteří jsou přinuceni kvůli vlastnímu špatnému svědomí z doby okupace spolupracovat ze západními špionážními centrálami. A strach z jejich odhalení je vede k vraždám. Kromě hlavních postav ztvárněných R. Hrušínským a R. Brzobohatým mě zaujala Helga Čočková, která v mládí oplývala neobyčejnou krásou a velmi dobře hrála často i cynické naivky, a potom skutečné "uchu"Ladislav Potměšil.(15.7.2017)

V noci niekto zrazí v hraničnom pásme mladého fotografa. Nastupuje dvojica Kalaš a Varga. ( Hrušínský a Brzobohatý). Objavia veľa pornografických fotografií!!! Stopy vedú do fotografického podniku. Klasická česká krimi., ktorá vychádza zo slušného scenára a je podporená kvalitnými hereckými výkonmi. Zaujala ma aj kamera a strašne mladučký L.Potměšil. Film hodnotím 75%.(15.10.2010)

• BoPo

Prvokalašovka smrdí tuctovosťou a samozrejme aj súdružskou "kolínskou". Napriek tomu sa Strach nedá označiť za blbosť či stratu času. Jednoducho strašne obyčajná detektívka, ktorú v pamäti neudržíte. Takže preskočte tento prvý pokus a rovno sa vrhnite na Vrah skrývá tvář, pretože až v druhom príbehu s majorom Kalašom naplno zažiaril Hrušínského kumšt.(12.7.2015)

Schulhoffovy detektivky s Kalašem mám ještě o chloupek radši, než ty Sequensovy s Vacátkem. Zatímco Sequens využívá reálie první republiky k budování úsměvně nostalgické retro-atmosféry, Schulhoffovův strohý, úspornější styl dává divákovi prostor představit si práci kriminalistů co možná nejvíce realisticky, aniž by tím však film tratil na atmosféře, v tomto případě naopak temné a ponuré. Pravda, následující dvě pokračování jsou možná ještě malinko působivější (a mrazivější), ale třeba je to jen tím, že v nich hrdinové vyšetřují ještě hrůznější zločiny. Filmařsky podle mě Strach nijak výrazně nezaostává.(3.8.2011)

• - Román Eduarda Fikera Kilometr devatenáct poprvé vyšel v roce 1960. (NinadeL)

• - Místa vražd jsou smyšlená. Například obce Kromperk ani Horní Lučná neexistují. (ondey)

• - Roli Helgy Čočkové předabovala Jiřina Bohdalová. (offlineman)