Mladý, asi dvacetiletý muž, horečně odjede z Prahy dálkovým autobusem. Pozdě večer vystoupí v Kromperku a stopuje auta, mířící k pohraničnímu pásmu. Netuší, že jej celou dobu sleduje muž v modré Octavii. Ten v plné rychlosti stopaře srazí. Druhý den je mrtvý muž nalezen v příkopu u silnice. Nemá u sebe žádné doklady. Do Kromperku přijíždí major Kalaš s nadporučíkem Vargou. Vyšetřovací mašinérie se naplno rozjíždí, avšak než se oběma kriminalistům podaří případ vyřešit, budou následovat další úmrtí a záhadné loupeže… Snímek Strach je detektivka o vyšetřování případu, v jehož pozadí stojí strach ctihodných občanů z prozrazení, jak nečestně se chovali za okupace. Film byl natočen na motivy detektivního románu Eduarda Fikera "Kilometr 19". S majorem Kalašem se filmoví diváci později setkali i v dalších filmech Vrah skrývá tvář, Po stopách krve a Diagnóza smrti. (Česká televize)

honza.g

4*, ale jen když odhlédnu od toho prorežimního zaměření - ve své době bylo téměř nepozorovatelné, dnes prostě kazí dojem. Děj je svižný, herecké výkony bezchybné, zápletka přiměřeně komplikovaná. ()

Canniosh2

Atmosféricky úžasný film, depresivní, černobílé zpracování tomu ještě dodává děsivost a krutost kriminálních činů v daném filmu dává tomuto snímku skoro hororový nádech. Všechny čtyři filmy s Hrušínským alias majorem Kalašem patří mezi TOP snímky v mé filmotéce a všechny naprostým právem. A proč tedy není tento film mnou hodnocen na maximum jako ony zmíněné ostatní díly? Jednoduché vysvětlení: protože i když je příběh, kamera a hlavně hudba naprosto geniální, tak mně docela štvala až přehnaná "propaganda" veškerým možných technických novinek, které chtěl tehdejší režim asi ve filmu vyzdvihnout (foťák s okamžitým vyvoláním fotky, detektor kovů, detektor krve, laboratorní rozbor barvy a další). Jinak kriminálka par exellence!!! ()

Maidenhead

Slusna detektivka, dost prekvapujucich momentov, hudba sa mi strasne pacila, miestami to malo taku Hitchcockovsku atmosferu. Kalas s Vagom nesklamali, ten koniec bol uz v rezii samotneho rezimu ale to k tomu patri... ()

Fuego

První hvězda za pány Radoslava Brzobohatého a Bohuše Záhorského, které mám opravdu rád, pana Rudolfa Hrušínského nejst. si sice vážím, ale mám oblíbenější herce, druhá za úžasnou dobovost a dvě krásný Tatry 603, z nichž, tu kterou používá hlavné dvojice kriminalistů je první generace (se třemi světly vepředu). Třetí za celkově velmi zdařilé dílo na tu dobu. Konec byl na můj vkus poněkud překombinovaný, jakožešpionáž tam beru jako úlitbu době. Doporučuji pokud není co dělat a pokud máte rádi tuto dobu a tehdejší herecké hvězdy. ()

PowPow

Začátek se rozjíždí velmi solidně, ale pak se to zlomí v překombinované (a propagandistické, ale to tomu ještě odpustím) nic, kterému chybí gradace i napětí. To film strašně shazuje, přestože je jinak natočený velmi dobře - od hereckých výkonů po zobrazení samotného policejního vyšetřování. ()

petr8991

Film je docela poplatný době svého vzniku a není tak dobrý jako další filmy s majorem Kalašem, ale ty 4* si zaslouží. ()

gggggg

Klasická Československá kriminálka nikdy neomrzí. Hrušínský za mňa trochu nevýrazný, Brzobohatý ho hereckým výkonom prekonal. Skvelá orchestriálna hudba, vynikajúca zápletka, prekvapivý záver. Aj keď pri konci som sa trochu stratil v tých nemeckých menách a záležitostiach, veľmi milo potešili vyšetrovacie metódy a ich ukážky, čo sa v takom množstve len tak nevidí. ()

hypnos11

Film je poplatný své době, to ho trochu shazuje. Ale jinak má kvalitní scénář i režii a především svkělé herce. Jenom představitelka Věry se mi moc nepozdávala ()