Mladý, asi dvacetiletý muž, horečně odjede z Prahy dálkovým autobusem. Pozdě večer vystoupí v Kromperku a stopuje auta, mířící k pohraničnímu pásmu. Netuší, že jej celou dobu sleduje muž v modré Octavii. Ten v plné rychlosti stopaře srazí. Druhý den je mrtvý muž nalezen v příkopu u silnice. Nemá u sebe žádné doklady. Do Kromperku přijíždí major Kalaš s nadporučíkem Vargou. Vyšetřovací mašinérie se naplno rozjíždí, avšak než se oběma kriminalistům podaří případ vyřešit, budou následovat další úmrtí a záhadné loupeže… Snímek Strach je detektivka o vyšetřování případu, v jehož pozadí stojí strach ctihodných občanů z prozrazení, jak nečestně se chovali za okupace. Film byl natočen na motivy detektivního románu Eduarda Fikera "Kilometr 19". S majorem Kalašem se filmoví diváci později setkali i v dalších filmech Vrah skrývá tvář, Po stopách krve a Diagnóza smrti. (Česká televize)

ihonzik

Je vidět, že se jedná o Schulhoffovu první detektivku. Zatímco pozdější filmy jen září exteriéry, zde se rozehrává ateliérové konverzační drama (atmosféra scén s chatou pak výrazně dokládá, jaká je škoda, že se exteriéry nevyužily více). Scénář je ve srovnání s Vrah hledá tvář či Po stopách krve až příliš komplikovaný, postavy rozvleklé a film ubíjející. Ideologický námět o špionáži, bývalých nacistech a únoru ´48, tedy o tématech, která by vydala za samotná zpracování, dělá navíc z tohoto snímku velice povedenou agitku, přičemž závěrečný soud a la komunistické procesy z 50. let sráží Schulhoffův Strach ještě níže. Pokud se filmy Strach, Vrah skrývá tvář a Po stopách krve považují za trilogii, Strach kulhá na obě nohy. ()

nmafan

Schulhoffovy detektivky s Kalašem mám ještě o chloupek radši, než ty Sequensovy s Vacátkem. Zatímco Sequens využívá reálie první republiky k budování úsměvně nostalgické retro-atmosféry, Schulhoffovův strohý, úspornější styl dává divákovi prostor představit si práci kriminalistů co možná nejvíce realisticky, aniž by tím však film tratil na atmosféře, v tomto případě naopak temné a ponuré. Pravda, následující dvě pokračování jsou možná ještě malinko působivější (a mrazivější), ale třeba je to jen tím, že v nich hrdinové vyšetřují ještě hrůznější zločiny. Filmařsky podle mě Strach nijak výrazně nezaostává. ()

anitae

Sympatičtí vyšetřovatelé i vyšetřovací metody, pěkná role pro mladého Potměšila. Celkově mě téma špionáže a nacistické minulosti uspávalo. ()

GIK

1:26:34 – Brzobohatý – skrytá ruka; Nelogický úlomek ze špacírštoku – z horního konce držadla. To do něj špacírštokem dloubal? Nepochopitelně nadabovaná Čočková Bohdalovou. Český dabing se vyznamenal. Politicko-válečně-špionážní detektivka s atraktivním titulem. Už v názvu je velká lež. Strach při sledování nemohli mít ani tehdejší předškolní děti. Veřejná Bezpečnost bdí. Využívá nejnovější zcela převratné metody. Vědci spolu s policií bojují neohroženě proti zločinu. Publikum aplauduje ve stoje a utírá slzy. Válka, okupace, hákenkrojcy (swastika big dipper), rozstřesení invalidní důchodci, nacisté, agenti. Mikrofilmy, tajné nahrávky na magič. Nesmysly. Esenbáci – náruživý kuřáci. Brzobohatý dokonce překonává Hrušínského. Ostatní příslušníci nejsou pozadu a taky bafají. Z prstu vycucaná rádoby kriminálka. ()

BigBang

Pěkná stará česká ČB detektivka se spoustou starých reálií. Pozdější detektivky p. Schulhofa jsou však lepší. Zde je do pozadí potlačena dvojice velkých detektivů, kolektivním hlavním protagonistou je mašinerie orgánů činných v trestním řízení. Až extaticky je zobrazeno vyšetřování zamotaného případu od objevení mrtvoly uniformovanými policisty, po zapojení různých odborných oddělení až po hlavní líčení před soudem Ukázky zjišťování stop různými přístroji téměř vybočují ze žánru detektivky a přesahují až někam do dokumentu. Všechny složky vyšetřovacího aparátu pracují jako dokonale sehraná namazaná kolečka, ženou se za odhalením pachatele od časného rána do noci, naprosto neúnavně jako smečka. Dvojice velkých detektivů pendluje v Tatře 603 od hranic do své kanceláře na ministerstvu vnitra a zase zpět; v jedné scéně je vidět řidič tatrovky, který ihned poté, co kriminalisté vystoupí, vyskočí hekticky z auta a něco dělá v zavazadelníku, jakoby ani on nemohl ztratit ani vteřinu. Drtivost aparátu je zobrazena zajímavě a celkem originálně; současně však mě jakožto diváka přeci jen od filmu odcizuje, protože dokonalost justičních orgánů je nevěrohodná a vyznění je k té mašinérii bezvýhradně obdivné. ()

Lupes

Inu, vanou z toho stále 50.leta, nebezpečí imperialismu, vytváření paranoie, kapitalističtí špióni... hnus. Ale herecké výkony Hrušinského i Brzobohatého jsou výborné, temná atmosféra stylu noir docela podmanivá. Mám rád tenhle černobíle střižený kabátek vlastní např. Králi Šumavy a dalším agitkám, které nejsou budovatelsky rozjásané, ale temné a tak nějak zrcadlící dobu. ()

Inozuka

První a nejslabší černobílá kalašovka. Atmosféra není ještě tak temná jako u zbývajících Schulhoffových filmů, ale již je tam mírně nesourodé duo ranař Brzobohatý a mrzoutský cynik Hrušínský. Hodně mě bavily i skvělé vedlejší postavy - Záhorský, Čočková, Lohnický, Švabíková, Smejkalová. Parádní jsou také úvodní titulky - skoro by se chtělo říct, že z filmu nejlepší. Naopak to celé dost ztrácí s poněkud tendenčním rozuzlením. Ale i tak mírný nadprůměr ... ()

Astrebleue

Tak strašně moc mě potěšilo, že sem objevila další detektivku s majorem Kalašem, že sem hltala scénu za scénou a naprosto mi bylo ukradený o co tam vlastně jde. Měla sem zbystřit, když se tam jednalo o cosi, co by se vešlo do krabičky od pudru. Mého rodiče to trklo hned: no jó, to bude určitě mikrofilm a špioni ze zlého západu. A taky že jo. Už aspoň chápu, proč to nevysílaj tak často jako ty další filmy. Z celé série bohužel nejvíc politizovaný, což je škoda, protože jde spíš o úplnej závěr, který se dal udělat jinak. Ale i tak, opět to, na co sem zvyklá a co na těchto filmech zbožňuju a to: příkladné pozvolné rozpétání, matení diváka, úžasný R. Hrušínský a perfektní hudba. ()

karlee

Trochu slabší, než ostatní kalašovky, ale pořád lepší než většina ostatních ČS detektivek. Hlavně výborná atmosféra a duo vyšetřovatelů. Konec trochu slabší, ale konec konců to nebyl tak špatný nápad, nahradit tradiční závěrečný rozhovor "jak to vlastně bylo" scénou ze soudu. Jen tady opradvu trochu připomíná proces s imperialistickými štváči. Taky vyšetřování postupuje někdy až moc "samo", jako by šli detektivové celou dobu najisto (např. hledání s detektorem kovů v okolí chaty). ()

Godhaj

,,Tohle nejsou profíci. Tyhle žene strach.“ První ze série filmů o majoru Kalašovi se rozjíždí pěkně zostra. Temný není jen černobílý obraz, ale i příběh plný zvratů. Ačkoliv se ve filmu objevuje hodně postav, není problém se po chvíli mezi nimi zorientovat. Duo vyšetřovatelů Hrušínský – Brzobohatý nemá chybu. Překvapivě oceňuji hlavně výkon Brzobohatého, který dokázal držet krok s tradičně naprosto bezchybným a uhrančivým Hrušínským, jehož suchá civilnost a mírná nezaujatost se snad nedá napodobit. Ač je příběh dobře servírován a o napětí není nouze, občas vyšetřování působí jako přehlídka tehdejší kriminalistické úrovně, používá se spousta zajímavých přístrojů a neobvyklých technik. Bohužel v samotném závěru upadne děj do komunistického stereotypu o zlých západních agentech verbovaných z bývalých nacistů, kteří se snaží rozvrátit blahobyt socialismu, a to pohřbí těžce budovanou a do té doby uvěřitelnou atmosféru. Přes tento očividný kiks ve scénáři je Strach film velmi podmanivé, technicky brilantní čisté krimi. ()

Nalimator

Mně se to dost líbilo. Mělo to spád, sehraná dvojice vyšetřovatelů, ukazovali tam i vychytávky a finty z práce kriminalistů (např. jak Brzobohatý vytáhl okamžitě fotku oběti z "polaroidu"), akorát ten motiv byl trochu překombinovanej a přitaženej za vlasy, včetně závěrečného soudního procesu. Do poslední chvíle jsem ale netušil hlavního padoucha, takže odhalení bylo super překvapení. ()

Jehan

Major Kalaš, to je v české filmové detektivce pojem! Podobně jako frajerský kapitán Exner. Mám rád ty staré černobílé detektivky s plíživým tempem a výbornou atmosférou, ať již jsou české nebo francouzské. Koho zajímá nejen zápletka, ale i reálie, přijde si na své. Ovšem je třeba si uvědomit, že v těch starých filmech je mnohdy přítomna dobová ideologie a četné odkazy na minulost. Paradoxně to leckdy nevadí, protože jde o příběh - a ten má skoro vždy logiku. Pravidlem je výtečná herecká sestava. Dnes se vlastně stylové a poctivé detektivní filmy u nás netočí. Místo toho máme seriály. Škoda. ()

Pitryx

Tak vzhledem k tomu, že to byl už třetí Kalaš za den, jsem se již dost silně nudil. Jinak hodnotím film stejně jako oba předešlé. Jen krůček zachránil film, abych dal hodnocení nejnižší kvůli politice s agenty v závěru. ()

vitak69

Jedna hvězda za Hrušínského a za Brzobohatého. Jinak je tento film komunistická propaganda jako vyšitá. V Západním Německu a Rakousku se to hemží nacisty a čestní policisté u nás si s najatými agenty poradí. Zarážející je závěr filmu, který se odehrává v soudní síni. Stejně jako během politických procesů, tak ani obvinění neměli ještě v roce 1963 nárok na advokáta a soud probíhal stále jako jedna velká zábava. Opravdu nechápu tak velké hodnocení u takové propagandistické sračky. ()