Mladý, asi dvacetiletý muž, horečně odjede z Prahy dálkovým autobusem. Pozdě večer vystoupí v Kromperku a stopuje auta, mířící k pohraničnímu pásmu. Netuší, že jej celou dobu sleduje muž v modré Octavii. Ten v plné rychlosti stopaře srazí. Druhý den je mrtvý muž nalezen v příkopu u silnice. Nemá u sebe žádné doklady. Do Kromperku přijíždí major Kalaš s nadporučíkem Vargou. Vyšetřovací mašinérie se naplno rozjíždí, avšak než se oběma kriminalistům podaří případ vyřešit, budou následovat další úmrtí a záhadné loupeže… Snímek Strach je detektivka o vyšetřování případu, v jehož pozadí stojí strach ctihodných občanů z prozrazení, jak nečestně se chovali za okupace. Film byl natočen na motivy detektivního románu Eduarda Fikera "Kilometr 19". S majorem Kalašem se filmoví diváci později setkali i v dalších filmech Vrah skrývá tvář, Po stopách krve a Diagnóza smrti. (Česká televize)

david141474

Musím uznat kvalitu filmu a přiznat si, že v dnešní době by už nic takovýhleho nevzniklo. Sakra ten Hrušínský je skvělej a Brzobohatý samozřejmě taky. Major Kalaš s věčně kamennou tváří je skvělej, sakra ten Hrušínský umí hrát. No a celé to vyšetřování je velice solidní a ani minutu nenudí, právě naopak. Herecký obsazení je velice solidní, zahrál si zde i Václav Lohniský, který je známý pro svoji roli v "Marečku, podejte mi pero," kde ztvárnil Hujera. Ten nádech tajemna byl cítit dost. Co se týče toho nejlepšího na filmu, tak je to kamera. Bedřich Baťka si s tím vážně pohrál a byl to nádhernej pohled. Takhle natočenej film jsem ještě neviděl. No a soundtrack je taky velice solidní. Abych nezapomněl, tak finální zvrat je velice solidní a takhle by měly vypadat všechny detektivky. 8/10 Solidní detektivka se skvělým Hrušínským a skvělou kamerou! ()

PTuranyi

Veľmi slušne natočená kriminálka okolo vraždy fotografa aktov, ktorá sa zvrtne na špionáž. Výborná atmosféra, precízny scenár a profesionálne herecké výkony dvojice Brzobohatý, Hrušínský dôveryhodne stvárňujú priebeh kriminalistickej práce. V námete cítiť dobový socialistický vzťah k pornografii a ochrane hraníc a záver má vyslovene propagandistický nádych. ()

Adalv79

Začalo to dobře, ale skončilo to jako ideologická agitka, následující film s majorem Kalašem Vrah skrývá tvář je daleko lepší. ()

Beaka9

Film byl pokažený zápletkou, vyústěním. Nebýt toho, možná by to bylo i na čtyři hvězdy. Ale takhle to bylo až moc překombinované a nejasné. ()

Martin_L

Celkově spíše průměrná detektivka. Zdařilý a napínavý začátek se postupně rozřeďuje až do závěru, ze kterého čpí až trapně propagandistická zápletka zatlačující film o deset let nazpět. Scénář není úplně špatný, ale divák dokáže v několika scénách až příliš snadno odhalit, co se bude dít dál. Za shlédnutí to ale přesto stojí. Jednak kvůli výkonům ústřední dvojice kriminalistů a jednak kvůli pohledu do doby, kdy se jezdilo jinými Octaviemi než známe dnes. Potěší i některé kameramanské detaily, např. záběr z příjezdu na první místo činu snímaný z ruky. ()

CheeseFigure

Celkom nudná detektívka, ktorú nezachráni ani môj obľúbenec Hrušínký. Najlepšie na tom celom bol úvod a potom rozuzlenie a záverečná ,,krutá" pointa. To medzitým ma ale takmer uspalo. ()

coulismoulis

Asi nejmin povedeny dil z cele trilogie, ktera sice ma velice vyraznou atmosferu a Hrusinsky kvalitni jako vzdy, ale celkove mi tyhle Schulhoffovy detektivky moc nesednou. Coz je spis muj problem, chapu, ze v kontextu doby svoje misto urcite maji a nektere prvky jsou dost neovykle. ()

Bragi66

Docela dobrá "kalašovka". Arogantní vyšetřovatelé (to Rudolf Hrušínský umí) a dosti zamotaná zápletka. Kromperk je Nový Knín. Byla to ale neradostná doba... ()

the_weaver

Může to být jakkoliv kvalitní a napínavá detektivka, ale to je všechno k ničemu, pokus se z toho na konci vylíhne komunistická propaganda, která hanebně legitimizuje politické procesy se "špiony a zrádci" z 50. let. ()

Sa.sa

Hodně dobrá kriminálka ze staré školy... Njn major Kalaš je holt frajer... Tak nějak má vypadat kriminálka bez sexu, střílení, zbytečných honiček... Ať žije Orel 1 a Orel 2..😀😀😀 ()

Gugos

Další vynikající Kalašovka neznal jsem ji jako klasiky co chodily pořád, ale nezklamala ba naopak ...skvělá od začátku do konce ()

rottencom

Taky máte rádi tu atmosféru českých detektivek z šedesátek? Major Kalaš and the Boys (hlavně tedy R. Brzobohatý) - tož to je přece záruka kvality, no ne? I když Strach je atmosférou možná trochu jinde (pocitově) než Vrah skrývá tvář nebo Po stopách krve, tak je to pořád skvělý noir zážitek, navíc ne každý týden omílaný na Nově. Podle mě špica!!! ()

benji66

Jo, major Kalaš.... To byl svět ještě v pořádku a točily se filmy, při kterých se člověk nestyděl za to, co se děje na obrazovce. Skvělá detektivka, především bez snahy o pompéznost, která se dnes stává prvním přikázáním. Ztráta jedné hvězdičky za nadměrný podíl tmy ve filmu. ()

Kosir

Nemohu si pomoct, ale tyhle Kalašovky mě nebraly v době jejich vzniku, ani teď. Ta údajná stylizace do Gabina mě nevyhovuje. Hrušínský je jednak jiný typ, jednak mě připadá ta postava poněkud nudná, bezživotná. A hlavně to soudružské prostředí je úplně jiné, než v Simenonových detektivkách. ()