Mladý, asi dvacetiletý muž, horečně odjede z Prahy dálkovým autobusem. Pozdě večer vystoupí v Kromperku a stopuje auta, mířící k pohraničnímu pásmu. Netuší, že jej celou dobu sleduje muž v modré Octavii. Ten v plné rychlosti stopaře srazí. Druhý den je mrtvý muž nalezen v příkopu u silnice. Nemá u sebe žádné doklady. Do Kromperku přijíždí major Kalaš s nadporučíkem Vargou. Vyšetřovací mašinérie se naplno rozjíždí, avšak než se oběma kriminalistům podaří případ vyřešit, budou následovat další úmrtí a záhadné loupeže… Snímek Strach je detektivka o vyšetřování případu, v jehož pozadí stojí strach ctihodných občanů z prozrazení, jak nečestně se chovali za okupace. Film byl natočen na motivy detektivního románu Eduarda Fikera "Kilometr 19". S majorem Kalašem se filmoví diváci později setkali i v dalších filmech Vrah skrývá tvář, Po stopách krve a Diagnóza smrti. (Česká televize)

ostravak30

Američané mají Columba, Britové Sherlocka Holmese a Češi majora Kalaše. Nejlepší kriminálky či spíše detektivky jsou právě s Kalašem. Výborný scénář, kamera a případy s napětím do konce. A právě výborné záběry dokážou diváka napnout až k prasknutí. Navíc Rudolf Hrušínský ztvárnil roli perfektně. Dal své roli přesně to, co se od kvalitního kriminalisty čeká. Brilantní dedukce, jistá chladnokrevnost. Podobné charakterní detektiv byl už jen Jaroslav Marvan jako rada Vacátko. Další podobný se dosud v české filmové historii nenašel a v současnosti se bude jen těžko hledat. Zvláštní tak už jen zůstává, že ani dnes, po téměř šedesáti letech od natočení jsme nedokázali natočit žádné podobně kvalitní krimi. O kvalitě svědčí i to, jak moc mě to bavilo už v pubertě. A tak už jen dodám, že přese všechnu kvalitu tohoto snímku tohle ještě není ten nejlepší. Agenti operující na našem území byli až příliš častým tématem československých kriminálek. ()

subic

No vidiš to, za smrtí 3 lidí jsou snímky původně vojenského, nyní už civilního letiště, které se měly dostat na západ. ()

mrLotus

První film z trilogie (od P.Schulhoffa)(Nepočítám Diagnozu smrti).R.Hrušínský -Kalaš,Brzobohatý-Varga.Skvělá souhra obou postav.Z tohoto dílu je ještě cítit ideologický závan 50.let,ale to je asi vše,co by se dalo tomu to filmu vytknout.Skvělý odraz k dalším dílúm. ()

Romadoor

Čím to, že dokáže obyčejná kriminálka být tak přesvědčivá a hluboká? Docela bych chtěl pro porovnání vidět dnes natočenou scénu s omdlením při pohledu na péřák - věřím, že bych si smíchem zase trochu prodloužil pobyt v tomhle slzavém údolí. ()

smrtubohem

Hergot, major Kalaš je kádr a řeší napínavý a pochmurný zločiny, což je všechno báječně zpracovaný a natočený p.Schulhoffem, kterej řekněme z průměrných ingrediencí uvařil víc než dobrou kriminální trilogii. Hrušínský s Brzobohatým tvořej výborný vyšetřovací duo. Velmi zaujme atmosféra, ponurost, potemnělost a v neposlední řadě geniální hudba ()

baxz

Výborná atmosféra vyprávění, napínavá zápletka vycházející z knižní předlohy E.Fikera kilometr devatenact, ponurá kamera B.Baťky okořeněna mistrovskou hudbou V.Lídla a excelentní režie P.Schulhoffa. Famózní R.Hrušínský se zdatně sekundujícím R.Brobohatým si výborně k sobě sedli jako dvojce kriminalistů to vše se rovná 5*. jedná se o první film z pentalogie o M.Kalašovi (1.Strach 1963, 2. Vrah skrývá tvář 1966, Po stopách krve 1969, 4. Na kolejích čeká vrah 1970, 5. Diagnóza smrti 1979) ()

silak_xup

Slušně koukatelný kriminální příběh z dob komára, který kdyby měl trošku hlubší zápletku, nebo prostě kdyby to bylo celkově více o pátrání, tak by to bylo za pět hvězd. Takhle příběh nic moc, námět super a díky Hrušínskému o hvězdu více. Hezky to tu vystihl Enšpígl. ()

Nonna

Filmařsky mistrné, herecky skvěle obsazené i odehrané, díky černobílému zpracování patřičně ponuré detektivní dílo. Tři hvězdy dávám za detektivní fušeřinu. Prostě už mám těch detektivek načtených a shlédnutých asi moc na to, aby mi nevadily očividné nesmysly a nesrovnalosti, časové nelogičnosti a nereálnost celého postupu vyšetřování. Tak nějak jsem to nežrala, jako ostatní Kalašovky. Pokládám tento díl za nejméně vydařený. ()

Lex.San

Z filmu, hlavně na první zhlédnutí, ten strach opravdu dýchá. Kriminálka se pořád upíná jedním směrem, jen aby se ukázalo, že jde úplně o něco jiného. Pro diváka je ale pak hodně důrazný i závěr a doslovný dojezd. Vedle příběhu i excelentní herecké výkony a tehdejší kriminalistické metody – zasloužené 4* (8/10) ()

Nerajohn

Jedna z nejlepších českých detektivek. Poprvé dvojice Kalaš - Varga ala Hrušínský-Brzobohatý. Zápletka zamotaná kolem zločinu z protektorátu nenuní a udrží napínavost až do konce. ()

brasek

Rudolf Hrušínský ako major Kalaš, to proste nemá chybu! Snímok STRACH hodnotím ako nadpriemernú krimi, ovšem špičkové sú dve pokračovania. ()

ALchemik

Z těch "Kalašovek", které jsem zatím viděl, to byla zřejmě ta nejslabší. Ale jen v rozměru pár procent mínus. Trochu mi vadil ten závěr, to už trochu zavánělo propagandou. Ale jinak skvělá temná atmosféra a dobře udržované napětí a spád. Ale mráz po zádech mi z toho jako třeba ve "Vrah skrývá tvář" neběhal. ()

zigy

Ty dvě hvězdy jsou pro Hrušínského s Brzobohatým, to jsou frajeři, pro každého jedna hvězda....ALE....jinak jsem se v tom úplně ztrácel, a to přestože tempo vyprávění bylo proklatě pomalé....Schulhoffovi nelze upřít pokus o temnou atmosféru, ale zůstalo spíše jen u pokusu....nemohl jsem se zbavit dojmu, že tohle dílo by se výborně dalo parodovat, a to je vždycky špatně. ()

Leník

Asi nejslabší ze série s majorem Kalašem, hlavně kvůli nepříliš zdařilému scénáři. Celý motiv vraždy se mi jevil dost nepravděpodobný. ()

Pavlosos

Úvodní nástup detektivní dvojice Kalaš/Varga sice komornější, ale dává znát nadcházejících kvalit dalších dvou dílů... 90 % ()

Ironhead

2/3 filmu to byla výborná kriminálka s hutnou atmosférou a najednou se to bohužel zvrtlo ve špionážní komunistickou agitku :_( škoda ()