Newyorští policisté Nick (Michael Douglas) a Charlie (Andy Garcia) se stanou svědky vraždy v baru a útočníka okamžitě zadrží. Vrah jménem Sato (Yusaku Matsuda) je členem nechvalně proslulé japonské mafiánské organizace Jakuza, a Nick s Charliem musí gangstera dostat zpátky do Ósaky a postavit jej před soud. Ostatní gangsteři mu však pomohou uprchnout z policejní vazby. Nick a Charlie jsou tak nuceni pročesat nebezpečné podsvětí japonského organizovaného zločinu, aby uprchlého zločince našli. (Cinemax)

castor

Výsledek „pochopitelně“ nedosahuje kvalit předešlých Scottových snímků, ale i když je v jejich stínu, dokáže tenhle osamělý bojovník v japonské Ósace zaměstnat divákovy smysly. Může za to především režisérův um navodit atmosféru a jeho výtvarný talent. A my mu to baštíme. Tedy alespoň zhruba první hodinku. Pak se nám z toho vytrácí nápad a dostáváme pouze rozbředle okázalou a veskrze prázdnou bublinu, která nestrhne. Je to ten typ filmu, který chce nabít umělými efekty, když se text na papíře scénáristy vyčerpá. Douglasově postavě navíc chybí zajímavost a napětí, naštěstí jsou tu kameraman Jan de Bont a Ridley Scott, kteří solidně zachytili tehdejší Japonsko. ()

Trellíno

Klasická detektivní akčnárna z osmdesátých let, někde mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Ale už jenom díky Scottovi režii, skvělému Douglasovi je to přece jenom blíže k těm čtyřem. A to přirovnání k Poslednímu skautovi docela sedí. Oba tyto filmy patří do takového specifického žánru, který zmizel stejně rychle jako se objevil a dal by se nazvat takovým filmem noir konce 80. a začátku 90. let. ()

troufalka

Ke sledování mě přiměl pan režisér, tak nějak jsem to vnímala jako dluh, že jsem zatím viděla málo jeho filmů. Tenhle jsem si měla raději odpustit. ()

Davies182

Průměrný thriller s hereckou hvězdou Michaelem Douglasem mne mile překvapil dobrými akčními scénami a vcelku obstojným příběhem. I tak jde pro mne ale o docela obyčejný film, který mi stačí vidět jednou. ()

Xmilden

Ridley Scott se po dvou slabších kouscích zase začal drápat vzhůru. Vzal v té době velmi populárního Douglase, navlékl jej do černé a odjel do Země vycházejícího slunce, jen tentokrát bez toho slunce. Je to temné, špinavé, vlhké. Taková možná trošku vzpomínka na Blade Runnera. Musím říct, že poprvé mě to moc nechytlo, ale druhá projekce hlásí že je to v pořádku. 75% ()

sepp

Nechtel jsem komentarum k tomuto filmu verit, ze by slo o nejakou bezbrehou nudu s par lacinymi "riddleyovskymi" obrazy. Nicmene, s onemi kritiky lze ve vsem pouze souhlasit. Scottovi proste obcas ujese ruka, to je znamy fakt, v Cerny dest tento negativni zebricek s prehledem vede. ()

kinej

Filmy Ridley Scotta jsou vždy plné krásných a živých obrazů, ať již se odehrávají kdekoliv. Natáčí-li tento zručný řemeslník vydařený scénář, je zaděláno na filmovou událost. Černý déšť je skvělou ukázkou toho, jak to dopadne, když tato příběhová základna chybí. Vznikne nudná, místy opravdu špatná, pěkně natočená, blbost. Nerozumím co tohoto tvůrce motivovalo sáhnout právě po tomto scénáři, který až křečovitě působí jako nucená japonsko americká družba, ve které amíci ostatním ukazují jak se to má správně dělat. Herecky oybčejné a trapné, Douglase příběhem navíc provází asi ten nejnesympatičtější parťák v dějinách cop/buddy filmů v podání Garcii. A aby toho nebylo máo, hudba sebou nese obludné dozvuky 80. let, které jsou pro mě jen velice těžko stravitelné. ()

Fiftis

Úvodná scéna, kedy ide Michael Douglas na motorke po New Yorskom moste a v pozadí sú veže World Trade Center pri západe slnka a s absolútne skvelou piesňou, ktorá sa do toho celého veľmi hodí, patrí medzi moje najobľúbenejšie filmové scény celkovo. Navodí to takú atmosféru, že by to rovno aj mohlo skončiť po tej scéne a aj tak by to bolo majstrovské dielo. V podstate sa dá aj napísať, že je to jeden z mojich najobľúbenejších filmov 80/90.tych rokov. Skvelí Michael Douglas a Andy Garcia si skvele sekundujú a musím povedať, že snímka je (alebo pre mňa bola) dosť emotívna a smutná. Jeden z najlepších Thrillerov všetkých čias. Ono sa veľmi nieje čo čudovať - režíroval to Ridley Scott, ale i tak ma prekvapuje tak málo tu prítomných hodnotení a fanklubu filmu. ()

Shakers

Tak po rokoch som sa dostal aj ja k tomuto kúsku a musím povedať, že je to fakt dobré. Ľahší príbeh zatieni Scottová drsná réžia a perfektný Douglas s Garciom. Zimmer tu svoje synťáky tiež spať nenechal, a aj keď trochu ta hudba zostarla melódiu to má a Scottovú atmosféru dokáže tiež podporiť. Black Rain je síce menej známa Scottovka, ale rozhodne akčná a kvalitná, odporúčam. 80% - 4* ()

filmfanouch

Režisér Ridley Scott je velké režijní jméno, který má na kontě mnoha filmových klasik- Vetřelec, Blade Runner, Thelma a Louise, Gladiátor........ Většinu Scottových filmů mám opravdu rád (pokud to nejsou filmy, které se blíží úrovně Konzultanta- Scottova nejhoršího filmu) a cením na něm, že si vždy uměl pohlídat vizuální stránku, jeho filmy jsou většinou ukázkou toho, jak ideálně prospívá zdárná komunikace mezi režisérem a herci před kamerou a především Scott umí točit epicky. Ať už točí velké či menší filmy. Přesto i právě Scott, který má na kontě mnoha památných filmových klasik má ve své kariéře slabá místa. A v rámci Scottovy kategorie sem dle mého zapadá i kriminálka Černý déšť. Černý déšť AKA Black Rain vyšel v roce 1989, přičemž v hlavních rolí se objevili Michael Douglas a Andy Garcia. Ten první se již mohl chlubit Oscarem za ztvárnění Gordona Greeka ve Wall Street, ten druhý se zase relativně nedávno (1987) poprvé výrazně objevil v Neúplatných. O kameru se poté postaral Jan de Bont (šlo hned o jeho první film po Smrtonosné pasti) a scénář dvojice Craig Bolotin/Warren Levis (debutující scenáristé, kteří již následně nenatočili žádný film, kvůli kterému byste si je museli zásadně pamatovat) vsadil na prostředí Japonska. To na první dobrou láká na velmi přitažlivé prostředí, které by mohlo vystavět spoustu zajímavých nápadů, potencionální těžení z tamní kultury a představit netypickou a snadno pamětihodnou žánrovku, která by se ideálně nemusela vypařit z hlavy a stát se dalším výrazným kusem, který má legendární Ridley na kontě. Jenže...... Pokud vám stačí, že měl Ridley i v roce 1989 vizuální stránku v malíku a Jan de Bont po Smrtonosné pasti taky neklesl na mysli, je u Black Rain vlastně velmi snadný důvod k spokojenosti. Pokud vám stačí, že Hans Zimmer už v roce 1989 skládal fenomenální soundtracky, budete pravděpodobně spokojeni. Pokud vám stačí, že jsou akční scény velmi slušné, jsou velmi solidně sestříhané a celé to očividně vede schopná ruka za kamerou, i to samotné stačí uzavřít za Black Rain knihu a označit jí za solidní akční záležitost. Jenže to není tak jednoduché. Black Rain je ukázkový film své doby. To ale v tomhle ohledu neznamená pochvalu. Tohle totiž není ten akční vrchol, který by léty neztratil nic ze svého šarmu jako právě zmiňovaná Smrtonosná past. Black Rain je skutečně tím na půdu trochu naivním a ve svém jádru tupým akčním řemeslem, které se navíc musí opřít o bolestivý klišé příběh, velmi slabé dialogy a o víceméně nezajímavé charaktery. Problém tu navíc tkví i v tom, že ačkoliv je Michael Douglas výborný herec (Volný pád!), tahle akční a drsná póza mu nesedí a při snaze být drsný policista je spíše směšný. S Andy Garciou naopak není žádný problém, ten je jako Douglasův parťák v pohodě a celkově je minimálně alespoň fajn vidět, že jejich dvojice Nick Conklin a Charlie Vincent spolu očividně něco zažila a jejich vzájemná chemie je jednou z těch věcí, která film trochu v ohledu scénáře a práce s charaktery obohacuje. Jenomže pak je tu ještě jeden zásadní problém- Black Rain Japonsko a její obyvatele do jisté míry zesměšňuje a z Ameriky a jejich obyvatel naopak dělají ideální lidičky bez šrámů. I v tomhle ohledu je na Black Rain poznat, že vznikl ve své době a jak je zasazení do Japonska skutečně nevyužité. Yūsaku Matsuda si ve filmu nakonec zahrál hlavního záporáka místo původně zvažovaného Jackieho Chana (ten ovšem odmítl ve své kariéře hrát záporáky) a on je jako hlavní záporák vyloženě parádní (bohužel umřel ve stejný rok premiéry a podlehl rakovině). Ken Takahura jako japonský policista, který tlumočí a doprovází hlavní policisty na jejich misi je taky super, problém je ale ten, že japonské postavy do jisté míry skutečně působí karikaturativním způsobem a není divu, že si ve finále oba scenáristé svůj scénář za rámeček nedali. Po obrazové stránce se na to hezky dívá a Scott si vizuální stránku pohlídal. Zvukově to zní parádně, Zimmerův soundtrack je super, herecké výkony nejsou špatné (jen s tím Douglasem mám prostě problém), střih akční sekvence prodává parádně a celkově to vyloženě není špatný film. Je jen strašně zaškatulkovatelný, předvídatelný, nezáživný a je ve finále jedním z nejslabších Scottových filmů. Nevinil bych rovnou samotné tvůrce z rasismu, mnohé aspekty k tomu ale svádí a zrovna od Scotta člověk čeká víc. Pořád je to jistá úroveň v oblasti akčního filmu, nějaký výrazný důvod pro uvědomování si existence tohohle filmu ale vlastně snad fakt neexistuje...... () (méně) (více)

Ruut

UPDATE 2020: No ale ono to je dobrý. S rostoucím věkem chápu i toho odulého Machaela Douglase, řešícího rovnátka a školné pro dceru. A super kamera.Závěrečný masakr na blátivé "vinici" patří mezi nejzajímavější osmdesátkové špinavé akce. ------ Hodně slabá ani skoro ne akčňárna od režiséra, jenž měl v té době na svém kontě už Blade Runnera a Vetřelce. Obtloustlý Michael Douglas působí jako by se měl každou chvíli sesypat. Fakt špatný casting. Akčních scén je pomálo a ničím nevynikají. Zápletka hodně ohraná. Jen výprava celkem jde. Slabota. Lehce zaměnitelné a právem zapomenuté béčko. ()

misterz

Typický predstaviteľ akčnej kriminálky v 80. rokoch minulého storočia. Dejovo len priemerné, zato však snímok vyťažil maximum z réžie a z hereckého dua M. Douglas - A. Garcia. A po rokoch už môže divák pamätník ťažiť aj z nostalgickej atmosféry toho obdobia. Nič prevratné, ale nebola to ani strata času. 65/100 ()

HAL

Čisté navázání na Pollackovu Yakuzu v dalším americkém zářezu do kultury japonského podsvětí - který stejně jako ta Yakuza vůbec není špatný. Ridley Scott si ve svém tehdy slabším období vybral světlejší chvilku, a ponořil se do Tokijské tmy a neonů spolu s ukrutně cool Michaelem Douglasem, a zůstala za nimi jen hromada rozstřílených mrtvol. Nemazali se s tím vůbec, z počáteční kriminálky se rychle přejde do akčního revenge movie, kde místo hrdinů mluví spíš jejich brokovnice. Až mě překvapuje jak moc tenhle film zapadl - zapomenutí si nezaslouží. 8/10 ()

kingik

Zcela podprůměrný snímek, který nabízí Michaela Douglase v roli neohroženého ctitele bez bázně a hany a Andy Garciu, kterému je useknuta hlava. Nemohu se zbavit dojmu, že Douglasovi tahle akční role vůbec nesedla A Ridley Scott režíruje dost mechanicky, aniž by vzbudil u diváka nějaké sympatie či emoce pro některou z postav. Prostě tohle mě nezaujalo. ()

Anderton

Ten jeden bod navyše, ktorý tomuto trochu podceňovanému majstrovmu filmu pridávam v porovnaní s tunajším priemerom, je za jeho výstižný názov. To osvetlenie situácie v rámci tamojšej mafie a jej porovnanie so situáciou pred oným "čiernym dažďom" je najlepší moment filmu a dáva mu ďalší rozmer. Atmosférou mi trochu pripomína Blade runner, v Japonsku sa ním možno nechali inšpirovať miestni architekti a urbanisti. ()

Kothy

Pro mě teda jeden ze slabších Scottů, ale ty 4* má jen s odřenýma ušima. Michael Douglas se spolu se svým parťákem Andym Garciou dostává z New Yorku do Osaky, kde pronásleduje zadrženého. Ten jim uprchne a oni se ho snaží hledat. Po velké tragédii pokračuje v pátrání už jen jeden z parťáků. Má to dost pomalý rozjezd a chvíli trvá, ne se něco stane. Závěrečná přestřelka je ale celkem slušná. "Nejdřív se poraď s parťákem!" ()

CaptainNor

Neřekl bych, že Černý déšť není hoden pověsti Ridleye Scotta. Rukopis jeho mistrovské filmařiny však zcela převažuje nad poněkud běžným a provařeným příběhem a trochu plytkým scénářem. Dvojice policistů v podání Michael Douglas a Andy Garcia jdou kupodivu docela dobře k sobě a v celou záležitost povyšují do lehce nadprůměrné krimi. Scéna konfrontace Yakuzy s oběma hrdiny v podzemní garáži mnou naprosto otřásá, jak málokterá jiná. Jakékoliv její přiblížení by bylo spoilerem.. ()

nash.

Na to, jaké s tím dělal Scott drahoty a kolik filmového materiálu přitom spotřeboval, je výsledkem jen průměrná a také místy až nudná krimihistorka plná dobových klišé a Japonska, které však nehraje v příběhu velkou roli. Úplně stejně by se to všecvhno mohlo odehrávat v tradičním LA. Nesedl mi Douglas, nesedla mi Kate Capshaw, nesedl mi Černý déšť. ()

SeBig

Čekal jsem neco krapet drsnějšího a nějaký hlášky od Douglese, ale je to spíš taková kriminálka co se trochu táhne. Garcia a Dougles celkem fajn dvojka, záporák byl hustej, ale byl tam málo stejně jako ta akce. Takže spíš nuda. ()