Greenland: Poslední úkryt

• Nový Zéland

• Austrálie

Akční / Thriller / Katastrofický

USA, 2020, 119 min

Greenland sa snazi byt niecim ako bola Vojna svetov v protipole k Dnu nezavislosti. Tu sa tvorcovia snazia podat iny obraz k filmom typu Armageddon alebo 2012. V podstate ide o komornu dramu jednej rodiny na pozadi svetovej katastrofy. Je to dobry film, ale Wugh rozhodne nie je Spielberg a jeho kusku chyba lepsia atmosfera a nezabudnutelne sceny (ktorych mala Vojna svetov habadej). Viac si ju uziju navstevnici klubovych kin ako popcornozruti v multiplexoch. Trikovych scen je uplne minimum a vsetko sa viac sustredi na komorny pribeh jednej rodiny. Co nie je zly pristup, no napr. nizkorozpoctova pecka These Final Hours ho zvladala lepsie. Poctivych 6/10 , no ide o dost lepsi film, nez by ste na zaklade zapletky a obsadenia cakali. A minimalne 3 sceny su krasne mrazive a kruto dojemne.(26.9.2020)

Slušne natočený katastrofický snímok, ktorých za posledné roky nepribudlo až tak veľa. Greenland pridáva do klasického deja zachytávajúceho otca/hrdinu usilujúceho sa o záchranu vlastnej rodiny aj myšlienku možnej "spásy" vyvolených jedincov, ktorí by svojimi schopnosťami dokázali vybudovať z trosiek nový svet. Práve táto možnosť zaujímavo a veľmi trefne vykresľuje očakávané prejavy ľudského konania v krízových situáciách. Okrem efektov, pointy a megalomanského vyobrazenia skazy sveta potešila aj účasť Gerarda Butlera. 4/5(28.9.2020)

7K hodnotenie som si neodpustil a musel som zájsť do kina. Tentokrát samostatne bez súputníka. To ale nevadilo. Situácia nám veľmi nehrá do kariet a tak som sám zvedavý či sa dočkáme vôbec novej Bondovky v kinách. A či to bude bodkou za týmto strašným rokom, ktorý nám dosť narušila koronakríza. Uvidíme. Ale teraz k filmu. Som spokojný, takéto katastrofické filmy moc nemusím, ale na moje prekvapenie tomu dávam plný počet. Či už za herecké obsadenie efekty alebo hudbu bola to jednoducho pecka. Pekne sa to rozbehlo aj zvrtlo. Dlho sa mi nestalo že som bol pripútaný v kinosále a netrpezlivo čakal ako to celé dopadne. Napínavé od začiatku až do konca. Niekto tu spomína film Geostorm, kde hral tiež Butler. Toto je ale o triedu lepšie. Jeden z najlepších filmov tohto roka. 5*(27.9.2020)

Každý má na to svoj názor ale za mna celkom slušný katastrofický film. Ako nič mimoriadne ale celkom dobrý film. Možno som aj čakaj od katastrofického filmu, že úkazu viac katastrofy ale oni radšej ukazovali utekajúcich a vrieskajucich ľudí a trochu mi to tak vadilo preto som dal dolu jednu hviezdu a aj má sklamalo, že za cely film (spojler) ani raz neukázali pohľad na kométu z vesmíru. Ale tak čo už no film bol napínavý až dokonca a efekty nesklamali. Fanúšik katastrofických filmov si tu nájde svoje netreba film odpísať treba mu dať šamcu ako som mu dal ja a celkom sa mi páčil. Boli aj horšie katastrofické filmy a tu to má výhodu že hrajú tu známi herci ktorý film ťahajú slušne. 4*.(26.9.2020)

lepší priemer katastrofických filmov, v ktorom opäť vidíme ako rýchlo ide svet dole vodou keď sa blíži jeho koniec. Príbeh má rýchli spád a ponúka aj rôzne emócie priamo úmerne zúfalosti situácie. Aj samotný nápad globálnej katastrofy je dobre spracovaný. únik do bezpečia je však ako vždy tak trocha nereálny ale nevadí aspoň nechýba napätie. Butlerovi celkom sedia takéto filmy čiže za mňa spokojnosť. A keďže sa u nás opäť vykopal hrob pre kultúru a od októbra sa podľa všetkého opäť zatvoria kiná tak Greenland zostane na dlhší čas posledným filmom.(29.9.2020)