Praha třicátých let minulého století. Do nabité tramvaje nastupuje mladá hezká dívka. Rázem upoutá pozornost mládence, který nejen oceňuje dívčin půvab, ale hlavně se snaží nenápadně ukrást její kabelku. A tak se seznamujeme s jednou z hlavních postav filmu Smrt černého krále, s podvodníkem, kapsářem a vůbec podivnou existencí Josefem Kořínkem alias Pépim. Kromě něj je příběh zalidněn dalšími postavičkami z pražské periferie. Ve filmu pochopitelně nechybí ani rozšafný rada Vacátko a jeho nerozluční vyšetřovatelé Brůžek a Bouše. Mají smutnou povinnost - vypátrat vraha inkasisty Krále, jenž byl nalezen mrtev a jenž cestou z banky přišel o sumu, která by mohla zajímat spoustu lidí z jeho okolí... Námětem k filmu se stala povídka "Otec Goriot ze Záběhlic" z knihy povídek Jiřího Marka "Panoptikum hříšných lidí". Vedle představitelů populární pražské mordparty pana Vacátka - Jaroslava Marvana, Josefa Bláhy a Josefa Vinkláře - se ve filmu setkáte s Vlastimilem Brodským, Stanislavem Fišerem, Janou Brejchovou, Josefem Somrem a Antonií Hegerlíkovou. Uslyšíte i několik "staropražských" písniček Zdeňka Lišky a Vladimíra Síse v interpretaci Věry Nerušilové. (Česká televize)

dr.fish

Ta úvodní půlhodinová scéna pitky v hostinci a cesty domů je úchvatná. Vacátko se objeví vlastně až pětatřicet minut po začátku. Film je načichlý starou dobou pražských floutků a poloprostitutek, krásně plyne a jak vidno, nikdo není bez hříchu. Moc se mi tenhle film líbil, je asi nejpodařenější z celé série. 100% ()

WolfR

Jednoznačně nejlepší případ rady Vacátka - nejvíce zapeklitý, promyšlený, zajímavý a v čele s jednou nejlepších hereckých part, která se v českém filmu, kdy sešla, 4 hvězdy. ()

sator

Místy sem měl dojem že roztahovali stopáž původně z povídky, ale i tak velmi dobrý kousek - klasika. Spousta špičkových herců ve špičkových výkonech...dnes už nevídané... CHYBA na konci filmu, kamera má najet na černého krále, ale najede na královnu- chich. ()

otík

Stará dobrá mordparta se v tomto možná až zbytečně dlouhém filmu objeví až po půl hodině, pak rozjede velkou pátrací akci, ale dlouho bloudí kolem a kolem, až jedna osoba udělá chybu a konečně se vše rozjasní. Divák je zaveden na pravou stopu až na konci filmu, ale stojí to zato. Lepší průměr. ()

fantoci

Tento český klasický detektivní film považuji za jeden z pokladů naší filmové tvorby. Jeden ze snímků s pověstnýma radou Vacátkem nám opět vykresluje různé postavy a postavičky první republiky. Skvěle navozuje atmosféru tehdejší doby. Vždy se znovu a znovu rád na tento film podívám. ()

filmmovier

Přestože se stopáž šplhá ke dvěma hodinám, je Smrt černého krále nejlepším filmovým případem party rady Vacátka. I přes tradičně banální zápletku, tento film překvapivě nepůsobí nijak natahovaně. Jsou tu všechny klasické přísady - magická atmosféra staré Prahy, fantastické herecké výkony (tradičně vynikající Marvan a Standa FIšer ve své nejlepší roli), úžasná hudba (nádherná píseň je tentokrát opravdu překrásná a moc se neopakuje, čímž pádem nezačne lízt na nervy) a závěrečné rozluštění za pomoci šachových figurek je špičkové. Přenádherná tečka za érou rady Vacátka. Tentokrát je to skoro na pět hvězd, ale seriál je seriál. 85%. ()

Helmutek

Smrt černého krále mi seriál ze všech filmů asi připomíná nejvíc. Hodně rozmanitejch postav, menší i větší lumpové, ochlastové, vychcánci, rodinní příslušníci... - jsou zajímavý a propletený, a nic nakonec nemusí bejt tak, jak se na první pohled může zdát. Herci jsou tradičně skvělí (Kemr, Brodský, Somr, Fišer, Moučka...), tradiční je i Brejchová se svym občasnym tradičnim přehrávánim. Občas mi přišel zbytečně nepřehlednej řetězec firemně/rodinnejch vtahů a jejich propletenců, různě překříženejch vazeb a motivů, ale to je tak jediná zásadnější věc, kteoru bych zmínil jako negativum. A zase se budu opakovat, ale Liška je prostě génius a pokud neni našim vůbec nejlepšim filmovym skladatelem, pak jednim ze tří určitě. Ta jeho hudba a hudební čísla (se Zímou, Nerušilovou apod.) Hříšný lidi včetně všech těch pěti navazujících filmů odpaluje někam úplně jinam, o ligu dál. I Smrt Černého krále. Jen toho Kemra mohli naučit na tom klarinetu hejbat prstama aspoň do rytmu melodie, a nebo ho prostě míň zabírat. ()

Master19

Krásný díl a velmi povedené provedení. Rada Vacátko má takovou autoritu že i solitér Čepek je proti němu titěrný. Všechny postavy mají své místo, včetně klarinetisty Josefa Kemra. ()

mab

Velmi špatně herecky zahrané, závažné faktické chyby, části děje si odporují, tady to je stěží na dvě hvězdy. ()

lykan9

Vacátko, Bouše a Brůžek. Je jedno, jestli tyto postavy řeší případy pražské galerky v seriálové stopáži nebo v celovečerním filmu, vždy se jedná o skvělou podívanou s výbornými hereckými legendami. ()

ghatos

Skoro ze všemi výtkami, které se zde v komentářích objevují lze souhlasit. Navzdory tomu se jedná o stylovou podívanou, která je podpořena (jako obvykle) excelentními hereckými výkony. 79%. ()

mirec88

Já porád čekám, já porád čekám až bude koniec filmu. Dlhý, ale veľmi príjemný kriminálny film s nezabudnuteľným Jaroslavom Marvanom ako "Pane Rado." ()

Autogram

Posledná časť celovečernej série s radou Vacátkom sa vyšvihla nad ostatné. Je dlhšia, ale tentokrát to až tak nevadilo, pretože scenár je dômyselný, vždy prezrádza len to, čo treba, a tak na pointu som prišiiel, presne ako to mám rád, tesne pred koncom. Obsadenie sa ani nedá oznaciť ako hviezdne, ale rovno superhviezdne, takže spominať herecké vykony je úplne bezpredmetné. –––– Dnes ponesete pěkný prachy, pane Král. –––– Zkrátka a dobře, je to případ komplikovanej a čert nám ho byl dlužnej. –––– ...on je totiž tak trochu kořala. A víte, kolik je hospod na cestě z města? Sedumnáct. –––– Všimli jste si? Poprvé plakaly úpřimně. ()

vyfuk

Asi nejsložitější, nejzajímavější, nejoriginálnější a nevím ještě jaká nej... může tento díl mít. Sám jsem si říkal, jak se toto hodlá vyvrbit. Mnohdy se totiž příběhy z této série spoléhají na klišé a nebo primitivní výsledky. Zde šlo o něco úplně jiného. Zde přidám ještě jedno nej... a to pro nejvtipnější díl, jaký snad kdy byl. Mnohdy až nečekaně vtipné momenty a hlášky. ()

pfa

Tento příběh je z Vacátkovských filmů nejslabší, ale jedinou horší stránkou je jeho "utahanost". Kvalitní, dojemný a smutný příběh. [7/1O] ()