Boxer

• Austrálie

• Kanada

Drama / Sportovní / Romantický

USA / Irsko, 1997, 113 min

Pravděpodobně ne nejlepší film s tématikou IRA, ale i tak nadprůměrná záležitost a to hlavně (a nepřekvapivě) díky zúčastněným hercům. Rozepisovat se o talentu Daniela Day-Lewise je jak to příslovečné nošení dříví do lesa, ale on k tomu zde přidal i výborný (a uvěřitelný) sportovní výkon. Boxerské zápasy, jakási metafora pro tehdejší dobu v Irsku, jsou tak natočeny bez jakéhokoliv "rockyovského" patosu a slouží spíš jako berlička k poznání Flynnovi (Day-Lewis) osobnosti. Hlavní hvězdou je tu pro mě však Emily Watson, ale ani to není kdovíjaké překvapení, ta dáma prostě umí. Těžko říct, jakou může mít The Boxer výpovědní hodnotu o tehdejší době, jako sportovní drama však funguje výborně.(10.5.2013)

Realistycký pohled na současné Irsko a problémy uvnitř systému IRA. Slušné herecké výkony, sugestivní scény a kvalitní zpracování jsou v přímém kontrastu s mnohdy lehce primitivními dialogy a některými až moc melancholickými scénami. Výsledný dojem z kvality filmu je však nepopiratelně kladný, i když bych ho hodnotil spíš ***1/2.(15.1.2003)

Sheridanovi se povedl vytvořit na relativně malém prostoru a při vcelku zanedbatelném rozpočtu nesmírně působivý snímek, který člověka strhne ani si neuvědomí jak. Chudý a nenápadný film co do výrazových prostředků však dokáže nesmírně zaujmout svou syrovostí a realističností nejen co se týče příběhu kdysi nadějného a na věky zamilovaného boxera, ale i rasovou a náboženskou problematiku tehdejšího Irska. Každou minutou nám tvůrci ukazují, že život v drsných čtvrtích Irských měst může být stejně těžký, jako být 14 let bez milované osoby. Boxerské zápasy, které zde v podstatě hrají roli prostředníka a pomáhají nám nahlédnout do Lewisovi postavy a jeho motivů, jsou nasnímány bravurně a závěrečná brutální bitka a scéna s automobily vyrazí dech způsobem nevídaným. To nejlepší je však na celém filmu bez jediného zaváhání Emily Watson.(5.8.2006)

Západní Belfast v době, kdy bylo hodně "v módě" sektářské násilí mezi katolíky a protestanty, nebyl zrovna útulným koutkem planety. Namixujte IRA s propuštěným vězněm, který už nechce mít s IRA nic společného a naopak chce boxovat a vést tělocvičnu, kde by se scházeli lidé z obou stran barikády, přidejte něco té silné, ale ne zrovna šťastné lásky a vyjde vám film, který je sice koukatelný, ale nezanechá ve vás prakticky nic, což je škoda, protože to téma bylo dost silné.(10.4.2011)

Další z vynikajících "IRA" filmů. O Danielu Day-Lewisovi a Emily Watsonové nemá cenu se zbytečně rozepisovat, pouhá jejich jména zaručují vysokou kvalitu snímku. Příjemně mě překvapil Gerard McSorley v roli Harryho. Sice se říká, že hrát záporáka je to nejjednodušší v herecké branži, nicméně on se v tom opravdu vyžíval a skoro se svým známějším kolegům vyrovnal. Nemá cenu tady polemizovat nad příběhem a rozebírat, kdo má z obou znesvářených táborů větší nebo menší vinu, každopádně je ale jisté, že jde o velmi kvalitní snímek, který z hlavy jen tak lehce nevymizí. Jen malá výtka na závěr - ta poslední otázka (ptá se voják) a poslední odpověď (odpovídá Watsonová) už ve filmu být nemusely, jsou zcela zbytečné a totálně klišovité. Jinak je to bez chyby.(17.1.2003)

• - Před natáčením trénoval Daniel Day-Lewis s mistrem světa Barrym McGuiganem, který tvrdí, že Day-Lewis by se teď boxem uživil. (c.tucker)

• - Přestože se děj filmu odehrává v Belfastu, natáčelo se především v Dublinu. (skudiblik)