Boxer

• Kanada

• Austrálie

Drama / Sportovní / Romantický

USA / Irsko, 1997, 113 min

Priamočiaro a jednoducho vyrozprávaný príbeh, v ktorom nájdete z každého rožku trošku. Minimum športu, romantika tiež len tak okrajovo, nosnou témou je IRA a vzťahy medzi ľuďmi. Čakala som, že sa ma to dotkne viac. Ani zďaleka to nemalo na V mene otca, ale charizmatický Daniel hral úžasne a prirodzená Emily tiež nikdy nič nepokazí. Nehovoriac o tom, že Gavinovi F. tie úderné songy idú. Videné v rámci 90 dní s deväťdesiatkami (2017)(17.5.2017)

Sheridanovi se povedl vytvořit na relativně malém prostoru a při vcelku zanedbatelném rozpočtu nesmírně působivý snímek, který člověka strhne ani si neuvědomí jak. Chudý a nenápadný film co do výrazových prostředků však dokáže nesmírně zaujmout svou syrovostí a realističností nejen co se týče příběhu kdysi nadějného a na věky zamilovaného boxera, ale i rasovou a náboženskou problematiku tehdejšího Irska. Každou minutou nám tvůrci ukazují, že život v drsných čtvrtích Irských měst může být stejně těžký, jako být 14 let bez milované osoby. Boxerské zápasy, které zde v podstatě hrají roli prostředníka a pomáhají nám nahlédnout do Lewisovi postavy a jeho motivů, jsou nasnímány bravurně a závěrečná brutální bitka a scéna s automobily vyrazí dech způsobem nevídaným. To nejlepší je však na celém filmu bez jediného zaváhání Emily Watson.(5.8.2006)

Jednoduchý příběh se silným poselstvím! Drsný, syrový a přesto v jádru něžný film o zamilovaném boxerovi Danny Flynnovi (že Daniel Day-Lewis je v roli bravurní netřeba dodávat), který po 14 letech strávených ve vězení se vrací zpět domů do rozbitého Belfastu. Flynn jako bývalý člen IRA naráží na nepochopení okolí zvláště ve vztahu ke své osudové lásce Maggie (Emily Watson), která je už ale vdaná za uvězněného příslušníka IRA a má syna. Zajímavý pohled na násilím sužované Irsko z pohledu jednoho muže, který kdysi udělal chybu a chce vše napravit. Třeba boxem...Film doslova stojí a padá na Day-Lewisovi. Nakonec už dřívější spolupráce na filmu "Ve jménu Otce" v roce 1993 s režisérem Jimem Sheridanem dopadla více než skvěle.(16.2.2009)

Čo u mňa uberá je až príliš veľa podobnosti s ďalším o niečo starším Day-Lewisovým hitom a teda "Ve jménu otce". Odhliadnuc od toho, že sa maniak musel stať boxerom na profesionálnej úrovni, keďže ho má hrať... jasná logika u tohto herca. Ale jeho snahu trochu zdegradovalo nazvučenie tých zápasov. To bola veľká škoda, že každý úder sprevádzal zvuk ako úder do činely. Takže suma sumárum: adrenalín športových filmov nikde a všetko ostatné tu už bolo vo vyššie zmienenom snímku.(18.12.2016)

Bohužel film trpí schématickým rozložením rolí. Dobrý katolík chce mír, ten zlý je jednostrunně nenávistný až za hrob. Lewis připomíná hrdiny z knížek mého dětství - měli vždy zarputilý výraz v tváři, když šli jako tank za svým cílem. Film pozdvihuje z průměru jen nápaditá režie. A ten patetický závěr...no,no,no(16.9.2008)

• - Před natáčením trénoval Daniel Day-Lewis s mistrem světa Barrym McGuiganem, který tvrdí, že Day-Lewis by se teď boxem uživil. (c.tucker)

• - Přestože se děj filmu odehrává v Belfastu, natáčelo se především v Dublinu. (skudiblik)