Nadaný žák

• USA Apt Pupil (více)

Sir Ian McKellen a Brad Renfro se představují v hlavních rolích tohoto znepokojivého psychologického thrilleru, natočeného na motivy románu Stephena Kinga. Todd Bowden (Renfro) je nadaný šestnáctiletý středoškolák, jehož začnou zvráceným způsobem fascinovat zvěrstva nacistického Německa poté, co tuto látku začnou probírat v hodinách dějepisu. Jeho záliba se však nebezpečně zvrhne, když odhalí v osamělém starém sousedovi nacistického válečného zločince Kurta Dussandera (McKellen). Bývalý velitel koncentračních táborů se již mnoho let skrývá pod falešnou identitou v mírumilovném americkém městečku. Todd však své závažné odhalení neohlásí a výměnou za to přinutí Dussandera, aby odhalil temná tajemství, která jsou už celá desetiletí pohřbena v hlubinách zapomnění. Mezi mladíkem a starcem s otřesnou minulostí pomalu vzniká zvláštní pouto, jehož důsledky budou strašlivé... (Cinemax)

Wormboy

Prekvapujuco velmi dobra adaptacia super Kingovky. Bryan Singer dokazuje,ze Obvykli podozrivi neboli ziadna nahoda a predznacuje akym smerom sa bude uberat jeho kariera. No a Brad Renfro a najma Ian McKellen su vyborni, rovnako aj atmosfera filmu. ()

AD P

Perfektny McKellen, ale Schwimmer sa sem podla mna vobec nehodi. Hodnotenie?Skoda ze je koniec dost tuctovy inak by to bolo za 4. ()

zette

Verim tomu, ze kniha bude ctiva a zajimava, ostatne stejne jako namet tohoto filmu. Bohuzel to na obrazovce pusobi trochu kostrbate a malo verohodne. Premena studenta taky neni nijak dramaticka. Ja videt borce ve sklepe s nozem v zadech, tak ho snad taky vezmu lopatou.-). Nechapu, proc film oproti knize posunuli o deset let dopredu, snad kvuli levnejsi vyprave, jinak nevim. Triska potesil. ()

Juto

Štúdia postáv ilustrujúca, ako boli nacisti schopní uplatniť svoju moc. Film je dokonale zrežírovaný. A herecké výkony sú výborné. 9/10 ()

messiah

Po Stůj při mě a Vykoupení z věznice Shawshenk se dočkala zfilmování i nejbrutálnější psychopatická novela jedinečné sbírky mistra hororu Stephena Kinga - Čtyři roční doby. Film se předlohy drží asi nejméně ze tří jmenovaných. Pokud se při sledování člověk od předlohy dokáže odpoutat, čeká ho výborná podívaná se skvělým výkonem herců. Nevím jestli jsem zaujatej, ale Tříska se mi zdá skvělej. Gandalf v roli nácka celkem nářez. Prostě pěkná podíváná, 75% ()

rizek2

Stále ve mě doznívají pocity z knihy, která byla naprostu super. Možná to ovlivnilo můj pohled na film, ovšem čekal jsem mnohem víc, když toto dílo bylo předlohou. Chybí pár (dle mého názoru zásadních věcí) - např. že mladý kluk taky kosil houmlesáky, méně znalým letmý pohled na ruku muže v nemocnici neprozradí, že prošel lágrem atd... a ten konec? Počkat jaký konec? Vždyť ho tento film vlastně ani nemá... ()

filmharmony

...necetla jsem knihu... ...skvělý nápad na psychologickou studii... škoda snahy o adaptaci... klišé s násilím na zvířatech (naprosto zbytečné) a zabití bezdomovce a celé zápletky kolem poslalo film o dvě patra níž... umím si představit tento film ponechaný jen v rovině psychologické hry s daleko silnějším nábojem... takhle to jenom v určitou chvíli byl najednou pouhý druhořadý thriller... škoda... ... ()

WolfR

Filmu sice chybí knižní ostrost, nekompromisnost a vůbec hutnost, nicméně pořád je tu výborný mrazivá atmosféra a dvojice McKellen - Renfro, který film táhnou, 4 hvězdy. ()

campix

Dvě hlavní devizy má Nadaný žák a těmi jsou nesmírně silné téma, ze které často až mrazí, a pak také výkon Iana McKellena v jedné z hlavní rolí. Jako bývalý nacistický důstojník, který uprchl do USA a po dlouhé době na něj narazil jeden mladý student, který byl jeho osudem více než fascinován. Zní to hodně zajímavě, ale v mých očích filmu trošku uškodila závěrečná katarze. Já osobně bych dějovou linku vedl trošku jinam. Zároveň mě také nepřesvědčil Brad Renfro, tehdejší dětská hvězda, která mi moc nesedí. Na druhou stranu potěšil Jan Tříska v menší roli. Sice průměrný film, ale svým námětem tak zajímavý, že stojí za shlédnutí. ()

TomPrusik1

Když se chystám na nějakou filmovou verzi Kingova románu, jsem z toho trochu v rozpacích, protože ne každá je zdařilá. O Nadaném žákovi ale nemůžu říct, že by byl nepovedený. Ba naopak, od první chvíle vás film chytne za pačesy a jen tak vás nepustí. To tajemno a nejasno je kolem vztahu mladého středoškoláka Todda a jeho ,,kamaráda" starého souseda Kurta, bývalého nácka, jež se aktivně podílel na nejhrůznějším činu v historii, holokaustu. Celý film se přímo nedozvíme, co Todda tolik táhne ke Kurtovi, proč chce slyšet jeho hrůzostrašné historky z koncentráku (možná nějaký skrytý nihilismus a různé ,,temné filosofie" Nietzscheho). A právě toto a nejasnost, jak se vztah bude vyvíjet dál dělá z filmu slušný hororový snímek, ke kterému nepotřebujete duchy, netvory a příšery. Tím symbolem zla a hrůzy totiž může být klidně starý nácek a nebo mladý talentovaný hoch, který by na místě nácka nejspíše nebyl o moc jiný. Problém jsem měl se samotným závěrem filmu. Přišlo mi, že King nebo režisér potřeboval novelu/film nějak ukončit a nezvolil proto nejšťastnější způsob. Bezdůvodné oddělání bezdomovce (nejspíše kvůli onomu skrytému zlu) a následné šetření policie mi zkrátka přišlo ubohé. Jednak proto, že to postrádalo nějakou logiku a v reálném světě by se to asi nestalo (ok, záchranka přijede pro chlápka s nožem v ruce, co má srdeční zástavu a to že je od krve a drží nůž v ruce je nechá chladnými a policie to začne řešit až o několik dnů později...). Zdálo by se mi lepší, kdyby se obě postavy jen tak rozešli a nechali se být a nemuselo by dojít ani na krev. Českého diváka ale potěší Jan Tříska, který se objeví v závěru a já jej netrpělivě vyhlížel, kdy tam bude. Bohužel ani Tříska nedokázal zachránit už tak zmrvený závěr 7/10 ()

Radiq

Četl jsem knihu, podle které to bylo natočené. Teď jsem viděl film. Většinou to mám tak, že kniha je lepší než film. Tady si ale nejsem tak jistej. Obě dvě jsou minimálně na stejné úrovni. Mladej Brad Renfro hrál jako zelenáč, ale nestárnoucí (nebo spíš už tenkrát staře vypadající?) Ian McKellen by potřeboval přibrzdit, protože by ho mohli ve skutečnosti opravdu za ty válečné zločiny zatknout. Tak moc jsem mu to věřil (obzvlášť pochodovací scéna v uniformě). Frodo Pytlík by se divil, kdyby ho takhle viděl. Místama se film trochu táhl, což bylo nemilé, ale vývoj osobnosti podle Stephena Kinga se povedl - akorát se to chtělo víc držet předlohy a udělat z Todda většího psychopata. Ale jinak story je to dobrá a pro zájemce o druhou světovou z trochu jinýho pohledu je to povinnost. Pro našince je tu zajímavá role lovce nacistů Jana Třísky nebo David Schwimmer v jiné poloze, než ho známe z Přátel. ()

SoolenJV

Pusobivy film s vybornymi hereckymi vykony. Steven King se za adaptaci svoji (vynikajici) povidky nemusi stydet. Singer skvěle pracuje s napětím, nápaditě užívá střih a vychutnává si psychologickou hru mezi hlavními postavami. ()

stOKYi

Skazenosť dvoch hlavných "hrdinov". Ináč sa to ani nedá popísať. Ale niečo mi tam chýbalo. A to je niečo ako väčšia negatívna syntéza hlavných postáv. SPOILER : samotná vražda mi ku tomu nestačila. A možno by aj stačila, len ma sklamalo to celé prevedenie. Mali to spraviť buď spolu a dáko zmyselne, pre niečo, trochu viac napätia .. alebo to mohol spraviť ten starec viac zákerne v súvislosti, aby viac uškodil chlapcovi.. takto to vyzeralo celé ako náhoda. Potom sa to malo celé niesť v duchu dôsledov ich činov. Takto ho len zabili a nič sa nestalo. Chýbala mi k tomu v druhej polovici dáka väčšia iskra. Myslím že sa z toho dalo vyťažiť viac. Ale to čo film ponúkne, je stále viac než priemerný film. ()

Gavin87

Velice sugestivní film s mrazivou atmosférou o zrůdné touze mít nad někým moc a rozhodovat o jeho osudu. Příběh o nesourodé dvojici, kterou k sobě semklo velice zajímavé a netradiční pouto. Knihu jsem nečetl, nemám srovnání, pročež se mé hodnocení po konfrontaci s knižní předlohou možná upraví, nicméně zatím je to zasloužených 5 hvězd. ()

Nivenx

Skvělé zpracování námětu Stephena Kinga. Ian McKellen zahrál úžasně a role mu sedla jak ulitá. Školák byl taky naprosto fenomenální. ()

Noviik

Na knihu to zdaleka nedosahuje. Ale nikdo si nemůže dovolit protáhnout stopáž tak, aby dostal aspoň půlku Kingovo povídky. I tak dokázal Singer vytvořit onu hororovou podstatu příběhu a hlavně podstatu a povahu hlavních postav. Silné dílo! Jo a hudba-tady zvítězil film oproti knize na plné čáře. Nerovný souboj, že? ()

vesper001

Říká se, že štěstí je někdy tak unavené, že sedne i na skot. Když ovšem sedlo na Todda Bowdena, muselo být pořádně zduněné. V soudném stavu by totiž nikdy nesvedlo dohromady studentíka, fascinovaného holocaustem, a bývalého velitele koncentračního tábora Dussandera. Todda bohužel doma nenaučili, že s ohněm se nemá hrát a že s čerty nejsou žerty, a tak se mu podaří nejen probudit démony, spící v Dussanderově nitru a hlavě, ale i je pustit ze řetězu. A ve své tuposti si až příliš pozdě uvědomí, že zlo je dost nakažlivá infekce. Zatímco na začátku byl Todd adolescent s poněkud neobvyklými zájmy, na konci příběhu je z něj podobná zrůda jako z jeho mentora, s páteří a povahou pokroucenou tak, že připomíná zavináč. Nadaný žák je jeden z nejděsivějších filmů, co jsem za poslední dobu viděla, a některé scény – třeba zkoušení nacistické uniformy, „noc dlouhých nožů“ nebo staříkovu pomstu – jen tak z hlavy nedostanu. Ian McKellen hraje geniálně, nejvíc mě ale potěšil Jan Tříska ve vedlejší roli. ()

Režisér Bryan Singer se chystá vrátit úder

Režisér Bryan Singer se chystá vrátit úder