Jára Cimrman ležící, spící

Kamera:

Richard Valenta

Hudba:

Petr Skoumal

Zdeněk Svěrák, Valerie Kaplanová, Josef Abrhám, Libuše Šafránková, Marie Drahokoupilová, Vladimír Svitáček, Jaroslav Vozáb, Petr Kostka, Míla Myslíková (více)

Filmem Jára Cimrman ležící, spící se nám představuje fiktivní postava všestranného génia naší minulosti, protagonisty desítky her, uvedených v pražském divadélku, nesoucím jeho jméno. Filmový příběh, v němž se Cimrman poprvé zhmotnil do konkrétnější podoby, je tvořen několika "rekonstruovanými" epizodami z jeho života, zasazenými do rámce exkurze v jeho světničce ve vsi Liptákov. Jednotlivé kapitoly, prodchnuté typickým humorem autorské dvojice Smoljak - Svěrák, přinášejí většinou zcela nový pohled na dosud neznámé "aspekty" Mistrova života a díla... (Ateliéry Bonton Zlín)

JARDAHONDA

Filmem Jára Cimrman ležící, spící se vám představuje fiktivní postava všestranného génia české minulosti, protagonisty desítky her uvedených v pražském divadélku, nesoucí jeho jméno. Filmový příběh, v němž se Cimrman poprvé zhmotnil do konkrétnější podoby, je tvořen několika "rekonstruovanými" epizodami z jeho života, zasazenými do rámce exkurze v jeho světničce ve vsi Liptákov. Jednotlivé kapitoly, prodchnuté typickým humorem autorské dvojice Ladislava Smoljaka a Zdeńka Svěráka, přinášejí většinou zcela nový pohled na dosud neznámé aspekty Mistrova života a díla. ()

NikoKovac

Jára Cimrman, ležící, spící je, řekl bych, takovým vrcholem snah o vybudování kultu Járy Cimrmana. Tři hvědzičky jsem dal za originalitu a námět, některé odkazy na historii, literaturu nebo vynálezy mě i pobavily (hlavně pasáž s Henleinem). Bohužel mi cimrmanovský humor a obecně osobnost Járy Cimrmana není nikterak blízký, a tak, ač se ve filmu představili vynikající herci, námět je originální, na tu čtvrtou to je prostě málo. ()

Profík

Pro mě je to asi nejslabší film, který pochází od tohoto tvůrčího týmu. Možná trochu moc ambiciózní a nedrží tak pohromadě. Pořád je tam ale spousta dobrých hereckých výkonů a několik scén, které se vryjí do paměti a naštěstí je tam i dost cimrmanovského humoru, který přehluší sentiment nebo ty nebohé králíky. 75%. ()

Hove odpad!

Vezmu hromadu zajíců, obléknu je do kostýmů a pak je rozstřílím na sračky. Co z toho? Výplňková scéna do "kultovního" filmu. Jdu zvracet.. ()

Frank234

Splnění představy o Járu Cimrmanovi přesně podle jeho her a referátů před nimi. "byl to zkrátka neuvěřitelný český génius, který jen o několik vteřin - a to několikrát - přišel o nesmazatelné místo v dějinách". Film splní všechna očekávání, jaká na jeho začátku (jako již zašlý divák jeho her) máte. ()

studentice

Divadelni hry o Cimrmanovi miluju, ale tenhle film byl slabym odvarem, kde bylo sice par vtipku, ale vetsinou jsem se bohuzel jen nudila. ()

Jamesan

Fiktivní postava Jára Cimrman vymyšlen Jiřím Šebánkem a Zdeňkem Svěrákem. U tohoto filmu jsem se opravdu bavil a klidně bych si ho pouštěl pořád dokola. Film je vlastně rozdělen do několika sekcí, přičemž ihned ta první pobaví. Například se zde dozvídáme jak vlastně vypadá průřez postelí a peřiny apod. . Chudák Cimrman žil několik let s přesvědčením , že je dívka , ale zdánlivé nepodstatná nehoda vše změní. Poté také pomáhá mnoha umělcům at už to je Eiffel a jeho Eiffelova věž, kterou vlastně zdokonalil sám Cimrman nebo také jeho spousta vynálezů s kterými však přichází vždy o kousek později. Vynikající výkon herce Zdenka Svěráka jen dělá s tohoto filmu jeden z nejlepších vůbec. U tohoto filmu se zkrátka nudit nebudete. ()

Lonelybiker

Protože neznám dobře české dějiny, o které se většina humoru z filmu opírá, plyne z toho, že pro mě je tento snímek pouze dobrým. ()

Sadova302b50

Aha, takhle to tedy bylo... Asi byl tvrdý oříšek přenést cimrmanovský humor na filmové plátno, film nerovná se divadelní prkna, ale myslím, že se to nakonec povedlo velmi dobře. Je tu spousta typického humoru a také vtipných narážek (např. stručný rozhovor o letošní cestě pana Holuba). Výkon Zdeňka Svěráka byl sice velmi sympatický, ale otázkou je, jestli by snímek nevyšperkovalo to, s čím přišel film Rozpuštěný a vypuštěný, tedy obsadit hlavní roli nějakým profesionálem (tah s panem Zahajským se vydařil na jedničku). To už se dnes nedozvíme. Celkově dávám za 90% ()

PavelKral

Králičí scéna, ve které popravili několik živých králíků byla veliká chyba, veliká piha na kráse. Tu scénu jsem nepochopil, že měla symbolizovat blížící se I. světovou válku... Ale jinak všemu jsem porozuměl, veškeré dialogy jsem pochopil, přesto mě to rozesmálo pouze jednou a to už nevím kde. Je to humor laskavý, postavený na podání jednotlivých osob... To je asi v pořádku. Opakovat zde jednotlivé repliky nemá smysl, všechno je to jenom o tom, kdo se na to dívá. Já mám rád inteligentní humor a tento film jsem shlédl v očekávání tohoto. Že bych si z toho sedl na prdel, to tedy asi ne, ale to obsazení bylo hvězdné... Svěrák se Smoljakem udělali výjimečně film pro nenáročného, spíš slaboduchého diváka. Četníkovi, při spouštění plátna s mořem, propůjčil hlas režírující, Ladislav Smoljak... 3/5***** ()

Ulfursdottir

Moje cimrmanovská prvotina, kterou jsem poprvé viděla asi v deseti letech. Tenkrát jsem neměla o (ne)existenci tohoto Čecha ani ponětí a tak jsem film brala jako každý jiný. Později jsem se dozvěděla, jak to vlastně s Járou Cimrmanem je a o to víc na mě film při opětovném shlédnutí působil. Jeho absurdnost, vtip a příběh jsou nezaměnitelné. Scény s Valerií Kaplanovou, která za zvuku nahrávky ukazuje na jednotlivé objekty jsou geniální, stejně tak jako epizoda dávající nahlédnout do Cimrmanova zvláštního dětství. Zvlášť povedený je pak "plot twist" na konci filmu. Za mě pět hvězd, i když to možná taková perla v kinematografii není. ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám