Laskavá pohádka s písničkami pro celou rodinu. Za lesy hlubokými a kopci oblými se rozkládá půvabná česká kotlina. Kromě obyvatel počestných a pracovitých tu ale bydlí také loupežníci. Nejhorší z nich, starý raubíř Lotrando (J. Pecha), si pro samé obírání pocestných málem ani nevšiml, že mu z jeho syna vyrostl pěkný, ale nevzdělaný mladík. Pošle proto mladého Lotranda (J. Strach) do kláštera, aby se mu dostalo řádného vychování. Z chlapce, který dosud rostl jako dříví v lese, se mezi mnichy stane jemný mladý muž. Jako poslušný syn svému umírajícímu otci slíbí, že řádně převezme jeho řemeslo. Když se duše starého arcilotra konečně odebere do pekla, nastanou mladému Lotrandovi těžké chvíle. Jako slušně vychovaný člověk není schopen obrat ani toho nejobyčejnějšího kupčíka. Ještě, že potká drvoštěpa Drnce (P. Zedníček), který se s ním rozdělí o kus chleba s tvarohem. S fortelným dřevorubcem se Lotrando dostane také do daleké Solimánie. Tam už dlouhou dobu shánějí pravého studovaného doktora. Člověka, který má před svým jménem lékařskou slabiku "Dr.". Jedině takový muž by - alespoň podle světaznalého cesťáka pana Lustiga (A. Goldflam) - mohl vyléčit stonavou princeznu Zubejdu (B. Seidlová), nad níž se sultánovi Solimánovi (M. Labuda) bolestně svírá jeho široké otcovské srdce. Jenže drvoštěp Drnec, přestože má u jména hned dvě slabiky "dr.", o opravdické medicíně nic neví a nad hlavami vážených hostů z Čech se začnou stahovat černé mraky. Princezna však projeví nečekaný zájem jak o pěkného drvoštěpova pomocníka, tak i o přitažlivý zvyk, podle něhož si zamilovaný muž bere za manželku pouze jednu ženu. V sultánově paláci je naštěstí také krajanka La Mad (L. Krbová), která dobře ví, co vlastně Zubejdě schází: slunce, vzduch a... samozřejmě láska mladého Lotranda. (Česká televize)

klarajaja

Tuhle pohádku miluju už od malička. Nespočet krásných písniček a hlavně zajímavý děj, je škoda, že takhle "ulítlé" pohádky dnes už nejsou k vidění. Myslím, že současné pohádky by měly vypadat právě takhle. 95%!!! ()

ZHODNOTITEL

Písničky pěkné, asi to dalo holomkům práci, ale nikdy jsem tomu nějak nepřišel na chuť. Možná právě proto, že je to částečně i muzikál, možná, že je to trochu i smutné, díky hudebnímu doprovodu i sentimentální a vlastně hlavní hrdina mě taky moc nebral :D ()

Dejf4

Další pohádkový příběh, který nesmí chybět během Vánočního veselí. Není to typická pohádka, ale jedna z těch nejujetějších, nebo spíše nejoriginálnějších. Úžasně pohodová, veselá atmosféra. Podtržena skvělou hudbou. Těch nápadů, hlášek a například kombinace domácích a exotických exteriérů je perfektní. Jedna z nejlepších pohádek. 8/10 ()

Alden_Larson

Co dodat, je to prostě klasika. Má ten správny Svěrákovský nádech, díky kterému se film moc dobře sleduje. Děj je originální a Lotrando je velmi působivý protagonista. Herecké výkony jsou dobré, film je slušně natočený a má skvělou hudbu, i když se mi jedna z nazpívaných písní moc nelíbila. 8/10 ()

Fin_429

Vánoční pohádka, ale nezajimavá. Jo fajně funguje, ale opravdu se tady spíše míří na děti. Pro mě nuda s fajným příběhem, který se až moc spoléhá na hudbu. . 5,5/10 ()

Neth

Pohádka plná "svěrákovštiny", příjemná, vtipná, rozhodně jedna z nejlepších u nás vzniklých, navíc - alespoň co si pamatuju... - první film, na kterém jsem byla v kině. Tak už jen kvůli tomu ten plný počet!:o) ()

yarghoul

"Není to náhodou práce?" "A co jinýho by to bylo??" "Tak to já bohužel nesmím.." Jedna z mých nejoblíbenějších novodobějších pohádek. Nesmělý Jirka strach, vtipný Pavel Zedníček a do toho krásné písničky. ()

VUCAKO

Tenhle styl mi teda moc nesedí. TV produkce z toho úplně sálá, ty zpívánky jsou mi skoro protivné, oba hlavní hrdinové se na ty role vyloženě nehodili. Přidávám jednu * z patriotismu.. (poslední dobou jsem s dětma viděl Toy Story 3, Stardust a Charlie and the Chocolate Factory, tenhle kousek je fakt jiná váhová skupina, pardon) ()

Zirael

Lotrando a Zubejda je jednoznačně nejlepší novodobá pohádka. Když jsem byla malá, tak jsem z ní tak nadšená nebyla, do Svěrákova humoru jsem musela tak nějak dospět, ale kdykoliv ji teď dávají v televizi, tak se na ni ráda podívám. Je to milá, chytrá a vtipná pohádka (což je v dnešní době celkem div) s výbornými písničkami, které jsou překvapivě taky vtipné a ne křečovitě trapné jak v jiných pohádkách. ()

lukas11the

Pro mě je tenhle film nejlepší českou pohádkou vůbec. Vždy když ho dávají mi zvedne náladu. Písničky které tu znějí jsou prostě úchvatné. Hlavně "Nám se stalo něco překrásného". Ale všechny za to stojí. ()

LeePriest

Jedna z nejpovedenějších pohádek. Písničky jsou většinou nádherné, herci (hlavně Jiří Strach a Miroslav Táborský) hrají také celkem zdařile, humor opravdu humorný. ()

Nerdvana

Tak tohle je Svěrákovina jak řemen. Skvělé texty písní a scénář proměnil tuhle zpívací pohádku v lidovku, která plynule zdomácněla a svými hláškami doplnila arzenál mnohých českých domácností. ()

Aidina

…“ A hlavně synu nepracuj…“. No jo, ale když má někdo za otce strašlivého loupežníka Lotranda a ještě má klášterní vychování, tak poslední přání splnit musí. A tak mladý Lotrando převezme otcovu živnost. Na motiv dvou pohádek napsal Zdeněk Svěrák velmi podařilý scénář krásné pohádky, plné laskavého humoru, lehce zapamatovatelných a vtipných písniček, které střídají úžasné hlášky…“ Tak vidíš, když se díváš pořádně, tak jedou…“. Tak tato pohádka se Vám povedla pane Svěráku:-)) ()

Desmi

Milý příběh o jedné absurdní lásce nabitý spoustou pozitivní energie, humoru a štěstí. Je to pěkná pohádka, ale přece jen mi tam něco chybělo, totiž zlo. Zlo tam v nějaké větší míře není a tudíž nejde o zrovna napínavou pohádku, a ty já mám opravdu mnohem raději.. ()

Vysílá studio Brno

Vysílá studio Brno