• mortak

Spielberg se zmýlil ve třech věcech (a) v příběhu - ten nám má vypálit do mysli vznešené hodnoty jaksi mimochodem, bez toho, že bychom o tom přemýšleli (asi jako když k vám přijde happy thought - když ji Peter rozumově hledal, nikde nebyla, a když zapomněl na hledání, najednou tu byla). Jenže tento film nám mlátí myšlenku do hlavy bucharem, vypaluje nám ji plamenometem, střílí ji do nás kalašnikovem a po půl hodině už toho má divák plné zuby. (b) v dětech - když pak Peter díky změně postoje k pracovnímu nasazení přinese domů menší výplatu a nebude na hambáče a kolu, Jack ho po chvíli umlátí tou svoji baseballovou pálkou (jak to vídá v hororech, dnešních to dětských pohádkách na dobrou noc) a Maggie bude snít o bohatém milenci, který ji poskytne všechen luxus. Idealizovat si dnešní děti se nevyplácí. (c) v aktualizaci - jistě, věčná myšlenka se vždy zhmotňuje v daném čase a prostoru, v nových a nových generacích (pro studenty FF MU - viz Blumemberg a jeho absolutní metafora), ale rvát do Petera Pana Beatles s Perným dnem, skateboardy a punk boye, to je tedy dost tvrdé znásilnění příběhu. Když pominu, že Never Land vypadá jako výpravnější verze studiových českých pohádek, zůstává už nerozřešena jedna důležitá věc: Proč má Tink (Roberts) ve svém příbytku v hodinách kreditní kartu???? Přesto je tu jedno positivum: Kill the lawyer! Kill the lawyer!(9.1.2010)

Ten film s ním stojí a padá. Nadherná předloha a potenciál pro skvělý film. Navíc ty jména co něm pracovali. A výsledek je nějaký rozpačitý a nijaký. Robin Williams je opravdu takové přerostlé dítě a na jeho výkonu je to vidět a náramně si to užívá. Dustin Hoffman mě trošku zklamal a toho padoucha je těžké mu uvěřit. Jinak je Hook celkem slušná rodinná podívaná, ale mohli z toho vytřískat víc.(2.11.2010)

• moviefilm

I majster tesár sa raz utne. A Spielbergovi sa to stalo tiež. Opravdu hrozný film, pri ktorom som sa nudil od začiatku až dokonca. Nerozumiem, ako sa mohla takáto herecká elita zapredať takémuto bezduchému scenáru. A aj inokedy skvelá Julia Roberts, či Dustin Hoffman tu pôsobia trápne a zlyhávajú na plnej čiare. A hlavne nerozumiem, čo týmto filmom chcel básnik povedať. K Spielbergovi mám veľkú úctu, no čo je veľa, to je veľa...(3.1.2009)

• Bachy

Spielberga jsem nikdy neadoroval a asi ani nadále nebudu. Hook je naprosto přepískle pitvořivej, až to bolí. Pořád někdo musí někam padat, pořád musí někdo někam běhat a přiblble se u toho usmívat. Veškeré triky zestárly až do smíchového období a navíc se tam neustále hrůzně hyhňá Hoffman, což mě téměř zničilo. Tenhle film by asi mělo hodnotit mladší publikum, které to všechno vstřebá a nebo starší ze svých vzpomínek, protože já trochu hynul a říkal jsem si, jestli Spielberg vážně seděl v kanceláři a říkal "Jo a teď bude Williams běhat jako blbec dokola a kolem budou padat pánvičky".(12.6.2013)

• kiddo

Přineste někdo okamžitě škopek vody, protože poté, co jsem v závěrečných titulcích spatřila v kolonce Režie jméno Stevena Spielberga, jsem byla definitivně sražena do milosrdných hlubin bezvědomí. Během průběhu filmu mi hlavou běželo jen „Kristepane Ježíši na nebesích!“ „Haúúúú“ „To snad vlastenci Amíci nemůžou myslet vážně!“ „Kde mám lavor?“. Poslední, čeho bych se byla nadála, je, že národ, který zná příběh Petra Pana jako své boty, natočí něco, z čeho bude patrná křečovitá snaha o zdospělení příběhu a hlavně naprosté opovržení a neúcta k předloze. Pro kterého rozumného dospělého by bylo důstojné dívat se na pohádku o létajícím klukovi, že? Ale ještě míň by mě napadlo, že to zvěrstvo provede zrovna „věčné dítě“. První výtka je jasná už z fotografií: obtloustlý komik Robin Williams se do hlavní role typově ani trochu nehodí. Létající a navlečený do kostýmu Petra Pana vypadá jako adept na účast na semináři v Bohnicích a mohl by ztvárnit tak maximálně hodně špatnou reklamu na pana Darlinga. A pokusy ohledně vnesení zajímavých vnitřních konfliktů jsou na zvracení (Petr Pan se bojí výšek, ach Bože). On vůbec ten nápad s tím, že Petr ze Země Nezemě odešel a zapomněl na ni, je dost na hlavu. Předně, je to proti celé koncepci Barrieho světa, za druhé to zabíjí jakoukoli atmosféru Země Nezemě, protože když se uprostřed malých kluků hrajících si na Indiány objeví dospělý, který se snaží vzpomenout si, jak se létá, a místy útočí na vážnější notu, veškerá hravá atmosféra je v tahu. Nutně to připomíná memorování, že je to stejně jen hra, která nic neznamená a do které je nutno vnést „skutečné“ a „závažné“ problémy, což s požadovaným výsledkem asi moc ladit nebude, že. A nutno říct, že tvůrci střídání momentů, kdy se Petr vrací ke své původní podstatě a naopak kdy dospěle mluví se svými potomky, hrubě nezvládli. V těchto chvílích se díváte na dvě různé osoby: na Petra Pana (byť při tom musíte pořádně skřípat zuby) a na člověka, co se do Země Nezemě dostal jakýmsi strašným omylem. A dále i ten, kdo o Petru Panovi v životě neslyšel, si může všimnout logických kiksů: když kupříkladu Wendy tvrdí, že pro Petra znamenala ze všech nejvíc, proč musel Zemi Nezemi opustit až kvůli její vnučce? Proč nikdo, kdo se z ní vrátil, nezapomněl, ale zrovna on ano? Tvůrci provedli modernizaci snad úplně všude: nový vůdce chlapecké bandy chodí v kožené bundě a červeném pankáčském číru, kluci si už nehrají na Indiány a na piráty, ale frajersky jezdí na skejtu a meč v Rufiově ruce vypadá, jako by dotyčný právě odešel z poslední lekce kung-fu. Kapitán Hook je navzdory účasti Dustina Hoffmana příšerný a je spíše trapnou komickou figurkou než plnohodnotnou postavou, jakou byl Isaacův Hook z tolik kritizovaného Petra Pana z roku 2003. Jedinou slušnou postavou tak zůstává okouzlující okudlaná Zvoněnka, k níž zubatý úsměv Julie Roberts docela sedne a která jako jediná dokázala udržet dojem hravosti a klukovského blbnutí. Ovšem jen do té doby, než se tvůrci rozhodnou pošťourat v jejím vztahu k Petru Panovi. I v sebelepším zpracování by to bylo těžko skousnutelné, ale tady vám to přivodí infarkt. A když dojde na baseballová utkání s transparenty a hloupě rádoby dojímavými překlepy RUN HOME, trapné slovní přestřelky u večeře nebo snahu přesvědčit okolí, že to tlusté, zelené a brýlaté je krákající Petr Pan, bez vody a lavoru se prostě neobejdete.(29.8.2005)

• - Jednoho z pirátů, který se pokouší ukrást Petrovi (Robin Williams) boty, když poprvé dorazí do Země Nezemě, hraje zpěvák Jimmy Buffett. (Don_Salieri)

• - Steven Spielberg prohlásil, že ho film zklamal. (Pepy)

• - Na základě filmu byly v roce 1992 vyrobeny čtyři videohry „ Hook“. (Terva)