poster

Lekce Faust

 • Velká Británie

  Faust

Loutkový / Drama / Fantasy

Česko / Francie / Velká Británie, 1993, 97 min

 • T081
  *****

  Nejlepší Švankamjerův film, který jsem doposud viděl. Nejkrásnější na něm je, že si ho každý může vyložit podle sebe: někdo může tvrdit, "že se pan režisér pokusil loutkami říct, že každý z nás je něčím ovládán" nebo to prostě žádný význam nemělo, ale protože má rád pan Švankmajer loutky už od dětství, chtěl je do nějakého svého filmu dostat. Ani neuchopitelnost děje mě nerušila, protože sic se tam nic nedělo, mělo to spád a mě to bavilo. Rozhodně se jedná o jeden z nejzdařilejších surrealistických filmů vůbec.(14.9.2014)

 • kinej
  ****

  Göetheho Faust, by asi dopadl špatně, kdyby se někdo rozhodnul je vytvořit tak nějak klasicky. Švankmajer ho zadaptoval po svém a dopadlo to dobře. Čepek se na vyvolávání ďábla hodí více než dobře. Film je doplněn skvělými animacemi a zajímavými postavami v podobě loutek. Krausovi tenhle film taky sedl. Lekce Faust je určitě jeden z nejlepších filmů Švankmajerovy tvorby.(20.1.2007)

 • Weissik
  ****

  Švankmajer se pozná. V tomto filmu jsou prvky, které jsou pro tohoto režiséra typické: detail na ústa během jídla, přehnané zvuky, malé množství mluveného projevu a samozřejmě animace. Nemůžu si pomoct, ale ať sleduji jakýkoli Švankmajerův film, nemám z něj dobrý pocit. Tento režisér umí působit na pocity. Kdo by se také bál u jiného filmu, kde poskakuje loutka čerta a blekotá. Já teda určitě ne. :D(17.11.2008)

 • gjjm
  *****

  Spolu se Šílením nejlepší Švankmajer. Téměř beze slova propluje jako bezmocná loutka geniální Petr Čepek v jedné ze svých posledních rolí výtvarně geniální surrealistickou verzí faustovské legendy, posazenou do moderního světa, a znovu tím dokazuje, že jestli může být česká kinematografie na někoho hrdá, tak je to právě Švankmajer.(17.9.2008)

 • Bachy
  ***

  Celou první půli jsem se trápil a škubal sebou v křečích. Vydržel jsem jen kvůli Čepkovi. On by i důvod, proč jsem Švankmajera zkusil a zpočátku jsem se za toto rozhodnutí proklínal. Ovšem ve druhé půli budilo vše o mnoho mnoho lepší dojem. Nevím, jestli je to tím, že se Švankmajer ze začátku teprve rozjížděl nebo si má osoba teprve začala zvykat. Každopádně snímek nabral tempa a dospěl až do parádního finále. Absolutní závěr bych zřejmě i všem doporučil, jenže jak se k němu dostat přes téměř třičtvrtě hodiny nudy? A to nudy, která ani není bizarní? Na jednu stranu obrovské utrpení, ale na druhé...čím déle se mi film povaluje v hlavě, tím více pozitiv na něm vidím. Myslím, že se jednou dokopu ke druhému pokusu a pak možná nezůstane jen u třech hvězd.(30.4.2011)

 • - Z důvodu možnosti využít na natáčení pouze jedno větší devítimístné auto měl štáb pouhých devět lidí. Každý člen měl proto několik „profesí“- herci například sami zastávali funkci maskérek, kostymérů i skriptek. I přesto se film bez větších problémů podařilo natočit. (Vodnářka)

 • - Spoiler: Byly natočeny tři verze závěrečné scény: 1. v autě bude sedět loutka čerta; 2. v autě bude sedět loutka čerta a anděla; 3. v autě nebude sedět nikdo. Švankmajer se nakonec rozhodl pro prázdný vnitřek auta, který lépe zdůrazňuje význam loutek: jsou to symboly manipulace levé a pravé ruky jednoho loutkáře. (charlosina)

 • - Petr Čepek kvůli filmu odvolal všechny ostatní projekty a věnoval se i přes své zdravotní problémy pouze tomuto filmu. Kromě četných výstupů před kamerou musel strpět skoro každodenní odlévání masek a napodobenin jeho tváře. (Vodnářka)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace