Dámský gambit

• USA The Queen's Gambit
USA, 2020, 6 h 35 min (Minutáž: 46–68 min)

Režie:

Scott Frank

Předloha:

Walter Tevis (kniha)

Scénář:

Scott Frank

Kamera:

Steven Meizler

Anya Taylor-Joy, Marielle Heller, Harry Melling, Bill Camp, Thomas Brodie-Sangster, Moses Ingram, Marcin Dorociński, Isla Johnston, Chloe Pirrie (více)

Epizody(7)

V 50. letech v sobě mladá dívka ze sirotčince objeví mimořádný šachový talent. Její překvapivou cestu ke slávě ale komplikuje boj se závislostí. (Netflix)

Krtekcb

Pustil jsem si to jen tak na zkoušku, nedovedl jsem si představit, že budu sedm dílů, koukat jak někdo hraje šachy. No a dokoukal jsem to skoro jedním dechem. Neuvěřitelně to uteklo, má to spád, výborně natočené a zahrané. Nějaká cena za to určitě bude. ()

Heisenberg1

Chodil som okolo tohto seriálu, ako okolo horúcej kaše, ale teraz môžem s úplnou vážnosťou povedať, že Netflix ide svojou cestou a ja si idem kúpiť šach. ()

doubravkaa

Nikdy bych si nemyslela, že jsou šachy tak napínavá a dramatická záležitost. Skvělý seriál a charismatická herečka s očima proklatě daleko od sebe. :-) ()

rostsoft

Obecně filmu, o šachách moc není, a o žádném jiném seriálu nevím vůbec. Šachy mám velice rád, hrával jsem je celé dětství, a i v pozdějším věku, ale bohužel jsem žádných velkých výsledků nedosáhl. Z mého pohledu, je tento seriál velice dobře natočen, navíc velice krásná hlavní představitelka Anya Taylor-Joy tomu dodala šmrnc. I konec mě mile překvapil vzhledem k tomu, jak se vyvíjely poslední 3 díly před koncem. Snímky u kterých nejsem schopen předpovědět konec, anebo ho předpovím mylně, u mě stoupl na kvalitě. U filmů, kde dokážu předpovědět, prakticky na začátku, jak se bude vyvíjet zbytek a jaký bude konec je známka toho, že film je špatný. Toto se nechá omluvit pouze u komedií, anebo pohádek pro malé děti. Na začátku jsem si myslel, že to zase taková bomba není, chtěl jsem dát pouze čtyři hvězdičky , ale poslední dva díly mě přesvědčili, že si to opravdu zaslouží plný počet. Děkuji autorům, dobře jsem se bavil. ()

trici

No tak to kloboucek. Takovýto serialovy majstrstych je nevydany. Skvěle vybraní herci zejména Beth a správce sirotčince, jakožto i Beth mladší já. Dramatický výborně zpracováno, scénář vynikající. Natočit jeden z nejlepších mini seriálů vůbec o hraní šachu... znovu se zopakuji, no tak to kloboucek. ()

To_byn

Příběhově je seriál spíše přehlídka jednoho klišé za druhým. Na seriál jsem se docela těšila - šachy mám ráda a je to dost neotřelé téma. Jenže spíš než v klasický příběh zázračného dítěte, kterému život hází klacky pod nohy, jsem doufala v něco více neotřelého. Z příběhové stránky to tedy není nic moc, děj jednoduše předvídatelný a solidně klišoidní (poslední epizoda je vyloženě vrcholem klišé pyramidy). Ale minimálně za hudbu si to zaslouží hvězdičku na víc. Ta se k seriálu krásně hodila. Atmosféra byla taky skvělá, krásně doplňována hudbou. Celkově vizuální kvalita moc dobrá, jediné, co mi na seriálu vadilo asi nejvíce byl právě příběh... Jenže to by měl být stavební kámen. Celkově tedy fajn seriál pro odreagování, ale obecně promarněná šance s neotřelým posazením do světa šachu. ()

Fibonacci

Velice podarený príbeh o talentovanej, ale našvárkovej a zbastardčenej (alkocholom a piruľami) šachistke Beťe. sam ako skromny fanušiky šachinelu, som bol ponoreny do deja od začiatku. skvele sa to sledovalo až do záveru, kedy ma scéna v aute s jej kamkou (moses ingram zo "smutnej udalosti") donútila drobnučkú malinkatu maľučku drobizgovu slzičku vypuscic. ()

FocusForcePi

Po siedmej epizóde nepríjemné precitnutie, že seriál už končí. Výborná kamera, strih, scenár, svetlo a prevedenie. Napínavý seriál s veľmi dobrými detailami, až na nejaké zábery s lacnejšími VFX. Pri viacerých domlivo predvídateľných situáciach som sa nestačil hanbiť. Rád by som ho videl ešte raz odznova. ()

instant

Nejlepší minisérie za opravdu dlouhou dobu. Skvělá hlavní postava a způsob jak udělat z šachů prakticky akční záležitost je úžasný. To ani nemluvím o dobových kostýmech a prostředí, hudbě, skrátka všemu. ()

teekanee

Vynikající seriál, který dokáže uchvátit od prvního dílu. Vím jak se hrajou šachy, ale vůbec to neumím a ani se o to nezajímám, přesto sem vždy pociťoval jistý respekt k tomuto sportu, což tento seriál ještě prohloubil. Hodně se mi líbil úplně první díl, kterej mě emocionálně poměrně zdevastoval. Naštěstí je zbytek seriálu i přes temnější témata spíše optimisticky zabarven. Z čistě technické stránky je seriál dokonalý a v castingu také nezazněla falešná nota. 94% ()

ArchAngel_

Excelentní minisérie, skvělá kamera, příběh (je fikcí), postavy a Anya Taylor-Joy v hlavní roli prostě září. Některé ty její pohledy jsou doslova zabijácké a mrazí v zádech - navíc současně vypadat tak dobře jako ona, to by mělo být zakázané, není to fér :). Každopádně silná atmosféra a scény. Možná jen ty úplně závěrečné scény, byl trochu mimo, návrat do USA a zakončení tam by byla zajímavější ... každopádně excelentní počin, naprosto vynikající minisérie kdy NETFLIX to naprosto natírá veškeré konkurenci a považuji za nefér, že tohle se nemůže ucházet o Oskara, minimálně pro hlavní herečku. Hodnotím 99%. ()

FromBLHell

Po dlouhé době skvělý seriál, pokud by šlo, dám i šest hvězd. Krásná kamera, pěkný scenář a výborné herecké obsazení.. ()

AutiXrist

nie môj šálok alkoholu, ALE pekná plynulá rozprávka a občerstvenie pri toľkýx kvantáx trash filmovej produkcie, hlavnou prednosťou seriálu je neprikláňanie sa k dnešným už toľkokrát predžutým témam, mladá slečna si ide len to svoje ♟️ ()

Soudní spor šachistky s Netflixem pokračuje

Soudní spor šachistky s Netflixem pokračuje

30.01.2022

Minisérie Dámský gambit se stala jedním z největších hitů Netflixu, zvedla zájem o šachy a představila světu inspirativní postavu geniální mladé šachistky. Příběh s jasným feministickým laděním se… (více)

Netflix ovládl seriálové Emmy 2021

Netflix ovládl seriálové Emmy 2021

20.09.2021

Netflix všude, kam se jen rozhlédneš. Tak zhruba tak nějak to letos vypadalo na předávání slavnostních cen Emmy 2021. Oproti loňskému komornímu přenosu bez živé účasti publika se letošní ročník… (více)

Nadějná mladá žena vyhrála ceny AACTA

Nadějná mladá žena vyhrála ceny AACTA

06.03.2021

Včera proběhl 10. ročník předávání Mezinárodních cen AACTA, které uděluje Australská akademie filmových a televizních umění. Snaží se tak ocenit význačné tvůrce a jejich díla z uplynulého roku, bez… (více)

Byly uděleny Zlaté glóby

Byly uděleny Zlaté glóby

01.03.2021

V noci z neděle na pondělí proběhl 78. ročník udílení cen Zlatý glóbus a celý ceremoniál se z důvodu pandemie odehrával ve velmi úsporném duchu s minimem přítomných diváků a ze dvou lokací najednou.… (více)