Dámský gambit (TV seriál)

The Queen's Gambit

USA, 2020, 6 h 35 min (Minutáž: 46–68 min)

Scott Frank

Předloha:

Walter Tevis (kniha)

Scott Frank, Allan Scott

Steven Meizler

Anya Taylor-Joy, Harry Melling, Moses Ingram, Bill Camp, Thomas Brodie-Sangster, Chloe Pirrie, Marielle Heller, Janina Elkin, Jacob Fortune-Lloyd, Marcin Dorociński, Patrick Kennedy, Isla Johnston, Christiane Seidel, Matthew Dennis Lewis, John Schwab, Charlotte Lucas, Nicky Goldie, Annabeth Kelly, Rebecca Root, Akemnji Ndifornyen, Simon Jensen, Jenny Galloway, Sophie McShera, Marian Meder, Ben Moor, Sergio Di Zio, Jonjo O'Neill, Josepha Walter, Juozas Budraitis, Vlad Chiriac, Peter Gilbert Cotton, Konstantin Frank, Hubertus Grimm, Russell Dennis Lewis, Tiit Lilleorg, Marcus Loges, John Schwab, Juri Padel, Frank Streffing, Till Trenkel, Evgenij Verenin, Ryan Wichert, Marc Zwinz, Maddie Holliday, Alva Schäfer, Rosalie Craig, Richard Waugh, Eloise Webb, Daniel Holzberg, Johannes Franke, Lucy Ella von Scheele, Daniel Brunet, Raphael Keric, Tim Kalkhof, William von Tagen, Rebecca Dyson-Smith, Nikolai Jegorow, Sam Gilroy, Pablo Scola, Rahul Chakraborty, Paul Walther, Alberto Ruano, Adrian Zwicker, Louis Ashbourne Serkis, Andreas Muñoz, Ivan Gallardo, Dolores Carbonari, Jeremy Mockridge, David Masterson, Murat Dikenci, Max Krause, Millie Brady, Uke Bosse, Frédéric Vonhof, Maximilian Diehle, Colin Stinton, Ricky Watson, Michel Diercks, John Hollingworth, Daniel Montoya

Mick Aniceto, Marcus Loges

Michelle Tesoro

Scénografie:

Uli Hanisch

Masky:

SJ Teasdale

Kostýmy:

Gabriele Binder

Série, která řeší hru, kterou absolutně nechápu a přeci jsem po posledním dílu odtrhával oči od obrazovky s hubou dokořán. Absolutně geniální mistrovský šach mat na všechny moje emoce. Série, která je s premisou naprosto antikoncepční pro všechny konzumní diváky. Šachy? Tvle, to nemám ráda, pověděla takhle Bajunka. Hm, zkus to. Ale já to prostě nemám ráda. Nechápu to a ta herečka je strašně nesympatická. Hmmm, holt jsi udělala největší chybu poslední doby. Dámský Gambit s odzbrojující Anyou Taylor-Joy, která se do role vžila tak silně, že jsem žral každý její autistický "OK". Tohle je přátelé něco, co musíte vidět!(21.11.2020)

Jste se tu všichni posrali s tím hodnocením, ne? Nebo jste viděli někoho hrát poprvé šachy? Jasně, hlavní postava zahraná bravurně a má to krásný vizuál, ale ten scénář je tak pitomoučký, že jsem od půlky seriálu koulel očima. Není to tak dlouho, kdy jsem četl o maďarském psychologovi (Laszlo Polgar), co se rozhodl, že vychová šachového velmistra. Osud mu ale nadělil dceru. To na situaci nic neměnilo a její trénink doslova od kolébky začal. Jenže narozdíl od našeho wunderkinder aka nejnovější přírůstek do série silné ženské postavy, se musela dcera psychologa do světa mužů doslova probít. Což mi zde připadalo jako propásnutá příležitost. Beth vyhraje jeden turnaj na místní univerzitě na najednou jí všichni respektujou. Následuje 5 feel good dílů, kdy hlavní postava prohraje jen se dvěma lidma. To vás jako baví? Postava, která všechno vyhrává v podstatě bez problémů, je sexy, je inteligentní, je sebejistá a má vkus? Její posedlost výhrou nebyla nijak zvlášť rozvedena kromě prostého sdělení, že je přece sirotek. Stejně tak její problémová černošská nejlepší kámoška, která se v 60. letech dostane z děcáku až na právnickou univerzitu. A teď tu o Karkulce prosím. Celý svět působí jako nějaká idealizovaná verze 60. let. Rasismus prakticky nevidíme, stejně tak šovinismus nebo uzavřenost a aroganci světa mužů vůči holce, která se do něj snaží dostat. Proč jí nikdo nehází klacky pod nohy? Proč nezpochybňují její úspěch, její oblečení, její původ? Nuda. SSSR pak působí vlastně docela v pohodě s partou dědulů, co hrajou v parku šachy a pak jsou celý vlhký z toho, že za nima přišla ženská z kapitalistického USA, která zrovna nakopala řiť jejich šachové ikoně. Jo a co je to prosím za trend, že se všechny silné ženské postavy dneska chovají jako arogantní krávy? A musejí být samozřejmě kočky, protože jinak by nejspíš na seriál o inteligentní nadané holce asi nikdo nekoukal nebo co. Naprosto upřímně jsem neměl pocit, že by měla na konci seriálu vyhrát, neměl jsem pocit, že si to jako postava zasloužila - sorry za spoiler, ale kam seriál směřuje vám bude jasný tak od první půl hodiny. Jako rozjezd slibný, to zase jo, ale od půlky jsem ztratil zájem. A na to, že je to seriál o šachách, dozvěděl jsem se z něj o nich žalostně málo. Schválně, kdo z vás ví, jak vlastně vypadá Sicilská obrana, i když je zmíněná minimálně tak 5x za díl?(15.11.2020)

Hrozně jsem se bál, že to bude agitka, ale po prvních dílech byly tyto pocity zažehnány. Ano, hlavní postava je žena ve sportu dominovaném muži (zvláště v oné době 60. let), ale téma prosazování se v mužském světě je tu podáno decentně a je nenásilně zpracováno. V jádru tu máme hlavně nadčasový příběh o člověku s brilantní myslí, který bojuje jak se svými démony tak se svým prostředím. Konečně jsme však svědky filmového díla dělající, myslím, čest šachu, respektive je hře vymezen velký prostor. Celkové vystižení doby je tu na jedničku. Struktura seriálu výborná, logická, na všechna vedlejší témata a postavy se dostalo po právu. Herecky výborně zvládnuté (Harry Melling se dere do herecké elity a fandím mu). Nevím, jestli bude seriál pokračovat, ale možná bych snesl ještě jednu sérii.(11.11.2020)

Dost dlouho jsem chodila kolem tohoto seriálu s tím, že šachy jsou mně na míle vzdálené, takže nic pro mě. Pak i ten název zaváněl emancipovaností, prostě jsem váhala celkem dlouho. Až praskly ledy a pětky mých uživatelů mě přiměly přehodnotit můj ambivalentní vztah k tomuto seriálu a střemhlav jsem se na něj s rizikem ublížení na duši vrhla. Díky za to, že jsem to udělala. Vynikající výběr hlavní představitelky a dokonalá gradace celého příběhu mně nedovolily, abych dělala velké pauzy a já to dala téměř na jeden zátah. Maličko přimhouřím oči nad tou malou troškou vaty a jdu do plných s čistým svědomím. A věřte, že na tenhle seriál fakt nemusíte nutně umět hrát šachy.(14.11.2020)

Netflix mě letos nepřestává překvapovat. Nejprve mě odrovná dokumentem o basketballu a nyní považuji za jejich (prozatím) nejlepší letošní počin seriál o šachové mistryni. Tady fakt nevidím žádná negativa (možná jenom bez těch stropních šachových vizí bych se obešel, ale čert to vem). Anya Taylor-Joy i Isla Johnston jsou ve své roli skvělé, stejně tak Harry Melling, Bill Camp...celkově herecky naprosto bez chyby. Už dlouho jsem neviděl nic tak pohlcujícího a sympatického i přes to, že je to celé zároveň i dost chladné. Podobně jako hlavní postava. Výjímečný seriál a nejjasnější pětihvězdí za dlouhou dobu. Btw. Neumím hrát šachy.(31.10.2020)

• - Marielle Heller měla původně hrát biologickou matku hlavní postavy Alici Harmon (Chloe Pirrie). Režisér Scott Frank ji však nakonec přeobsadil do role adoptivní matky Almy Wheatley. (oli009)

• - V seriálu jsou pro popis šachových partií používány dvě šachové notace. Jednak v našich zemích prakticky neznámá notace deskriptivní (kterou FIDE přestala používat v roce 1981) a místy i všeobecně známá notace algebraická. Nejde tedy o chybu překladu. (Yalka)

• - Spoiler: Kostýmy hlavní postavy Beth Harmon (Anya Taylor-Joy) hrají v celém seriálu výraznou roli. Kromě toho, že vyjadřují její měnící se společenské postavení a často také obsahují prvky připomínající šachovnici, lze v některých z kostýmů najít i významnou symboliku. Například při zápase proti Borgovovi (Marcin Dorociński) v Pařízi, který Beth absolvuje po prohýřené noci a následně také prohraje, má na sobě šaty kombinující světle a tmavě zelenou barvu. Stejnou barevnou kombinaci mají i sedativa, která užívá. Jiný příklad je možné najít na konci seriálu, když se Beth po výhře nad Borgovem prochází Moskvou v bílém kabátu a s bílou čepicí a nápadně tak připomíná šachovou figuru královny. (oli009)