Harry Cain je člen ochranky v obchodním domě. V něm se nedávno stala vražda, při které byla zabita jeho žena Claire. Harry se nemůže smířit se smrtí svojí ženy, je znechucen z vývoje vyšetřovaní policie, a tak začíná pátrat na vlastní pěst. Nejde mu na rozum kdo a proč by chtěl zastřelit jeho ženu. Vydává se vlastní cestou a přes svého kolegu a kamaráda si vypůjčuje videokazety se záznamem z kamerového systému z onoho osudného dne a sbírá informace. Den co den projíždí videokazety a fotí si tváře lidí, píše informace, až jednoho dne náhodou narazí v protějším domě na zvláštní rodinnou fotku. Po jejím důkladném prozkoumání zjistí, že byla focena před motorestem ve vzdáleném městečku, kde poznal svoji ženu Claire, ihned tam vydává v domnění že možná natrefil na horkou stopu. (Pishin)

Willy Kufalt

Tak se Refn po dvou skvělých filmech rozhodl, že si zahrá na Lynche a vyzkouší si Lynchův styl mysteriózních filmů... povedlo se mu to, ale jenom vizuálně a prosakující ponurou atmosférou podivných prostorů. Vše ostatní nefunguje, včetně snahy o pomalé tempo, které se s posunutím do natahovaného extrému pro mě často míjelo účinkem. Hlavně Lynch si podobný styl mohl ve svých pozdních filmech o to víc „dovolit“, když nabízel detailně propracovanou vizi a děj plný znepokojivých indicí a zvratů... a hlavně když měl tak skvělé herečky, jako třeba Lauru Dern v Inland Empire. Refn má zde vykutáleného Turturra, z jehož výkonu jsem pobral, že střídá dvě polohy mírného udivení s kamennou mimikou a velkého udivení s vypoulením očí v takové míře, až jsem se bál, že mu za pár vteřin vylétnou oční bulvy. Emoce navzdory motivu ztráty manželky naprosto žádné. Zbylé herecké výkony mi až na drobné výjimky (Gene Davis – policista Ed) připadaly podobně mizerné, nezáživné a obsah jako jedno velké ponuré nic bez rozumného završení. Několik vizuálně silných momentů, mezi něž rozhodně počítám závěrečný pohled na krajinu (rozhodně však nikoliv epilepticky problikující červené animace) si víc, než 1 hvězdu nezaslouží. [25%] ()

Happens

Četl jsem, že Refn se naučil číst a psát až ve 13 letech. Raději než slovem se vyjadřuje vizualizací, což film pouzue pouze potvrzuje: šetří se slovem, ale atmosféra je dechberoucí. Dle mého názoru je i pomocí skvělé práce s vizuálem scén poznat, co je domýšlení/sen/fikce a co je realitou. Atmosféra vtáhne. Turturro je boží jako vždy. A Refna miluji. ...jenom mírné zklamání, připravte si lámání hlavy po filmu a la co tím asi básník chtěl říct. ()

lola3121

No jo, tak nejdřív jsem myslela, že mi něco uniklo a tudíž jsem nepochopila o co tady kráčí, ale jak tak koukám, nejsem v tom sama. Takže zbyla hromada otázek a žádná odpověď, proto nedoporučuji milovníkům detektivek, kteří očekávají na konci odhalení pachatele včetně motivu. Toho se v tomto filmu skutečně nedočkáte, takže nezbývá než zapojit fantazii a zkusit to domyslet za scénáristu. Proč vůbec Harry lezl do toho protějšího baráku? Kdo tam bydlel a "náhodou" ztratil ten negativ? Co to dělal ten vrah na kameře za divný pohyb rukou? Kdo byli ti divní chlápci v tom městě? Proč tu ženskou vůbec zastřelili? Kdyby někdo věděl odpověď na některou z uvedených otázek, nezapomeňte mě informovat. Ale jinak to byl fajn biják... ()

Othello

To byl zase přešlap. Prej existenciální thriller. Novinka, že se existencionalismus zakládá na tom, že než se někdo představí, tak musí dvě minuty povinně mlčky čumět do zdi. Místy je to fakt peklo. Když už má člověk pocit, že modlitba je vyslyšena a přijde na řadu nějaký dialog, tak i ten se táhne jak rakovina. Stejně se ale nemusíte bát, že byste se z něj něco dozvěděli. Je to fakt ubíjející. Ačkoli atmosféru to zase nepostrádá a dvě hvězdy tedy musí stačit. ()

JASON_X

Výborný Refnův americký film, připomínající mi svou dusivou, temnou a záhadnou atmosférou něco od Lynche, možná Lost Highway. A John Turturro je jako vždy naprosto vynikající. Napětí ve filmu je tak husté, že by se dalo krájet, a přitom jeho děj je poměrně chudý a tempo pomalé - z toho tedy vyplývá, že Refn je výjimečně dobrý režisér. Dlouho jsem se domníval, že zápletka bude typu "schizofrenie, rozdvojená osobnost", ale nakonec bylo všechno jinak. A scénář od Huberta Selbyho juniora mě inspiroval k chuti si od něho po dlouhé době něco znovu přečíst... Silné čtyři. ()

Seabeast

Mám-li to shrnout jedním slovem v obou polaritách, tak po prvním shlédnutí: plus - atmosféra, mínus - zbytek. Čekal jsem trochu více. Inspirace mistrem Lynchem je zřejmá z hlediska mysteriózního nádechu. Co mi poněkud nejvíc pokulhává je scénář, protože film povětšinou nemá tah na branku a v podstatě krom atmosféry a napětí nic jiného zajímavého nenabídne. Pokládá řadu otázek, které vlastně zůstanou nezodpovězeny, aniž by nabídnul aspoň nepatrné indicie. A nejde nutně o indicie, které vám jasně vyloží karty, ale o ty, co poskytnou prostor pro vlastní interpretaci. Tohle Lynch zvládá na jedničku a Refn z Fear X spíš udělal jalovou "rádoby lynchovinu". Navíc u Lynchových filmů po dokoukání zjistíte, že máte brouka v hlavě a začnete se pídit, zde se tomu vůbec nestalo a celkový zážitek vyšuměl do prázdna. Možná to chce dát ještě jednu šanci, kdo ví, ale z hlediska pohledu diváka, by vás už na první měl film něčím výrazným oslovit a přinutit vás k opakované projekci. ()

ledzepfan

Těsně po Drive asi nejlepší Refn... Posedý Turturro snažící se v rozostřených zvětšeninách záznamů bezpečnostních kamer, najít vodítko, je zcela uvěřitelný a sugestivní.. Refn je soustředěný a pomalý, ale nesklouzává do sebeparodie (jak se mu to někdy stává). Byl jsem napjatý jak kšandy a za mě je to někde mezi 4 a 5 ()

gojackill

Harry Caine je normální chlap, kterému za záhadných okolností zabijí ženu, Harry pátrá na vlastní pěst, aby zjistil kdo to udělal a hlavně proč se to muselo stát. Samotné pátrání ho přivede na stopu ve státě Montana, kde se sejde s vrahem své ženy. Film v některých okamžicích vyniká silnou atmosférou podpořenou depresivní hudbu (ano je to velmi podobné filmům D. Lynche), je tu pár scén vyloženě skvělých, těmi jsou všechny výtahové scény a scéna v domu naproti. Film je však dosti nevyvážený, mysteriózní scény se zde střídají s těmi civilními, které jsou bez náboje a vypadají jako by byly natočené do seriálu Kobra 11, především rozhovor policistů v nemocnici na konci filmu tento film sráží. Velkým kladem je postava vraha (James Remar), který je velmi zdrcený po tom co se stalo. Ve výsledku se to přibližuje těm nejlepším thrillerům jaké znám jenom mi tu chybí nějaká WTF scéna v závěru namísto scény v nemocnici. Nakonec to do sebe docela zapadá, avšak některé otázky zůstanou nezodpovězeny.... Tak mi to vyhovuje! ()

movieband

Tentokrát jsem šáhnul trochu hlouběj do Refnovi režijní filmografie a vytáhl jsem si kousek, který mě vcelku upoutal svým obsahem. Film je naprosto odlišný od toho co jsem zatím od Refna viděl a málem mě to od něj odradilo. Turturro podal obdivuhodný výkon a hudba skvěle dokreslovala, už tak dost ponurou a těžkou atmosféru. Co se samotných herců týče, tak nejvýraznější z nich byl asi Turturro a Remar. Scéna u výtahu mě hodně zaujala. Co se samotného filmu týče, tak je to dobře natočené. Co se děje týče, tak to už je horší. Pro mě zatím to nejslabší co jsem od Refna viděl. Pokud je ten konec jaký si myslím, že SPOILER že se v tom hotelu postřelil sám a ti poldové mu pak v nemocnici řekli, že nenašli žádné tělo ani náznak zločinu a on pak celé to vyšetřování hodil za hlavu KONEC SPOILERU, tak nevím co si z filmu mám vzít. Byl hodně atmosférický a napínavý. Turturro s Remarem byli taky dost dobří, ale mě to nijak neoslovila (třeba jak Drive nebo Valhalla Rising). Prozatím 60% aspoň do té doby, než se na to znovu podívám. ()

stration

Takový filmy se mi líbí. Perfektní tísnivá stmosféra, kde pořád čekáte, že musí dojít k něčemu hroznýmu, akorát nevíte čemu. Torturo mě velice překvapil. A že jsem tomu asi nerozuměl, to je mi fuk. ()

Vampireman

Je smutné, že nálepku "Lynchovina" dostane kdejaký prázdný art, jako např. tento "Strach z neznáma". Refn si myslí, jak je kdovíjak rafinovanej, ale jeho mysteriózno je neuvěřitelně slabé, neoriginální a primitivní a ve skutečnosti je jenom režijně líbivé a narcisní. Fear X je vybudován na prvcích z filmů jako např. Blow-Up (detailní destilace informací z materiálu) a Twin Peaks (červená světla, skromně luxusní hotel a Kanada), kterýžto mix má dodat onu melancholickou náladu. Mysteriózno je tvořeno vršením otázek, avšak se spoustou indicií k zodpovězení, nebo nesmyslnými zvraty (nikoho jste nezabil). Lze se na to dívat, ale proč? Mně to ke štěstí nestačí. ()

Eldrick

Refnův zahraniční debut a hlavně finanční propadák, kterým se zadlužil natolik, že se rozhodl natočit pokračování PUSHER, aby dluhy umořil. Samotný film oplývá napjatou atmosférou jak kšandy. Lehce hitchockovský koncept inspirovaný také očividně Lynchovým LOST HIGHWAY předznamenává Refnův pozdější neonový fetiš. Hlavně závěr v hotelu připomene scénami ve výtahu a na chodbách současnou formální podobu Refna. První polovina filmu se věnuje posedlostí hlavní postavy, kdežto druhá zas neuspokojivě vysvětluje, co se vlastně stalo. Závěr vyšumí do ztracena. Nedivím se, že film propadl. Neví totiž, pro jaký publikum je určen. ()

Martin741

Slusna rezia Refna ako rezisera, pekne hustnuca a gradujuca atmosfera, to su nespochybnitelne plusy filmu. Nie je tu sice ziadny vyznamnejsi herec ci herecka, a film nema zapamataniahodnu scenu. Ale ako priemer dobre, da sa. 66 % ()

M.i.k.e

Refn meets Lynch v ne zrovna záživném příběhu ve kterém John Turturro pátra po vrahovi manželky. Ano, v určitých momentech to má Twin Peaks vibes, ale to je tak nějak všechno a tentokrát mě prostě Refn nebavil…40% ()

cubajz

ve výsledku nezáživná a zdlouhavá Lynchovina, která vás díky absenci děje dostane do stejného apatického tranzu, ve kterém se nachází hrdina po celodenním sjíždění záznamů z bezpečnostních kamer. ()

campix

Je až skoro s podivem, že tvůrce jako Refn dokázal vždy natočit, tak zajimavé a naturalistické filmy s výbornou atmosférou, kterou korunoval v naprosto vynikajícím Drive a pak se absolutně vytratil k točení vizuálně podmanivých, ale prázdných filmových cvičení. Fear X je naštěstí z éry, kdy se jeho talent teprve rozvíje, ale s atmosférou a postavami pracoval už tehdy velmi dobře. Turturro se sem hodí skvěle a ten lehce mysteriozní námět mi taky sedl. Příjemná leč spíše pouze lehce nadprůměrná žánrovka. ()

okkac

Hutně atmosférické a né úplně dokonale vysvětlující, takže ta pararela s Lynchem není úplně od věci. To, že není vysvětlené úplně všechno mi až tak nevadí, ale u toho konce by to přeci jen trochu pomohlo. ()