V jihočeské vísce, uprostřed stříbrných rybníků a tmavých lesů, žije pohledný mládenec Jindřich, který se jednoho dne vydá do světa s pevným rozhodnutím vysvobodit zakletou princeznu. Na své cestě se dostane do strašidelného mlýna, kde žije se svým otcem, mlynářem, krásná Eliška. Mládenec se Elišce líbí, namluví mu proto, že v rybníce je zakletá princezna a on ve mlýně zůstává jako pomocník. To se nelíbí místnímu čertovi a vodníkovi, kteří si na mlynářovu dceru myslí. Snaží se, seč jim sily stačí, pomocí intrik a kouzel mládence ze mlýna vypudit. Ve mlýně se objevuje třetí ženich: starý, bohatý Knížepán, a protože Eliška všechny nápadníky odmítá, mlynář se rozzlobí. Urči lhůtu: buď si do úplňku ženicha sama vybere, nebo ji dostane ten, co si první o ruku řekne. Nastává boj mezi ženichy... (Bontonfilm)

Frajer42

Když jsem ještě býval malý kluk, tak se mi pohádka velmi líbila. To ještě Zdenda svoji orientaci do světa nevykřikoval a nebo jsem jen neměl tušení, co to takový buzerant je a jak přesně vypadá. Pohádky jsou jeho. Dnes už se mu většina umu vytratila a nebo už nejsem ten malý kluk a zkrátka mu to nežeru. Docela mě nasral Jindřich. Kdyby se tolik neangažoval, tak mohl vzniknou první lesbický vztah v historii pohádek. Nepředpokládám, že by si Éliška zvolila Vodníka. Kytici z pověstí národních jistě četla. Bez nostalgických 3* se to tady zkrátka neobejde. ()

Kothy

Troškova ještě ta povedenější tvorba. Jako malý jsem to viděl, už ani nevím kolikrát... "Žán, přines mi okno. Chci se podívat do zahrady." :D ()

Fingon

Byl jsem maličký a na tomhle jsem byl v kině. V pozdějších letech už nadšení trochu opadlo, ale pořád zůstává Troškovým nejlepším porevolučním filmem, neřkuli pohádkou. Vím jedno oudolí, vím já pěknej mlejn... ()

nascendi

U Princezny ze mlejna mám problém iba s tým, či je gýčovité poňatie s dobrým castingom a hudbou ospravedlniteľné pred cieľovým, predpokladám, že detským, divákom. Pretože deti majú iné videnie ako my a aj vo svojom veku sú už primerane unavené z nekonečných repríz klasických českých rozprávok. Takže sa tri hviezdičky sa vôbec nehanbím, aj keď som enormne vzdialený od cieľového diváka. ()

Ratemus

To jak ze sebe čert dělá idiota, slizký kníže machruje a naprosto dementní sveřepý hastrman poskakuje nedělá z týhle pohádky nějaké kvalitní dílo, nádech Trošky je opravdu znát, ten rozhodně pohádky dělat neumí, nemá to nic, není to ani ničim zajímavý. ()

Marthos

Sluncem zalitá malebná jihočeská krajina se zlatými klasy, křišťálovým rybníkem a uvřísklým čerchmantem. Pozastavovat se nad desetiletí přetrvávající masovou popularitou Troškovy pohádky je holý nesmysl. Je to přesně ten typ filmu, který cílového diváka plně zaujme a osloví. A jako takový ho i respektuji. ()

klerik

Trápne kvázikomediálne (čert, vodník) scény zabíjajú aj ten malý náznak normálnosti tejto rozprávky. Napriek priblblosti scenára, to ešte nie je také zlé, ako Troška predvádza neskôr, ale už tu je jasné že pojem "česká pohádka" je skôr varovaním, než odporúčaním... ()

LaciLC

V detstve som tento film doslova miloval a nemôžem poprieť, že sa mi páči aj dnes. Nechýba mu to správne rozprávkové kúzlo a celý film má veľmi príjemnú a nenásilnú atmosféru. Po Slnko, seno, jahody určite najlepší Troškov film. ()

ainny

Ať si kdo chce co chce říká, ať si mamka slzy utírá, mám Élišku s Jindřichem raději než Jasněnku s Jírou. Komerce nekomerce na mě to působí jako balzám. Nádherná krajina, krásnej mlejn, čert s vodníkem, kníže pán s Žánem a jejich zapamatovatelný písničky patří k mým evergreenům. ()

Arsenal83

Poloretardovaný čert, čo škrieka ako stádo nadopovaných opíc, hastrman s predkusom horším než Freddie Mercury, ale hlasom, ako by mal tri vtáky v hube, a princezna s nadváhou, ktorá sa po príchode mladíka správa, ako by posledný chlap do 30 rokov, čo uzrela, bol jej foter pred štvrťstoročím. Ale rozprávka to je, to bez pochyby. V realite by si totiž okamžite vybrala toho starého páprdu, i zošuverený Žán by jej bol dobrý, ale o toho rebrovitého horenosa by nezavadila ani kuderou jej parochne. A ešte na jedno Troška zabudol. Že keď už herci dabujú samých seba, mohli by sa sem tam trafiť aj do pohybu úst. V opačnom prípade to potom vyzerá, ako by napodobovali kapra práve vyloveného z vane po dávke šťavnatej chlórovanej vody. ()

marhoul

Obočí Andrey Černé mě straší od roku 1994, ale naše dětičky pohádku mají rádi, takže musím držet pec. ()

heyda

Milá pohádka, která je neprávem nízko hodnocena. Zdejší odborníci totiž nějak nemůžou překousnout jméno režiséra. No jo, pan Troška, ten, který natočil Slunce seno sérii, ten, který natočil hloupý Kameňák. Já bych vám něco vzkázal chytráci, ale neudělám to. Tohle je totiž komentář k pohádce, a né ledajaké pohádce. Jedné z nejlepších porevolučních pohádek s překrásným vizuálem, dobře cáknutou Blanarovičovou a především milým příběhem o lásce. 9/10 ()

mat.ilda

To málo, co je hodno obdivu - prosluněná venkovská atmosféra, vpravdě pohádkové kulisy, jedna písnička a Oto Ševčík. ()

Stanislaus

Asi mnou nejvícekrát viděná česká pohádka, která je už pro mě hotová klasika. Je sice pravda, že chvílemi jsem dostával facky od infantilnosti a že na některé scény jsem nikdy nebyl tak malý, abych je žral. Ale! Pohled na vtipnou dvojku čerta (životní role Blanarovičové) a vodníka mi to hned rozmluvil. A pak je tu samozřejmě kníže a jeho věrný Žán, kteří celkovou atmosféru humoru ještě dohustili. Třešničkou na dortu byla Lucie Bílá, kterou sice moc nemusím, ale jako čarodějnice byla skvělá. Rovněž oceňuji hudební doprovod a prostředí českého venkova. ()

Nancy

Průměrná pohádka, která ale postupem času ztrácí na svém kouzlu (jestli kdy nějaké měla) tím, jak jí neustále opakují v televizi. Herci mizerní, ale Radek Valenta se mi stejně odjakživa protivil nejvíc. Jeho dokonalý švarný jinoch je neskutečně trapný. Jakési probuzení z nekonečné nudy a hluchoty jsou (mají být) postavičky čerta a vodníka, kteří jsou sice občas vtipní, ale většinou spíš trapní. Nutno uznat, že na Trošku (kterého opravdu nemusim) je to ještě docela výkon, ale byla bych Zdeněčkovi docela vděčná, kdyby se vybodnul na jakékoli pokračování, protože pohádka prostě pokračování mít nemá! Někteří lidi tohle asi nejsou schopni pochopit... (viz. Z pekla štěstí 2) ()

Zemřel herec Jiří Pomeje

Zemřel herec Jiří Pomeje