V jihočeské vísce, uprostřed stříbrných rybníků a tmavých lesů, žije pohledný mládenec Jindřich, který se jednoho dne vydá do světa s pevným rozhodnutím vysvobodit zakletou princeznu. Na své cestě se dostane do strašidelného mlýna, kde žije se svým otcem, mlynářem, krásná Eliška. Mládenec se Elišce líbí, namluví mu proto, že v rybníce je zakletá princezna a on ve mlýně zůstává jako pomocník. To se nelíbí místnímu čertovi a vodníkovi, kteří si na mlynářovu dceru myslí. Snaží se, seč jim sily stačí, pomocí intrik a kouzel mládence ze mlýna vypudit. Ve mlýně se objevuje třetí ženich: starý, bohatý Knížepán, a protože Eliška všechny nápadníky odmítá, mlynář se rozzlobí. Urči lhůtu: buď si do úplňku ženicha sama vybere, nebo ji dostane ten, co si první o ruku řekne. Nastává boj mezi ženichy... (Bontonfilm)

Eliott

Jako pro maleho kluka to byla jedna z mych nejoblibenejsich pohadek, poustel jsem si tenkrat i na VHS, objektivni hodnoceni bohuzel nemam ()

Ainy

Díky Yvettce dostala pohádka nesmrtelný lesk, díky ní se k této pohádce vracím. Líbí se mi i Lucka Bílá v roli čarodějnice :-) ()

hellstruck

Téhle pohádce bych s čistým svědomím nemohla dát méně. Česká tvorba je většinou dole a výjimečně nahoře a tohle jednoznačně patří k těm dobrým kouskům. Kromě toho jsem na tom vyrůstala a klidně bych si to pustila dnes znovu. ()

NinadeL

Tradiční jihočeské nazírání na atributy české pohádky, to jsou veškerá archetypální plus, se kterými se Zdeněk Troška naučil žonglovat na výbornou. Zdání rekapitulace starého a osvědčeného bez výrazné aktualizace mu dodnes přeje lačné publikum nikdy neznavené pravidelnými reprízami. Jako na vánoční stromeček jsou zde pak navěšeni herci, tu noví, tu osvědčení, tu celebrity. Proč to ale nakonec celé drhne? Pro karikaturu, která se přese všechno do celku vloudila a to nejen v rozměru kníže pána a jeho věrného sluhy Žána. Hra strašidel je maximálně přepálená, stejně jako dávka bodrého chasníka a celého mlýna. Snad kdyby na omak nebylo vše tak rozjasněné a líbivé, snad by to bylo ideální. Jen ta Andrea Černá časem ukázala, že něco umí... ()

Kaka

Novodobá česká pohádkova klasika. Troška, který se držel na uzdě, vynikající Blanarovičová, k nepoznání namakeupovaná a tradiční storytelling "našich" pohádek. Na rozdíl od mnoha jiných "klasik" se na Princeznu ze mlejna dá podívat se špetkou sebezapření i po x letech, ale pouze v sentimentální náladě na vánoční svátky. ()

sud

Jedna z těch lepších pohádek Zdeňka Trošky. Vytýkat lze sice možné (debilní čert a vodník), ale ve srovnání s tím co přišlo za pár let je tohle zázrak. Navíc Radek Valenta a Andrea Černá jsou sympatičtí a krásní lidé a ústřední písnička výborná (největší klad filmu). 50%. ()

akisha

Není to žádný vrchol pohádkové tvorby. Jindřich je debil, prakticky za něj všechno udělá někdo jiný (předně mravenci nebo lišky), duo vodník/čert za čas začne pěkně brnkat na nervy, stejně tak "Žán" a knížepán. Ale musím se přiznat, že několik věcí se mi tam líbilo. Předně docela hezké písničky, sem tam dokonce závan pohádkové atmošky a několik dobrých herců (nepočítám ani hošánka Jindřicha ani jeho sličnou "princeznu" Elišku). Navíc je to asi nejlepší pohádka od Trošky, jeho Jasněnka a létající švec se mi totiž nikdy nelíbila. A rozhodně je tu tak o 50% míň řevu, ječení a dalších ruchů, než ve druhém dílu. ()

Jezinka.Jezinka

Pamatuji si, kdy tahle, dnes už letitá, pohádka byla nová - vánoční. Komentářů je tu hodně, ale přesto přicházím se svou troškou do mlejna. Jindřich miluje pohádky a příběhům, které jsou vyprávěny dětem, věří natolik, že je přesvědčen, že se mu podaří osvobodit některou z mnoha zakletých princezen, které se vyskytují všude a budou šťastně žít až do smrti. A svým způsobem se mu to podaří, protože Eliška ze mlejna bude panovat jeho srdci, jen chvíli potrvá, než si to Jindřich přizná. Jako hold české klasice vnímám scénu, kde se vodník a čert promění na Belzubu a Vodněnu - Holka nebo kluk? Pohádka má ještě další dvě strašidla, čarodějnici a knížete. A taky spoustu hezkých písniček a lišku pomocnici. ()

castor

.. aneb když Elišce začne překážet její věneček!! Světe, div se, ale Troška natočil nejlepší z oněch moderních pohádek!! Zvlášť, když to zvládl v době, kdy ještě bylo angažování populární ksichtů (Bílá) do vedlejších rolí skvělým tahem.. ()

MM_Ramone

Predom všetkých upozorňujem, že moje nízke hodnotenie tohto titulu nemá žiadnu súvislosť s tým, že to režíroval Zdeněk Troška. Na rozdiel od niektorých tunajších expertov nemám tohto filmára zaškatuľkovaného ako tvorcu výhradne odpadových snímkov. Snažím sa hodnotiť jeho filmy bez predsudkov a čo najviac objektívne. Tak som pristupoval aj ku rozprávke "Princezná z mlyna", ktorú natočil v roku 1994. Videl som ju už viac krát, ale ani pri najlepšej vôli si ku nej neviem nájsť pozitívny vzťah. Ústredná zamilovaná dvojica Jindřich (Radek Valenta) a Eliška (Andrea Černá) mi pripadá chladná, vôbec sa ku sebe nehodia, necítiť tam žiadne iskrenie. Silne ma irituje i to príšerné duo vodníka a čerta, v podaní Jakuba Zindulku a Yvetty Blanarovičovej. Tí sú fakt zrelí na pár faciek. No a afektovaná neherečka Lucie Bíla je v úlohe čarodejnice úplne nemožná. * ()

kulyk

Zásadním problémem Troškových pohádek je fakt, že kafral do castingu. Proto je mužský hrdina pokaždé tak evidentní bukvice, že základní chemie v podobě: zabiju, překonám, naleznu něco, kvůli čemu mi nažhavená princeska skočí do náruče, prostě nemůže fungovat. Chlapec zvolený především pro jeho vyvinutý sací a kvalitní polykací reflex nemůže ve skutečnosti svou femme fatale ani cítit, což já naopak vycítím ihned. ()

Divočák

Jedna ze dvou zářivých výjimek Troškova prznitelského tažení napříč českými pohádkami. Princezna ze Mlejna obsahuje výborné postavy (Čert, Kníže), hezkou "princeznu" i poměrně dobrý příběh. Na druhou stranu výsledný dojem silně kazí pro mě odpudivé středočeské nářečí. ()

Phobia

Tak tahle pohádka mě teda neuchvátila ani Trošku;-). Kladní hrdinové mi nebyli sympatičtí, záporáky si nemůžu vybavit, jak byli slabí a nevýrazní, hlučné pohádkové postavičky mě vyloženě sraly! Přijde mi to vhodné tak pro příznivce Teletubbies. Jednou jsem to přetrpěla, ale tu třetí hvězdičku dávám jen ze soucitu a vzhledem k faktu, že z pohádek natočených po revoluci tohle není zdaleka nejhorší. Podruhé už fakt ne... A seru na to, žádná třetí hvězdička nebude! 45% ()

Hrabka

Já tu pohádku miloval. Eliška! :-) Naprostá bomba to tehdá byla. Supr písničky, skvělé postavy a povedený příběh. Pro mě patří tato pohádka mezi TOP 5. 90% ()

Zemřel herec Jiří Pomeje

Zemřel herec Jiří Pomeje