Tanec v temnotách

• Dánsko Dancer in the Dark (více)

Svérázné československé emigrantce Selmě Ježkové hrozí brzká slepota. Sama emigrovala do Spojených států 60. let, aby tu zajistila oční operaci synovi postiženému dědičnou chorobou. Přestože Selmu obklopují dobří lidé, zůstává ve svém údělu sama. Potíže překonává zejména díky vášni k muzikálům. Trierovský dokumentární způsob snímání pomocí ruční digitální kamery tvoří zvláštní a často diskutovaný kontrast k žánru melodramatu a muzikálu. Závěrečnému snímku Trierovy “trilogie zlatého srdce” dominuje islandská zpěvačky Björk, která se zde se svou výjimečnou rolí zcela identifikovala bez dalších ambicí na filmovou kariéru. Za svůj výkon si odvezla hereckou cenu z Cannes, kde byl film oceněn i cenu nejvyšší, Zlatou palmou. (Aerofilms)

Queendom

Kdysi v Reflexu tuším že Anna Šišková o tomto filmu prohlásila, že je opravdu, ale opravdu ráda, že ho viděla. Ale taky že nikdy režisérovi neodpustí, že ho natočil. Asi bych to nevyjádřila líp. Odcházela jsem tehdy z kina Mat úplně rozsekaná, kolegyně, kterou jsem na ten film vytáhla, mi řekla, že mě nenávidí a já prořvala jak želva snad celou cestu domů:) Neuvěřitelně silnej, emotivní film. Ale jestli je dobrej nebo ne, to fakt nevim. Jedno je jistý. Pořád ho znova vidět nechci, ale soundtrack už si pár let pouštím. ()

Jezkobezko

Budem neobjektivny, lebo Bjork je moja No.1, Prolomit vlny som nevidel, Triera mam rad, Stormara dvojnasobne, Morsa trojnasobne, Catherine Denevue x-nasobne, takze u mna za 5. ()

Peter-1307

Tak toto nie je mnou veľmi obľúbený druh filmov, ale nejako sa nakoniec ku mne dostal. Dlho som odkladal jeho pozretie, až jedného dňa.... Po zhliadnutí možem povedať čo si budem pamätať v súvislosti s týmto filmom - Lars von Trierom servírovaná neúnosná dávka citov (mňa to však míňalo asi ohľadom, že tej kvantity bolo až príliš veľa, a tým mi to pôsobilo celé nasilu), remeselne dobre spracovaný film a skutočne pre mňa prekvapujúcu dobré herectvo Bjork. Toť vsjo. ()

miki68cz

Bjork nádhera, klobouk dolů před neherečkou, ale všeumělkyní. Samotný formát muzikálu mi pod vousy moc nešel, ale ona vše zastínila, ostatní byli odsouzeni do rolí statistů. Lars je kouzelník s city i žánry a pro mne zatím nešlápl vedle, na co šáhl to se povedlo. Doporučuji vřele ()

Tremono

Bylo to depresivní a neskutečným způsobem mě to mučilo. Měl jsem pocit, že se mě snaží roztrhat na kousíčky (a ty pak házet do žhavýho oleje). Opravdu intenzivní emocionální zážitek. A to je na druhou stranu škoda, dívat se dvě a čtvrt hodiny na holku, jak si s tím svým smířeným úsměvem nechává zasazovat jednu křivdu za druhou proti zdravýmu rozumu a hlavně proti mojí vůli, jakožto diváka, to hraničí s vydíráním a No prostě jsem hrozně zdeptanej a ten film jen tak nezopakuju. Tohle je více méně pozitivní příspěvek ;) kdyby byl někdo na pochybách. 4* ()

DaleCoper

Mám celkem rád Bjork a ještě radši filmy Larse von Triera. Tohle mne ale nijak minulo. Bohužel muzikál stojí na písničkách a tady se to nějak nepovedlo. Přitom sama Bjork má ve své diskografii singl it's oh so quiet (video režiroval Spike Jonze) což je podle mne typicky muzikálová písen. Ty scény na popravišti svou syrovostí trochu připomínaly Kieslowskeho Krótki film o zabijaniu kdyby se u toho nezpívalo. Catherine Deneuve to v těch montérkách docela sekne. Muzikál kde se dost netypicky stane něco hrozného. 80 % ()

kubilov

Jako emocionálně silná kostra dramatu o tragickém "konci" života by Tanec v temnotách mohl fungovat snad i za 5*, ale kvůli přílišnému tlaku na city, které se v závěru překlenulo až k vydírání a neméně do očí bijícího nelogického chování hlavní hrdinky (mimochodem skvěle zahrané) je to o stupeň horší, i tak ale můžu film zařadit mezi to lepší, co Lars von Trier kdy natočil. Českou stopu nejen co se týče původu hlavní hrdinky samozřejmě ocením, stejně tak obsazení mého oblíbeného Petera Stormare, což zase trochu vykompenzuje scény poněkud mimo - zejména ty muzikálové, které mi do průběhu filmu vůbec neseděly. ()

Guran odpad!

Jeden z nejhorších filmů, co jsem kdy viděl. Ve filmu se však vyskytuje ta nejhorší kamera, co jste ve filmech ještě neviděli, příšerní herci v čele s Bjork. Hrozné vyslovování českých jmen, jako Oldžič Nouvy (Oldřich Nový). Příšerné provedení muzikálu, hrozný scénář, nulový děj a nic nehrající herci. Prostě sra*ka. ()

adamix

Vzhľadom na neľúbozvučné tanečné čísla, pohyblivú kameru a časté naťahovanie sa mi Trierov muzikál veľmi páčil. Nemá predstavovať samozvanú dokonalosť amerických ,,friends'', ale svoje nedostatky a jednoduchosť, ktoré využije vo svoj prospech a v závere nám výsledkom doslova vyrazí dych. Toto bol kedysi režisérov štýl, súvisiac s Dogmou 95, kde bolo minimum (až vôbec) hudby, spleť jednoduchých záberov s pohyblivou kamerou a utrápené, až naivné hlavné postavy. Nie je zlý, ale na jeho súčasný štýl to nemá. Každopádne príbeh ako taký je silný, uhrá to skvostne na dramatickom poli. Hlavne scéna s vraždou a drsný záver. Herci fajn, obzvlášť pre mňa doposiaľ neznáma speváčka Björk. Napodiv veľká spokojnosť. U mňa 4*. ()

ostravak30

Už je celkem jasné,. že Lars von Trier zřejmě nebude můj oblíbený režisér. Když to vezmu od začátku, tak třeba způsob použití kamery je u filmu dost neobvyklý, ale působí autenticky, to se musí nechat. Takjé Björk a Catherine Deneuve mám hodně rád. Prvně jmenovaná, na to, že to není herečka hrála skvěle, potkat ji, tak smeknu klobouk. Příběh potěší i naše obyvatele. Tak si na nás opět jednou ve světovém filmovém průmyslu vzpomněli a přiřadili Selmě Ježkové Československý původ. Ačkoli třeba Oldřich Nový nebyl žádnou muzikálovou hvězdou, i jeho jméno mnohokrát zaznělo. Selma byla tak trochu objetí osudu, ale i nespravedlivého ostuzení. Chování postav mi ale v mnoha případech nedávalo smysl. Že byla ona sama naivní, za to se dá hodně schovat. Ale právě postava C. D. se chová zvláštně hlavně poté, co je Selma uvězněna. Co se týče hudby, osobně mám Björk rád, jak už jsem zmiňoval. Problém ale vidím v tom, že hudba zde jí asi není zcela přirozená, protože ji dělala přímo k filmu a v jisté návaznosti na děj. Sama si navíc později stěžovala, že hudba nemohla být zcela podle jejích představ. A ani mě se příliš nelíbila. Tanec v temnotách obsahuje trochu zdlouhavou dějovou linku, která ale k okolnostem působí hodně dojemným způsobem, v závěru tím víc. To je ale vše, čím mě snímek dostal. ()

MiD

No, mam celkem smisene pocity. Moje nalada u tohoto filmu skakala jako sinusoida. Jednou to bylo fantasticke, podruhe jsem se naramne nudil. Na kameru "z ruky" se po case da zvyknout, ale neprekousnul jsem nekonecne muzikalni kousky, ktere film neustale doplnuji. Jak uz to zde nekdo rekl, bohate by stacil zpev Björk. Neposloucham ji a ani ji neznam, ale herecky se rozhodne vyznamenala. Taktez mohl byt film o neco kratsi, verim, ze by to bylo pro tento snimek velke plus. Ale abych jen nekritizoval, konec me, v dobrem slova smyslu, sokoval, az mi zamrazilo. S privrenym okem davam 3,5*. ()

Napoleon-B

Pro mě úžasný film úžasně natočený s výbornou Björk. DO tohoto filmu jsem naprosto nechápal její hudbu ale ted už chápu... Skvělé.... ()

Martass21

Viděl jsem to asi před rokema zatím jsem nenašel odvahu se k tomu vrátit. LArs von Trier je génius a záleží jenom na vás, jestli na jeho promyšlenou hru s divákem přistoupíte ()

JasonV

Keď má človek nejaké psychické problémy nemal by tento film pozerať, keď má človek veľké psychické problémy nemal by takéto filmy točiť :) ()

ottik274

90%. Viděli jste snad někdy smutný muzikál? I když zde se spíše jedná o psychologické drama, které by bez těch pár písniček nejspíš obstálo také. Björk mi nakonec nevadila tak, jak bych čekal a její hudba film spíše doplňuje a podává zde velmi solidní herecký výkon. Hudba, spíš než k posunutí děje,pomáhala dokreslit charakter hlavní postavy. V Breaking the waves ale byla, podle mě, více "cítit" ona nevyhnutelnost osudu a nemožnost ho ovlivnit. Ale kafe umí pan Lars uvařit velice silné, přesto jsem mu to podruhé zase vypil. A rád se nechám pozvat na další... ()

Heroin17

Muzikal, ktery z vas bezohledne doji emoce, vic jak dvouhodinovy herecky omyl Bjork a film, který mě naučil nesnášet patolízala Triera. ()