Dívka na koštěti

Pohádka / Komedie
Československo, 1971, 76 min

Předloha:

Hermína Franková (kniha)

Petra Černocká, Jan Hrušínský, Jan Kraus, Vlastimil Zavřel, Michal Hejný, Jaromír Spal, Vlastimil Hašek, Vladimír Menšík, František Filipovský, Zdeněk Dítě (více)

Komu by se chtělo být tři sta let po škole. Mladé čarodějnici Saxaně rozhodně ne. A tak není divu, že využije první příležitosti a uteče do světa lidí. Ředitel školy za ní vyšle starého vysloužilého upíra, aby ji hlídal a přivedl zpět. Jenže Saxana po návratu nijak netouží a jedinou její starostí je sehnat babské ucho. Stačí totiž lok odvaru a cesta zpět mezi pohádkové bytosti je navždy uzavřena. Protože však byla vždycky nepozorná, netuší, že nejde o opravdové babské ucho, ale o bylinkový vývar z šalvěje přeslenité. Mladá čarodějnice se dostane do řady potíží. Nejprve s partou Mikiho Rouska a nakonec i na psychiatrii. Její pobyt mezi lidmi je poznamenán řadou zdařilých i nepovedených kouzel, ale také poznáváním zcela nového citu - lásky, zejména díky sympatickému Honzovi. (TV Nova)

dawe787

Na svojí dobu, jeden z nejlepších snímků pro celou rodinu. Škoda, že už se dnes netočí takové filmečky v naší vlasti. ()

J R C Pecuchet

Výborně zpracovaná komedie, která v sobě kombinuje reálný svět a svět pohádkový. Troufám si říci, že u tohoto filmu byl položen základ k veleúspěšnému seriálu Arabela (1979), alespoň co se týče kombinace světa skutečného a světa pohádkového. Tvůrci bravurně zvládli realizaci filmu (psal se rok 1971) co se týče triků a samozřejmě skvělé herecké obsazení. U mne to jednoznačně vyhrál Vladimír Menšík v roli školníka - upíra, Helena Růžičková exceluje ve scénách z blázince a hlavně Josef Bláha (na konci filmu) jako ředitel kouzelnické školy, který se " vrací s lexikonem do pohádkového světa ". Kameru vedl a veškeré triky v tomto filmu vymyslel a zrealizoval Vladimír Novotný, jeden za zakladatelů trikového ateliéru č.3 na Barrandově, který už bohužel neexistuje. Na jeho místě stojí moderní budova TV Barrandov. ()

Jeremiah

Takovéto pohádky již zřejmě nikdo nedokáže natočit. Hodně bláznivé, ale mající duši a zdravý kořínek, který nutí diváka se chechtat jako blázen. Pro Petru Černockou start do "showbussinesu" - od té doby však až na pár LP nic. ()

AndreyCSFD

Jeden z nejlepších filmů pana Vorlíčka, ve kterém předvedl, že i film určený pro děti a omladinu je nutné dělat s péčí. Skvělá kamera, prvotřídní časování, které vhodně podtrhuje soundtrack (závěrečná jízda na policejních motorkách) a samozřejmě perfektní Mulínkovy triky. které jsou do filmu umístěny velmi pečlivě, tak že na sebe nestrhávají prvoplánovitě pozornost, čímž filmový příběh nenarušují a přitom si řeknete waw. Herci, kterým kraluje extravagantní Petra Černocká, jsou naprosto tipově přesní a nechybí ani Vorlíčkova tradiční postava školní uklízečky. Genialita snímku je v tom, že i dnes po čtyřiceti letech funguje a pobaví i dnešní děti. ()

Eva_Krejcova

Tuhle pohádku co natočil Václav Vorlíček tak ta nemá chybu je prostě moc fajn. Ráda se na ní dívám Petra Černocká a Jan Hrušinský jsou tam moc dobří. A některé ty scény tak ty taky stojí za to Jako například Helena Růžičková jako blázen v blazinci jak tam dělala ty papírový lodičky a čekala kdy přijede Columbus nebo jak píše Gemini pan ředitel čtyři ruce jak honí Saxanu aby se vrátila do pohádky tak to taky je něco. Nebo jak Saxana všechny učitele ve škole proměnila v králiky a spoustu dalších. ()

zahadum

Klasika ktorá nám nikdy nezostarne ... pretože má vtip..fantáziu a hlavne nadhľad.....páni kapitalisti svoj remake si strčte viete kam.....jeď vole ! ()

zdeny99

Saxána je má nejoblíbenější pohádka, ve které se Vorlíčkovi povedlo skloubit vše, co k vynikající pohádce patří. Macourek k ní napsal geniální scénář. Herecké obsazení zaujalo to nejlepší, co Čechy v tu dobu měly. A především to nejlepší jsou nadčasové a precizně udělané triky, kterých je ve filmu požehnaně. Jimi posílají tuto moderní pohádku mezi ty nejlepší filmy. [37507. hodnocení, 463. komentář, 82%, 950. nejlepší film] ()

MarleyCZ

Další Vorlíčkův podařený film. Podařilo se mu výtečně spojit svět kouzel a čar s obyčejným světem. Z filmu je dnes už klasika, kterou zná snad každý. Výborné herecké obsazení v podání Jana Hrušínského a Jana Krause. Film není přeplácaný a je tak akorát, hudba výtečná. Jen něco mi do těch pěti hvězdiček chybí. 83% ()

Andronikos

Síce s patinou československých 70. rokov, ale predsa len dobre natočené (vrátane hereckých výkonov). - Vtipné (veta "Nemáte v rodině nějakou veverku?" ma takpovediac posadila na zem a replika falošného biskupa "No tak co zdržujete? My jedeme světit kostel do Švýcarska. Jeď, vole!" je s ohľadom na mieru pravdepodobnosti, že by v prevažne protestantskom Švajčiarsku potrebovali konsekrátorov práve z Československa a že by si práve cirkevní hodnostári len tak v sedemdesiatom prvom vyrazili za hranice, pre mňa ešte vtipnejšia, než to tvorcovia chceli). - Po tretie a predovšetkým, bravúrne vymyslené: reálie paralelného podstudničného sveta, vtipy i zápletka. - Film, ktorý je nielen už 40 rokov "čerstvý", ale v zásade by mohol byť asi aj medzinárodne úspešný. Teda za predpokladu, že by diváci mimo bývalého Československa poznali nielen veveričky či netopiera, ale aj kravičky a hlavne pravé české králiky. :-) ()

Heroine

Neuvěřitelně nestárnoucí film. Skvělý nápad, scénář, obsazení, hudba, na svoji dobu triky, celková originalita, a životní role pro většinu herců. I když já osobně tenhle film nevyhledávám, přiznám se, že i já často cituji některé nesmrtelné repliky. Speciální klasika jsou Helena Růžičková, a Jan Kraus. Jedna hláška za druhou. ()

mourinho

Dětem se líbí pohádky defakto všechny. S přibývajícím věkem už zájem o ně logicky opadá, i tak jich ale zůstane pár, o kterých člověk může i v dospělosti prohlásit, že jsou skvělé. Saxána je jednou z nich, možná i proto, že vedle klasických pohádkových motivů v sobě ukrývá i prvky komedie, čímž nejenom že značně rozšiřuje svoji diváckou základnu, ale především zvyšuje svoji atraktivitu právě směrem k dospělé populaci. ()

krabatt76

Po čtyřech letech na csfd.cz jsem při procházení filmografie Vladimíra Menšíka zjistil,že jsem "neohvězdičkoval" tuhle kultovní pohádkovou komedii !!!! Hrůza . Už jsem to napravil :-) ()

lemonova

Toľko skvelých nápadov a vtipu pohromade! Táto rozprávka patrila vďaka originálnemu príbehu a skvele vypracovaným aj obsadeným postavičkám k mojim najobľúbenejším a rada si ju pozriem aj dnes. ()

Festival Malé oči přivítá v Praze i Totora

Festival Malé oči přivítá v Praze i Totora