Dívka na koštěti

• angličtina The Girl on the Broomstick
Pohádka / Komedie
Československo, 1971, 76 min

Petra Černocká, Jan Hrušínský, Jan Kraus, Vlastimil Zavřel, Michal Hejný, Jaromír Spal, Jana Drbohlavová, Vlastimil Hašek, Vladimír Menšík, (více)

Ve třídě čarodějnic je jedna z nejlínějších žákyň Saxana. Zůstává po škole, kde jí školník, vysloužilý upír, vypráví, jak byl kdysi dávno v lidském světě. Ukáže jí lexikon zaklínadel, díky kterému se Saxaně podaří proměnit se v sovu a dostat se do světa lidí. Sovu daruje ředitel ZOO Bláha svému synovi Honzovi, který nechtěně řekne zaklínadlo, a promění tak Saxanu zase v dívku. Honza ji vezme do školy a vydává ji za jakousi Kudláčkovou z Plzně. Postrach školy Miky slíbí Saxaně babské ucho, aby mohla natrvalo zůstat ve světě lidí, kde se jí velmi líbí. Miky a jeho kamarádi za pomoci Saxaniných kouzel promění profesory v králíky. Dochází k celé řadě bláznivých zápletek, kvůli kterým je Saxana dokonce zavřena do blázince. Nakonec však s Honzovou pomocí vrátí profesorskému sboru lidskou podobu a podaří se jí sehnat i babské ucho – což je ve skutečnosti šalvěj… (Česká televize)

CheGuevara

Václav Vorlíček v Dívce na koštěti předvedl neskonale výborný cit pro umné načasování obrazu a hudby, čemuž i vydatně pomohla titulní píseň od Petry Černocké. To, že Vorlíčkovým trademarkem je jistá dávka bláznivost, jsem si již zvykl, ale zde jí bylo přesně o něco víc, než bylo vhodné. Jinak herci včetně filmového světa byly doslova kouzelní... ()

Jara.Cimrman.jr

"Tak nezdržuj, my jedeme světit kostel do Švýcarska, jeď vole!" Kouzlící trio puberťáků ve složení Rousek, Adámek, Bujnoch mě bavilo o něco víc než celá pohádková říše a o dost víc než Saxana s Honzou. Nicméně dětské vzpomínky na prodlouženou končetinu, babské ucho a na Kryštofa Kolumba cestujícího vodovodem ze mě stále ještě nevyprchaly. Taky jsem se tehdy naučil kouzlit, takže dexempo krumplex, dexempo multo šupoplex, vydravoplex vebete mexaboplex, rudexe ux, dexempo vederex a rozhodně nesmím zapomenout na vexopure nobleti hemenex. ()

tron

“Proč ti vadí, že tvuj otec je králik? Múj je netopýr. Na to si zvykneš.“ Skvelé, akurát ti mladí hajzlici, ktorí chcú neustále zneužiť čary, idú divákovi na nervy. Ale nejakú zápletku to zrejme mať muselo (ale naozaj by absencia výraznejšej zápletky v ani nie osemdesiatminútovom filme prekážala?). Ozdobou sú potom herecké výkony verného školníka Vladimíra Menšíka a z reťaze odtrhnutej Heleny Ružičkovej ako pacientky psychiatrického oddelenia. Už ústredná pesnička je geniálna, duo Vorlíček/Macourek vyrobilo báječne magickú atmosféru. ()

Oskar

"Ať přijde tatínek do školy." "To prosím nemůže. On je netopýr." Velmi zdařilá rodinná crazy komedie pánů Macourka a Vorlíčka s tolika (!) fantaskními nápady, že člověk až nestíhá současně se smát a civět na to v němém úžasu. P. S.: Taky jste si všimli, jak významnou součástí Vorlíčkových komedií je hudba, zběsile gradující děj s pomocí vaší hekticky pulzující krve? ()

• Film sa natáčal v obrazovom formáte 1,85:1, nazvanom tiež RP (rozšířené plátno), ale v tomto formáte sa od druhej polovice 70. rokov nepremietal. Používala sa kópia, ktorej pomer strán sa približuje k štandardnému formátu, presnejšie 1,41:1 a v tomto formáte aj vyšiel na DVD. (BlueNeon81)
  • Zatiaľ čo dvojici filmových lotrov, Janovi Krausovi (Miky Rousek)  a Vlastimilovi Zavřelovi (Adámek), sa v súkromí aj pracovne darí, ich tretí parťák z filmu Michal Hejný (Bujnoch) skončil tragicky. "Vždy to bol rebel a problémový typ" prezradil českým médiám Zavřel, ktorý s ním chodil do prvého a druhého ročníka na konzervatóriu. Po ňom Hejný zložil úspešne skúšky na DAMU, lenže pre zlú dochádzku a neustále vyčíňania (raz strhol výťah) školu nedokončil. Nakoniec odišiel skúsiť šťastie do Hollywoodu, odkiaľ sa už nevrátil. Bol homosexuál, v Amerike dostal AIDS a zomrel. (WalterIK7)