Dívka na koštěti

The Girl on the Broomstick

Pohádka / Komedie

Československo, 1971, 76 min

Petra Černocká, Jan Hrušínský, Jan Kraus, Vlastimil Zavřel, Michal Hejný, Jaromír Spal, Jana Drbohlavová, Vlastimil Hašek, Vladimír Menšík, Zdeněk Dítě, Míla Myslíková, Meda Valentová, Jaroslava Obermaierová, Josef Bláha, Jan Libíček, Jiří Lír, Ludmila Píchová, Stella Zázvorková, František Filipovský, Helena Růžičková, Milan Neděla, Karel Houska, Lubomír Kostelka, Josef Kolb, Milan Kindl, Josefa Pechlátová, Roman Skamene, Juraj Štúr, František Miroslav Doubrava, Pavel Spálený, Miloslav Balcar, Svatopluk Skládal, Jarmila Beránková, Zdena Burdová, Běla Jurdová, Miriam Kantorková, Luďa Marešová, Milan Jonáš, Bohumil Koška, Stanislav Litera, Jiří Krytinář, Marie Štrampachová, Jana Boušková, Renée Nachtigallová, Milena Steinmasslová, Marie Bílá, Karel Vítek st., Vladimír Ptáček, Vítězslav Černý, Stanislav Hájek, Zdeněk Novák, Vít Pešina, Johana Saudková, Robert Vrchota, Ladislav Mrnka, Karel Pavlík, Vladimír Foukal, Jiří Vašků, Karel Augusta, Otto Lackovič, Miloš Vavruška, Lubor Tokoš, Karel Nikolau, Eva Svobodová, Magdalena Reifová, Alena Kreuzmannová, Richard Genzer

Saxána byla pro mne jako pro dítě naprostou peckou, stejně jako Arabela. A to proto, že tam díky určitým kouzelným proprietám obyčejné děti mohli vstoupit do pohádky, lítat, mizet, proměňovat se. To jsme si tehdy přáli všichni a proto ty Vorlíčkovy hity taky tak žrali. A já přiznávám, že je žeru i dnes. Je tam totiž i humor pro dospělé a ten taky nemá chybu...100%(16.6.2014)

Další z absolutních trikových a scenáristických diktátů trojice Novotný, Vorlíček, Macourek. Jeden z filmů, který lze promítat jako učební pomůcku na všech filmových školách po celém světě. Takhle se to dělá. Bez zbytečného digitálního divadélka. Výborné obsazení, ve kterém lze najít i dva vynikající šedesátkové neherce, Josefu Pechlátovou a Pepu Kolbla. Vše završuje skvělý humor.(11.10.2011)

• BoPo

Každý má nejaké filmy, ktoré všetci ostatní žerú, chvália ich, majú k nim nostalgické spojenie, ale jemu prídu obyčajné, nijako zvlášť zaujímavé. Pre mňa je jedným z takýchto prípadov práve Dívka na koštěti. Nie je to prúser, má to svoje fajn miesta, ale ako celok nič moc. Harry Potter komunizmu s vtedy peknou Černockou.(23.5.2016)

Velmi příjemná pohádková komedie o mladé čarodejnici Saxaně (mladicky půvabná Petra Černocká), kterou už nebaví její pohádkový svět a rozhodne se utéci do světa lidí. Zde poznává nové věci a to se jí tak zalíbí, že se rozhodne zůstat a tak začíná boj s časem, aby mohla v tom lidském setrvati napořád. I když původně utekla pro nechuť k učení ve škole a v tom si zřejmě moc nepomohla. Pomáhá jí mladý žák Honza Bláha (Jan Hrušínský), který se do ní zakoukal. Samozřejmě nesmějí chybět naschválníčci, kteří jí chtějí jen využívat, v čele s Miky Rouskem (výborný Jan Kraus). Za ním stojí další darebáci Adámek (Vlastimil Zavřel) a Bujnoch (Michal Hejný), ale ti všichni jsou nakonec po zásluze potrestáni. Další výborné postavy: školník v čarodějném světě a upír (Vladimír Menšík), který se také rozhodne zůstat ve světě lidí, ředitel školy (Zdeněk Dítě), ředitel čarodejnické školy (Josef Bláha) se čtyřma rukama, učitelka Pešková (Jana Drbohlavová), pacientka psychiatrie (vynikající Helena Růžičková), která si po příchodu Saxany konečně libuje, že je v pořádném blázinci a zřízenec zoologické zahrady (Lubomír Kostelka), který pravil: "U vás je po ránu tak veselo. Sem budu chodit častěji!". Zkrátka klasická pohodová pohádkově bláznivá komedie.(8.2.2010)

Nechce sa mi písať znova to, čo pri väčšine ďalších klasických Vorlíčkových bláznivých komédiách zo sedemdesiatych rokov, iba by som opakoval tie isté frázy alebo písal ich variácie. Legendárna scéna strieda legendárnu scénu, legendárna hláška strieda legendárnu hlášku a nesmie chýbať Vorlíčkov maskot, geniálny Vladimír Menšík. Takže iba zostáva otázka, či sa niekedy môže ešte zopakovať takáto zlatá éra našich komédií.(13.8.2012)

• - Poté, co kluci přejíždějí ve Fiatu přes přejezd, se v levé dolní části obrazovky objeví stín mikrofonu, který po dialogu policistů, zase zmizí. (Mr.Hudson)

• - Poté, co přinesou mladou čarodějnici v pytli do bytu, jsou vidět stíny. Nemůžou jít od okna, protože by měly stejný směr. Nejpravděpodobnější verzí je, že byla scéna natáčena v ateliéru a osvětlovač zaspal. [Zdroj: lifee.cz] (Bioscop)

• - Film sa natáčal v obrazovom formáte 1,85:1, nazvanom tiež RP (rozšířené plátno), ale v tomto formáte sa od druhej polovice 70. rokov nepremietal. Používala sa kópia, ktorej pomer strán sa približuje k štandardnému formátu, presnejšie 1,41:1 a v tomto formáte aj vyšiel na DVD. (BlueNeon81)