Dívka na koštěti

The Girl on the Broomstick

Pohádka / Komedie

Československo, 1971, 76 min

Petra Černocká, Jan Hrušínský, Jan Kraus, Vlastimil Zavřel, Michal Hejný, Jaromír Spal, Jana Drbohlavová, Vlastimil Hašek, Vladimír Menšík, Zdeněk Dítě, Míla Myslíková, Meda Valentová, Jaroslava Obermaierová, Josef Bláha, Jan Libíček, Jiří Lír, Ludmila Píchová, Stella Zázvorková, František Filipovský, Helena Růžičková, Milan Neděla, Karel Houska, Lubomír Kostelka, Josef Kolb, Milan Kindl, Josefa Pechlátová, Roman Skamene, Juraj Štúr, František Miroslav Doubrava, Pavel Spálený, Miloslav Balcar, Svatopluk Skládal, Jarmila Beránková, Zdena Burdová, Běla Jurdová, Miriam Kantorková, Luďa Marešová, Milan Jonáš, Bohumil Koška, Stanislav Litera, Jiří Krytinář, Marie Štrampachová, Jana Boušková, Renée Nachtigallová, Milena Steinmasslová, Marie Bílá, Karel Vítek st., Vladimír Ptáček, Vítězslav Černý, Stanislav Hájek, Zdeněk Novák, Vít Pešina, Johana Saudková, Robert Vrchota, Ladislav Mrnka, Karel Pavlík, Vladimír Foukal, Jiří Vašků, Karel Augusta, Otto Lackovič, Miloš Vavruška, Lubor Tokoš, Karel Nikolau, Eva Svobodová, Magdalena Reifová, Alena Kreuzmannová, Richard Genzer

Ve velké formě byli tehdy pánové Vorlíček s Macourkem a stvořili nesmrtelnou pohádku pro děti a dospělé. Pohádková říše, ve které Saxana zůstane 300 let po škole, je vyvedena nádherně a kouzelně. Následně se prostřednictvím zaklínadla ocitáme spolu s ní v říši lidí a v ní nás čeká skvělý záporák Jan Kraus a jeho kumpáni, kterým není nic svaté, a hlavní je pro ně Kniha kouzel, skýtající netušené možnosti. Okouzlující Vladimír Menšík, potrhlý ředitel školy Zdeněk Dítě, nebo černokněžník se čtyřma rukama Josefa Bláhy jsou výjimeční, a to nesmím zapomenout na Jana Hrušínského a Petru Černockou v titulních rolích sympatického zamilovaného páru. Množství nápadů je stříleno kulometnou kadencí a gejzír hlášek a triků fakt stojí za to. Vynikající je i scéna v blázinci s Helenou Růžičkovou, čekající na Kryštofa Kolumba, s hlavou oddělenou od těla, která mluví. To byl super trik a tohle je super film.(21.2.2009)

Petra Černocká byla sakra pěkná ženská a role rošťandy Saxany se zhostila velmi dobře. Příběh má své osobité kouzlo, především díky bláznivému dobrodružství mladé čarodějky ve světě lidí a ani po tolika letech neztratil nic ze svého půvabu. Všichni zúčastnění podali velmi slušné herecké výkony, Růžičková v blázinci je nezapomenutelná, stejně jako mladý grázlík Kraus. I zde se urodilo množství trefných hlášek, kterých tu skutečně bylo požehnaně.(4.4.2018)

Velmi příjemná pohádková komedie o mladé čarodejnici Saxaně (mladicky půvabná Petra Černocká), kterou už nebaví její pohádkový svět a rozhodne se utéci do světa lidí. Zde poznává nové věci a to se jí tak zalíbí, že se rozhodne zůstat a tak začíná boj s časem, aby mohla v tom lidském setrvati napořád. I když původně utekla pro nechuť k učení ve škole a v tom si zřejmě moc nepomohla. Pomáhá jí mladý žák Honza Bláha (Jan Hrušínský), který se do ní zakoukal. Samozřejmě nesmějí chybět naschválníčci, kteří jí chtějí jen využívat, v čele s Miky Rouskem (výborný Jan Kraus). Za ním stojí další darebáci Adámek (Vlastimil Zavřel) a Bujnoch (Michal Hejný), ale ti všichni jsou nakonec po zásluze potrestáni. Další výborné postavy: školník v čarodějném světě a upír (Vladimír Menšík), který se také rozhodne zůstat ve světě lidí, ředitel školy (Zdeněk Dítě), ředitel čarodejnické školy (Josef Bláha) se čtyřma rukama, učitelka Pešková (Jana Drbohlavová), pacientka psychiatrie (vynikající Helena Růžičková), která si po příchodu Saxany konečně libuje, že je v pořádném blázinci a zřízenec zoologické zahrady (Lubomír Kostelka), který pravil: "U vás je po ránu tak veselo. Sem budu chodit častěji!". Zkrátka klasická pohodová pohádkově bláznivá komedie.(8.2.2010)

Klasický český komediální film. Dneska, když se díváte zpětně, je to hodně podobné Harrymu Potterovi, myslím jako s nápadem čarodějek a čarodějnické školy. Saxana, to už je legendární postava. V komedii jsou vtipné momenty, ale je fakt, že čím jsem starší a čím tento film vidím vícekrát, je pro mě méně a méně zajímavý a už mě tolik nebaví...(9.6.2014)

DÍVKA NA KOŠTĚTI znamená v české škole pohádkové tvorby oproti TŘEM OŘÍŠKŮM PRO POPELKU cosi jako náznak civilizačního posunu, rysu, který bude tento směr žánru charakterizovat i po celá osmdesátá léta. Prolnutí pohádkového a skutečného světa - vůbec poprvé - v této souvislosti rozšířilo tvůrcům nebývalým způsobem možnosti a poskytlo příležitost k nevídaným replikám a postřehům, z nichž mnohé zlidověly. Pohádka zcivilněla a zesoučasněla. Přiblížila se a stala se jakoby hmatatelnější. Propracovaný scénář (doslova hvězdné trio Miloš Macourek, Hermína Franková, Václav Vorlíček) obohatil základní pohádkový tvar syžetu i scénáře o současné humorné prvky typického národního rázu a propůjčil tak dílu další rozměr. Oproti pohádkové tvorbě padesátých let se tak vykrystalizovala vývojově nová forma, z níž se naše kinematografie postupně vzpínala k dalším a dalším vrcholům. DÍVKA objevila nové tváře (Jan Hrušínský, Jan Kraus), jiným poskytla zcela nové příležitosti (Menšík, Bláha, Jedlička). Překvapivě dobře svou úlohu zvládla i Petra Černocká. Pokud se dříve za nejpopulárnější pohádky považovala díla vzniklá v padesátých letech, prosazením nové, civilní pohádkové tvorby přestala být tato orientace jednoznačnou. Nejen českému divákovi to určitě neublížilo.(12.9.2007)

• - Kašna, ze které Saxana vylézá, byla vyrobena na Barrandově, umístěna na pardubickém náměstí a po natáčení zbourána. (jenik71)

• - Petra Černocká se neodvážila skočit z okna ani na matrace (pro odvar z babího ucha), režisér proto našel na ulici dívku, která vypadala podobně, napsal ji omluvenku do školy a ta následně skočila a scénu natočila. (ratajs)

• - Herečka Meda Valentová (babička) bola počas natáčania vážne chorá a vedela, že sa jej posledný deň nezadržateľne blíži. Počas pauzy medzi nakrúcaním hovorievala: „Škoda, že už sa tej premiéry nedožijem." Premiéry sa ešte zúčastnila, a keď film skončil, bola dojatá. Onedlho na to zomrela. (Raccoon.city)