Reklama

Reklama

Dívka na koštěti

  • angličtina The Girl on the Broomstick
Pohádka / Komedie
Československo, 1971, 76 min

Hrají:

Petra Černocká, Jan Hrušínský, Jan Kraus, Vlastimil Zavřel, Michal Hejný, Jaromír Spal, Jana Drbohlavová, Vlastimil Hašek, Vladimír Menšík, (více)
(další profese)

Ve třídě čarodějnic je jedna z nejlínějších žákyň Saxana. Zůstává po škole, kde jí školník, vysloužilý upír, vypráví, jak byl kdysi dávno v lidském světě. Ukáže jí lexikon zaklínadel, díky kterému se Saxaně podaří proměnit se v sovu a dostat se do světa lidí. Sovu daruje ředitel ZOO Bláha svému synovi Honzovi, který nechtěně řekne zaklínadlo, a promění tak Saxanu zase v dívku. Honza ji vezme do školy a vydává ji za jakousi Kudláčkovou z Plzně. Postrach školy Miky slíbí Saxaně babské ucho, aby mohla natrvalo zůstat ve světě lidí, kde se jí velmi líbí. Miky a jeho kamarádi za pomoci Saxaniných kouzel promění profesory v králíky. Dochází k celé řadě bláznivých zápletek, kvůli kterým je Saxana dokonce zavřena do blázince. Nakonec však s Honzovou pomocí vrátí profesorskému sboru lidskou podobu a podaří se jí sehnat i babské ucho – což je ve skutečnosti šalvěj… (Česká televize)

(více)

Recenze (483)

Oskar 

všechny recenze uživatele

"Ať přijde tatínek do školy." "To prosím nemůže. On je netopýr." Velmi zdařilá rodinná crazy komedie pánů Macourka a Vorlíčka s tolika (!) fantaskními nápady, že člověk až nestíhá současně se smát a civět na to v němém úžasu. P. S.: Taky jste si všimli, jak významnou součástí Vorlíčkových komedií je hudba, zběsile gradující děj s pomocí vaší hekticky pulzující krve? ()

CheGuevara 

všechny recenze uživatele

Václav Vorlíček v Dívce na koštěti předvedl neskonale výborný cit pro umné načasování obrazu a hudby, čemuž i vydatně pomohla titulní píseň od Petry Černocké. To, že Vorlíčkovým trademarkem je jistá dávka bláznivost, jsem si již zvykl, ale zde jí bylo přesně o něco víc, než bylo vhodné. Jinak herci včetně filmového světa byly doslova kouzelní... ()

Reklama

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Tak nezdržuj, my jedeme světit kostel do Švýcarska, jeď vole!" Kouzlící trio puberťáků ve složení Rousek, Adámek, Bujnoch mě bavilo o něco víc než celá pohádková říše a o dost víc než Saxana s Honzou. Nicméně dětské vzpomínky na prodlouženou končetinu, babské ucho a na Kryštofa Kolumba cestujícího vodovodem ze mě stále ještě nevyprchaly. Taky jsem se tehdy naučil kouzlit, takže dexempo krumplex, dexempo multo šupoplex, vydravoplex vebete mexaboplex, rudexe ux, dexempo vederex a rozhodně nesmím zapomenout na vexopure nobleti hemenex. ()

tron 

všechny recenze uživatele

“Proč ti vadí, že tvuj otec je králik? Múj je netopýr. Na to si zvykneš.“ Skvelé, akurát mladíci, ktorí chcú neustále zneužiť čary, idú na nervy. No nejakú zápletku to zrejme mať muselo. Alebo nie? Naozaj by absencia výraznejšej zápletky v ani nie osemdesiatminútovom filme prekážala? Mne nie. Ozdobou sú herecké výkony verného školníka Vladimíra Menšíka a z reťaze odtrhnutej Heleny Ružičkovej ako pacientky psychiatrického oddelenia. Už ústredná pesnička je geniálna, duo Vorlíček/Macourek vyrobilo báječne magickú atmosféru. ()

Galerie (29)

Zajímavosti (58)

  • „Kdybych to jen tehdy tušila, že se z toho stane takový hit. Myslím si, že by se můj život ubíral jinou cestou. Netvrdím, že v pouze dobrém slova smyslu, ale určitě by byl jiný. Tak mi akorát zbyly slzy pro pláč a tichá závist, když v televizi vidím Saxanu. Mohla jsem to být já. Mohla jsem být dívkou na koštěti,” prohlásila Věra Špinarová. (Duoscop)
  • Autorkou předlohy je Hermína Franková, která ale na prodeji práv nijak nezbohatla; po premiéře filmu dále pracovala v lékárně. (Trainspotter)
  • Když Saxana (Petra Černocká) ve třídě bere učitelce notes, tak se v jednom záběru rukou potopí pod lavici, jakmile se ale ruka plazí po podlaze, byla poloha půl druhého metrů nad zemí. Pod podlahou byla jiná osoba, která se plazila po té podlaze a za sebou natahovala na pružině natočený rukáv. (JT19)

Související novinky

Festival Malé oči přivítá v Praze i Totora

Festival Malé oči přivítá v Praze i Totora

14.11.2021

Již 8. ročník festivalu Malé oči je tu! Během listopadu a prosince se filmový festival pro děti objeví v několika městech po celé republice. Dramaturgové připravili pro malé diváky (i jejich rodiče)…

Zemřel režisér Václav Vorlíček

Zemřel režisér Václav Vorlíček

06.02.2019

Legendární český režisér Václav Vorlíček zemřel ve věku 88 let. Tvůrce řady známých českých klasik jako Tři oříšky pro Popelku, Arabela nebo Dívka na koštěti zemřel v pražské nemocnici, informaci…

Reklama

Reklama