Dívka na koštěti

The Girl on the Broomstick

Pohádka / Komedie

Československo, 1971, 76 min

Petra Černocká, Jan Hrušínský, Jan Kraus, Vlastimil Zavřel, Michal Hejný, Jaromír Spal, Jana Drbohlavová, Vlastimil Hašek, Vladimír Menšík, Zdeněk Dítě, Míla Myslíková, Meda Valentová, Jaroslava Obermaierová, Josef Bláha, Jan Libíček, Jiří Lír, Ludmila Píchová, Stella Zázvorková, František Filipovský, Helena Růžičková, Milan Neděla, Karel Houska, Lubomír Kostelka, Josef Kolb, Milan Kindl, Josefa Pechlátová, Roman Skamene, Juraj Štúr, František Miroslav Doubrava, Pavel Spálený, Miloslav Balcar, Svatopluk Skládal, Jarmila Beránková, Zdena Burdová, Běla Jurdová, Miriam Kantorková, Luďa Marešová, Milan Jonáš, Bohumil Koška, Stanislav Litera, Jiří Krytinář, Marie Štrampachová, Jana Boušková, Renée Nachtigallová, Milena Steinmasslová, Marie Bílá, Karel Vítek st., Vladimír Ptáček, Vítězslav Černý, Stanislav Hájek, Zdeněk Novák, Vít Pešina, Johana Saudková, Robert Vrchota, Ladislav Mrnka, Karel Pavlík, Vladimír Foukal, Jiří Vašků, Karel Augusta, Otto Lackovič, Miloš Vavruška, Lubor Tokoš, Karel Nikolau, Eva Svobodová, Magdalena Reifová, Alena Kreuzmannová, Richard Genzer

Výborná česká komediální pohádka, ve které stojí v popředí česká zpěvačka Petra Černocká ( Koukej se mnou si píseň broukej a rozdávej dál ) a po jejím boku září spousta dalších osobností, jako je např. Vladimír Menšík, Stela Zázvorková nebo Jan Kraus. „Tak ty prý scháníš nějaký starší ucho, jo?“ „Ano. Kdybych ho nesehnala, tak bych tady nemohla zůstat…“ „A to víš, že tady zůstaneš. Počkáš si hezky na to ouško…“ „Ale to nesmí moc dlouho trvat, jinak se zejtra ráno proměnim v sovu a zmizim.“ „Aha. No jo, to jistě, to… Sestra tě teď odvede do pokoje, víš?“ „Vy ste moje sestra? To je váš tatínek taky netopýr, že jo?“(21.2.2008)

Klasická pohádka o čarodějnici Saxaně, jež se dostala do lidského světa a svádí zde napínavý (a také milostný) příběh. Skvělí herci v menších rolích, ať už V. Menšík, H. Růžičková či S. Zázvorková, stejně tak hlavní představitelka Petra Černocká a její láska Jan Hrušínský. Nezapomenutelné scény (hlavně díky J. Krausovi), příjemná hudba, zábava, jednoduchost - to jsou hlavní klady tohoto povedeného československého filmu, který vám nevadí vidět ani napopáté... 90 %(27.4.2011)

Další česká pohádková klasika z rukou mistra Vorlíčka.Nezapomenutelné zpracování čarodějnitví se skvělými nápady(cestování do říše lidí,proměny,zaklínadla)a výbornými herci.Vizuální zpracování je tak skvělé,že i dnes nepřestává udivovat(a to si prosím čeští mistři mohli nechat zdát o nějakém pořádném rozpočtu i počítačích).Rodinná podívaná se vším všudy,která je nápaditá,vtipná a vlastně i napínavá.Nezapomenutelná a mladá Petra Černocká dodává navíc šmrnc a všichni jsme tak znali kouzelnický svět dřív,než začla J.K.Rowling popisovat ten svůj..Jeden z českých pohádkových klenotů,neodmyslitelně patřící do zlatého fondu.Dávám jasných 100% a .....jak to bylo...ehm...dexempo hotovex.(15.9.2011)

NOVA - Koukám, že TV Nova opět rozjíždí každou neděli české komediální klasiky. Minulý týden to byl Vrchní, prchni a dneska Saxana. Tenhle film taky rozhodně můžu. Ani prsty na rukou by mi nestačily, abych se dopočítal, kolikrát jsem tuhle moc příjemnou pohádku viděl. "Saxáno, v knihách vázaných kůží..." - song, který vás hned na úvod nabudí a až do závěrečné verze téhle písničky zaručeně vydržíte. Na tu dobu ty efekty byly výborné a máte zde možnost vidět spoustu známých herců. Bohužel velké množství je jich po smrti. Nicméně tahle komedie je nesmrtelná, já osobně zasednu vždy, když jí vysílají a vážím si jí jako jednoho z mých TOP českých filmů. Procenta hovoří za vše. 95% // (2.11.2015) NOVA CINEMA HD (4:3) - Již několikáté promítání a opět mě to potěšilo a pobavilo. K tomu není co dodat, prostě legendární pohádka. 95%(4.11.2012)

Saxána byla pro mne jako pro dítě naprostou peckou, stejně jako Arabela. A to proto, že tam díky určitým kouzelným proprietám obyčejné děti mohli vstoupit do pohádky, lítat, mizet, proměňovat se. To jsme si tehdy přáli všichni a proto ty Vorlíčkovy hity taky tak žrali. A já přiznávám, že je žeru i dnes. Je tam totiž i humor pro dospělé a ten taky nemá chybu...100%(16.6.2014)

• - Když se Saxana (Petra Černocká) poprvé dostává do světa lidí a při proměně v sovu postupuje podle návodu z knihy, začíná tím, že zkříží ruce ve výši očí. Když se pak vrátí pro lexikon kouzel a utíká s ním zpět do světa lidí, už při proměně toto nedělá. (Honzyg)

• - Když se strhne bitka v Honzově (Jan Hrušínský) bytě, má Honza v jeden moment navrch a kroutí za zády ruku Rouskovi (Jan Kraus), který leží na spolužákovi Adámkovi (Vlastimil Zavřel). Po prostřihu, kde rvačku sleduje Saxana (Petra Černocká) z balkonu, se pozice kluků najednou prohodí a Honza kroutí ruku Adámkovi, který leží na Rouskovi. (Honzyg)

• - Pavel Spálený (policista) a Marie Štrampachová (teta Rousková) byli při postsynchronech nadabováni Luborem Tokošem a Evou Svobodovou. (funhouse)