Dívka na koštěti

Pohádka / Komedie
Československo, 1971, 76 min

Předloha:

Hermína Franková (kniha)

Petra Černocká, Jan Hrušínský, Jan Kraus, Vlastimil Zavřel, Michal Hejný, Jaromír Spal, Vlastimil Hašek, Vladimír Menšík, František Filipovský, Zdeněk Dítě (více)

Komu by se chtělo být tři sta let po škole. Mladé čarodějnici Saxaně rozhodně ne. A tak není divu, že využije první příležitosti a uteče do světa lidí. Ředitel školy za ní vyšle starého vysloužilého upíra, aby ji hlídal a přivedl zpět. Jenže Saxana po návratu nijak netouží a jedinou její starostí je sehnat babské ucho. Stačí totiž lok odvaru a cesta zpět mezi pohádkové bytosti je navždy uzavřena. Protože však byla vždycky nepozorná, netuší, že nejde o opravdové babské ucho, ale o bylinkový vývar z šalvěje přeslenité. Mladá čarodějnice se dostane do řady potíží. Nejprve s partou Mikiho Rouska a nakonec i na psychiatrii. Její pobyt mezi lidmi je poznamenán řadou zdařilých i nepovedených kouzel, ale také poznáváním zcela nového citu - lásky, zejména díky sympatickému Honzovi. (TV Nova)

LeoH

Kouzelnické peripetie ve scénáři, vypiplané triky a výprava, hezoučká Černocká v punkových šatečkách, to ano; ze všeho ostatního je strašně cítit normalizační zatuchlina. Je to smutný pohled, když velikáni typu Libíčka přihrávají v drobných štěcích toporným panákům s lepším kádrovým profilem; je přímo děsné koukat, jak se rodí otravně stereotypní vyobrazení učitelského stavu, opakované v českých filmech a seriálech pořád dokola následujících dvacet let; v záporných postavách zhýralých pásků poslouchajících z magneťáku imperialistickou hudbu pomalu vystrkuje růžky duch majora Zemana. A vůbec nejhůř po těle je jednomu ze závěrečné proměny Saxany – divné holky v divných hadrech v Saxanu – spořádanou členku socialistické společnosti. Jako klukovi mi kouzla, náznak erotična a lehce křečovitý humor bohatě stačily ke štěstí; moje děti už mají onačejší vkus a je to tak dobře. ()

Aleee89

Klasický český komediální film. Dneska, když se díváte zpětně, je to hodně podobné Harrymu Potterovi, myslím jako s nápadem čarodějek a čarodějnické školy. Saxana, to už je legendární postava. V komedii jsou vtipné momenty, ale je fakt, že čím jsem starší a čím tento film vidím vícekrát, je pro mě méně a méně zajímavý a už mě tolik nebaví... ()

salahadin

Růžičkové Columbus přijíždí vodovodem, tři biskupové jedou stěhovat kostel a Darth Voldemortus Krausis má uši jako král Midas. Chybí tu sice profesor Snape, ale mnohostřihoruký Bláha to "prokletě" vynahrazuje. Nu a závěrem poučení, že skákat z okna můžete jen ve stavu podroušilém, či kouzelnickém. Dívka na koštěti sice taky neumí hrát fofrpál, ale přistát na dodávce, to by neuměl ani Hurry Fotter. Kouzelný film. ()

kingik

Ve velké formě byli tehdy pánové Vorlíček s Macourkem a stvořili nesmrtelnou pohádku pro děti a dospělé. Pohádková říše, ve které Saxana zůstane 300 let po škole, je vyvedena nádherně a kouzelně. Následně se prostřednictvím zaklínadla ocitáme spolu s ní v říši lidí a v ní nás čeká skvělý záporák Jan Kraus a jeho kumpáni, kterým není nic svaté, a hlavní je pro ně Kniha kouzel, skýtající netušené možnosti. Okouzlující Vladimír Menšík, potrhlý ředitel školy Zdeněk Dítě nebo černokněžník se čtyřma rukama Josefa Bláhy jsou výjimeční, a to nesmím zapomenout na Jana Hrušínského a Petru Černockou v titulních rolích sympatického zamilovaného páru. Množství nápadů je stříleno kulometnou kadencí a gejzír hlášek a triků fakt stojí za to. Vynikající je i scéna v blázinci s Helenou Růžičkovou, čekající na Kryštofa Kolumba, s hlavou oddělenou od těla, co mluví. To byl super trik a tohle je super film. ()

cheyene

Správná pohádková komedie, vtipné scény s Bujnochem, Adámkem a posledním z té jejich party..... jen mi nesedí, když se nakonec Saxana stane opravdovým člověkem, tak si ti tři kluci řeknou, že už nemůže kouzlit, takže jim neodčaruje ty uši. Jenže oni nikdy nebyli kouzelníci a přitom dokázali měnit ty auta a převleky, nebo třeba na začátku řekl Honza to zaklínadlo a Saxana se tak proměnila ze sovy v holku. Takže kouzlit mohou i normální lidé. ??? ()

• Hermína Franková o svojej poviedke po 50 rokoch povedala: "Než som písala rozprávanie o Dievčine na metle, chodilo vtedy po uliciach plno dievčat v takých nadrchaných, rozstrapatených účesoch. Hovorila som si, že by to mohli byť pekné čarodejnice. Časom sa dostavili úvahy, ako by sa na svet taká čarodejnica dostala, čo by si tu počala a podobné. Ale záujem o čarodejnice a čarovanie mal ešte iný dôvod. Vtedy sa totiž všade vypĺňali dotazníky, ktoré pátrali po pôvode každého človeka. Ak bol pôvod buržoázny, bolo to pre dotyčného nemilé. Všade! V škole, na úradoch, snáď len do nemocnice sa taký mohol dostať bez problémov. Mala som veľa buržoáznych kamarátok, a tak ma raz napadlo, aké by bolo krásne mať pôvod, aký by nikto nepredpokladal, preto by ho nemohol vopchať do nejakého dotazníka. Pôvod čarodejný. A vôbec, po všetkých tých knihách a filmoch o socialistických brigádach som mala chuť písať niečo, čo nemá vôbec nič spoločné s vtedajším režimom." (Raccoon.city)
  • V momentě, kdy se chystá zdravotní sestra (Jaroslava Obermaierová) vyběhnout z pokoje, jí u stolečku zmizí kousek nohy. To je způsobeno tím, jak se dělal trik s Honzou (Jan Hrušinský) ve stolku pomocí zrcadel. (SONY_)
  • Honza Bláha (Jan Hrušínský) použil vo filme pri rozväzovaní vreca, pri ktorom si zlomil necht, extrémne dlhú nadávku "cipísekhimlalelujafixlaudon". (Raccoon.city)

Související novinky

Festival Malé oči přivítá v Praze i Totora

Festival Malé oči přivítá v Praze i Totora

15.11.2021

Již 8. ročník festivalu Malé oči je tu! Během listopadu a prosince se filmový festival pro děti objeví v několika městech po celé republice. Dramaturgové připravili pro malé diváky (i jejich rodiče)… (více)

Zemřel režisér Václav Vorlíček

Zemřel režisér Václav Vorlíček

06.02.2019

Legendární český režisér Václav Vorlíček zemřel ve věku 88 let. Tvůrce řady známých českých klasik jako Tři oříšky pro Popelku, Arabela nebo Dívka na koštěti zemřel v pražské nemocnici, informaci… (více)