poster

Dívka na koštěti

 • angličtina

  The Girl on the Broomstick

Pohádka / Komedie

Československo, 1971, 76 min

Hrají:

Petra Černocká, Jan Hrušínský, Jan Kraus, Vlastimil Zavřel, Michal Hejný, Jaromír Spal, Jana Drbohlavová, Vlastimil Hašek, Vladimír Menšík, Zdeněk Dítě, Míla Myslíková, Meda Valentová, Jaroslava Obermaierová, Josef Bláha, Jan Libíček, Jiří Lír, Ludmila Píchová, Stella Zázvorková, František Filipovský, Helena Růžičková, Milan Neděla, Karel Houska, Lubomír Kostelka, Josef Kolb, Milan Kindl, Josefa Pechlátová, Roman Skamene, Juraj Štúr, František Miroslav Doubrava, Pavel Spálený, Miloslav Balcar, Svatopluk Skládal, Jarmila Beránková, Zdena Burdová, Běla Jurdová, Miriam Kantorková, Luďa Marešová, Milan Jonáš, Bohumil Koška, Stanislav Litera, Jiří Krytinář, Marie Štrampachová, Jana Boušková, Renée Nachtigallová, Milena Steinmasslová, Marie Bílá, Karel Vítek st., Vladimír Ptáček, Vítězslav Černý, Stanislav Hájek, Zdeněk Novák, Vít Pešina, Johana Saudková, Robert Vrchota, Ladislav Mrnka, Karel Pavlík, Vladimír Foukal, Jiří Vašků, Karel Augusta, Otto Lackovič, Miloš Vavruška, Lubor Tokoš, Karel Nikolau, Eva Svobodová, Magdalena Reifová, Alena Kreuzmannová, Richard Genzer
(další profese)
 • Adman
  ****

  Pohodová česká pohádka, ve které za použití jednoduchých perspektivních a podobných triků vidíme jaké úrovně dosahuje naše česká kinematografie Václava Vorlíčka... Saxana na pohled pěkná dívka umí čarovat podle kihy: Lexikon čar a kouzel, a za pomoci kouzel se dostává do situací šťastných i nešťastncých... Konec je zpracovaný velmi pěkně a nikoliv nějak tuctově. Klasická main theme je chytlavá až to není hezké ;) : Sa-xá-nóóó ... v knihách , vázaných v kůži, Sa-xá-nóóó ... kouzel je na tisíc.(16.4.2005)

 • Oskar
  ****

  "Ať přijde tatínek do školy." "To prosím nemůže. On je netopýr." Velmi zdařilá rodinná crazy komedie pánů Macourka a Vorlíčka s tolika (!) fantaskními nápady, že člověk až nestíhá současně se smát a civět na to v němém úžasu. P. S.: Taky jste si všimli, jak významnou součástí Vorlíčkových komedií je hudba, zběsile gradující děj s pomocí vaší hekticky pulzující krve?(11.4.2003)

 • easaque
  *****

  nostalgických 5* když už mám okomentováno pokračování Dívky na koštěti, tak by se hodilo něco napsat i k této klasice. Pět hvězdiček si zaslouží i bez nostalgie a je to správný moderní rodinný pohádkový film se vším všudy co má mít. Prostě kdo má rád kouzla a fantazii, tak ho to musí bavit ... i když jako všechno po skoro půlstoletí trošku vyčpí. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 3 (3*MAX) ](4.3.2018)

 • Gilmour93
  ***

  Kraus Rousek, to je kousek! Na svou dobu určitě nápaditá fantasy, ale nemohu říct, že bych z ní byl osobně nějak dvakrát odvázaný. Nicméně, zjevná inspirace pro paní Rowlingovou, která sice v době vzniku Vorlíčkova filmu ještě ani neuměla držet tužku, či šekovou knížku, ale třeba jí ten nápad s čarodějnickou školou už tehdy utkvěl v hlavě a i kdyby ne, tak po scéně z psychiatrie určitě začala osnovat svůj budoucí protest proti stavu českých léčeben (klecová lůžka). Ve srovnání se Saxanou je však nepopíratelným faktem, že Hrnčířovic Harry nemá tak hezké nohy a dlouhé… předloktí.(3.1.2011)

 • mchnk
  ****

  Další z absolutních trikových a scenáristických diktátů trojice Novotný, Vorlíček, Macourek. Jeden z filmů, který lze promítat jako učební pomůcku na všech filmových školách po celém světě. Takhle se to dělá. Bez zbytečného digitálního divadélka. Výborné obsazení, ve kterém lze najít i dva vynikající šedesátkové neherce, Josefu Pechlátovou a Pepu Kolbla. Vše završuje skvělý humor.(11.10.2011)

 • - Zaklínadlo, ktoré použila Saxana (Petra Černocká) na prechod do sveta ľudí, bolo „Xydravoplax vebete mexambo pkex." (Raccoon.city)

 • - Režisér Václav Vorlíček dlho nemohol nájsť dievča, ktoré by sa hodilo na hlavnú predstaviteľku. Nešlo o to nájsť mladú šarmantnú herečku. Petra Černocká (Saxana) mala pomerne ostro rezaný nos, takže jej naň nemuseli nič prilepovať, čím prakticky vyhrala konkurz. (Raccoon.city)

 • - Zaklínadlo, ktoré odznelo vo filme ako pričarovanie oslíka, otras sa, "Ritero Xaperle Bax" použila populárna slovenská skupina Horkýže slíže ako názov svojho albumu, pričom druhá skladba "Intro" má zvuk vysamplovaný z filmu. (Raccoon.city)