Dívka na koštěti

The Girl on the Broomstick

Pohádka / Komedie

Československo, 1971, 76 min

Petra Černocká, Jan Hrušínský, Jan Kraus, Vlastimil Zavřel, Michal Hejný, Jaromír Spal, Jana Drbohlavová, Vlastimil Hašek, Vladimír Menšík, Zdeněk Dítě, Míla Myslíková, Meda Valentová, Jaroslava Obermaierová, Josef Bláha, Jan Libíček, Jiří Lír, Ludmila Píchová, Stella Zázvorková, František Filipovský, Helena Růžičková, Milan Neděla, Karel Houska, Lubomír Kostelka, Josef Kolb, Milan Kindl, Josefa Pechlátová, Roman Skamene, Juraj Štúr, František Miroslav Doubrava, Pavel Spálený, Miloslav Balcar, Svatopluk Skládal, Jarmila Beránková, Zdena Burdová, Běla Jurdová, Miriam Kantorková, Luďa Marešová, Milan Jonáš, Bohumil Koška, Stanislav Litera, Jiří Krytinář, Marie Štrampachová, Jana Boušková, Renée Nachtigallová, Milena Steinmasslová, Marie Bílá, Karel Vítek st., Vladimír Ptáček, Vítězslav Černý, Stanislav Hájek, Zdeněk Novák, Vít Pešina, Johana Saudková, Robert Vrchota, Ladislav Mrnka, Karel Pavlík, Vladimír Foukal, Jiří Vašků, Karel Augusta, Otto Lackovič, Miloš Vavruška, Lubor Tokoš, Karel Nikolau, Eva Svobodová, Magdalena Reifová, Alena Kreuzmannová, Richard Genzer

Velmi příjemná pohádková komedie o mladé čarodejnici Saxaně (mladicky půvabná Petra Černocká), kterou už nebaví její pohádkový svět a rozhodne se utéci do světa lidí. Zde poznává nové věci a to se jí tak zalíbí, že se rozhodne zůstat a tak začíná boj s časem, aby mohla v tom lidském setrvati napořád. I když původně utekla pro nechuť k učení ve škole a v tom si zřejmě moc nepomohla. Pomáhá jí mladý žák Honza Bláha (Jan Hrušínský), který se do ní zakoukal. Samozřejmě nesmějí chybět naschválníčci, kteří jí chtějí jen využívat, v čele s Miky Rouskem (výborný Jan Kraus). Za ním stojí další darebáci Adámek (Vlastimil Zavřel) a Bujnoch (Michal Hejný), ale ti všichni jsou nakonec po zásluze potrestáni. Další výborné postavy: školník v čarodějném světě a upír (Vladimír Menšík), který se také rozhodne zůstat ve světě lidí, ředitel školy (Zdeněk Dítě), ředitel čarodejnické školy (Josef Bláha) se čtyřma rukama, učitelka Pešková (Jana Drbohlavová), pacientka psychiatrie (vynikající Helena Růžičková), která si po příchodu Saxany konečně libuje, že je v pořádném blázinci a zřízenec zoologické zahrady (Lubomír Kostelka), který pravil: "U vás je po ránu tak veselo. Sem budu chodit častěji!". Zkrátka klasická pohodová pohádkově bláznivá komedie.(8.2.2010)

Další z absolutních trikových a scenáristických diktátů trojice Novotný, Vorlíček, Macourek. Jeden z filmů, který lze promítat jako učební pomůcku na všech filmových školách po celém světě. Takhle se to dělá. Bez zbytečného digitálního divadélka. Výborné obsazení, ve kterém lze najít i dva vynikající šedesátkové neherce, Josefu Pechlátovou a Pepu Kolbla. Vše završuje skvělý humor.(11.10.2011)

"Vy jste moje sestra? To je váš tatínek taky netopýr, že jo?" Pohádková klasika, která se gagy a hláškami vyrovná našim nejlepším komediím. Hlavními hvězdami jsou samozřejmě sympaťanda Černocká a roztomilý truhlík Hrušínský, ale i v menších rolích září kvalitní herci. Vorlíček si filmem o Saxaně zkrátka krásně připravil půdu pro kultovní a ještě propracovanější seriál "Arabela".(8.5.2015)

"Ať přijde tatínek do školy." "To prosím nemůže. On je netopýr." Velmi zdařilá rodinná crazy komedie pánů Macourka a Vorlíčka s tolika (!) fantaskními nápady, že člověk až nestíhá současně se smát a civět na to v němém úžasu. P. S.: Taky jste si všimli, jak významnou součástí Vorlíčkových komedií je hudba, zběsile gradující děj s pomocí vaší hekticky pulzující krve?(11.4.2003)

Saxána byla pro mne jako pro dítě naprostou peckou, stejně jako Arabela. A to proto, že tam díky určitým kouzelným proprietám obyčejné děti mohli vstoupit do pohádky, lítat, mizet, proměňovat se. To jsme si tehdy přáli všichni a proto ty Vorlíčkovy hity taky tak žrali. A já přiznávám, že je žeru i dnes. Je tam totiž i humor pro dospělé a ten taky nemá chybu...100%(16.6.2014)

• - Film sa natáčal v obrazovom formáte 1,85:1, nazvanom tiež RP (rozšířené plátno), ale v tomto formáte sa od druhej polovice 70. rokov nepremietal. Používala sa kópia, ktorej pomer strán sa približuje k štandardnému formátu, presnejšie 1,41:1 a v tomto formáte aj vyšiel na DVD. (BlueNeon81)

• - Hlavnú úlohu Saxany si údajne mohla zahrať aj Věra Špinarová. (Raccoon.city)

• - Když se učitelka (Jana Drbohlavová) poprvé ve třídě setká se Saxanou (Petra Černocká), má svůj stůl rovnoměrně s řadou u okna. Avšak když zkouší žáka z opakování, má stůl alespoň o metr posunutý doprava. Když ale na tabuli vypisuje hlodavce, má stůl zase na svém původním místě. (orisek)