Dívka na koštěti

The Girl on the Broomstick

Pohádka / Komedie

Československo, 1971, 76 min

Petra Černocká, Jan Hrušínský, Jan Kraus, Vlastimil Zavřel, Michal Hejný, Jaromír Spal, Jana Drbohlavová, Vlastimil Hašek, Vladimír Menšík, Zdeněk Dítě, Míla Myslíková, Meda Valentová, Jaroslava Obermaierová, Josef Bláha, Jan Libíček, Jiří Lír, Ludmila Píchová, Stella Zázvorková, František Filipovský, Helena Růžičková, Milan Neděla, Karel Houska, Lubomír Kostelka, Josef Kolb, Milan Kindl, Josefa Pechlátová, Roman Skamene, Juraj Štúr, František Miroslav Doubrava, Pavel Spálený, Miloslav Balcar, Svatopluk Skládal, Jarmila Beránková, Zdena Burdová, Běla Jurdová, Miriam Kantorková, Luďa Marešová, Milan Jonáš, Bohumil Koška, Stanislav Litera, Jiří Krytinář, Marie Štrampachová, Jana Boušková, Renée Nachtigallová, Milena Steinmasslová, Marie Bílá, Karel Vítek st., Vladimír Ptáček, Vítězslav Černý, Stanislav Hájek, Zdeněk Novák, Vít Pešina, Johana Saudková, Robert Vrchota, Ladislav Mrnka, Karel Pavlík, Vladimír Foukal, Jiří Vašků, Karel Augusta, Otto Lackovič, Miloš Vavruška, Lubor Tokoš, Karel Nikolau, Eva Svobodová, Magdalena Reifová, Alena Kreuzmannová, Richard Genzer

Vorlíčkova klasika nezestárne pravděpodobně nikdy a to zcela zaslouženě, protože to množství originálních nápadů a nezapomenutelných scén na jeden metr pásky je skutečně obrovské, vše navíc za přispění skvělých speciálních efektů, kde obzvlášť vynikaly zlaté ručičky a vynalézavost. V hlavní roli fest krásná Petra Černocká a proti ní skvělý spratek Jan Kraus a co vedlejší role, to hvězda českého nebe. Šílenou Kolumbovu ctitelku Helenu Růžičkovou asi netřeba připomínat.(17.6.2008)

Další klasická komedie, kterou naše komerční televize vyplňují sváteční dny. Petra Černocká se v roli doslova "našla" a její Saxana je jednou z nejoriginálnějších postav našeho filmu. Humor je už mírně vyčpělý, po těch opakováních efekt klesne níž. Velkým kladem je vysoká prpracovanost, která z tohohle námětu mohla vytřískat i třeba seriál, ovšem zůstalo jen u filmu.(28.10.2005)

Hlavne vdaka tomuto filmu zboznujem rezisera Vaclaca Vorlicka. Je to fantasy komedia mojho detstva a vzdy som sa na nu tesil, ked ju davali v telke a ani po dnesnej, uz neviem kolkej reprize nemozem zmenit nazor. U mna jednoznacnych 5*. ________ Petra Černocká - (Saxana) +++ Jan Hrušínský - (Honza) +++ Jan Kraus - (Miky Rousek) +++ František Filipovský - (Otec Rousek ) +++ Vladimír Menšík - (Upír v.v.) +++ Stella Zázvorková - (Vondráčková) +++ Helena Růžičková - (Pacientka) +++(3.6.2011)

Saxána byla pro mne jako pro dítě naprostou peckou, stejně jako Arabela. A to proto, že tam díky určitým kouzelným proprietám obyčejné děti mohli vstoupit do pohádky, lítat, mizet, proměňovat se. To jsme si tehdy přáli všichni a proto ty Vorlíčkovy hity taky tak žrali. A já přiznávám, že je žeru i dnes. Je tam totiž i humor pro dospělé a ten taky nemá chybu...100%(16.6.2014)

Růžičkové Columbus přijíždí vodovodem, tři biskupové jedou stěhovat kostel a Darth Voldemortus Krausis má uši jako král Midas. Chybí tu sice profesor Snape, ale mnohostřihoruký Bláha to "prokletě" vynahrazuje. Nu a závěrem poučení, že skákat z okna můžete jen ve stavu podroušilém, či kouzelnickém. Dívka na koštěti sice taky neumí hrát fofrpál, ale přistát na dodávce, to by neuměl ani Hurry Fotter. Kouzelný film.(25.2.2008)

• - Když se učitelka (Jana Drbohlavová) poprvé ve třídě setká se Saxanou (Petra Černocká), má svůj stůl rovnoměrně s řadou u okna. Avšak když zkouší žáka z opakování, má stůl alespoň o metr posunutý doprava. Když ale na tabuli vypisuje hlodavce, má stůl zase na svém původním místě. (orisek)

• - Vďaka úlohe Saxany sa Petra Černocká stala najpopulárnejšou herečkou roku 1972 a precestovala vo filmovej delegácii s filmom také štáty ako Tunisko a Mexiko. Do cudziny ju pustili vďaka filmu, inak jej úrady vycestovať nikdy nedovolili. (Zdroj: cas.sk) (Raccoon.city)

• - Zaklínadlo, ktoré použila Saxana (Petra Černocká) na prechod do sveta ľudí, bolo „Xydravoplax vebete mexambo pkex." (Raccoon.city)