V kraji vinic na jižní Moravě, v malebných Pálavicích, budeme sledovat další osudy jejich obyvatel. Opět se setkáme s Michalem Janákem, předsedou JZD Rozvoj a vinařem tělem i duší, který musí tentokrát řešit víc problémů než jen svůj žlučník. Má starosti se stavbou sušírny kukuřice a navíc se ostře postaví proti názorům nového předsedy Urbana, který chce v družstvu zavést přidruženou výrobu nábytku. Do celé záležitosti se připlete podnikavý pan Weber – zloděj a podvodník, který Janáka připraví o velké peníze. Michal však společně s přáteli zosnuje plán jak podvodníka nachytat na hruškách a navíc získat zpět družstevní peníze i svoje úspory… Film Zralé víno je volným pokračováním komedie Bouřlivé víno z r. 1976. (TV Prima)

Arccos

Druhý díl z vinařského cyklu. Ten první, hnusný politický odpad, jsem nebyl schopný ohodnotit (viz.). Tentokrát už to jde, protože film už tak zpolitizovaný není. A teď mě ovšem napadá, jestli to není ještě horší - tahle komedie vlastně legitimizuje tu předchozí otřesnou agitačku, protože teprve tímto ji zařazuje do cyklu "pohodových vinařských komedií". Rafinované? No nic, zkusme chvilku zapomenout, že exituje nějaké Bouřlivé víno. Zde se hlavní zápletka točí kolem kardinálního sporu, zda se v JZD podaří do sklizně postavit sušárnu zrní nebo se dá přednost přidružené výrobě nábytku, do čehož vstoupí úplatkářský prospěchář (Kopecký), zatímco čestný bývalý předseda (Menšík) se ho snaží obelstít (měl jsem připravené jiné slovo). Laciná předpřestavbová moralita. Ale všechno zachraňují dobré herecké výkony, především pak výstupy Jiřího Sováka jako nerudného a sekýrnického vojáka ve výslužbě. ()

offlineman

Když se J. Sovák probere v posteli, po tom, co se opil, volá na něj I. Janžurová, že není prosinec, ale září! Na puštěné televizi však začínají Televizní noviny a vedle moderátorky je datum 23.8. Myslel sem, že s tím budu originální, ale už to tady je, od Ej Hlemýždě, byť staré 8 let. :-) ()

Queendom

Prázdná, odporná, socialistická propaganda v čele s nejlepšími herci té doby. Fakt nechápu. Jediný, co stálo za řeč, byly scény se Sovákem. ()

ostravak30

Musím se zmínit o tomto snímku jen stručně. Vše podstatné jsem již napsal k prvnímu dílu. Tam jsem také uvedl, že z trilogie je nejlepší tento díl a za tím si stojím. A může za to hlavně přítomnost Jiřího Sováka. Ten totiž film velmi podstatně oživí. Bez jeho, troufám si klidně použít toho slova, geniálního výkonu by byl snímek podstatně nudnější. Nejen jeho opilecké představení, ale i celý herecký výkon filmu dost pomáhá. Jinak si ale nemůžu pomoct, přestože mám české filmy rád, a na tento film se nejen kvůli panu Menšíkovi, paní Janžurové a dalším vynikajícím českým hercům, rád podívám znovu, objektivně řečeno, jedná se o dost průměrný snímek. Kromě scén s panem Sovákem se zase nezasmějeme toliko, abychom se za břicho popadali. Ani děj není nijak napínavý či snad nečpí přemírou zajímavosti. Scénář je mdlý a vrcholem je závěrečná scéna, která se fakt nepovedla. Jedná se o chvíli, kdy pan Menšík s panem Němcem uniká před rozjetým autem. Zkrátka...z tohohle se dalo vytěžit víc. ()

Tominni

Tentokrát jde ve družstvu tak trochu o to, kam má směřovat, jestli je přidružená výroba tím pravým a k tomu plán, jak napálit jednoho moc podnikavého pána. Sice to je možná o trochu lepší než Bouřlivé víno, ale stále není příliš o co stát. Alespoň já jsem se moc nebavil. ()

Pitryx

Má to rychlejší spád než první film a není to tak zbytečně rozvláčné. Ožralý pan Sovák je velmi dobrý. Jasně že i zde si museli agitátoři přihřát svou polívčičku, ale neruší to. ()

subic

Druhý díl se skokem posunul z roku 1968 do roku 1981. Začíná honem na drobnou a Menšíkovým žlučníkem. Menšík už není předsedou, ale jen místopředsedou sloučeného JZD Rozvoj, tentokrát jde o to postavit sušárnu na kukuřici a taky přidruženou výrobu nábytku. Za stavební podnik tady šulí s materiálem Kopecký a toho je potřeba tentokrát nachytat. Svou hustou roli tu má i Sovák jako striktní plukovník v záloze. A k tomu všemu opět typická sedmdesátková hudba Karla Svobody. První díl jsem viděl už xkrát, tento teď teprve asi podruhé a mě se tu ty příběhy bílí, není to zase tak brutálně budovatelské. ()

walkingdead

Socialistické heslo "kdo nekrade, okrádá svou rodinu", tady platilo docela ve velkém. Většina herců hraje typologicky své obvyklé role, nejvíc mě bavil plukovník Sovák (i když to byl tak "trochu" Huml) a díky hereckým výkonům je to nadprůměrný film. ()

quasar

Většina hodnotících a komentujících nejspíš nemůže zkousnout, že se ve filmu promítají poměry tehdejšího režimu (třeba Zevon - přeci se nebudu všemu smát, když se tam furt oslovují soudruhu.... nebo Vikinec, který byl nejspíš vychováván v rodině, kde se za totáče všechno svádělo na svinský komouše).... Ale ta doba přeci taková byla! Když se oprostím od socialistické kulisy (jaká by mohla jiná být, když byl rok 1981), tak mě tahle komedie pana Vorlíčka opravdu nadchla. Je tam všechno, co většině dnešních rádobykomedií chybí. Vtip, dobrá zápletka, pěkná hudba a především plejáda perfektních herců. Tolikrát zmiňovaný J. Sovák je opravdu výborný a při jeho replikách jsem se smál až jsem slzel: ...óóvčáááci.....čtveřicééé.... ()

dsaiko odpad!

Normalizační plátek nejhustčího kalibru. Věřím, že se dnes tvůrci a aktéři za tuto trilogii stydí. ()

Phex

Film volně navazující na Bouřlivé víno. Je znát, že normalizace pokročila a již tedy není nutné účtovat s kádry "šikovského střihu". Film se tak zabývá nešvary doby. Slabou pracovní morálkou, rozšiřování výrobních odvětví JZD a všudy přítomným podplácením. Je to ale hodně plytké a na komedii opravdu málo vtipné. ()

PMakufka

Prostřední díl "zemědělské trilogie" od režiséra Vorlíčka se odehrává opět v obci Pálavice na jižní Moravě, kde děj sleduje život místního JZD. Jde opět o film zatížený komunistickou agitkou, která však v tomto díle není tak výrazná (na rozdíl od prvního dílu z roku 1976, který zpětně sledoval události v Československu v roce 1968). V celém díle vynikají především výborné herecké výkony Menšíka, Janžurové, Kopeckého a ostatních, ale především zcela perfektního Jiřího Sováka, který v roli vysloužilého plukovníka právem na sebe strhává pozornost diváka. Film si dokonce dovoluje upozornit na korupci v řadách vedoucích "soudruhů", která zcela odpovídá tehdejší době, nicméně ti "poctiví" soudruzi nakonec vše zdárně vyřeší a viník je zaslouženě potrestán. Vzhledem k celkově humorné formě, mohu tento film doporučit i když scénář není nejsilnější stránkou filmu. Osobně dávám za 70%. ()

ESNYR

Přiznám se, že jsem vůbec nepochopil zápletku a v čem spočívala její rafinovanost a následné potrestání viníka. Podle mě to nedávalo smysl. ()

carl.oesch

Zatímco Bouřlivé víno bylo něco a la Menzelův (a Svěrákův mj.) Kdo hledá zlaté dno, tohle je už zábava. A paradoxně, soudruzi si možná mysleli, že když bude šíbr a podvodníček v klasickém podání na konci potrestán, nikoho nenapadne, jak něco podobného může být v onom dokonalém socialismu možné? No, nakonec i když ne poslední v řadě - Jiří Sovák udělal v tomhle případě něco, co mi udělalo obrovskou radost - fláknul po hubě onu kreaturu Krause, jednu z nejodpornějších tváří normalizačního filmu, který se ve vedlejších roličkách nacpal všude a dneska se prezentuje jako jeden z mnoha strašlivě poškozovaných a utlačovaných komunisty. A nejvíc mě pobavilo, že sám kdesi vykládal, že mu jí Sovák vytankoval na férovku - žádné markýrování. Když za komančů celkem nadstandardně placení herci hráli v režimem požadovaných filmech, byl to strašlivý útlak a problém, když dneska hrají v s...ch na komerčních televizích a dokonce v reklamních spotech, které jsou jenom výjimečně celkem zábavné (že pane Trojane juniore...), tak si to omluví v zásadě úplně stejně . složenky se musely platit tehdy stejně jako dneska. ()

honzic

Trochu modernější, tentokráte s Kopeckým, už to nemá tu pravou ideologii, ale pořád to neztrácí na půvabu. Hodnocení: 60 % ()