Výpravný, dvojdílný přepis zachycuje strastiplné osudy českého velikána Jana Amose Komenského, po bělohorské katastrofě donuceného opustit vlast. Líčí jeho setkání s různými evropskými osobnostmi 17. století - se švédskou královnou, s umělci i vědci. Zdůrazňuje hrdinovu ušlechtilost, ale také vnitřní odolnost, která mu dovoluje překonat řadu soukromých i pracovních tragédií. Součástí příběhu se stává zhmotněné podobenství Labyrint světa a ráj srdce. Pojetí Komenského je však sošně neživotné a zejména je z něho "vyzmizíkována" náboženská rovina. Zjednodušující životopis se proto neubránil školometské suchopárnosti. (oficiální text distributora)

jamescosa

Každý, kdo tento film musel zhlédnout v rámci školní návštěvy kina nikdy nezapomene na to utrpení. Nikoliv na utrpení Jana Ámose, ale na to své. Totálně přepálená stopáž a výkřiky ze sálu "už kurva zdechni" si učitel národů nezsloužil a nezaslouží ale co naplat, stalo se. ()

JSYSMHJF

Když má člověk chuť a náladu vnímat myšlenky, atmosféru , dějinné souvislosti a staletí, které Komenský svým myšlením přeskákal, pak to vůbec není špatné. Nebylo jistě snadné pro Ladislava Chudíka a pro maskéry obsáhnout půl století jednoho života, ale povedlo se. Dalo by se polemizovat s délkou a ještě delším umíráním, ale zas to vystihuje vůli žít, když je "co říct" a posedlost. ()

pantokrator

My jsme chodili na filmy povinně se školou a tenhle byl JEDINÝ, který se mi už tehdy líbil. O skutečném Komenském jsem se to podstatné a tehdy zatajované dozvěděl až o léta později a Labyrint světa a ráj srdce v dobové češtině patří dodnes k nejsilnějšímu čtení, co jsem kdy podnikl. Ostatně právě výjevy z Labyrintu jsou v tomhle filmu výborné. ()

starr64

Takže vážení uživatelé. Protože jsem pamětník a protože jsem v době natáčení tohoto tzv.velkofilmu byla ucastnikem filmového průmyslu. Musím sdělit toto. Scénář byl několikrát přepracován a i takové hvězdě jako byl Otakar Vávra nebylo umožněno natočit film tak jak chtěl, tak z toho ve výsledku vznikl tento paskvil. K filmu byla svolána obrovská tisková ve filmovém klubu, kde se sešli všichni umělci. Asi něco takového jak je zvykem v dnešním Hollywoodu. Očekávalo se,že to bude prostě bomba film, který nemá obdoby. Mohu potvrdit, že fakt nebyl. Byl to naprostý propadák, ale udělala se velká reklama, která stála hodně peněz, ale návštěvnost byla nulová. Je to škoda, kdyby byl film natočený svižným tempem byla by návštěvnost velká. Nicméně ani dnešní režiséři nepochopili, kde je jádro pudla....kde se nachází úspěšnost návštěvnosti. ()

Otakar Vávra: 1911 - 2011

Otakar Vávra: 1911 - 2011