Výpravný, dvojdílný přepis zachycuje strastiplné osudy českého velikána Jana Amose Komenského, po bělohorské katastrofě donuceného opustit vlast. Líčí jeho setkání s různými evropskými osobnostmi 17. století - se švédskou královnou, s umělci i vědci. Zdůrazňuje hrdinovu ušlechtilost, ale také vnitřní odolnost, která mu dovoluje překonat řadu soukromých i pracovních tragédií. Součástí příběhu se stává zhmotněné podobenství Labyrint světa a ráj srdce. Pojetí Komenského je však sošně neživotné a zejména je z něho "vyzmizíkována" náboženská rovina. Zjednodušující životopis se proto neubránil školometské suchopárnosti. (oficiální text distributora)

klúčik

Veľkofilmy , to je parketa Otakara Vávru. Tento dnes najstarší žijúci režisér sa pustil natočiť životopisné dielo o Komenskom. Film je ale strašne dlhý, čo mu neprospelo. Vyzdvihujem výkon Ladislava Chudíka. Aj preto dávam 65%. ()

wosho

Z původně Vávrou plánovaného,několik desetiletí,několikadílného filmu(mám pocit,že jich mělo být6) se jeho tvůrcovi kvůly problémům s rozpočtem i ideologickým námětem(humanista Komenský bojující proti útlaku mocných a jenž je jasně proti násilí se prostě našim soudruhům nehodil do krámu) podařilo natočit jen malé torzo a je to na něm vidět.Celkově je Putování velmi roztěkané a úsečné doplněné komentářem a malovanými předěly(které filmu neskutečně ublížily).Naštěstí i v 70ti letech nezapoměl Vávra režírovat a snaží se film natočit jak jen nejlépe to šlo(třeba scény setkání se švédskou královnou nebo Rembrantem mají své kouzlo a půvab),naštěstí celý film obsadil opravdovými herci,kteří když nezáří,tak nic neskazí.Škoda jen,že původně plánovaný do hlavní role Štěpánek zemřel.Ve své době provokativně obsazený slovák Chudík se s rolí porval a podal ji jak jen to šlo nejlépe-přesto sám Vávra později uznal svoje rozhodnutí za největčí problémem jeho neůspěchu. Putování Jana Amose si určitě zaslouží naši pozornost,ikdyž není dokonalým filmem o jednom zmála naších titánů.Vznikal dlouze a velice bolestivě,přesto se Vávrovi jeho sen podařil splnit a po několika bídných filmech natočil něco za co se nemusí stydět. ()

Mikino00

Znalost základních faktů Komenského života a aspoň hrubého dějinné obrazu je nutností, bez těchto znalostí se divák ve filmu ztratí a nemůže se mu vědět o čem je řeč. Film jinak se zaměřuje na přiblížení Komenského myšlenek a ideí v několika minutových scénách ve formách rozmluv s jinými postavami, povětšinou známými osobami nejen české historie. Dějově film moc zajímavý není, Chudík hraje Komenského strašně nepřesvědčivě a V8vra se nechal ukolébat k nepřiměřenému natažení filmu. ()

Camac

Je to trochu jako Jára Cimrman ležící spící. Komenský taky cestuje po celé Evropě, setkává se s nejvýznačnějšími lidmi své doby, každému poradí, pomůže ... Ale je to strašná nuda - zfilmovaná učebnice. ()

FOCKE_WULF

Silnou stránkou Ladislava Chudíka byly postavy charakterních mužů. Byl to primař Sova v NNKM a teď tady Jan Amos. Menší roli si zde střihnul i talentovaný Jaroslav Drbohlav, pro kterého si bohužel zubatá přišla příliš brzy na to, aby se nějak výrazněji zapsal do povědomí diváků. ()

Kakho-oto

Řekl bych, že dost podhodnocený film – rozhodně by si zasloužil více než 56 % (stav k 7. 3. 2023). Zřejmě nejlepší Vávrův film osmdesátých let se věnuje životu jednoho z největších Čechů vůbec. Navzdory tak těžkému životu, který si jen těžko umíme představit, po sobě Komenský zanechal obrovsky významnou stopu. Ozdobou filmu jsou také herecké výkony většiny aktérů, líbí se mi i hudba k filmu. ()

Vladajsoucna

Kladivo na čarodějnice nebo Romance pro křídlovku, to je první, osobitá, nepodlézavá, moderní tvář Vávrovy tvorby. Jan Amos, to je ta druhá, výpravná, leč akademicky chladná tvář. Přesto film stojí za vidění už proto, že úctyhodná osobnost Komenského nemá dosud na filmovém plátně konkurenci. Ladislav Chudík si se svou postavou poradil důstojně, dobrou práci odvedl i kameraman Šofr (jen občas obraz filmu působil až nepatřičně temně). Jako zfilmovaná učebnice plná pozoruhodných momentů Komenského života, jeho úžasných humanistických myšlenek (byť přiblížených naprosto fádně prostřednictvím scén píšícího či diktujícího Komenského) a dalších dobových postav (i když setkání Komenského s Rembrandtem nebylo nikdy historicky prokázáno) určitě obstojí. Ale to závěrečné Komenského "nekonečné umírání", to není uhrančivá katarze, ale nechtěná groteska jak od Monty Pythonů! ()

GAVIN17

Výborný film, který bych doporučil jako povinné kino všem poslancům a senátorům v naší republice jelikož myšlenky, které ústy Komenského v tomto filmu zaznějí, jsou hrubě nadčasové a vyjadřují tu nejvyšší státnickou moudrost i hlubokou humánnost. Ve filmu mne snad nejvíce potěšily dva momenty. 1, Když vedení města Leszna v Polsku uznalo zásluhy Mistra o výchovu mládeže v jejich městě a za 2, když se o Komenského přetahoval Oxford s Amerikou, Francií a Švédskem,, Dobře zpracovaný příběh, který mne zaujal po celý čas, i když trval dvě a půl hodiny. A tak dávám 5 hvězdiček. ()

Prubner

Film je tak přecpaný klišé tohoto žánru, až působí jako parodie. Nemohli to zachránit ani chudáci herci, i když se hodně snažili. ()

brasek

Veľmi zle vyrozprávaný príbeh... nuda. Divák nemá dôvod súcítiť aj keď ide o významnú postavu dejín. ()

SuzieS odpad!

priserna propaganda. Nechapu, jak se to po revoluci muze dostat na televizni obrazovky. Na maturitu jsem to mela jako jedno z temat, ale nastesti me nenapadlo se na to podivat, to bych si tu dobu pekne pokroutila.... ()

KhalifaW

Jedním slovem NUDA. Hodně věcí tak je rozostřeno cenzurou, takže po 150 minutách divák 1. neví, že byl Jan kněz (představený česko bratrské církve) a 2. hlavně že Jana politika tak moc nezajímala, tudíž 3/4 hodinová závěrečná scénka s politikou je dost zavádějící. ()

Bojinda

Dlouhý jak Lovosice. Ámos moc pěkný a nejspíš přesný, ale kdo u toho vydržel na jeden zátah, má u mě pivo. ()

JARDAHONDA

S hrůzou v očích sleduje malý Jan apokalyptický obraz války. Vidí mučení a vraždění nevinných lidí. . . Tak začína životopisný film autorů - režiséra Otakara Vávry a spisovatele Miloše Václava Kratochvíla, kteří si vytkli obtížný cíl : přenést na filmové plátno život jedné z nejvýznamnějších osobností našich dějin, vylíčit vnitřní zápasy učence, jehož zná celý svět jako "učitele národů", tlumočit jeho myšlenky tak, aby vynikly s plnou silou a aktuálností, zachytit krutou dobu třicetileté války a mocenské zájmy jednotlivých zemí, vykreslit plnokrevný obraz muže milovaného a milujícího, který nikdy nezapomněl na svou vlast a dovedl rány osudu překonávat obrovskou silou ducha. ()

jjbaraque

Je docela zvláštní přistoupit k Janu Amosovi s odstupem. S odstupem od husitské trilogie, Dnů zrady a samotného filmu, který jsem naposledy viděl jako povinné představení na gymplu. Ano, tehdy jsem si taky říkal: ať už konečně umře. Jenže, a to je právě kouzlo filmů a knížek, oproti životu: můžeme se k nim vracet a dívat se na ně z dnešního pohledu, který je tak jiný, než ten náš dřívější. S odstupem, jsa připraven na nekonečně dlouhý film, objevil jsem věci, které nejsou na první pohled vidět: marnost lidského počínání (týká se to jakékoliv činnosti), které je neustále sráženo dolů někým, kdo má buď jiné zájmy a nebo příliš omezené obzory. Fascinující je si uvědomit, jak obecné téma nemožnosti přivést lidstvo k moudrosti je ve filmu obsaženo. Přesto snad má smysl začínat znovu a znovu a pokoušet se napravit něco, co je nenapravitelné. A, a to je potřeba zdůraznit, protože je v tomto ohledu film dokonalý, neboť je to dokonalost nenápadná, je kamera. Kamera, která tak skvěle kreslí obrazy vlámských malířů, zátiší, hru světla a cameru obscuru. ()

Otakar Vávra: 1911 - 2011

Otakar Vávra: 1911 - 2011