Premiéra Srpnové neděle, první divadelní hry Františka Hrubína, se konala v Národním divadle 25. dubna 1958. Příběh lyrické komedie se odehrává ve dvou horkých dnech v malé jihočeské vsi. Na břehu malého rybníka se scházejí letní hosté a místní mládež. V Hrubínově hře, tak jak je typické pro celé jeho básnické dílo, jde o konflikt mládí a stáří, života a smrti. Mládí zde zastupuje medička Zuzka a její milý Jirka. Ne věkem, ale smýšlením a cítěním k nim patří místní poštmistr a Zuzčin strýc inženýr Mixa. Proti nim stojí stárnoucí poživačná Věra Mixová, její slabošský milenec redaktor Morák a dvojice bezdětných manželů Vachových. Hra si získala nesmírnou oblibu u obecenstva a vítězně prošla všemi většími českými scénami.

Premiéra filmového přepisu se konala 12. května 1961. Otakar Vávra přizval ke spolupráci téměř všechny tvůrce divadelní inscenace. Režisér Otomar Krejča napsal společně s Vávrou scénář. Představitelé hlavních rolí jsou stejní - Karel Höger jako Morák, Vlasta Fabianová jako Mixová, Jiřina Šejbalová a Bohuš Záhorský v roli Vachových a Luděk Munzar jako Jirka. Pouze Radovana Lukavského nahradil v roli poštmistra Miloš Nedbal a roli Zuzky místo Marie Tomášové představovala Miriam Hynková. (oficiální text distributora)

Vědma

Já jsem Srpnovou neděli nikdy na divadle neviděla, takže nevím jestli původní Hrubínova hra byla lepší, ale film se mi svou ohraničeností místa a času, postavou stárnoucí bývalé krasavice Vlasty Fabianové a svými ve vodě se odrážejícími lampiony, které měly lidem ozářit krásu, aby ji pak už pořád viděli, nějak trefil do nálady. ()

Martin741

Jedna z tych poslabsich filmovych adaptacii akejsi divadelnej hry. Nedokazal ma zaujta ani ten generacny konflikt medzi starsou a mladsou generaciou. 20 % ()

zette

Dnes uz by Hrubin s podobnym nametem takovou diru do "sveta" zrejme neudelal. Vavra se vsak latky ujal se vsi gracii a je videt, ze mu nesly jen vypravne historicke velkofilmy. Ve sve dobe a takovem sirokem filmovem rozsahu mu muze konkurovat snad jedine Fric. Zajimave herecke obsazeni a jeste lepsi jejich vykony. Vlasta Fabianova v roli paninky Mixove je uzasna. V nicem horsi, jak kocky z Hollywoodu 60. let. Srpnova nedele ma sve kouzlo. ()

sator

Mizernej film dorazil mizernej zvuk a nejpříšernější " herečka"( M.Hynková) českého filmu od dob němé kinematografie.Ta nemít za manžela Sokolovského, tak by byl o ní film ochuzen ......což by bylo peklo......... ()

dr.fish

Srpnová neděle je především setkání mládí a stáří. Mládí má všecko před sebou a je mu všechno jasné. Stáří má všechno za sebou a už ničemu nevěří. Věra Mixová je stárnoucí kráskou, která se obtížně smiřuje s tím, že její hvězda pohasíná a na její místo "obletované krásky" nastupují jiné, mladší. Dokáže ještě zaujmout mnohé muže, ale cítí se v pasti. Její manžel jí nepotřebuje a začínat s jinými nemá sílu. Během letního večírku se kolem ní se motá pár chlapů trousících moudra. A je to docela síla. Vynikajícně napsané postavy poštmistra a zejména Záhorský coby zhrzený ex-kapitalista. Karel Hoger coby vyhořelý básník je dokonalý. Několik jeho postřehů mi fakt zalezlo pod kůži. Dokonalý film obrazem i dialogy, krásné panoptikum postaviček. 90% ()

vitekpe

Jestli ma nekdo hrat emocne rozharanou panicku, tak to musi byt Vlasta. Je dokonala ve filmu, ktery se snad cely odehrava na brehu jezera za jedne letni, mesicne noci... P.S.: vybornej Hoger, Nedbal, Sejbalova, mladej Munzar atd. ()

LEATHERFAC

Vážení přátelé...Výkvět tehdejších dvou hereckých generací: starší a mladší...skvělý pár Šejbalová-Záhorský... ale přesto slabota - představoval jsem si něco úplně jiného - něco ve stylu o 6 let pozdější Romance pro křídlovku,stejných autorů, tedy dua Hrubín-Vávra. To je naprosto jiný film, než Srpnová neděle. A ta barva mi evokovala spíš filmy s potrhlým revizoram Andělem na horách...z budovatelských let padesátých... ()

Jiří K.

...romanticko-poeticky film se zvlastni elektrizujici atmosferou... Film se tocil v Chlumu u Trebone jez a jehoz okoli povazuji za jedno z nejkrasnejsich v CR, s mymi oblibenymi herci, takze neni co resit... ()

Brejlil

Jako pokus o jistou "novou vlnu" to jisté kvality má. Příběh je ale takový "vycucaný" z prstu a kamera se více věnuje různým efektům než hercům. ()

Greg25

Lyrická hra Františka Hrubína je výborná, dotažená, v každém dialogu můžete hledat kousek pravdy. Jenže tenhle snímek je až příliš poznamenám dobou vzniku - dialog o vodíkové pumě, záběry na zemědělskou techniku, atd. Herci jsou výteční a nelze jim cokoliv vytknout a scénář, který přepsal sám Hrubín má až na pár dobových řečiček šmrnc i osudovou pravdu. Vcelku povedený film, i když bohužel pečeť socialistické kinematopgrafie se na něm trochu podepsala. Ale i tak 80%, některé myšlenky jsou pravdivé. P.S. Pro ty co neviděli, nejedná se ani zdaleka o komedii, ale spíš o lyrické drama. ()

arcticsky

Po velikém váhání - 70%....jistá bezvýraznost příběhu je nahrazena pěknými záběry a hlavně hereckými výkony. Zde bych vyzdvihl především Vlastu Fabiánovou a Miloše Nedbala. ()

PhillM.

"To je vzpoura proti té vaší idyle". Pokud Romance pro křídlovku (natočená o šest let později, ale já ji viděl den před Srpnovou nedělí) byla lyrická nuda, tak Srpnová neděle je jenom nuda. To jsem si dlouho myslel, než se ke konci začali dít jakési náznaky zajímavostí a "banální" příběhy trošičku (ne moc) dospívaly do náznaku klimaxu. Citát z uvozovek je jednou z takových zajímavostí. Jinak ale platí, že hlavní síla Srpnové neděle je v tom, že má jen 78 minut :-) Paradoxně je však v mnohém aktuální dnes (ta nuda, kterou film na jednu stranu zobrazuje a na druhou produkuje). Vzpoura proti idyle. Unavená a vystrašená. Strhnout lampiony do jezírka při večerní slavnosti. Zahejtovat si na fejsu. "To víš, já se musím dycky vytahovat." --- Jo a Tříska s Munzarem mi tam na konci bůhvíproč připomínají Malkoviche a Langa ze Smrti obchodního cestujícího. ()

Lelíček

V mém případě je verdikt jasný.Krásný a lidský film.A mimochodem,Vlasta Fabianová byla nádherná ženská.Je to můj miláček. ()

zdeny99

Poetický Vávrův retro výlet podle Hrubínovy divadelní hry o tom, jak lidé trávili na přelomu 50. a 60. let dva dny u jednoho z Třeboňských rybníků. Z dnešního pohledu je to již strašně nudná podívaná, která svojí atmosférou sice navozuje klid horkého letního večera, jenže opravdu se tam toho děje moc málo. A tak jediné, proč se dívat na tento film, je v tu dobu 48 letá rajcovní milfka Mixová (Vlasta Fabiánová), která svojí ženskostí v rajcovních šatičkách a přiléhavých jednodílných plavkách předčí kdejakou dnešní herečku. A pak tak ještě je zajímavé se dívat hned na kombajny, jak sečou obilí, jezdí po vsi ty staré kulaté autobusy, sledovat styl života bez výdobytků moderní doby, lehce opilého Karla Högera a mladičkého Třísku s Munzarem. Perlička o imperialistické USA samozřejmě taktéž nechybí, když Karel Höger polemizuje nad tím, že již deset let na obloze létá letadlo s vodíkovou bombou. [526. hodnocení, 40. komentář, 62%] ()

pipapa odpad!

Ponechat beze změn původní text v plném rozsahu, ve vypjatých momentech tlačit herce do maxima, erotizovat vhodné momenty a obrazy a la Pier Paolo Pasolini, usměrnit kamerové úlety=kamera bloudí po přírodních krásách, zatímco slyšíme důležitý dialog/akci, a tím pádem je akce totálně zničená. Pak by byl určitě přepis Hrubínovy hry na filmové plátno zajímavým a skutečným zážitkem.  Filmový tvůrce musí umět těžit z bohatých možností a specifik filmového jazyka, jako divadlo těží z přímého kontaktu s divákem, což je obrovská devíza, u filmu nerealizovatelná. Nic z výše uvedeného se tady nestalo - Vávra a spol selhali na všech frontách a komplet! Katastrofálně uondaný a sterilní film nezachránili ani elitní herci, ani kouzelné jihočeské exteriéry. ()

MickeyStuma

Horký letní den v jihočeském prostředí třeboňského rybníka a nedalekého městečka, a v něm běžný život. Režisér Otakar Vávra mistrovsky podchytil danou atmosféru dle fantazie autora Františka Hrubína. Povedlo se mu vytvořit dojem, jakoby diváci byli přímo na místě a jen sledovali veškeré dění. František Hrubín neudělal nic jiného, než sepsal dohromady  nejrůznější běžné charaktery, z nichž každý má své vnitřní trápení, pohled na věc a charakterovou bouřlivost, což se sebou samým i se setkáním s ostatními vždy vede k určitému morálnímu konfliktu. Byť si každý horký letní den užívá dle svého, k vnitřní radosti je i tak poměrně daleko. Každá projevená věta má stále co do sebe a je hojně používána i dnes. Ne že by z tohoto příběhu zlidověla, ale že je skutečně ze života. Z opravdového života. Nejedná se tedy o komedii, drama či romanci. Jedná se jen o ukázku životního realismu bez jediné přetvářky. A tak se může i stát, že se v nějaké postavě leckdo může i poznat. Dobře napsané, filmově provedené, lidské, uhrančivé a v rámci daných skutků v oblasti mezilidských vztahů až morálně tragické. Hodně k zamyšlení. ()

Mara97

Hradbička a občan kuli v praxi. Hrubínova Srpnová neděle moc povedená není, někdy je vyloženě plná nepochopitelných replik - a moc se nepovedlo ani následné zfilmování. ()

GIK

12:41 – západ slunce nad vodní hladinou. Odraz od rovné vodní hladiny. Zakřivení nevidím. 14:25 – perfektní dikce Fabiánové při braní Božího jména nadarmo. Dále Záhorský: „pro K.P.“ Höger: „J.K.“ Fiala: „Nás už budou vystřelovat na Měsíc.“   26:51 – kamera vykouzlila krásně zahnutou hladinu rybníka 28:16 – jiný objektiv a hladina rybníka je rovná 30:15 – 30:23 – Höger – skrytá ruka. On je to novinář, tak se není čemu divit. 53:40 – 54:40 – SKRYTÁ RUKA CELOU MINUTU!!!!!! Tři vteřiny přestávka a zase!! 31:04 – parádní zednářský pozdrav Höger – Nedbal. Rozesmátý Höger dál plká: „Minutu co minutu někde startuje letadlo s vodíkovou pumou.“ Blábolení z cesty pokračuje: „To letadlo krouží nad zeměkoulí už deset let.“ Magorská propaganda ještě nekončí: „meziplanetární stanice“ „Zítra si vyletíte na Měsíc.“  1:10:46 – 1:11:07 Höger – merkel sign. A ten blbec tam pak hned zase prskne skrytou ruku: 1:11:09 – 1:11:21 Fabiánová: „Dneska balíme a jedeme domu.“ – a celej den se válí u rybníka. Höger: „Slávka už je zase v tom. Tentokrát to nechce dát pryč.“ – to snad není pravda. Pisálek se tím ještě chlubí!! To je ale hodně primitivní a debilní reklama na vraždění těch nejbezbrannějších. Je na náměstí, za vteřinu už je u rybníka. Ti samí se náhodně potkávají furt dokola. Skákání do vody – nepovedená tragikomedie vrcholí.  1:17:14 – zakřivení jako prase, „zeměkoule“ má v průměru asi 100 kiláků, ne?? Zednáři se teda v tomhle nesmyslu pěkně vyřádili!! ()

Otakar Vávra: 1911 - 2011

Otakar Vávra: 1911 - 2011