Malá mořská víla

• USA The Little Mermaid (více)

Malá mořská víla je oblíbený příběh Ariel, překrásné a zvídavé mladé mořské víly toužící po dobrodružství. Nejmladší a zároveň nejsvéhlavější z dcer krále oceánů Tritona touží poznat svět na souši, a tak vyplouvá na hladinu. Při jedné z takových výprav se zamiluje do šarmantního prince Erika. Přestože mají mořské víly zapovězeno stýkat se s lidmi, Ariel se rozhodne poslechnout své srdce. Uzavře dohodu se záludnou mořskou čarodějnicí Uršulou, která jí umožní poznat život na souši, ale přitom tajně usiluje o Arielin život, jakož i královskou korunu jejího otce. (Falcon)

Arigato

Tak mi to nedalo a musel jsem si udělat vlastní obrázek i já. Opravdu jsem si zpočátku myslel, že nejnovější zpracování Malé mořské víly je pouhým anti-woke panákem, ale není tomu tak. Film sám o sobě by až tak špatný nebyl, ale jako remake je naprosto identický s animákem. Ve všem. A to včetně hudby a dokonce i dialogů. Žádný nový příspěvek nebo jakákoliv inovace, mimo tedy hraného zpracování a rasově košatějšího obsazení splňující novodobá měřítka. Co přesně tu mám tedy hodnotit? A to za necelých 400 milionů dolarů? Dobře, včetně marketingu, ale i tak mi čtvrt miliardy dolarů přijde sakra hodně. To je opravdu krok vedle. Ze strany Disney to na mě navíc působí jako naprostá lenost zpracovávat náměty exotických kultur a vymýšlet cokoliv nového. Ti pokračují v recyklaci starých příběhů s různorodým obsazením bez ohledu na to, jak dobří nebo vhodní herci pro danou roli jsou. Přitom právě tyto příběhy se v poslední době těší velké oblibě i mezi širokou veřejností – jmenovat jich pár, tak třeba Coco, Moana, Encanto a třeba i Kniha džunglí a další. V tomto případě navíc nikdo neřekne ani popel vůči obsazení. Naopak si myslím, že prosazením uniformity do těchto filmů by se zvedla naprosto stejná nevole, jako v případě tady chudáka Ariel. Plně rozumím záměru tvůrců, ale přesně tohle má ve finále pak opačný efekt, než jaký byl zamýšlen. A nebojím se říct, že recept na úspěch je popsán výše. ()

phil22

Melissa McCarthy je v roli Urshuli, úžasná. Takovéhle pojetí zlé mořské čarodějnice se mi líbí. To je ale bohužel jediné pozitivum, v této Malé černé víle. ()

BLEEDER

Film spĺňa naozaj takmer všetko, čo som od neho očakával a je to naozaj kvalitný live-action remake, na ktorý sa veľmi dobre pozerá. Je plný pestrých farieb a je to naozaj bomba pre oči. Do deju sú pridané niektoré nové postavy a dejové línie. Najviac sa mi páčila Uršula, ktorú stvárnila Melissa McCarthy. Bola vynikajúca! Jej forma Vanessy, ktorú hrala nádherná Jessica Alexander bola neskutočne ikonická. Piesne sú výborné a hlas Halle Bailey je jednoducho magický. Jediná vec, ktorá mi prekážala bola nová pieseň “The Scuttlebutt.” Pieseň je zbytočná a naozaj až trápna, celkom by som si prial keby bola vystrihnutá. Veľmi ma avšak mrzí, že xenofóbia a rasizmus prevláda nad skutočnými kvalitami filmu. Úprimne nechápem, ako môže dať tomuto filmu niekto odpad len kvôli tomu, že Ariel nie je beloška. Myslím si, že je oveľa dôležitejšie ako Ariel spieva, než ako vyzerá. Za mňa je nová Ariel nádherná a jej nový dizajn spolu s plutvou je očarujúci. Objektívne by som tomuto filmu dal 4 hviezdičky, ale po neobjektívnych hodnoteniach iných užívateľov som sa rozhodol, že pridám o jednu hviezdičku navyše ;) ()

JesterKruger

Film, který je z hlediska efektů dobře natočen, a herci odvedli slušnou práci (a také musím pochválit hlavní představitelku. Kašlu na kecy o tom, že je to žena tmavší pleti. Hraje dobře, a to je hlavní). Film má i moc krásné poselství, a konec se mi hodně líbil. I když jsem tento film pochválil, tak to neznamená, že by nebyl bez chyby. V tomto filmu je zásadní chyba, která celý film zabíjí. Prvních 50 minut filmu je hotové mauzoleum. Opravdu trvalo, než se film rozjel. Těch prvních 50 minut jsem se nudil, a bál jsem se, aby ten film nebyl takový celý. Naštěstí ne. Po těch stupidních 50 minutách přišel nádherný příběh, který vás zahřeje u srdce. Kdyby byl ten film takový celý, jako jeho druhá větší polovina, dal bych filmu 4*, a kdyby si autoři ještě více s filmem vyhráli, nebál bych se filmu dát 5*. Bohužel, nemůžu dát velké hodnocení filmu, který měl prvních 50 minut prakticky o ničem. 3*. ()

Heywood

Přečetl jsem si o filmu tolik komentářů ať už s rasistickým nebo opačným znamínkem, že jsem tuto pohádku vynechal. Nepochybně pohádkové světy mohou mít víly, čaroděje, hrdiny i princezny v mnoha podobách. Bílé, černé žluté, úplně jiné.. Je to pohádkový svět. Vše je dovoleno. Ale pokud politická pakultura začne programově měnit historii a Kleopatru hraje herečka černé pleti, nedivím se, že advokáti z Egypta podávají žaloby. Jako by zkušenost z filmem o Evitě Perónové v hlavní roli s Madonou nestačila. Urazila se celá Argentina. A to tu o žádné rasové zaměňování nešlo. Ludvík XIV nepochybně nebyl černoch, ani asiat, stejně tak Karel IV. a roli Winstrona Churchilla by neměl vzít herec indického původu, protože to není o umění a pohádce, ale to je záměrné rasistické falšování dějin. Je to stejně tak nechutné, jako každý rasismus a dávno není jen bílý. Protest mnoha diváků proti této pohádce vychází především z pocitu, že se jedná  nikoliv o snahu o rozmanitost, ale o záměrné překroucení původního díla. Nadávat těmto kritikům je hloupé, vždyť stačilo, aby pohádka měla jiný název. Označovat nespokojené kritiky z výběrem hlavní herečky za rasisty je už vůbec mimo mísu. (viz. poslední komentář na Seznamu). Jakékoliv násilné vnucování umění vždy pohoří. Když se pohádka bude líbit, vydělá. Své diváky si najde. Ostatní si vyberou něco jiného. Ale falšování ději pod záminkou jakési multikulti společnosti je jen jiná forma fašismu, který také měl jen jeden názor a jednu pravdu. Je dobře, že se lidé proti takové propagandě bouří. Chceme filmy a umění, nevadí nám společenské kritika, angažovanost, názor. Ale o géblsoviny nikdo nestojí. ()

Muzak007

Tohle pro mě bylo velké překvapení. I když jsem se po prvních trailerech k live-action remaku Malé mořské víly stavěl spíše negativně, tak mě výsledek nakonec bavil. Halle Bailey v hlavní roli byla fajn ale získala si mě hlavně postava Sebastiana. Ten podědil skvělý humor z animáku. Efekty mi ale vadily hodně a nevidím důvod předělávat něco, co v animaci funguje dobře. Společně to a přepálená stopáž byla hlavní negativa filmu.  Tady jsem se rozhodl být hodný a oproti dalším remakům od Disneyho mě tento bavil asi nejvíc. ()

endrix

Upřímně to nebylo tak špatné. Vizuálně povedené, s pohádkovým multikulturním světem nemám problém. Největší chybou filmu je, že je to remake. Kdyby se v podobném duchu tvůrci rozhodli vytvořit vlastní verzi Malé mořské víly, mohla to být pecka. Takhle film každou chvíli řve: Tohle jsi viděl v animáku a takhle by to vypadalo v reálu! Jenže to nefunguje. Mořští bezobratlí jsou prostě v reálu méně roztomilí a vy je nechcete vidět zpívat. ()

david141474

Co to dělám se svým životem? Co to dělám se svými financemi, když jdu taj na to? To jsou otázky, které mě od tohoto kina budou strašit ve snech. Když jsem šel do tohoto kina, netušil jsem kolikáté to bude, po východu z kina jsem si všechny kina spočítal a zjistil jsem, že tohle je moje padesáté letošní kino. Nevím co k tomu říct, snad jen: Mission Complete! Ale zpátky k filmu. Nemám problém s hlavní herečkou Halle Bailey, mám jen problém s jejím herectvím. To dřevěný herectví pronásleduje snad všechny celým filmem. No a děj je prakticky stejnej jako v původním filmu z osmdesátek, jen je obohacen o pár bonusových scén a songů. Takže to co jsem viděl předevčírem animovaný, jsem dneska 12.7. viděl hraný, no tak to je solidní. Songy jsou solidní a pak je tady ještě pár bonusových songů, které mě také zaujali. Samozřejmě nesměl chybět song, který jsem si v původním filmu dost oblíbil. Tím songem je samozřejmě Pod hladinou, no a autorem je samozřejmě Sebastian. Co se týče postav, tak teda ušli, krom Tritona a královny ze souše, ti jsou příšerní a velice nesympatičtí. No a sestry, to je kapitola sama o sobě. Jedna je Asiatka, druhá černoška, třetí Ukrajinka, čtvrtá taky černoška a pátá je prostě blondýna. Já nejsem rasista, jen mě to prostě vytrhávalo z děje. No a co se týče podmořského světa, někdy by opravdu potřeboval zesvětlit. To jsem si chvilkama říkal, kdybych na to koukal na mobilu nebo PC hnedka bych ten jas zvýšil, protože v té tmě bylo hovno vidět. No a pak je tady ještě to otřesný CGI finále, chtěl jsem odejít, opravdu jsem chtěl, ale řekl jsem si, že to prostě musím dokoukat, a tak jsem to nějakým zázrakem přetrpěl. No a finální odplutí do moře našeho dua, krásně ukazuje, že jsou na loďce s motorem, ta stopa po motoru, to byl zlatej hřeb filmu a já si jen chytal hlavu. V hlavě mě po této scéně pronásledovala otázka: Proč? No a záporačka, teda taky nic moc. No to je k filmu asi všecko. Kdyby jste viděli jak mi bylo trapně když jsem si ten lístek kupoval, no to se slovy nedá vyjádřit, ten pocit už v životě nechcu zažít! 6,5/10 Divte se, já se taky divím, ale moje třídenní cesta tohoto Disney světa je oficiálně u konce! A padesátý kino film je za mnou. (Cinestar Hradec Králové - 12.7.2023) ()

Lilith03 odpad!

Jak už zde někdo psal, Andersen se musí obracet v hrobě... Všechny maximálně podporuju, všechny rasy si jsou dle mého názoru rovné a jsem ta poslední, co by diskriminovala nějakou rasu. Tenhle film ovšem postrádá jakoukoliv logiku... Tmavá barva kůže by se nemohla objevit u mořské panny, která žije pod vodou. Pokud nějaké mořské panny existovali nebo existují, měli by světlou až úplně bílou barvu kůže. Říká tvůrcům vlastně něco melanin, tvorba pigmentu a tak? Prošli oni vůbec základní školou? Tohle se totiž v Česku učí v 8 třídě, pamatuji si to, není to tak dávno od doby, co jsem se to učila já. Pokud chce Disney za každou cenu obsazovat lidi tmavé barvy kůže, tak prosím. Udělejte konečně princeznu a žabáka ve hrané verzi. Ale ať to prosím nevypadá jak u blbečků na dvorečku. Stejně jako mi vadí tahle změna, vadí mi i to, že Ariel nemá rudé vlasy. To je taky úplná šílenost. Halle mi ovšem nevadila jen v tomhle ohledu, ona se mi do té postavy celkově nehodí. Nemá vibe, který má Ariel, nechová se tak, na tu roli herecky nestačila. Bohužel. Mně osobně se ani vzhledově nelíbí, nevím proč zrovna ona, že by kvůli těm očím, které dávají dojem, že vypadá jako ryba? Nevím, ona prostě jako princezna nevypadá. Stejně tak ovšem další postavy. Princ za mě taky ne, nehodí se tam, opět na tu roli nestačil. Mezi nimi nebyla žádná chemie, nebylo tam nic. Jako divák z toho nemáte dojem lásky na život a na smrt, což Ariel a Eric představovat mají. Ale, dávám velkou poklonu Jessice Alexander. Ta na to stačila za celý štáb, byla neskutečná a do té role se hodila na sto procent. Bohužel jedna vlaštovka jaro nedělá... Na závěr řeknu už jen to, že mě velmi mrzí chabé animace, které vypadají jako o deset let zpátky. Krab a ryba vypadají otřesně, textury jsou hrozné, nevím jak to popsat, ale z animace nemám dobrý dojem. ()

veverysiak

Vidím ako dosť zásadný problém, že chlapi do aktérskej skvádry neobsadili aspoň jedného liliputa, dákeho bezrukého a beznohého vozíčkara, dvojicu Pygmejov a nevzhľadného zoofila, žasnem, kde sa dokázala dostať posadnutosť rôznorodej tolerancie vo filme, našpikovať typickú afroameričanku do úlohy matky vzorového belocha, alebo čisto španielskemu typu prisúdiť sedem detí každé inej rasy už nevyznieva inak ako úryvok z poviedkového príbehu o našom rodinne založenom Borisovi, na môj vkus je to príliš a zabíja to pravú podstatu pôvodných námetov, keď k tomu pridám nijako neohurujúce ostatné zložky, výsledok je dosť žalostný, takže 25%. ()

warha

Jak zničit potenciální hit ve třech krocích? 1) obsaďte už na první pohled nesympatickou herečku(bez ohledu na barvu kůže) 2) opravdu rapovali? vážně se mi to nezdálo? 3) přidejte do pohádky ideologie a vymývejte mozky už dětem. Rok 2023 byl pro Mišáka prohrou, a už se těším až Sněhurka krachne dřív než půjde do kina. Ano, jsem škodolibý člověk. ()

vetinary

Není to nejlepší disneyovka ever, ale je to docela cool a rozhodně lepší než animovaná verze. Ariel i Eric maj víc osobnosti a důvodů, proč se o sebe zajímat. Není to jen teenagerka, která má na někoho crush (resp. je ale ten crush je aspoň o něčem víc než vzhledu). Maj i docela chemii, byť bych řekl, že větší paradoxně když Ariel nemá hlas. I vedlejší postavy se zdají o dost rozvinutější obzvlášť komorník a racek jsou super. 40% je čistě rasově motivovanej bojkot. ()

littleplayer odpad!

Dúfam, že Disney skrachuje za to čo robí. Iné hodnotenie ako odpad si to nezaslúži. A samozrejme tvrdo bojkotovať a nijako nepodporovať Disney. Nech idú do pekla za to, že ničia kultúrne dedičstvo bielych ľudí. ()

Jak si zatím v létě vede Hollywood?

Jak si zatím v létě vede Hollywood?

10.07.2023

Krásné Vánoce a PF 2023