Jeden z nejpopulárnějších hororových filmů všech dob. Filmová klasika. V divácky oblíbeném a kritiky ceněném pokračování Frankensteina opět zazářil Boris Karloff v roli nešťastného monstra, které tentokrát zatouží po partnerce. Colin Clive se vrací jako přehnaně ambiciózní Dr. Frankenstein, aby svému dítěti vytvořil podobně prokletou nevěstu (Elsa Lanchesterová). Režisér původního Frankensteina, James Whale, tímto snímkem završil svou skvělou kariéru. Frankensteinova nevěsta je film, jež potěší nejen fanoušky hororu, nýbrž všechny filmové labužníky. Pokračovanie filmu FRANKENSTEIN (1931), nasledované filmom SON OF FRANKENSTEIN (1939). (oficiální text distributora)

LBsmoke

je to milé, smutné(rozhodně né strašidelné).. ale je to pro "náročnějšího diváka"(se sice říká ale já ho vždycky vidím se sirkama mezi víčky a kofeinem v těle).. -ale furt to má větší spád a pro mě lepší než Frankenstein(only).. ()

Mikino00

Na to jak slavný film to je, mi to přišlo naprosto průměrné, postavené jenom na monstru, s nějakým lepším příběhem si už nikdo hlavu nelámal. Karloff svoji jednu pózu zahrál dobře. ()

Ollie235

O dost svižnější a řekl bych, že i celkově lepší než o 4 roky starší Frankenstein. Hororovou atmosféru, jak ji známe z novějších filmů tu sice opět nenalezneme, ale díky většímu množství akce to zas tolik nevadí. Monstrum v podání Karloffa tu navíc dostává o poznání více prostoru a skvěle ho doplňují i ostatní postavy. K dokonalosti tomu něco chybí, ale bavil jsem se nad očekávání dobře. ()

Klajnik odpad!

Stejně tupý jako původní film. Jistě to má lepší efekty, ale je to o něco více otravný (štěbetání staré služebné Uny O'Connor je vyloženě na přesdržku). Dějově je to plytký a celé to působí jako nevydařená parodie. Toto Frankensteinovo monstrum je vizuálně nadčasové (kvůli masce), ale role samotná je jenom stupidní (ačkoliv potenciál tam vidím). Film se smrskl na žvatlajícího debila, kterej občas někoho zabije, občas někoho vyděsí a pak ho zabije, občas někoho vyděsí, ale než ho zabije, tak přiběhnou vesničani s vidlemi a pochodněmi, což vede k tomu, že někomu třeba shoří barák. Chápu, že monstrum chce, aby ho měl někdo rád a aby nebyl souzen jen podle vzhledu, ale mi to nebyl schopen zprostředkovat tak, abych na toto pojetí přistoupil. Samotné scény jsou příliš blbé, dialogy strojené. Ačkoliv staré filmy můžou mít své specifické kouzlo (právě kvůli svému staří, tedy způsobem, jak a s jakou technikou byly nasnímány), tak Whaleova režie to kouzlo spíše nezachytila. Film vypadá amatérsky, ačkoliv o trochu lépe než první díl. ()

Petrus1

Hned na začátku si Lord Byron povídá s autorkou Frankensteina - Mary Wollstonecraftovou a jejím manželem Percy Bysshe Shelleyem o tom, jak by se její původní příběh mohl dál vyvíjet a dokonale se tak dostanou k pokračování příběhu o Frankensteinovi. Což považuji za chytré a moc povedené. K dr. Frankensteinovi přibude podobně chorý psychouš - dr. Pretorius. Tak snad alespoň jeden z nich si svoje výzkumy registrovali na patentním úřadě. Pretorius vytváří mnohem hezčí lidi. Nemusí se hrabat nikde v hrobech ani sešívat mrtvoly, ale pěstuje pidilidi ze semene.Ti jsou naprosto úžasní - určitě to byla převratná novinka ve filmu. No, jenže má právě problém s velikostí...jako kdyby se zeptal mě, mohla sem mu hned říct, že život opravdu vzejde ze semene - a přidá se k tomu vajíčko - a s žádnou velikostí problém nebude. Snad. Což by ovšem dva dospělí chlapi, lékaři, měli vědět. Kdyby se radši věnovali sexuálním hrátkám místo zvrhlých experimentů, určitě by krásu zrození brzo poznali sami :-) Výrazný posun je i v postavě samotnýho monstra - dokonce mluví, chápe, učí se - už to není jen tupý stvoření a je mi ho tak trochu líto, je to vlastně chudák. Karloff dostal více prostoru a to filmu hodně prospělo. Asi si pozvu poustevníka na výuku své dcery....on nebude alone, malá už nebude takový wooood a já budu mít chvilku klid a to bude gooood. Bavila mě i postava Minnie - protivná, uječená, s pronikavým hlasem...prostě baba na zabití. S klidem můžu tvrdit, že tohle pokračování je mnohem lepší než jednička - s humorem, větším napětí, techničtější, propracovanější...bavila sem se. Jen škoda toho závěru - chtěl by víc vymakat a mrzelo mě, že nevěsta nedostala víc prostoru - byla totiž úžasně krásná... Jelikož bývá často tenhle film označován jako nejlepší hororový film vůbec, není se co divit, že je to Jeden ze 101 hororů, které musíte vidět, než umřete "Frankensteinova nevěsta není ani hororová, ani komediální, ani burleskní - je neklidnou směsí ironie a úzkosti, vtipu a patosu i fantazie....Po prvním uvedení Whale zkrátil stopáž filmu cca o čtvrthodinu: aby uchoval zdání božské nevinnosti, nechal vystříhat scény, v nichž se monstrum mění ve vražednou bestii. Oficiální cenzura se zaměřila na blasfemické a podvratné dialogy, ze kterých zbylo v prologu jen několik minut (podobně zmizel i úvodní táhlý pohled do výstřihu Lanchesterové)." Také Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete. "Navzdory neochotě Borise Karloffa bylo rozhodnuto, že Netvor by měl nyní umět pronést pár vybraných slov. Jeho polidštění ho zde víc přibližuje do podoby z románu Mary Shellyové a jeho zoufalé hledání přátelské společnosti sotva může být dojemnější. Třebaže na žádost cenzorů byl tento motiv potlačen, Netvor je ve Frankensteinově nevěstě zobrazen především jako kristovská postava, jenž je doháněna k zabíjení jen kvůli okolnostem a strachu, který vzbuzuje ve společnosti. Dokonce i nestvůrná družka, která je určena pouze jemu, cítí na první pohled odpor k jeho tělesné podobě. Nevěsta Elsy Lanchesterové zůstává dodnes bezpochyby jedním z nejpodivnějších stvoření, jaké kdy filmové plátno spatřilo: její příchod v podobě jakéhosi groteskního svatebního obřadu patří stále k vrcholům hororového žánru, ať už díky jejímu mumifikovanému tělu, jakoby labutímu syčení nebo výstřednímu, černobíle pruhovanému egyptskému účesu." () (méně) (více)

GOREGASM

Poprvé jsem se nachomejtl k Waleově tvorbě a chci další :-). Ikonický příběh Frankensteinova monstra zde ožívá plnohodnotně a v nezapomenutelných kulisách. Kouzlo nepoznaného je z toho cítit na sto honů, stejně jako láska k pohyblivým obrázkům, které brzy změní svět. U nás se točily filmy pro pamětníky, v Americe se začínala psát historie nového žánru. Zábavně strašidelnost, která už dneska moc k vidění není. 100% ()

helraiser

Tak tohle pokračování klasického Frankensteina patří jednoznačně k tomu nejlepšímu co má s Frankensteinem a jeho monstrem společného, jen stopáž by klidně mohla být trochu delší, ale jinak jednoznačně palec nahoru. Naprostá povinost, to prostě musíte mít. ()

JimiH

A pak, že pokračování nemůžou být lepší než první díl.... ve Frankensteinovi se musel Whale ještě držet příliš předloze, zde se fantazie jeho (i scénáristů) rozjela na plné obrátky... Monstrum bezhlavě nezabíjí, jeho činy jsou vedené nejen pudy, ale i rodícími se city. Zvláště epizodka s nevidomým poustevníkem jej ukáže jako nepochopeného tvora, který svou hrubost dokáže zkrotit.... Perfektně natočené se závěrem, který mě naprosto odrovnal... ()

Stíba

Nemyslím si, že by tohle pokračování bylo lepší než původní Frankenstein. Podobně pojatý příběh, který dějově přímo navazuje na první díl, má podle mě o něco slabší atmosféru, která je trochu roztříštěná snahou o větší dějovost. ()

albionlady

Dojemný príbeh, hudba perfektne dotvárajúca atmosféru, pôsobivý film. Len sa smejem na tom, že mi Frankensteinovo monštrum so svojím "Drink! Drink!" a kulhaním za vínom nehorázne pripomínalo otca Jacka zo sitcomu Father Ted. ()

AnanAss

Jednoznačně nejlepší hammerovka o ponurém monstru, vzkříšeném pomocí blesku, kde se navazuje na události z původního filmu. Do akce se jde okamžitě a (nejen) hysterické důchodkyně, spolu s bláznivými snoubenkami, nemají proti lidskému hromosvodu nejmenší šanci. Ale zejména, když se spojí jeden bláznivý vědec s dalším, ještě o něco vyšinutějším, nemůže to dopadnout dobře. Postupně se přechází od dramatu (pobyt u slepce a následné se spřátelení) přes komedii (víno, doutníky a tím pádem vzniklá závislost) a směřuje se k tragédii (monstrum se zamiluje, ale jeho vyvolená mu city neopětuje). Úchvatná černobílá kamera, elektrické výboje na obloze, strašidelné lesy, laboratoře v hradních prostorách, experimenty za hranicí smrti, pokusné exempláře ve skleněných dózách, natupírované vlasy se světlým melírem a v hlavní roli pokračuje Boris Karloff, který se stal padouchem proti své vůli… a hlavně po své smrti. Vždy mě mrzí, že v takovýchto starých flácích se závěry odbydou příliš rychle… půlhodinka navíc by nebyla marná a hlavně by nebylo uspěcháno tolik linek, které se v průběhu rozběhnou. Ale i přes tuto drobnou výtku, má Nevěsta své neodolatelné kouzlo i v dnešní době. ■ AnanAss‘s Score: 8/10 ■ ()

Joski

Absolut horor klasika:-))) Vzor pre mnohé horory až po Burtona, citácie či paródie. James Whale prekonal svoj Frankensteinovsky prototyp z roku 1931 a ukázal svoj veľký zmysel pre humor:-) Atmosféra, vizuálne triky, symbolmi nadupaná hudba a herecké výkony (hlavne doktor Pretorius:-) Povinnosť nielen pre horor fanatikov. Cinematografická lahôdka:-) ()

wito

monumentalnejsie, prepracovanejsie s pokrocilejsou zapletkou v porovnani s predchadzajucim dielom. skutocne uchvatne pozerat, ako sofistikovane sa uz v tejto dobe tocilo. ()

Kozy9

Na svoju dobu dokonalé a to nielen efektami, ale aj hereckými výkonmi na čele s bezchybným predstavením, ktoré predviedol Karloff. Príbehovo o niečo rozprávkovejšie ako jednotka, no autori zašli trochu do hĺbky duše jednotlivých protagonistov. Presne takto by mal vypadať starý horor. Nebyť neskoro ukázanej nevesty hodnotenie by bolo ešte väčšie. Takto: 90%. ()

1mArc0

Popredné miesto, tých najväčších klasík v oblasti fantasy a hororu. Momentálne píšem scenár pre hororovku, a to je zdroj inšpirácie. Myslím, že toto je krásna ukážka toho, že čo skutočne chýba v dnešných hororoch. /100 %/ ()

Knor

Poprávu naprostá klasika. První díl se mi ale líbil o něco víc. Ustoupila temnota a nahradil ji černý humor a la Tim Burton. Každopádně jde o jeden z hororových pilířů a pro fajnšmekry můžu jedině doporučit. ()

Scraffy

Priame pokračovanie na Frankensteina (1931), ktoré prevyšuje svojho predchodcu. Efekty na tú dobu sú priam úchvatné a konkrétne scéna, kde doktor Pretorius ukazuje svoj výskum Dr. Frankensteinovi je asi to najlepšie, čo som v tomto univerzu starých monštrí Universal Pictures videl (mám na mysli tých malých ľudkov). Príbeh sa mi veľmi páčil a hlavne jeho posun, ako sa v prvom filme Frankenstein stal Frankensteinom a v tomto druhom filme bol jeho posun a vývoj ukázaný, že vlastne aj monštrum môže mať city a je osamotené. Chce mať priateľov. Boris Karloff v jeho asi najlepšej role - Frankensteina je famózny a samotný režisér James Whale predvádza neskutočný výkon. Hudba je tu používaná skvelo a kamera nie je statická, ale naopak dynamická a pohybuje sa po častiach domu. Naozaj jedno z najlepších diel 30 rokov a zároveň aj najlepšie stvárnenie monštrá Frankensteina. ()

Clark_Kent

Byla to krásná podívaná, která ani po letech neztratila z černobílého lesku. Je fajn se občas zase kouknout na nějakej starší klenot. Docela bych se těšil na případný reamek a Angelina by byla vskutku krásná nevěsta. ()

Burrows

Jako staříkovi nemůžu vytýkat, že nepodal prvotřídní sportovní výkon, nemůžu Frankensteinově nevěstě vyčítat, že mě filmově nenaplnila. To byl pokus o přirovnání :-) Pár střípků, které mě napadají: Samotná nevěsta se na filmovém plátně moc neohřeje, spíše je kladen důraz na samotného Frankensteina a jeho úděl. Strach z Karloffa sice nejde, ale vypadá jako lidské monstrum, bledé, bez života. Nejvíce na strunu lidské duše hraje scéna, kdy Frankenstein potká spřízněnou duši, slepého kamaráda, který ho nehodnotí podle vzhledu, ale podle chování a pouhé přítomnosti. Dá se z toho vyvodit i morální ponaučení a pro mě nejsilnější scéna .. Těžké hodnotit tak staré filmy, neboť jsem jich moc neviděl a nemůžu objektivně srovnávat. ()

Romanka89

Nevěsta byla prostě úchvatná! :) souhlasím s Rob Roy, že je těžké tyto filmy objektivně hodnotit, každopádně člověk by neměl uvíznout jen v naší době a občas by měl shlédnout i takovéto filmy :) ()

Netflix chystá remake Frankensteinovy nevěsty

Netflix chystá remake Frankensteinovy nevěsty

04.08.2023

Po několika poměrně nedávných pokusech studia Universal Pictures oživit sérii jejich klasických monster se snímky jako Mumie, Renfield nebo s nadcházejícím dosud nepojmenovaným projektem od režijního… (více)

Universal se opět pokusí oživit monstrum

Universal se opět pokusí oživit monstrum

21.11.2020

James Wan chystá něco monstrózního

James Wan chystá něco monstrózního

08.03.2020

Po úspěchu snímku Neviditelný od studia Universal se zdá, že remaky slavných monstr fláků tímto způsobem budou pokračovat i nadále. Spojený vesmír načrtnutý v nové Mumii letěl už před časem do koše a… (více)

Hororové návraty

Hororové návraty

19.06.2009

Jedna klasika a jeden klasik brzy opět zčeří žánrové vody. Frankenstein a Carpenter. Ví se, že o svém pojetí slavného románu Mary Shelleyové sní Guillermo del Toro, minulý týden dokonce blouznil něco… (více)